سوال و جواب درباره راه اندازی استودیو حرفه ایی

شروع موضوع توسط javad77 ‏20/10/09 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک سوال و جواب درباره راه اندازی استودیو حرفه ایی تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. javad77

javad77

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه ي دوستان و خسته نباشيد.
    سوالي برايم پیش آمده است و می خواستم با شما مشورتی انجام دهم.
    من در نظر دارم که یک استودیوی ضبط صدا را با مقداری سرمایه (بین 2تا 3 میلیون) راه اندازی کنم ولی می خواهم بدانم اگر این استودیو را راه اندازی کنم آیا می توانم از طریق این استودیو کسب درآمد کنم اگر می توانم کسب درآمد کنم حاضر هستم تا 7 یا 8 میلیون و حتی بیشتر نیز سرمایه گذاری کنم ولی می خواستم بدانم اگر من از سازمانی نظیر صدا سیما و یا وزارت ارشاد مجوز بگیرم آیا می توانم تبلیغ کنم که خوانندگان مختلف بیایند و در استودیوی من به ضبط موسیقی بپردازند؟آیا چنین چیزی ممکن است؟ البته من ساکن شمال کشور یعنی استان گیلان هستم.اگر فرض کنیم که از نظر قانونی شدنی است ، مکان آن چگونه باید باشد یعنی در کجای شهر باشد و فضای اتاق حرفه ای باید چند در چند باشد.لطفا کسانی که اطلاعاتی در این موارد دارند کمی مرا راهنمایی کنند.​
    از تمام کاربران و مسئولان سایت به خاطر حاضر کردن چنین فضایی تشکر می کنم.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏20/10/09
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اگه خوب كار كنيد و با تجربه باشيد بله چرا كه نشه.

بله اينم امكان پذيره اما بازم بر ميگرده به مواردي كه بالا عرض كردم.

مكان بايد مسكوني نباشه. و تجاري باشه. سايز هم بستگي به مكان شما داره. استوديوهاي كوچيكي هم هستن كه با مجوز دارن كار ميكنن.
    شما اول بايد درخواست بدين به اداره ارشاد. و بعدش هم عدم اعتياد و سو پيشينه و سابقه كار داشته باشين كه به اداره ارشاد ارائه كنيد. مثلا براي من سابقه كار 8 سالم با صدا و سيما خيلي به دردم خورد.
    بعدش بايد اداره اماكن بياد و محل شما رو ببينه و تائيد كنه. و بعد از اون هم كار اصلي ميمونه كه تائيد صلاجيت شما توسط اداه كل حراست وزارت خونه ارشاد هستش و بعد از اون هم در صورت موافت مجوز موقت 6 ماهه بهتون داده ميشه كه هر سه ماه يكبار بايد گزارش عملكرد استوديو رو با نمونه كارهاي انجا شده براشون ارسال كنيد و بعدش دوباره 6 ماه ديگه تمديد ميشه و بعد از 6 ماه دوم هم مجوز يكساله بهتون ميدن.
    تمديد مجوز شما منوط به همكاري با ارشاد و ارائه گزارش عملكرد شماست.

3. javad77

javad77

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام.
    از راهنمایی شما تشکر می کنم.
    به نظر شما برای داشتن یک استودیوی خوب که بشود در آن کار حرفه ای کرد چه هزینه ی ای حد اکثر لازم است در ضمن در مورد مکان آیا می توانید توضیحی بیشتری ارائه دهید .

