1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

سوال کتاب هارمونی دوبوفسکی

شروع موضوع توسط mr.r ‏19/10/18 در انجمن مبانی هارمونی

تاپیک سوال کتاب هارمونی دوبوفسکی تالار مبانی هارمونی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. mr.r

mr.r عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    سلام دوستان.عزیزانی که هر دو کتاب هارمونی والترپیستون و دوبوفسکی رو مطالعه فرمودن لطف کنن بگن این دو کتاب فرق قابل ملاحطه ای دارن؟؟چون اساتید موسیقی اکثرا هارمونی رو به والترپیستون بعنوان مرجع اصلی ارجاع میدن منتهی چند جایی دیدم خیلی از دوبوفسکی تعریف کردن منتهی چون دسترسی بهش ندارن گفتم ببینم کسایی که مطالعه کردن وجه برتری و نکته خاصی دیدن که منم گیر بیارم کتابشو.ممنون:smile:
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏19/10/18, تاریخ ارسال پست اول: ‏19/10/18 ---
    دوستان کتابخون کسی نبود این دوتا رو با هم خونده باشه؟

2. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 2 / -0
    سلام دوست عزیز.
    چون کسی جواب نداد من جواب میدم.البته من در حدی نیستم بخوام سوال هارمونی پاسخ بدم چون بقیه از من عالم ترن.
    کتاب هارمونی دوبفسکی یک هارمونی میز گردیه یعنی چند نفر باهم اونو نوشتن و فقط برای دبفسکی نیست
    دوبفسکی،یفسیف،اسپاسبین و ساکالوف.
    کتاب والتر پیستون همگیر تره اما کتاب دبفسکی مزیت ها یا بهتره بگیم فرق هایی داره.
    اول اینکه این کتاب دوبفسکی بر پایه ی تئوری فونکسیونل هستش.یعنی تاکید داره بر درجات پایداری و ناپایداری آکورد ها.
    بهتره بگم اساس تئوری فونکسیونل کنتراست بین فونکسیون ها
    ارتباط بین تنیک با دیگر درجات یا بگم کشش نت ها به تنیک هست.
    یه فصلی تو این کتابه به نام مد های دیاتونیک در موسیقی روسی و درباره ی مکتب آهنگسازی روسیه.
    دیگه اینکه این کتاب تمارین برای آنالیز و البته تمارین عملی با پیانو هم داره که این به هارمونی کمک میکنه.
    از تفاوت های دیگر این کتاب با بعضی کتابای هارمونی اینه که هارمونی رو تو دوره های مختلف و ارتباط بین هارمونی و به وجود اومدن فرم های موسیقی تشریح کرده و البته این کتاب به شیوه های مختلف هارمونی هم اشاره داشته
    و اما والتر پیستون:
    بیشتر به سیستم درجه ای و ارتباط بین درجات تکیه کرده تا سیستم فونکسیونی.
    ساده و صریح توضیح داده و شمارو با اصل هارمونی و علم هارمونی آشنا میکنه.
    از ضعف های والتر پیستون نپرداختن به کارکرد هر نت هست و از ضعف های دوبفسکی خارج شدن از موضوع اصلی هارمونی یعنی کلیت موسیقی تنال(من البته جمله بندیم خوب نیست نمیدونم درست منظورمو گفتم یا نه:smile:)
    در کل اگر برای اولین بار است که شروع به خواندن علم هارمونی میکنین،کتاب والتر پیستون بهتره چون دوبفسکی باعث میشه وارد سبک و نوعی از هارمونی بشین که نه اونو خوب یاد بگیرین و نه بتونین وارد جاهای دیگه ی هارمونی بشین.
    هارمونی دوبفسکی رو هم باید بخونین چون قطعا با خوندن والتر پیستون عملا یه سری قوانین کلیشه ای یاد گرفتین و نه هارمونی کاربردی .
    رساله هارمونی اثر تئودور دوبورا ترجمه ی آقای محسن الهامیان
    و کارکرد هارمونی در قرن بیستم رلف توروک خیلی میتونه علاوه بر این کتابا مفید باشه
    سوالی بود بتونم جواب بدم در خدمتم

