آخرین ارسال‌ها

سوال راجب نوشتن نت برای شعر

kingskymusic

عضو سایت
23/7/19
9
سلام و عرض خسته نباشید خدمت اساتید گرامی یه سوال داشتم راجب نوشتن نت برای شعر .یه موضوع منو خیلی وقته درگیر کرده و هرچی میگردم نتونستم تو اینترنت جوابی برای سوالمپیدا کنم لطفا منو راهنمایی کنین که چطور میشه یک قطعه شعر نت نوشت یا به اصطلاح چطور میشه اون قطعه شعر رو به زبان موسیقی ترجمه کرد ممنون از شما منتظر پاسخ شما هستم

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
شعر به موسيقى "ترجمه" نميشه! وقتى شناخت غلط باشه، سوال هم غلط درمياد. شما اين مقاله رو بخون حداقل يه شناختى پيدا كنى از روند توليد موسيقى، بعد سؤالى اگه داشته بكن:

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

ملودى نوشتن براى كلام هم تخصص خودشو ميخواد. با يه بشكن زدن نميشه ملودى براى كلام نوشت كه رفتى سراغ اينترنت.

kingskymusic

عضو سایت
23/7/19
9
عزیز من استاد عزیز من خیلی وقته اینا رو میدونم و حتی قبل از اینکه اینا روهم بدونم به همین شکل شروع کردم و اول شعر رو ملودی رو با هم مینوشتم بعد به نرم افزار میزبان انتقالش میدادم و تنظیمش میکردم. اگر شما سوال رو درست خونده باشی میبنی که من نوشتم چطور میشه برای شعر نت نوشت و بقیه شم برای این نوشتم که هی نگن ببخشید چی متوجه نشدم .اینم یه مثال ساده بود . وقتی شما بدونی که موسیقی هم یه زبان جهانیه اون وقت میبینی که همچین مثال بی ربطی هم نیست. من گفتم شاید یه راه اصولی باشه و روش من اشتباه باشه . شاید اشتباه از منه که همیشه دنبال یادگیری حتی چیزایی هستم که بلدموشون.

25/5/18
93
تو این چند وقت که توی پرشین سینگرز عضوم ، همیشه Farhood یکی از افرادی بوده که علمی ترین پاسخ ها رو به سوالات داده..ولی شاید یکم با لحن تند.
فکر کنم منظور شما اینه که شعری دارین و میخواین قطعه ای با کلام بنویسن که کلامش اون شعر باشه..خب این موضوعی نیست که واقعا بشه توی سایت و با چندتا جمله بیانش کرد..مثل این میمونه که یه نفر بیاد بگه من یه پیانو خریدم بلد نیستم باهاش بنوازم..کسی میتونه اینجا بگه که چجوری باهاش قطعه بزنم؟!😐😐😐😐😐😐😐
یا یکی بیاد بگه چطور میتونم آهنگسازی کنم؟؟!!!!!
به فرض اینکه شما اصول آهنگسازی بیکلام رو بلدین (اصول اولیه ی تئوری موسیقی برای آهنگسازی) و میتونین یه قطعه ی بیکلام بسازین، خود مقوله ی پیوند شعر و موسیقی و ساختن قطعات با کلام یک علم جداگونه محسوب میشه که باید یادش بگیرین
اگر هم که به گفته ی پیام دومتون خیلی وقته که اینارو بلدین ، میتونین نمونه کارتونو بذارین تا دوستانی که توی این کار عالم تر هستند و سر رشته دارند نظرات خودشونو بنویسند تا رفع اشکال بشه...این رفع اشکال و یاد گرفتن نکات ریز توی سایت ممکنه...موفق باشید

kingskymusic

عضو سایت
23/7/19
9
بسیار ممنون از جواب شما حقیقتا من شعر و ملودی با هم میاد توی ذهنم و وقتی شعر تموم میشه ملودی شعرو با میدی کیبورد میزنم و ضبط میکنم و روش تنظیم انجام میدم.اما همیشه دنبال یادگیری بیشتر هستم. چون علم موسیقی هیچ وقت پایانی نداره و اگه کسی یادگیریش متوقف بشه از سطحی که هست افت میکنه.من همیشه برمیگردم حتی اون مطالب ابتدایی رو هم که بلدم رو مرور میکنم میکنم که شاید نکته جدیدی یاد بگیرم.اما خب بعضی از دوستان فکر میکنن دیگه من چقدر مبتدیم البته هیچوقت ادعای حرفه ای بودن نکرده و نخواهم کرد . من حتی برای آهنگام پارت هم مینویسم که شاید کمتر کسی باشه که برای آهنگسازی با نرم افزار هم پارت بنویسه . به هر حال گفتم باید یه راه اصولی هم برای نوشتن کلام موسیقی پیدا کنم. خب بالاخره هرکی یه جور جواب میده

