سوال در مورد کارت صدا

شروع موضوع توسط hiphop ‏29/8/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوال در مورد کارت صدا تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. hiphop

hiphop عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام به دوستان و اساتید گرامی
    راستش یه سوال در مورد کارت صدا دارم
    من فعلا فقط با سیستمم آهنگسازی می کنم که کارت صدام هم آنبورد هست
    میخواستم بدونم اگه یه کارت صدای حرفه ای بگیرم وقتی که کار رو اکسپورت میکنم کیفیتش با کارت صدای آنبورد فرق داره
    یا اینکه کارت صدا فقط رو کیفیت رکورد تاثیر داره؟؟؟
    ممنون میشم جواب بدید.:smile (70):

2. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خیر دوست عزیز هیچ فرقی نداره . کارت صدا فقط روی کیفت ضبط و پخش اثر میذاره .

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بعضی ها معتقدن که بی تاثیره و بعضی ها میگن که تاثیر داره.
    اما اگه بیت و سمپل ریت کارت صداتتون پائین باشه بله. مسلما کارتهای انبورد نمیتونن مثلا 24 بیت و 96 کیلوهرتز رو اکسپورت کنن. و اینجاست که تاثیرکارتهای حرفه ایی مشخص میشه.

4. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    امید جان من معذرت میخوام دوباره این موضوع رو زنده میکنم چون چند روز پیش یک بار در موردش بحث شده بود . ولی چرا ، با کارت های آنبرد هم میشه 24 ، 96 اکسپورت کرد .

5. zisa

zisa Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نظر خود شما کارت انبرد قابل قیاس با یک کارت حرفه ای هست ؟
    مطمئنا پردازشهایی روی فرکانسها انجام خواهد شد
    خودتون میگید آهنگسازید
    یک بار اهنگتون رو با کارت onboard اکپورت کنید و یک بار هم با کارت حرفه ای نتیجه رو ببینید.
    این حرف دیگه از شما که چندین سال هست در این کار هستید بعیده.
    چطور ممکنه تاثیر نداشته باشه؟
    کارت صداهای انبرد حتی بیشتر از 192 رو هم اکسپورت میکنند ولی پردازش انجام نمیشه
    اگه اینجوری بود که استودیوهای مسترینگ که از کارتهای حرفه ای استفاده نمیکردند ؟

6. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز یکبار دیگه ارسال من رو بخونید. فکر کنم منظور من رو درست متوجه نشدید.
    من هم عرض کردم که بعضی ها میگن تاثیر نداره ( بعضی ها میگن نه اینکه من میگم )
    خیلی از کارتهای انبورد تا جائیکه من دیدم نمیتونن بیشتر از 16 بیت و 48 رو جوابگو باشن ( اگه تازگی ها کارتهای آنبورد میتونن بیشتر از این رو ساپورت کنن من اطلاعی ندارم ) و من عرض کردم اینجاست که تاثیر کارتهای حرفه ایی خودش رو نشون میده که منظورم قدرت اونها در اکسپروت با سمپل ریت بالاتر و کیفیت بهتر هستش در ضمن کارتهای حرفه ایی دارای asio هستن که کارتهای انبورد ندارند. و کاربر مجبوره که از asio4all استفاده کنه که البته مثل asio کارتهای حرفه ایی پاسخگو نیست.
    این موضوع رو هم من نمیدونم. اخرین باری که با کارت انبورد کسی خواستم 24 بیت و 48000 اکسپورت کنم ارور میداد و انجام نمیشد.

7. zisa

zisa Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اتفاقا برعکس
    موضع شما اگر این هست که کارتها پردازشی انجام میدهند بسیار نیکو و پسندیده است.
    در غیر این صورت من میگم بیخیال حرف دیگران
    بهتر از این گوش بشنفی از اون گوش درکنی :smile (73):
    چون هیچ توجیه علمی ندارند.
    اگر با مدرکی این قضیه رو اثبات کردند من بیخیال کارت صدا میشم با یک مادربورد کارمو میبندم :)

موفق باشید.

8. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    جسارتا بنده علاقه ای به ادامه بحث ندارم ولی از اون جا که نمیخوام ادعایی که دارم بی اساس باقی بمونه ، این مطلب رو عرض میکنم .