• موافقم موافقم x 3
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. mr.r

mr.r عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    ممنون مهندس لطف کردی اره والترپیستون خیلی خشکه و خیلی از مباحثش حداقل الان کاربردی نیست و مال همون دوره کلاسیکه تمرین رو پیانو خاصی هم من ندیدم توش البته کتاب هارمونی قرن بیستم دارم اما مال پرسی کتی هست کتاب اقای روشن روان رو هم دارم ولی استادم نظر خوبی نسبت به کتاب روشن روان نداشت البته نظر شخصیش بود کتابشم قطوره هنوز نشده بخونم.بهرحال ممنون از توضیحات مفیدت تو بحث کتاب که ادم وارد سوال داشته باشه معمولا به مشکل میخوره چون سرانه مطالعه ما خیلی کمه پاسخگو ها کم میشن.ممنون از راهنماییت

4. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 2 / -0
    خواهش میکنم.وظیفست
    کتاب آقای روشن روان رو هم من توصیه نمیکنم.با اینکه خیلی عالیه اما برای شروع هارمونی خوب نیست.اگه کتاب رو دارین قسمت اول نوشته مبانی ..اون رو بخونین دوره ی خیلی چیزا تو تئوریه..کمک میکنه برای شروع هارمونی یه جمع بندیه.
    قسمت آخرش یعنی ورود به موسیقی آتونال رو هم روان و ساده توضیح داده.برای هارمونی هم والتر پیستون درسته خشکه اما آخر حرفا گفتم که بهتره..چون دوبفسکی سبک دیگه ایه و میتونه آدم رو از هارمونی دور کنه.اما شخصا از دستورهای قطعی والتر پیستون خوشم نمیاد..
    ببخشید ممکنه یه سوال ازتون داشته باشم...کلاس هارمونی آزاد آموزشگاه میرین یا هنرستانی و یا دانشگاهی هستین؟

5. mr.r

mr.r عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    خیر متاسفانه سال 95 با رتبه 24 کنکور زیرگروه موسیقی تو آزمون عملی اهنگسازی رد شدم و در حال حاضر در اموزشگاه های ازاد مشهد ادامه دارم میدم و اینجام متاسفانه حسب جوی که هست بلحاظ موسیقی تو هر ژانری بخوای کار کنی ادم شش دانگی پیدا نمیکنی چون هرکی تو مشهد کسی بوده برا خودش رفته تهران.بهمین راحتی:cyclops-72:

6. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 2 / -0
    آها...
    فکر کردم هنرستانین گفتم شاید بشناسمتون...چون والترپیستون رو دهم موسیقی شروع میکنن.
    متاسفم به خاطر کمبود استاد من هم به خاطر همین مسئله مجبور به کوچ از این شهر به اون شهر شدم..:frown:
    واقعا بعضی جاها استاد کمه

7. mr.r

mr.r عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    تاالان پیش 9 تا استاد موسیقی کار کردم فقط یکیشون عالی بود اونم استاد پیانو بود.واسه هارمونی هم فعلا میخوام پیش استاد سوم برم.بنظر میرسه بچه های هنرستان موسیقی هستین.همین شماها باعث شدید با رتبه عالیم قبول نشم:biggrin::biggrin: البته بهتر شرایطشم نداشتم.پس جایی گیر کردم مزاحمتون میشم.ممنون

8. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 2 / -0
    بله من اول هنرستانم
    البته هنرستان اصفهان... متاسفانه ازمون عملی ساز هنرستان تهران قبول نشدم امسال.هنرستان اصفهان هم ،نه شاگرداش و نه کلا سطحش تعریفی نداره..تازه داریم اینجا بعد از یکماه گام های مینور ماژور کارمیکنیم..صد پله از تهران پایین تره ..اونجا آزمون ورودیش از کتاب عناصرموسیقی بود اینجا از نت های کلید سل و کلید فا
    خوشحال شدم از آشنایی ..موفق باشین

