سوال در مورد یادگیری کیبورد ؟

شروع موضوع توسط joojefarary ‏20/6/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوال در مورد یادگیری کیبورد ؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت دوستان .
    من الان 4 ماه که کلاس کیبورد میرم . 4 سال پیشم یک 5 ماه رفتم ولی نتونستم دیگه برم . میخواستم ببینم بعد از چه مدت ادم از اون حالت مبتدی در میاد منظورم اینکه مثلا بتونم اهنگهای کتابهایی مثل چهل سال پاپ که آهنگهای گوگش و ... . یا کتاب نت اهنگها پاپ بتونم بزنم ؟
    بعد میخواستم ببینم آیا ادم سازی بلد باشه میتونه آهنگساز کنه مثلا منی که کیبورد کار میکنم ؟ یا نه برای آهنگسازی احتیاج پیانو هم کار کنه ؟

2. MFF

MFF عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, sonar
    سلام .
    سوال خیلی‌ خوب و خیلی‌ با معنی پرسیدی، ولی‌ هر کسی‌ نمیتونه به این سوال که کی‌ شما از مبتدی در میای جواب بده،
    ولی‌ جواب سوال شما خیلی‌ ساده هستش،
    یک روز از یک آهنگ ساده خیلی‌ خوشت میاد، احساس میکنی‌ که میتونی‌ این آهنگو در بیاری و با ارگت بزنی‌،
    مشغول میشی‌ ، پای کیبوردت میشینی‌ ، چند ساعت با دقت به صدای کلید هائی که میزانی‌ گوش میکنی‌ تا زمانی‌ که کلید‌ها خودشون بهت میگن که کدوماشون نتی هستن که تو می‌خوای ،،،،
    بعد کم کم ملودی شکل میگیره........اون روز هستش که تو احساس میکنی‌ سازت داره باهات حرف میزانه و چیزی رو که تو فکر میکنی‌، سازت میگه، ............

اون روز از مبتدی در میای.........روزی که سازت چیزی رو که تو فکر میکنی‌ با نوت هاش ادعا میکنه.........

در مورد سوال دومت هم جواب خیلی‌ ساده هستش،
    تمام ساز‌ها اساس یکسانی در موسیقی دارند، شما هر سازی بلد باشی‌ میتونی آهنگسازی کنی‌، چون آهنگسازی کاملا برمیگرده به این که شما چقدر سواد موسیقی‌ داری ، نه این که چه سازی میزانی‌....
    البته یادگیری ساز‌های مثل پیانو و کیبورد دیدت رو برای آهنگسازی خیلی‌ باز میکنه، به راحتی خودتم بستگی داره،
    من خودم بهترین درک موسیقی‌ رو در کیبورد به دست آوردم برای آهنگسازی، هر چند که پیانو هم کار می‌کنم، هردو ساختار شبیه به هم دارن، اگر کیبورد کار میکنی‌ میتونی اهنگساز خوبی باشی‌ در مقایسه با کسی‌ که پیانو کار میکنه.......
    نمونه ‌اش هم همین استاد خودمون، امید محبی سازش کیبرده........

3. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    خب دوست من شما باید بدونی که آهنگ سازی یک رشته کاملا جداست و ربطه مستقیمی به نوازندگی نداره.
    ولی این که چه زمان از حالت مبتدی خارج میشید بستگی به خدتون داره ولی اکثر شاگردهای من حدودا بعد از 2 تا 3 ماه میتونند آهنکهایی که شما ذکر کردید بزنند ولی در سطح مبتدی.

4. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خوب یعنی همه این خوانندههایی که این روزا میخونند همگی رشته اهنگسازی خواندن ؟

5. Rasoul_khoshnevis

Rasoul_khoshnevis عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    منم با نظر دوستان موافقم ، و در جواب سوالتون
    ببین همیشه ملاک نیست که حتما باید آهنگساز باشی تا خواننده بشی یا برعکس ! خیلی ها هستن با تؤری موسیقی آشنا میشن و از قبل ضمینه ای در کار موسیقی نداشتن بعد از این طریق تؤری موسیقی وارد عرصه ی این رشته میشن و اکثر هم موفق میشن! حالا در هر قسمتی همونطور که گفتید مثلا آهنگساز یا خواننده اما بعضی ها هم از قبل ضمینش رو داشتن که این یه مقدار فرق داره مثلا آشنایی با خوانندگی یا سازی از همون دوران کودکی . خب تاثیر داره و این خودش یه پا امتیاز هست برای اونهایی که بعد میخوان به رشته ی موسیقی بیان اگه بخوام مثال هم بزنیم نمونش همین احسان خواجه امیری و خیلی های دیگه ... البته هیچ فرقی نمیکنه از هر دو حالتش رو ما داشتیم که توی موسیقی امروزه نقش هایی هم ایفا هستن.

6. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    نه این بستگی به استعداد داره و میبینید که برای بعضی از اون ها نمیشه

7. Rasoul_khoshnevis

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    ببین خیلی ها هستن که استعداد موسیقی توی وجودشون هست و مثال با کمی تمرین و خوندن رشته ی موسیقی و یا رفتن به آموزشکده ها از حالت مبتدی بودنشون در میان!
    اما خیلی ها هم هستن استعدادشو ندارن خب مشخصه اگه استعداد نباشه نمیتونن به جایی برسن البته این فقط در صورتی هستش که علاقه ای هم در کار نباشه!! البته بوده که هم علاقه و استعداد نداشتن اما با صحبت دیگران وارد موسیقی شدن ، و خیلی هاشون هم بوده که بعد از مدتی کار با موسیقی تازه دنیای اون رو درک میکنن علاقه مند میشن و بعد متوجه میشن که استعدادش رو هم داره و یا میتونه ادامه بده و به جایی برسه.

8. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    بله درسته علاقه یا استعداد باید در یک شرایط خاص قرار بگیره تا شکوفا بشه

9. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ولی من میخوام اینو بگم . خوب کسانی مثل علی اصحابی و امید علومی و خیلی خوانندههای دیگه که اهنگهایی قشنگی میخونند و مردمی پسند هست یعنی همه اینا رفتن رشته هنر ؟ معلوم که نه ملودیهایی که اجرا میشه مشخص ولی خوب درست کار کسی مثل احسان خواجه امیری خیلی قشنگتر ولی اهنگ اون یکی رو هم گوش میدیم ؟ یک مثال میزن حرف شما اینجوری که مثلا منی که میخوام راننده بشم بهم بگین باید مثل مایکل شوماخر باشی اگه نبودی بدرد نمیخوره . خوب نمیشه که همه مایکل شما خور باشند . من این ایده رو دارم توی موسیقی هم هر کسی میتونه بعد از یک مدتی آهنگسازی کنه در حد اون چیزایی که بلد . احسان خواجه امیری یه جور داریوش یه جور و یانی یه جور . ولی اینکه بیام بگیم چون تو مثل یانی نیست پس اصلا آهنگسازی نکن . چرا الکی میخوایم بگیم سخته .

10. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    همه این موارد بستگی به سعی و تلاش خودتون داره. که کی بتونین از حالت مبتدی خارج بشید.
    اون موقع ها که کلاس یپانو مبرفتیم ( توی مرکز سرود و آهنگهای انقلابی که الان اسمش عوض شده )
    یکی از دوستانم هم بود .
    ماکتاب beyer کار میکردیم. اگه استاد میگفت جلسه بعد درس شماره 4 رو برام اجرا کنید اون دوستم تا درس شماره 7 کار میکرد و برای استاد اجرا میکرد. در واقع پشتکار داشت. چیزی که برای شما مهمه و شما رو به جلو میبره:
    من این کتاب رو کار کردم. بیشتر اکوردهای موجود روی ترانه ها کاملا درست نیست. و غلط هم زیاد داره.
    نیازی به داشتن پیانو نیست. در ا]نگسازی مهم دونستن تئوری و شناخت اولیه اون و مبانی و همچنین شناخت سازها و محدوده اونها براتون کفایت میکنه. ( البته برای شروع ) اما مهم استعداد و ذوق شما در ساخت آهنگ هستش.

11. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    چرا بعضیها پس همیشه اسم از کیبورد میاد میگن برو پیانو کار کن ؟

12. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    فکر نمیکنم توی نقل قول من حرفی از اینکه برو پیانو کار کن باشه.

13. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نه منظورم شما نبودین کلی گفتم . آخه اوایل مثلا در مورد اموزش کیبورد میپرسیدم اکثرا میگفتن برو پیانو کار کن .

14. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +319 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    پیانو کاملترین ساز هم از نظر علمی و هم از نظر عملی به شمار میره . نردبان موسیقی رو کلا شامل میشه . شاید به خاطر کامل بودنش هست که به شما پیشنهاد داده شده که پیانو رو پیش بگیرید . به هر حال کیبورد نقص های زیادی نسبت به پیانو داره . به عنوان اولین موضوع میشه به برتری اکتاو ها نسبت به همدیگه اشاره کرد .

15. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    در تکمیل صحبت دوست عزیز نیما گلستان باید بگم از برتریهای اصلیه پیانو اینه که

فوق پلی فنیک هست یعنی حدودا میشه گفت شما میتونید هر چند صدا رو میخواهید باهم ترکیب کنید که این کار از معدود سازی بر میاد
    مثلا گیتار هم پلی فنیک هست اما حد اکثر صدا ها که میتونند هم زمان به صدا درایند 6 عدد است.

16. Rasoul_khoshnevis

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    پس من توی نوشته ی قبلیم چی گفتم دوست عزیز ؟ یعنی هرکس خواننده شده دکترای رشته ی موسیقی داشته؟ یا آهنگساز؟ یا حتما باید اینطوری باشه؟ خوب مشخصه هرکس راه خودش رو میره و کاری به کس دیگه نداره

هر راهی اولا سختی خودش رو داره اما ما که خودمون دوست نداریم راهمون رو سخت تر کنیم شما میشه با زحمتی که توی راه خودت انجام میدی اصلا میتونی خودت رو به اون لیست بالایی اضافه کنی ! و حتی الگوی دیگران هم بشی.

17. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این که توی کیبورد صادق تر . توی کیبورد هم زمان چندین صدا رو میشه با هم به صدا در بیان .
    یک سوال دیگه داشتم به نظر شما برای یاد گیری چه کتاب کار کنم بهتر یا چه جوری کار کنم بهتر .
    یک سال دیگم اینکه چه جوری میتونم آهنگ که میشنوم بتونم تشخیص بدم از چه نتهایی تشکیل شده ؟ و بتونم اون روی کیبورد بیارم ؟

18. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    خب ببینید دوست من خود من برای شاگردهای ارگی که دارم اول با کتابهای شیوه نوین ارگ نوازی تا جلد 3 کار میکنم سپس تغییرشون میدم.

برای پیانو هم ابتدا از beyer کمک میگیرم و به تدریج عوزش میکنم.

اما این که شما هر آهنگی که میشنوی در بیارید قسمتی از شاخه سلفژ هست و کاری کاملا تجربی البته یک سری آموزش بخصوص هم داره ولی این آموزشها در کنار تجربه به نتیجه میرسه.

19. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یعنی شما میفرمایید بعد از مدتی که ادم مینوازه گوشش به این صداها عادت میکنه ؟
    من یک کتاب گرفتن آموزش ارگ در سه جلد که یک سی دی همراه هم داره که آهنگاش که نوشته اشکان نوایی به نظرم کتاب خیلی خوبی .

20. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    بله کاملا درسته.
    شما پس از مدتی که وارد موسیقی شدید با صدا دهی فواصل آشنایی پیدا میکنید و تا فاصله ای نواخته بشه میتونید اون رو حدس بزنید.

خب این کتابی که شما میگید من ندیدم ولی بنظر میاد اگه میخواید بدون استاد کار کنید کتاب خوبی باشه
    ولی اگه پیش استاد برید خدشون به شما کتاب پیشنهاد میکنند

بارگذاری...