استاد محترمم طی یکسری آزمایشات عملی منو قانع کرد (البته من از قبل هم قانع بودم) که کارت صدا توی اکسپورت هیچ گونه پردازشی انجام نمیده . البته توشرایط خاص این موضوع صدق نمیکنه . این موضوع توی منابع معتبر هم اثبات شده .

سوای این اجازه بدید یک نقل و قول از یک عزیزی فکر کنم همه قبولش داشته باشید هم قرار بدم :

نوشته اصلی توسط آرش پاکزاد :

"اگه شما فقط و فقط میخواید کارتون رو اسکپورت کنید و از هیچ سخت افزاری استفاده نمیکنید که لازم باشه موقع میکس یک یا چند ترک از اون دستگاه به شکل "انالوگ" تاکید میکنم "انالوگ" از اون دستگاه بیرونی عبور کنه ، اصلن مهم نیست که شما چه کارت صدایی دارید.

پروسه اکسپورت از یک پروژه (که در محیط DAW هست . ریزن . اف ال - کیوبیس - سونار - ابلتون و . . . .) کاملن یک بحث مستقل از کارت صدا هست.

اگر شما تازه میخواید میکس کنید و میخواید بسته به چیزی که میشنوید میکس کنید اهمیت کارت صدا تنها در این بحث مورد نظر قرار میگیره که صدایی که به سمت مانیتور های شما میفرسته درست و دقیق باشه . اما این تاثیر مستقیم در کیفیت شما نداره . وجود مبلمان اضافه ، روشن بودن یک فن پر از سر و صدا ، خستگی ، دعوا با **** هم جزو شرایطی هستن که میتونه روی کیفیت میکس تاثیر گذار باشه !!! درست مثل اینکه شما از چه کارت صوتی برای شنیدن صدا استفاده میکنید.

اگر شما به شکل realtime مجبور هستید که اکسپورت بگیرید . مثلا شما یک کامپرسور و یک اکولایزر آنالوگ دارید و خیلی دوستش میدارید و ترک نهایی میکس رو به شکل انالوگ در پروژه به این دو دستگاه میفرستید و دوباره به نرم افزار بر میگرده که باقی تغییرات روش اعمال بشه . در این حالت اهمیت کارت صدا مشخص میشه . چون باید ورودی و خروجی ها کاملن درست و دقیق داشته باشید که کار خراب نشه .

فروشنده ها به طور 99.9 درصد بدون داشتن هیچ گونه اطلاعاتی چنان جوی درست میکنن که شما فکر میکنید دارید با خدایان میکس و موسیقی صحبت میکنید .

به این شک نکنید که جز این هرچی باشه کذب محضه !!!! "

ودر آخر هم عرض کنم که بنده به اندازه یک هزارم جناب محبی نه تجربه دارم و نه علم و دانش و بدون شک ایشون جای استاد بنده هستن . بنده فقط این مطالب رو نوشتم که این موضوع بالاخره به سرانجام برسه .

خلاصه صلاح مملکت خویش خسروان دانند

9. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    کارتها حتما پردازش انجا میدن. شک نکنید.
    یه مثال براتون میزنم :
    چند روز پیش یکی از دوستان من 8 تا ترک رو برای میکس و مسترینگ و رکورد وکال برام اورده بود.
    کارها رو خودش با vst ساخته بود. کات صداش هم یه کارت جولی ارزون قیمت بود.
    من ازش خواسته بودم که کارهای رو به فرمت wave و 24 بیت و 48000 برام بیاره ( کاری که همیشه میکنم )
    کارها رو برام اورد. باور نمیکنید اصلا نمیشد اونها رو گوش کرد. بسیار بسیار بد بودن صدا ها خفه..مات و گم.. بودن.
    گفتم پروژه کیوبیس اون رو برام بیاره. پروژه رو اورد و من خودم اونها رو اکسپورت کردم و در برنامه خودم ( سونار ) اونها رو باز کردم و شروع به کار کاردم.
    دوستم اولش میگفت که نه من چون مانیتور ندارم اکسپورتهام بد شده !!! من مانیتورهام رو خاموش کردم و یکبار دیگه یه ترک رو براش اکسپورت کردم. تفاوت در اکسپورت یه کارت اروزن قیمت با کارت حرفه ایی خیلی زیاده.
    ببینید اصول در پردازش میگه که چون دیجیتال هستش نباید تفاوتی باشه اما همیشه اینجوری نیست. من تفاوت رو به چشم دیدم. اگه خواستید براتون نمونه ها رو از هر دو نوع اکسپورت میذارم.
    در ضمن من ازش پرسیدم مگه دفعه قبل چطوری اکسپورت گرفتی دقیقا راه رو درست رفته بود. و من شک ندارم که مشکل از نوع و کیفی کارت بود.
    وگرنه که دیگه همون کارتهای آنبورد برای همه کافی بود که.