• دوستانه دوستانه x 1
  9. Yo3fM

Yo3fM عضو سایت

امتیازات:
    +779 / 4 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    درود. این دوستمون ayaramv کاملا درست میگن. و من نظرم در مورد هارمونی و ... اینه که به یک کتاب اکتفا نکنید.
    اگه میخواید زودتر به نتیجه و مرحله ی کاربردی برسید با دوبفسکی شروع کنید و کنارش کتاب هارمونی با پیانوی ماکسیموف رو کار کنید که باعث میشه بیشتر هارمونی رو در عمل تجربه کنید.
    و بعد برای مطالعه دقیقتر و جزئیات والتر پیستون رو کار کنید.
    همونطورکه گفتن هر کدوم نکته ی مثبت و منفی خودشونو دارن. اینا کنار هم نتیجه ی فوق العاده ای میدن.
    در حال حاضر مشغول مطالعه کتاب کامبیز روشن روان هستم، نکته ی مثبتی که تا اینجا ازش دیدم این بود که از ابتدا شما رو وارد آهنگسازی میکنه و مرحله به مرحله میبره جلو. و با تمرینهاش سعی میکنه خلاقیت رو در وجود انسان بیدار کنه. بنظرم سعی ش بر اینه که تمرین های هارمونی رو از اون حل های مکانیکی و بی روح خارج کنه.

• مفید مفید x 3
  10. mr.r

mr.r عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    درود.حقیقت منم از قوانین و چارچوب های خشک فراری هستم بیشتر کاربرد برام مهمه اینجوری که شما گفتید که کاربردی و عملی جلو میره و دست هنرجو هم برای خلاقیت باز گذاشته که خیلی عالیه.اگه واقعا هنرجو رو پای پیانو میکشونه ازش جواب میخواد که عالیه

11. ayaramv

ayaramv عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 2 / -0
    بله من هم مثل شما از قوانین بی روح و خشک و خالی خوشم نمیاد ..اما حس میکنم کتاب آقای روشن روان برای شروع خوب نباشه چون ایشون در کتابشون درسته که وارد بحث های عملی میشن ولی عملا (در مورد من که اینطور بود)قدرت آنالیز رو از آدم میگیره و خیلی از مباحث مبهم میمونه..
    یه بحث دیگه اینکه در کتاب استاد روشن روان مباحث زیادی گفته شده و به طوری میشه گفت یکم شلوغه و قبل از یادگیری هر مبحثی وارد بحث دیگه ای شده ولی حسن اون تمارینی هست که به شکلی زیبا و جذاب نوشته شده و البته کاربرد هارمونی در عمل..
    اما به هرحال چارچوب های خشک مثل کتاب والتر پیستون هم نیازه برای پیشرفت..مخصوصا انالیز قطعات..بعد از یادگیری اونا فهم و کاربرد کتاب استاد روشن روان راحت تر میشه

توی همین سایت یه تاپیکی زده شد کتابای هارمونی معرفی شدن با حسن ها و بدی هاشون..تاپیک مفیدی بود..توش کتاب آنا باتروث و ریمیسکی کرساکوف معرفی شد که من نشنیده بودم و البته هنوز هم نخوندمشون.نمیدونم اون تاپیکو خوندین یا نه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  12. mr.r

mr.r عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -0
    آره خوندم اون تاپیک رو منتهی نظرات یکم متفاوت بود و محدود اما در مورد دبوفسکی تمجید کرده بودن.حالا الان من فصل پیوند مینور ها هستم از والتر پیستون و از روی همونم جلو میرم اگه ببینم امکانش هست کنارش روشن روان رو هم میخونم نهایت نهایت وقت و حوصله بیشتری میطلبه منم که محصل نیستم .ممنون ayar

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - سوال کتاب هارمونی
  1. ali5250
    پاسخ ها:
    5
    نمایش ها:
    605
  2. mr.r
    پاسخ ها:
    7
    نمایش ها:
    103