سوال و جواب در مورد ميكس وكال

شروع موضوع توسط Mohamad.K ‏29/5/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوال و جواب در مورد ميكس وكال تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    سلام به همه دوستان

مشكل من يا شايد خيلي ها در موسيقي ميكس موزيكشون + مچ كردن وكال ضبط شده يا ساز ضبط شده روي موزيك هست.در اين تايپيك ها خيلي راجبه اين بحث شده اما مطلب باز تكراري هست به دليل اينكه دوستان جوابشون رو نگرفتن.مثلا من مطلبي رو درباره پر حجم كردن صدا خوندم كه من نفهميدم سند كردن ريورب و ديلي چه ربطي به حجيم كردن صدا و يا مچ كردن رو صدا داره !!!
    حالا من خودم شخصا وقتي ميكس وكال رو انجام ميدم اين هست كه
    1- پري امپ توي كانال ها باز ميكنم
    2-زيرش كمپرس
    در كانال 8 ماكسيمايزر
    3- تو سند هام هم ريورب و ديلي قرار ميدم . ريورب ها رو شفاف ميكنم و كلا فركانسهاي پايين رو كات ميكنم در ريورب.ديلي رو دست نميزنم و فيد بكي كه ميدم 2 برابر تايم هست مثلا Time:20 - FadeBack:40 معمولا تقسيماتش رو هم رو 1/8 ميزارم.سعي ميكنم ريوربي كه ميدم تاخير كم داشته باشه . تايم متوسط و ولوم ريورب رو كم ميكنم كه يه ته سالني روي وكال بشينه چون زيادش ميكنم صدا در حمامه انگار !
    اكولايزر رو هم كه زير 40 رو كات ميكنم فركانس 8000 رو يكم بالا ميبرم فركانس 200 رو تقويت ميكنم يكم تا جايي كه حس كنم صدا از معمولي بودن در اومد اكولايزر رو رها ميكنم و در نهايت مچ ميكنم با سازهام كه بالا پايين نشه ولوم ها. و بقيه كارها مثل مستر و . . . اما در همه ي اينها باز هم ميكس هاي كه در شبكه pmc و امثال اين شبكه ها مشنويم كاملا متفاوت هست حالا اشكال از ميكروفونه ؟ از اتاقه ؟ از چيه ؟ اگر از ميكس هست چرا ؟ به چه دليل ؟ كجا اشتباه ؟
    ببخشيد از تومار نامه اي كه نوشتم :smile (10):

2. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    شما نباید کارتون ور با کشورهای اروپایی مقایسه کنبد چرا؟
    چون اون ها با بهترین سخت افزارها کار می کنند ازافکت نرم افزاری زیاد استفاده نمی کنند اکولایزر وافکتهایی از جمله ریوب ودیلی و... بصورت صخت افزاری روی صدا اعمال می کنند و ا بهترین میکها استفاده می کنند
    حتما برات یه سئوال پیش میاد اینکه وکال رو با افکت رکورد می کنند یا صدا رو بعدا پلی می کنند و از افکتور رد می کنند و بعئ مجدد رکورد می کنند
    نه کاملا در اشتباهید افکتور وکلولایزر رو به برنامه معرفی کی کنند ودر قسمت اینسرت جایی که وی اس تی هارو انتخاب می کنید نام افکتور سخت افزاری رو انتخاب می کنید
    افکتور رو روشن می کنید افکت روی صدا اعمال میشه ولی حتما باید کارت صداتون اینسرت داشته باشد در برنامه کیوبیس هخم می تونید این کار رو انجام بدید بعدا در ادامه اموزشها به این بحث هم می رسم که چه گونه یک افکتور سخت افزاری رو به برنامه معرفی کنیم

3. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    رامين جان با عرض پوزش چه ربطي داشت ؟ !!!! :smile (4):
    من 3 بار كامنتت رو خوندم ولي هيجوره به تايپيك من مربوط نميشد ! من نگفتم سخت افزار يا نرم افزار . دوستان منظور من اينه كه اصول رو همه ما بلديم كه يه ريوربي هست يه ديلي هست يه كمپرس هست يه ايزوتوپ هست و . . اينها همه ابزار هستن و از اين ابزار هر كسي يه استفاده اي ميكنه و اونهايي كه كار بلد هستن خوب شاهكار ميكنن و اونايي كه بلد نيستن فاجعه. منظور بنده سادس مثلا

چطوري يك ريوربي كه در خوانندهاي حالا به اسم حرفه اي مشنويم كاملا روي وكال نشسته ولي ريوربي كه ما ميديم جدا از هم هست حتي اگر لول رو كم كنيم يا تايم كمي بديم باز مثل افكتهاي هئيتي ميشه. اين يك مثال بود حالا مثال بزرگترش مچ نشده كل صدا بروي موزيك

4. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    دوست خوبم....میکس وکال مخصوصاً در سبک ترنس....فقط مختص به دیلی و ریورب نمیشه

ترفندهایی هست که هر کسی نسبت به سلیقه خودش و فکر و ایده و آزمون و خطا و در نهایت تجربه به میکس وکال دلخواهش میرسه.. و یادت باشه که بعد از گذرونده این دوران هیچ وقت نمیاد توضیح بده که چطوری میکس میکنه وکالشو !!! چرا؟ چون مدت های زیاد شاید 2-3 سال تمام وقت صرف کرده رو این موضوع... و دوم اینکه واقعاٌ توضیح دادنی نیست اکثر مواقع چون هر کاری میتونه یه سلیقه جدید باشه میکسش که نسبت به جنس صدا تعیین میشه و سلیقه نقش اساسی داره

اما لازمه همه اینها برای رسیدن به میکس خوب وکال یک ماده اولیه هست و اون هم وکال خام مطلوب بدون نویز و داشتن فرکانسهای مطلوب و کافی برای شروع میکس...و این هم نیاز به سخت افزار داره....
    1- اتاق رکورد مطلوب و بی سرو صدا و بدون بازگشت
    2-میکروفن مطلوب حداقل 1 میلیون تومانی
    3- پری امپ مناسب + کمپرسور سخت افزاری و اکیولایزر
    4-کارت صدای مناسب و حرفه ای
    5- هدفون و پری امپ هدفون
    6- ناظر ضبط با حوصله و تنظیم کننده ماهر برای تنظیم پیچ های رک های سخت افزاری و مناسب کردن محیط چه ظاهری -چه روحی و چه موسیقیایی
    و و و و....

---------------
    شما برای یک میکس موفق فقط میتونی اصول رو از فروم ها و کتاب و حتی کلاس یاد بگیری...وگرنه بقیه داستان که اصل داستان هست پای خودته و سخته
    -------------

در انتها بگم....که تو لاین وکال کاملاً با گذاشتن ماکسیمایزر مخالفم عزیزم.....این فکت تاخیر ایجاد میکنه و اصلاً مربوط به مسترینگ هست
    و اینکه همه ریورب ها درسته خوب نیستند ولی باز هم راه داره شما ریوربو گرم و دلنشین کنین....با تنظیماتشون در حالت dry ور برین....سایز بندی و high cut & low cut هارو درست تنظیم کنین...اگه pre delay نمیخواد ندین . اگه میخواد ...با احتیاط بدین و با دقت ریورب رو تنظیم کنین

موفق باشین

• برنده برنده x 1
  5. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    یادت باشه اگر وکال سر ضرب خونده شده یاشه و یا edit شده باشه و فالش نباشه.....تو کار حتی اگه کیفیت هم خوبه نباشه ! حتی هوا هم داشته باشه یه کم....حتی میکروفن 200 تومنی و بدون پری امپ هم رکورد شده باشه....کار هم شنونده داره و هم میتونه رقابت داشته باشه با بهترین رکورد ها

چرا؟ چون وقتی وکال فالش نباشه و سر ضرب باشه ....خود به خود یه جذابیت با خودش میاره که شنوده لذت میبره و این مسئله با 500 هزار تومن تجهیزات رکورد (ساند + میکروفن ) 100% ممکنه

موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    شما می خواسنید کارتون رو با کارهایه اروپایی مقایسه کنید!
    شما این افکتهارو رویه چه کانالی میزارید؟ اینسرت؟ این افکتهارو باید تویه کانال fx بزارید! تا بهتر روی وکال بشینه
    ولم میکس افکت رو روی 100 بزار وبعد از خود کانال fx مقداره افکت رو تعیین کن

7. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    مرسي اقا اميد . خوب حقيقتا من از اتاق بدون انعكاس صدا برخوردارم يعني اكوستيك شدس اتاق ولي ميكروفون خوبي ندارم akg120 هست اما هميشه خيلي ها ميگفتن كيفيت وكال به ميكروفون ربطي نداره به ميكس و علم صدابرداري ربط داره باسه همين من توي اين دو راهي مونده بودم كه ايا كيفيتي كه ميكروفون داره ميگيره رو ميكس من تاثير گذار هست يا نه . خوب پري آمپ هم كه ندارم . كمپرسور سخت افزاري هم كه ندارم . كل تجهيزاتي كه من تو خونه باهاشون سر و كار دارم به غير از اهنگسازي
    ميكروفون - هدفون - مانيتورينگ - اكوستيك - كارت صدا - daw همين بقيه هر چي هست نرم افزاري هست .