10/4/10
260
تو این چند وقت که توی پرشین سینگرز عضوم ، همیشه Farhood یکی از افرادی بوده که علمی ترین پاسخ ها رو به سوالات داده..ولی شاید یکم با لحن تند.
خیلی ها تو بحث آموزش ،زبان نرم و لطیفی ندارند.اگر چه این عیب محسوب نمیشه.چون نتیجه ی اون اموزش مهم تر از این حرفهاست.منم برای همین اکثر پست های فرهود رو دنبال میکنم.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,678
53
.
با تشكر از دوستانى كه لطف دارن، و همچنين دوستانى كه لطف ندارن!
ور رفتن با حواشى، از شاخصه هاى ملت هايى هست كه نگرش "قضاوتى" دارن نسبت به "خود" مردم، نه "كار" مردم. براى من بشين، بفرما و بتمرگ يك مفهوم داره، (اینو قبلاً هم گفتم) و معنيش اينه كه اون ما تحت رو بذار زمين! اينكه احتمالا" معنى ديگرى هم به موازات وجود داشته باشه يا نه، ربطى به اصل موضوع نداره كه بهش فكر بشه و عامل قضاوت هم بشه. اينجا ديگه مشكل شنونده هست كه اصل رو ول كرده و به فرع و حاشيه گير داده. ميدونم كه فرهنگ عامه در ايران دچار اين ناهنجارى هست. ولى من ادبيات صريح خودمو قرار نيست بخاطر ناهنجارى فرهنگى يك جامعه تغيير بدم. اينجا بچه هاى سن راهنمايى و دبيرستان با صراحت تمام (با صراحت، نه با ابی ادبی) جملاتى رو به معلمانشون ارايه ميكنن كه اگر ايران بود، دانش آموز اخراج ميشد! ولى اينجا معلم فقط به محتواى حرفى كه بچه ميزنه گوش ميكنه. باقى كلام ديگه براى خود گوينده است كه مهمه. براى ما ايرانى ها، هم بايد اصل موضوع طبق خواسته ى ما باشه و حال بده، و هم در يك لفاف ناز و قشنگ و زيبا ارايه بشه كه مبادا اوف بشيم. در شنیدن جمله ی صریح و مستقیم مشکل داریم. ظاهرا" در حد يك كودك پنج ساله در محدوده ى زير بلوغ اجتماعى گير كرديم و مونديم. اين يك ضعف فرهنگيه كه وقتى كسى جمله اى رو قبول نميكنه و مياى همونو با قشنگی و گرمی و نرمى و نانازى بيان میكنى، بلافاصله اون هم قبول ميكنه و دیگه اوف نمیشه! عوض كردن جلد كتاب به معنى عوض كردن محتواى كتاب نيست.

ضمنا" من مشكلى با مبتدى ها و نوآموزها ندارم. ٩٠ درصد از فلسفه ى وجودى فروم هاى اينچينى براى مبتدى هاست. مشكل من با كسانى هست كه خشت اول رو كج گذاشتند و همينطور كج كج دارن به راه رفتن ادامه ميدن با سرسختى تمام.

kingskymusic

عضو سایت
23/7/19
9
استاد فرهاد عزیز نمیدونم که در کدوم کشورین اما از صحبت هاتون فهمیدم که ایران نیستین. به هر حال کشور ژاپن قبل از هر چیز احترام و آداب معاشرت رو به دانش آموز ها یاد میدن و خب حتما شنیدین که با ادب ترین کشور دنیا ژاپنه . و ادبشون به نوعی توی دنیا اوله .من همیشه با خودم فکر میکردم چرا هیشکی (حتی اگه مقصرم باشه) نمیگه حق با من نیست.به خاطر همین تصمیم گرفتم که همیشه به جای اینکه تفکرات درست و غلط دیگران رو تغییر بدم تفکرات غلط خودم رو عوض کنم و اگه حق با من نیست بگم حق با من نیست. خیلی وقت پیش یه بار توی اردو که داشتم شاگردامو آماده ی مسابقات قهرمانی کشور کاراته آماده میکردم یکی از شاگردام خیلی تنبل بود و تمرین نمیکرد منم یکی زدم تو ساق پاش و کبود شد و گفتم بره و دیگه برنرگرده . اونم رفت ولی دوباره برگشت . منم فهمیدم که اشتباه کردم و میتونستم آرام تر هم رفتار کنم.اون روز اولین باری بود که اشتباه خودمو پذیرفتم و تصمیم گرفتم جبرانش کنم . کاشکی تو این جامعه همه واقعا اشتباه خودشونو بپذیرن (منظورم شخص خاصی نیست امیددوارم کسی ناراحت نشده باشه) استاد من که کج رفتم شما باید منو به راه درست برگردونی نه اینکه بدتر کاری کنی که من بیشتر کج برم پس برای چی بهت میگم استاد خب حتما استادمی. اگرم نه که برای خودتون افت میدونین که جواب منو حقیر رو بدین خب دیگه اون بحث جداس. شاید هم زمونه عوض شده و نداستن عیب نیست پرسیدن خطاست. به هر صورت از شما استاد بسیار عزیزم استاد فرها گرامی و بقیه ی استادان گرامی بسیار تشکر و قدردانی میکنم

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,223
... یه سوال داشتم راجب نوشتن نت برای شعر...
سوالت این هست که چه توری حرف‌های شعر رو زیر نت‌ های ملودی نوشت؟ اگه سوال این هست، این کار رو می‌شه تو سافتور‌هایی‌ مثل Finale و Sibelius کرد.

صفحه ما در اینستاگرام

بالا