1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

سیکل اکورد اهنگ

شروع موضوع توسط ali5250 ‏25/1/18 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک سیکل اکورد اهنگ تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. ali5250

ali5250 عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    سلام، اینجوری که من متوجه شدم هر اهنگ یه سیکل اکورد داره که هی تکرار میشه تا اخر اهنگ که سیکل اکورد متناسب با گام اهنگه ، حالا اگر یه جایی از اهنگ اکورد با شعر یا ملودی همخونی نداشت چی ؟؟ در اینجور موارد باید چکار کرد ؟ اگر راه حل تغییر اکورد یا سیکل اکورد اون قسمته مشکلی برای گام اهنگ یا چیز دیگه ای پیش نمیاد ؟
    اگر جایی رو اشتباه متوجه شدم اصلاح کنید لطفا ، ممنون

2. Yo3fM

Yo3fM عضو سایت

امتیازات:
    +779 / 4 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    سلام. نه حتما نباید عینا تکرار بشه. از این نظر که تکرارها به موسیقی وحدت و انسجام میده ولی نباید از اونور بوم بیفته و بیش از حد تکرار داشته باشیم. البته این تقابل تکرار و تضاد در فُرم بهتر میشه بررسی کرد و بعضی فرم ها مثل روندو تکرار از المان های اصلی اونه. ولی همیشه در تقابل تکرار ، باهاش تضاد هم وجود داره.
    در موسیقی پاپ اگه میخوای از تکرارهای مداوم سیکل آکوردی فرار کنی و تنوع بدی بنظرمن راهش استفاده از آکوردهای جایگزین هست.
    مثلا اکوردهای C - F - G - C رو در دفعه سوم اینگونه بنویسیم C - F/Dm - Bdim - C
    و انواع مختلفی که با توجه به ملودی مورد نظر میشه نوشت.
    ولی معمولا در ترجیع بند ها ملودی و اکورد تازه ای عنوان میشه. مثلا فرم یه قطعه اینطوره:
    A - B - A' - B
    یا
    A - B - A - B
    A - B - C - B
    A - B - A
    خب قسمت B معمولا باید تضادی با A داشته باشه یا از نظر ریتم یا ملودی یا تکنیکها و مدولاسیون و ... میتونه توالی اکوردهای A تکرار بشه و یا نشه.
    در مورد سوال آخر هم، اگه آکوردهای داخل گام باشه مشکلی پیش نمیاد اگر با فانکشنشون آشنا باشی جای درست استفاده کنی. اگه آکوردهای خارج از گام رو بخوای استفاده کنی که اونهم امکانپذیره، هر چیزی در موسیقی امکانپذیره ولی از راه درست و با دانش. نه اینکه بدون اطلاع و تسلط به مباحث تئوری هر جوری خواستیم بنویسیم و انتظار موزیک فوق العاده و اکادمیکی داشته باشیم!

• مفید مفید x 3
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • موافقم موافقم x 2
  3. projektnoire

projektnoire هنرمند عضو سایت

امتیازات:
    +564 / 9 / -1
    نرم افزار:
    ableton
    با این که دانش من در این زمینه ضعیف و رو به تکامله اما این روش به نظرم یکی از بهترین روشها برای جلوگیری از خستگی شنونده میتونه باشه ، یکی دوبار استفاده کردم از این تکنیک و به طرز قشنگی کار بهتر از آب در اومد.

موضوع «آکورد خارج از گام» هم برای من جالبه، یه بار یه آکوردی استفاده کردم به این صورت -> E-G-B-C# و با این که توی کلید مورد نظرم (می مینور) نبود صدای خوبی رو بین اون آکوردهای مورد استفاده تولید کرد، در صورتی که یه بار دیگه در یک آهنگ دیگه چنین کاری کردم و صدا اصلا جالب نشد.
    چه اصولی باید برای این آکوردهای خارج از گام رعایت کرد؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • دوستانه دوستانه x 1
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - سیکل اکورد اهنگ
  1. farshad_197
    پاسخ ها:
    2
    نمایش ها:
    777