اما راجبه در اختيار گزاشتن تجربه من كاملا موافقم و خوب منظور من از اين بحث اين نبود كه لقمه ي اماده يا فرمولي براي كار باشه منظورم اين هست كه چه شرايطي ميتونه ميكس رو از هم جدا نشون بده مثل ميكس وكال با موزيك . ناكارايي ميكروفون ؟ كمبود سخت افزار ؟ بي تجربگي من ؟ اخه تا چقدر تجربه ؟ تجربه خودش نياز به علم داره . . علمش كجاس ؟ من هم كتاب مطالعه كردم هم كلاس رفتم اما باز اين مشكل رو بارها دارم حالا من يك موزيكي ساختم در اولين فرصت در سايت ميخوام بزارمش به زودي . . .

رامين جان مرسي از پاسخت . نه منظور من اروپايي ها نبود گفتم شبكه pmc همين ايراني هاي خودمون

8. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    کاری نداریم که صدای وکال کثیف یا شفاف باشه باید با موزیک مچ بشه! دلیل مچ نشدن خیلی چیزها میتونه باشه فالش بودن زد ضرب بودن انتخاب اشتباه گام و.....

اگه امکان داره کارت رو آپلود کن و برامون بزار گوش بدیم ببینیم مشکل اصلیت کجاست

9. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    دوست خوبم

از صحبت هات کاملا معلومه که سلیقه خوبی داری و به هدف خوب فکر میکنی و من این قول رو بهت میدم که همین جوری پا فشاری کنی ...موفق میشی...و باید بهت بگم آفرین که برات موضوع میکس و وکال مهمه......چون خیلی ها اصلاً زیاد بهش فکر نمیکنن

اما ...من یه نکته کلیدی رو قبلا هم گفتم الان هم میگم
    بحث وکال خیلی بازه و سلیقه ای اما ...همیشه سخت افزار نیست که به شما کمک کنه که وکال خوب داشته باشید.

ببین...اولین چیز برای وکال خوب....خوندن خوبه....خوندن خوب به جز جنس صدا...به سر ضرب خوندن...درست خوندن....و فالش نبودنه و اینکه ناظر خوبی باشی ....این مسئله چه سخت افزار داشته باشی چه نه باید برای کار خوب رعایت بشه

از طرف من قول 100% ...که اگه وکال سر ضرب خونده بشه و فالش نباشه....میکس راحت..خوب و حتی با کیفیت هم خواهی داشت....چرا؟ چون تو میکس به فکر این نیستی که ایرادها رو لاپوشی کنی....میتونی وکالو بیاری بالا تر....اگر همه چی موقع رکورد خوب باشه حتی ریورب و دیلی هم خوشگل میشینه رو کار....اینو قول میدم بهت

ببین ...با یه ساند 250 تومنی و یه میک مثلاً NT-1 میتونی به میکس شبیه pmc راحت برسی.....

برای این کار سعی کن این کارها رو انجام بدی تو میکس:

1- رکورد رو با حوصله انجام بده و وقت بزار زمان رکورد...حتی واسه یک کلمه هم وقت بزار....وکالتو با گین کم بگیر و بعدش نرمالیز کن...و بعد گین های پایین و بالا رو edit کن

2- بعد وکال رو تو برنامه ای مثل melodyn یا v-vocal (سونار) یا cubase و یا newtone اف ال ----- از لحاظ تایم ( سر ضرب بودن ) و فالشی edit کن.

3- وکال رو تو یه لاین بنداز و اول کمپرس کن--بعد gate - بعد EQ -

4- ریورب و دیلی رو با دقت زیر وکال میکس کن

5- به میکس موسیقیت خیلی دقت کن ...میکس موسیقی اگه بد باشه و با جنس وکال نزدیک نباشه ...به مشکل میخوری

6- سعی کن تو موزیک و vst ها از یک جنس ریورب و delay استفاده کنی...یعنی از یک پلاگین.....که همه تو یک فضا میکس شن

---------------------------------------

فکر کنم اگه به گفته هام دقیق و با حوصله تمرکز کنی و یک یا دو ماه تمرین کنی ....ok میشه همه چی

موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  10. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    مرسي دوستان از كامنت هاتون . ممنون آقا اميد حالا من يه موزيكي دارم روش كار ميكنم كه تازه استارتش رو از 4 شنبه ميخوام بزنم يعني موزيك رو ساختم و استارت ركورد رو ميخوام با دقت و حوصله كار كنم و در اين سايت قرار بدم و خوشحال ميشم نظر شما رو جويا بشم شايد من زياد حساس هستم رو موضوع شايد اشتباه گوش من هست. به هر حال در اولين فرصت لينك دانلود رو بعد از اتمام كار در سايت قرار ميدم . با سپاس فراوان

