سوال در مورد یافتن گام مورد نظر

شروع موضوع توسط erfanefi ‏20/7/10 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک سوال در مورد یافتن گام مورد نظر تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

1. erfanefi

erfanefi عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    ببخشید شاید این سوالی که میپرسم برای خیلی ها ابتدایی باشه اما من نمیدونستم و به مشکل بر خوردم
    من یه بار به صورت بداهه یه شعری رو با یه ملودی میخوندم و ضبطش کردم
    بعد از اینکه ملودی رو در اوردم دیدم این ملودی رو گام مینور و ماژور جور در نمی اد اما یه الگوی خاصی برای خودش داشت میخوام بفهمم اون الگو چی بوده مثا چه گامی ایا من باید حتما خودمو محدود کنم به گام های ماژور و مینور یا نه یه سری گام دیگه هم وجود داره
    اگه کمکی میکنه من میتونم نت ها رو به ترتیب بنویسم
    ر دیز-می-فا-فا دیز-سل دیز-لا دیز

2. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    اینکه گام های دیگه وجود دارند شکی نیست و گام های زیادی میشه ساخت، گام های کلیسایی وجود داره، گام های پنتاتونیک ... و میشه آهنگی ساخت که گام ابداعی باشه! البته همه ی گام ها ساخته شده و اسم دارند و شما تنها از اون ها استفاده می کنید. و شاید گامی نباشه که قبلا توسط موسیقی دانان ساخته نشده باشه. من خودم آهنگی ساختم که روی گام دیاتونیک قرار داشته و از تمامی کلاویه های سفید و سیاه استفاده شده. البته این رو هم بگم که اگه گام ابداعی باشه یا حداقل خارج از گام های معمول خودمون یعنی ماژور و مینور باشه کمی درک کردن آهنگش سخته و یا بهتر باید گفت که شما باید تسلط زیادی داشته باشی تا بتونی آهنگی تو گام هایی غیر از ماژور و مینور بسازی تا آهنگ زیبا جلوه بده. اگه خواستی بگو یه تیکه از ملودیی که من توی گام دیاتونیک ساختم رو برات اینجا بذارم. فکر میکنم که آهنگ دلنشینه و اصلا مشخص نیست که گامش دیاتونیک هست (یعنی آهنگ مبهم نمی زنه)

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏20/7/10
  3. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    البته فکر کنم منظور دوستمون از گام دیاتونیک ، گام کروماتیک باشه ! چون درجه های گام کروماتیک هستن که فواصل نیم پرده ای دارن و تمام کلید های سیاه و سفید رو در بر میگیرن .

4. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    خب ببینید دوست من ما هزاران گام دیگه جز دو گروه مینور و ماژور داریم.

اما مشکل شما این نیست.
    شما چون حنجره حرفه ای نداشتید نتونستید صدای نت هارو کامل ادا کنید و به همین خاطر مثلا صدای نت دو رو یه چیزی بین دو و ر ادا کردید

و برای دراوردن هم به مشکل خوردید و به خاطر همین هست که الگویی ندارید

اما به احتمال 90% ملودیه شما در همین گام های مینور و ماژور هست چون موسیقی که شما گوش میدید این طور هست

برای رفع اشکالتون باید نت های غریبه رو تعدیل کنید
    که البته این کار نیاز به متخصص داره

میتونید قطعه ای از کار رو رکورد کنید به من بدید تا راهنماییتون کنم.
    موفق باشید

5. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    وای!!! آره ببخشید!!! وقتی داشتم این نوشته رو پست به چیز دیگه ای فکر می کردم :smile (85):

6. erfanefi

erfanefi عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    نه بحثم درست ادا کردن نت ها نبوده بله شده که قبلا این اتفاق برام افتاده دفعه اول نیست این آهنگ کاملا به دل من میشینه و برا هرکی هم خوندم خوشش اومده اما وقتی نت رو در اوردم دیدم رو الگو ی دو تا گامی که میشناسم نیست گفتم ببینم ایا گام خاصیه که من برم دنبال قطعه بگردم اخه مشگل اصلیم اینجاست که نمیتونم روش اکورد بزارم البته ریتم قطعه هم مشکل دارم نمیتونم بیس مورد نظرمو پیدا کنم ولی چند صدایی کردنش یه جورایی برام مبهم بود

7. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    بله اصلا کار من ایته

شما نت یا ملودی رو بده

با بقیش کارت نباشه
    اگه نتی که خودت دراوردی باشه
    بهتره

8. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    با عرض پوزش از دوستان که خودم قاطی بحث میکنم یه کوچولو هم من بگم شاید بدرد بخوره :
    همانطور که دوستان فرمودند گامهای زیادی بصورت استاندارد وجود داره مانند کروماتیک-هارمونیک- ملودیک-گامهای خاص کشور های مختلف مانند پرشن- اربیان -اسپانیش و غیره اما گاهی ممکن است که شما قطعه ای را در یک گام خاص خوانده یا نواخته اید اما وقتی به نت تبدیل میکنید نتها هم درست نمایش داده میشوند اما ان صدای واقعی نت ارائه نمی شود شما اگر با نرم افزار ها اشنایی داشته باشید من یک مثال بزنم مثلا در flمن نت نویسی کرده ام و یک نت خاص را توسط میکرو تیونر تغییر گام در حد semitoneداده ام یعنی اگر گام 15 centبوده من انرا 20 یا 10 تغییر داده ام حالا در نتیجه نت نویسی همان نت قبل ( مثلا فا دیز نمایش داده میشود اما تغییرات من مقدار گام را عوض کرده ) مثال دیگر کوک ها در موسیقی سنتی است اگر شما مثلا در دستگاه ماهور بخوانید یا بنوازید و اجرای خود را به نت تبدیل کنید خیلی از نتها مقدارواقعی گام را نمایش نمی دهند مگر اینکه ان ساز مجازی (vst)را در دستگاه ماهور کوک کنید که باز هم مثلا صدای نت ر سری یا کرن است ولی برنامه انرا بصورت ر دیز نمایش میدهد نمیدونم متوجه شده یا نه.

9. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    من فکر می کنم علاوه بر اینکه اون آهنگی که با دهان زمزمه میکنید علاوه بر ملودی هارمونی هم داره. یعنی این امکان وجود داره که یک آکورد هم همراه با اون ملودی باشه یا بهتر بگم شما ملودی رو با آکوردهاش اجرا میکنی. برا همینه که نمیتونی نت رو همونجوری که هست دربیاری. شما آکورد پنجم رو روی سر ضرب های ملودیت اضافه کن. به احتمال زیاد درست میشه.

10. Rasoul_khoshnevis

Rasoul_khoshnevis عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    منم با حرف دوستمون موافقم ، و یه نظر هم دارم که شاید به درد بخوره؛ وقتی که شعر یا قطعه ای رو خودتون میخونید و اجرا میکنید سعی کنید هم زمان با اجرای آوا نت ها رو هم در سازی که استفاده میکنید به کار بیارید تا دقیق مشخص بشه و این مشکل پیش نیاد .

11. erfanefi

erfanefi عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    ببخشید من میتونم این قطعه ای رو که خوندم رو بذارم رو سایت یه نفر برام آهنگشو دربیاره آخه خیلی دوستش دارم از طرفی هم نه پولشو دارم کسی برام بسازه نه میخوام خودم بشینم بیکار تا یه نفر بساز منم بخونمش
    اگه میشه یه نفر آهنگشو برام دربیاره مخصوصا یه بیس ضذ ضرب خوب خودم تنظیمش میکنم
    یعنی میشه؟
    اگه کسی مایل بود و وقتشو داشت از من دریغ نکنه آخه میخوام تقدیمش کنم به دختری که دوسش دارم
    البته ببخشید که من انقدر پر رو ام ها

12. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    میتونید آهنگ رو به من بدید تا نت اون رو به شما بدم

13. erfanefi

erfanefi عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    بچه ها ممنون از لطفتون
    من یه اشتباه بزرگ کرده بودم به قول rash شاید حنجرم حرفه ای نبود اما بعد از دو هفته تلاش و کوشش به این نتیجه رسیدم که من نت ها رو اشتباه در آورده بودم و آ]نگم توی گام ماژور بود امانمیدونم چرا خنگ شده بودمک
    نمیتونستم درست ملودی رو دربیارم
    بعد از این همه حرف ملودی رو با کمک رش در اوردم فقط یه جاهاییش نت یه نیم پرده تفاوت داشت که اونم به قولی تعدیل کردم که ردیف شد ممنون از همه

14. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    در خصوص نیم پرده نتی که گفتی تفاوت داشت میتونیم بگیم این امکان وجود داره که توی یک گام یک و یا چند نت (البته نت های مشخص - مثل درجات سوم، ششم، هفتم) نیم پرده تغییر کنه که تا جایی که یادمه فکر می کنم به این پدیده مدالیته بگن! چرا که نت های مدال دستخوش تغییر شده اند. واسه همین میشه مدالیته. باید توجه داشت که تغییر این نت ها در هر گام، گام رو از مینور به ماژور و بلعکس تبدیل میکنه.

بارگذاری...