ممنون که پاسخم را دادید . حالا به نظر شما آیا این کار به صرفه است ؟ دقیقا چه قدر هزینه نیاز دارد؟ البته من نمی خواهم این شغل را به عنوان شغل اصلی خود برگزینم و کار من چیز دیگری است و اصلا مشکل مالی ندارم اما راستش من می خواستم یک استودیوی خانگی برای ضبظ موسیقی بزنم ولی طبق تحقیقاتم و مطالعه ی راهنمایی های شما و دوستان دیگر متوجه شدم که شاید نشود با چیزی حدود 1 تا 1.5 میلیون کار حرفه ای و با کیفیتی را ارائه داد و از طرفی داشتن استودیوی حرفه ای و کاملا مجهز با هزینه ی زیاد برای من امکان پذیر است ولی خوب کمی سخت است که این همه پول را فقط برای استفاده ی خودم بزنم لذا تصمیم گرفتم که از این روش استفاده کنم که هم برای خودم مفید باشد و هم بتوانم مقداری از هزینه ی زیاد استودیو را در بیاورم.
    در مورد مجوز توضیحات شما خیلی مفید و راهگشا بود ولی در مورد مکان استودیو آیا می شود توضیح بیشتری بدهید.یعنی آیا می شود استودیو را در داخل یک اتاق بزرگ راه اندازی کنم یا نه ؟ ما در اطراف شهر هم زمین داریم که کنار جاده ی اصلی و چند خانه ی نیز در فاصله های 60 تا 70 متری آن است آیا از نظر قانونی و یا اعتراض همسایه ها و یا سایر موراد دیگر مشکلی هست یعنی امکان دارد صدای زیاد آنها را آزار دهد ؟ با توجه به حضور خواننده و نوازنده و سایر ابزار دیگر آیا اگر ساختمانی 5 در 5 بسازم مناسب است ؟ گذشته از همه ی موارد در مورد تبلیغ استودیو چه راههایی وجود دارد یعنی آیا وزارت ارشاد نیز اسم استودیو را در اختیار خوانندگان و نوازندگان قرار می دهد یا فقط باید خودم تبلیغ کنم؟ آیا باید در مدت فعالیت پولی به وزارت ارشاد به عنوان هزینه ی تبلیغ یا مالیات یا هر چیز دیگر بپردازم؟ و آیا اطلاع دارید که الان هزینه ی هر اجرا در استودیو ها چه قدر است یعنی به نظر شما اگر به فرض اینکه در هر ماه چند آهنگ ضبط شود چه مقدار درآمد حاصل می شود؟ من تجربه ای ندارم ولی ظاهرا شما خیلی با تجربه هستید و به صورت حرفه ای کار می کنید اما اگر چند توصیه نیز با توجه به شرایط من برای حرفه ای شدن بفرمایید ممنون می شوم و اگر نقد یا اشکالی می بینید خوشحال می شوم که مرا راهنمایی کنید.
    ببخشید که سوالم کمی طولانی شد.خیلی ممنون و متشکرم.[/right]

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏20/10/09
  4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بستگي به مقدار بودجه شما و نوع سيستمهايي داره كه ميخواين باهاشون كار كنيد و البته اينكه بيشتر ميخواين چه كارايي انجام بدين. يكي ممكنه بيشتر بخواد سيستمهايي بگيره كه بخواد باهاش كاراي راك يا گيتار هاي الكتريك ضبط كنه خوب مسلما براي اينكار بايد بودجه بيشتري براي امكانات و تجهيزات مناسب سخت افزاري خوب براي كار گيتار اختصاص بده. يا ايكي ممكنه بخواد درامز و سازهاي زنده زيادي ركورد كنه مسلما در كنار فضاي مناسب براي اينكار بايد مثلا كارتي با ورودي بالا و البته ميكروفونهاي مناسب تهيه كنه. و ..... بودجه شما چقدره...؟ اين مهمه

.

مكان طبق قوانين اداره اماكن نبايد مسكوني باشه يعني بايد فقط براي استوديو و كار در اون اختصاص داده بشه. و البته اگه تجاري باشه كه بهتره. البته ممكنه اين قانون در شهرهاي مختلف فرق كنه و شما بتونين در محل مسكوني هم مجوز بگيرين. چون ممكنه در شهرستانها كمي اين قانون اسونتر باشه.
    اما براي من كه نشد و من در محل تجاري كه براي استوديو طراحي كرده بودم و ساخته بودم كار ميكنم.

سلام پرسيديد يا طومار..؟؟:smile (16):

بستگي داره به اينكه در منطقه شما چقدر خواننده و نوازنده باشن كه دوست دارن در استوديو كار كنن و بتونن هزينه استوديو رو بدن. هزينه براي استوديو هم بستگي به خودتون داره. مسلما هر چه بيشتر بهتر

منم مثل شما هستم و كارم چيزي ديگه ايه اما عشقم موسيقي هستش و دارم كار ميكنم.
    .
    با ارائه كار خوب و تجربه كافي در مياره مطمئن باشيد.