11. power-in-es

power-in-es عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -1
    نرم افزار:
    nuendo
    سلام من یه سوال واسم پیش اومده
    ما میایم صدای یه خواننده را با شرایط خوب اکوستیک و قطعات سخت افزاری خوب رکورد و میکس ومسترینگ میکنیم و پروژه را ذخیره میکنیم
    بعد یه پروژه جدیدباز میکنیم وازهمون خواننده با همون شرایط اکوستیکی و همون سخت افزارها رکورد میگیریم(فقط رکورد).
    حالا هر2 پروژه را میبریم به یه سیستم کامپیوتر معمولی
    بعد وکالی که توی پروژه دومی رکورد کرده بودیم را کپی میکنیم توی پروژه اولی واکسپورت میگیریم ایاکیفیت میکس ومسترکارمون مثل همون پروژه اولی میشه؟

12. استادایپ

استادایپ عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, studio_one
    با سلام خدمت امید ام تی گل.اگه بتونی یه مثال ویدئویی بزاری خیلی خیلی ازت ممنون میشم.وهمچنین نظرت راجع به میکس صدا در ادوب اودیشن چیه؟

13. DJ Mat

DJ Mat عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    علاوه بر صحبتهای امید عزیز
    دوستان توجه کنند مهمترین چیز برای یک وکال خوب قرار گیری و جایگیری در فضای میکستون هست لطفا توجه داشته باشین میدونین که در ناحیه ی Midrange صدای خواننده بیشترین فعالیت رو در این دامنه داره حتما در این محدوده در زمان میکس حواستون به فرکانسهای سازهای دیگر و عدم تداخل فرکانسی باشه تا وکالتون جا براش باشه چون وکال هم مثل سازهای دیگه باید جایی رو در میکس بهش اختصاص بدیم دیگه وگرنه اگر تو این محدوده سازها زیاد فعالیت داشته باشن شما هی این وکال بدبخت و فشار میدید (کمپرس) بره توی آهنگتون اون هم هی میزنه بیرون.خوب کاملا مشخصه که چرا وکال شما نمی شینه توی آهنگتون. اکثر دوستان در مورد میکس کم کاری میکنن همونطور که امید عزیز گفت باید میکس خوبی داشته باشین .امیدوارم منظورم و درک کرده باشین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  14. استادایپ

استادایپ عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, studio_one
    ما اخر معنی واقعیه این کمپرس رو درست نفهمیدیم.و چه طور میتونیم صدای خواننده رو با اهنگ مچ کنیم

15. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
  16. power-in-es

power-in-es عضو سایت

امتیازات:
    +16 / 0 / -1
    نرم افزار:
    nuendo
    اساتید کسی نیست ج بنده را بده
    کارم گیره

17. DJ Mat

DJ Mat عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    اونقدر اولی دومی کردی نفهمیدم منظورت و چیه . اول سئوالت رو درست مطرح کن تا بشه جوابی داد.

18. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    ببینید دوستان من تو میکسم همیشه وکال رو وسط در نظر میگیرم و با پن و اکولایز سازهارو دور وکال میچینم!! طوری که وکال برای نشون دان خودش به قول دوستمون با ساز دیگه ای نجنگه!!! بعدش میرم سمت زیبا سازی حالا یا دیلی یا ریورب یا حالا هر چیز دیگه ای!!!! فقط نکته اینجاست که باز هم اون نمیشه!!! و خوب به خورد آهنگ نمیره!! میخواستم بدونم آیا واقعا نشوندن وکال یعنی میکس صحیح وکال!! با بازی کردن و کسب تجربه در تنظیم همین پارامتر ها بدست میاد یا خیر عامل دیگه ای هست که خیلی اساس تره!!! خواهشن پاسخ رو با آکوستیک و این حرفا ندین چون من دارم تحت شرایطی رو میگم که صدا برداری خوب بوده و مثلا ما الان سر یک پروژه میکس هستیم!!!!

19. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    دو عامل مهم وجود داره ..که شاید دقت نشه.... فالش نبودن و سر ضرب بودن...دقت کنید که منظورم از فالش یا سر ضرب....نکات بسیار ریزی تو وکال هست حتی نفس خواننده....که خیلی مهمه و باعث میشه وکال بره تو خورد آهنگ
    یه باز بینی بکنید رو این موضوع ها و با تمپو چک کنید.... ببینید مشکل اینجاست یا نه ...اما با دقت وقت بزارین برای چک کردنش...حداقل 20 دقیقه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  20. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دقیقا همین موضوعی که شما فرمودین رو مد نظر گرفتم اما مشکلی نمیبینم!! چون به ندرت فالشی های ریز شنیدم که اون ها رو هم برطرف کردم! و مشکل ضرب هم اصلا نداشت! اما بازهم احساسم بهم میگه! یکم وکال پخته نشده!

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. روش صحیح میکس وکال

,
  2. چرا میکسم بی کیفیته

,
  3. چگونه وکال پر حجم کنیم

,
  4. چرا حجم‌ موزیکم بعد از میکس کمه؟