[سوال] Serenade در موسیقی کلاسیک

شروع موضوع توسط Fuge ‏28/3/14 در انجمن موسیقی جهان

تاپیک [سوال] Serenade در موسیقی کلاسیک تالار موسیقی جهان در persian-music.org.

1. Fuge

Fuge عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    سلام
    کسی میتونه توضیح کوتاهی در مورد Serenade در موسیقی کلاسیک بده ؟ مثلا اینکه مضمون این سبک چیه , و همینطور فقط برای ارکستر نوشته میشه یا برای سُلو یا گروه چند نفره هم شامل میشه ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. yorgun

yorgun عضو سایت

امتیازات:
    +175 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام
    من خودم تا حالا نمی دونستم معنیشو ولی زیاد بگوشم خورده بود. حالا که شما پرسیدین منم کنجکاو شدم و رفتم یخورده تحقیق کردم.
    اصلی ترین معنیش: به قطعه موسیقی ای(چه بی کلام چه با کلام) گفته میشه که به احترام و افتخار کسی ساخته شده. و معمولا سازنده و یا مجری قطعه عاشق، و مخاطب معشوق هستش که معمولا شبانه زیر پنجره معشوق توسط عاشق اجرا می شده و میشه!
    اکثر این قطعات حس ملایم و رمانتیک دارن. و ریشه کلمه serenade هم که ایتالیایی هست "Sereno" تقریبا به معنی آرامش و سکوت هستش.
    بهترین نمونه هایی که برای ارکستر و در قرن 18 نوشته شده توسط موزارت بوده که اکثرا برای مناسبت های خاص و مخصوصا جشن های عروسی بوده و بی کلام. و معروفتریناش: Haffner serenade , Eine Kleine Nachtmusik

با این اوصاف و با توجه به معنی اصلی واژه "serenade" مطمعنا می شه که بصورت solo و همچنین چند نفره هم کار کرد.

منبع اصلی:Serenade - Wikipedia, the free encyclopedia
    [سوال] Serenade در موسیقی کلاسیک-Nellie_Bly-6m-in-Mexico-14.jpg

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Fuge

Fuge عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    خیلی ممنون از توضیحتون
    شما با سبک Divertimenti هم آشنایی دارید ؟
    چون تو یه سری از کار های موتزارت با Divertimenti نام گذاری شدند

4. yorgun

yorgun عضو سایت

امتیازات:
    +175 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    والا بنده خیلی با سبک کلاسیک آشنایی ندارم فقط چون شما پرسیدین، منم کنجکاو شدم و رفتم در موردش کمی مطالعه کردم!:)

در مورد سبک divertimenti یا divertimento هم تا جایی که بنده متوجه شدم یه جور سبک کلی هستش که سبک های serenade,cassation,nottumo و .... خودشون یه جورایی divertimento به حساب میان.
    ماهیت کلی این سبک از این قرار هستش که ظاهرا از قاعده خاصی طبعیت نمی کنه و صرفا کاربرد سرگرمی داره. و معمولا طوری تنظیم میشه که بشه توسط گروه های کوچیک موسیقی(یا solo ) اجراش کرد. اگرچه ممکنه حالت رسمی و جدی هم به خودش بگیره. و میتونه مثل سبک های کلاسیک رسمی از چند موومان یا بخش تشکیل شده باشه.
    برای مثال میشه گفت آهنگهایی ملایمی که تو رستورانها موقع صرف غذا به صورت زنده اجرا می شده که می تونستن با کلام یا بی کلام باشن یا آهنگهایی که تو مهمونی ها بصورت زمینه اجرا می شده (تو فیلما دیدیم!!) و کلا میشه گفت یه جور سبک عامه پسند که تو مناسبت های مختلف اجتماعی ازش استفاده میشده. حتی برای رقص باله هم ظاهرا کاربرد داشته. همه اینا یجورایی جزو سبک divertimento محسوب میشه.
    و دوران ظهورش از 1681 بوده و هنوز هم ادامه داره.:)

منبع : Divertimento - Wikipedia, the free encyclopedia

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - [سوال] Serenade در
  1. Fuge
    پاسخ ها:
    2
    نمایش ها:
    362
  2. Fuge
    پاسخ ها:
    0