به شرطي كه مكان بزرگ باشه و البته در ورودي اون جدا باشه بله امكان پذيره.

خواه نا خواه شما بايد مكان رو عايق كنيد پس صدا بيرون نميره كه كسي بخواد اعتراض كنه. 5 در 5 هم بسيار كوچيكه و تنگ ميشه من اتاق سكوتم 13 متر و اتاق كنترلم 12 متر هستش. البته شايد بشه از همون 25 متر مربعي كه فرمودين استوديو در آورد اما شما بايد بدونيد كه به اتاف انتظار هم نياز دارين كه مثلا سالن انتظار من 35 متر هستش.

مجوز كه داشته باشيد ميتونيد به راحتي تبليغ كنيد و هر جا كه دوست دارين اعلام كنيد. حتي ميتونيد به اداره ارشاد هم بگيد تا براتون كار بفرسته اما توصيه ميكنم اينكار و نكنيد. !!!!

طبق بند ل ماده 139 قانون مالياتي شما از پرداخت ماليات معاف هستين ولي بايد فقط هر سال يكبار اظهار نامه مالياتي رو پركنيد. همين...

هزينه هاي كار در استوديو ساعتيه مثلا من براي ضبط تك اهنگ ساعتي 15000 و براي بالاي 4 تا اهنگ كه شامل البوم موسيقي ميشه ساعتي 12000 ميگيرم ولي مثلا تهران بيشتره و شما ميتونيد خودتون قيمت رو مشخص كنيد البته بستگي به توان مشتريهاتون داره در مورد درآمد استوديو نميشه گفت در ماه چقدر درامد دارين چون بستگي داره به اينكه چقدر كار بياد طرفتون و شما چه جوري كار كنيد..

آخرین ویرایش: ‏20/10/09
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. ofogh

ofogh

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام

از مطالب بالا استفاده کردم و پاسخ کلی از سوالاتم رو گرفتم

من میخوام استدیو رو به عنوان شغل انتخاب کنم ... چون کارم موسیقی هست و آهنگسازی ( البته کلاسیک )خودم شناخت زیادی روی تجهیزات استدیو ندارم و توش کار نکردم
    آیا به سرفه هست که من استدیو تاسیس کنم.. یا اصلا میتونم این کار رو انجام بدم ؟
    اگر مکان استیجاری باشه میشه اون رو تبدیل به استدیو کرد ؟
    میشه روی درامد این کار به عنوان شغل حساب باز کرد ؟

6. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    از راهش وارد بشین بسیار عالی... مجاز بودن شرط تاسیس یک استودیوی خوبه.

هزینه ی زیادی در بر داره !

در شهر های برزگ معمولا از مکان تجاری استفاده میشه.

درآمد ؟؟؟؟؟ ... !!!!! بازم بیشتر برمیگرده به همون مجاز بودن !!!

7. ofogh

ofogh

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    گفتید هزینه زیادی داره... مثلا در یه شهری مثل کرج یا تهران چقدر هزینه داره ؟

8. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
  9. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    بابت نرم افزار و سخت افزار و آکوستیک یه چیزی در حدود 1/5 به بالا , البته بازم بستگی داره که از چه

امکاناتی استفاده کنین, فقط از کل تجربه ی بنده در این ضمینه میشه این جمله رو بیرون کشید : هر هزینه

ای رو که قبل شروع کار در نظرتون باشه اخر کار یا 2 برابر میشه یا به رقمش یه صفر افزوده میشه.

بابت تهیه زمین هم خودتون باید تصمیم بگیرین , اما اکثریت در شهرهای بزرگ یه مکان تجاری رو بلند مدت

اجاره میکنن.

اگر نظرات بنده و کمک جناب Junior کافی نبود , بازم در خدمتتون هستیم.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. درامد سالیانه استودیو ضبط موسیقی در ایران