ویرایش :

پوریا جان من هم حرف ازش پاکزاد عزیز رو خیلی قبول دارم.ایشون دوست خوب من و جای استاد من هستن. و من خیلی عزیزن ( نمونه ش هم امضای من که گفته ایشونه ) اما فکر نمیکنم همیشه این مورد واقع بشه. نمونه ش همین موردی که من مثال زدم.
    شما چه برداشتی از این داستانی که گفتم دارید.؟

10. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    والا امید جان ما یه آزمایشی انجام دادیم . این که موقع اکسپورت (اکسپورت با کارت صدا) گذاشتیم کار تا 30 - 40 درصد پیش بره ، بعد بین کار، کارت رو خاموش کردیم ولی هیچ اتفاق خاصی نیوفتاد و عمل اکسپورت تا آخر انجام شد . فایل اکسپورت شده هیچ مشکلی هم نداشت . در صورتی که اگه قرار بود پردازشی انجام بگیره قطعا یا باید با ارور مواجه می شدیم ، یا فایل نهایی نقص پیدا میکرد .

حالا من نمیدونم شاید واقعا این کارت 003 تحفه ای باشه و پردازشی انجام بده که ما ازش بی خبریم !!!!

11. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اره این موضوع رو قبلا هم توی یه تاپیک دیگه گفتی..
    من موقع اکسپورت اگه کارت رو خاموش کنم سیستم ارور میده.
    حتی اگه در موقع پخش موسیقی هم کارت رو خاموش کنم باز هم همینطوره.
    نمیدونم شاید چون کارت من فایر وایر هستش این مورد پیش میاد.
    ممکنه کارتهای یو اس بی و یا پی سی آی این مورد رو نداشته باشن.؟؟ ( کسی تست کرده ؟ )
    با یکی از دوستان متخصص هم که در این مورد صحبت کردم ایشون هم گفتن که روال کار در کارتهای دیجی دیزاین فرق میکنه. همونطوری که روال اکسپورت در برنامه پروتولز با سایر برنامه ها فرق میکنه ( چون پروتولز ریل تایم اکسپورت میکنه )

12. Oktay

Oktay عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    شما بخواین کارت صوت بخرین m-audio رو ترجیح میدین یا esi؟ با دلیل لطفا توضیح بدین
    بحث مدل نیستا فقط برند
    خیلی مهمه برام

13. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    اگه اسم برند باشه خوب M-Audio, ولی همونطور که خودت هم میدونی بستگی به مدل و نیاز شما و امکانات اون داره!!!

14. Sina.d

Sina.d عضو سایت VIP

امتیازات:
    +120 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    فکر کنم این خاصیت کارتهای فایروایر هستش امید جان. چون من هم کارتم رو هر موقعی خاموش کنم ویندوز ارور میده.

15. Saeid Khalighi

Saeid Khalighi عضو سایت

امتیازات:
    +98 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, StudioOne
    سلام.
    دوستان آخر کارت صوت تاثیر داره توی رندر یا خیر؟
    اگه دوستان دیگه هم تجریشون رو بگن ممنون میشم.

16. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    کارت صداهایی که dsp دارن تاثیر دارن توی اکسپورت!

17. mebaa

mebaa عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی از مطلب بسیار مفیدتون
    این موضوع خیلی وقته ذهن منو دوستهامو مشغول کرده ولی آخرشم نفهمیدیم کارت صدا تو اکسپورت تاثیر داره یا نه!!!
    از یه طرف آدم میگه تمام فشار پردازش روی CPU هستش چون وقتی ارتقاعش میدی ترکهای بیشتر میشه باز کرد از یه طرف وقتی CPU نمیکشه مقدار lattency کارت صدا رو بالا میبری میبینی که CPU بهتر جواب میده از یه طرف کارت صدا ظاهرا روی ورودی و خروجی فقط به نظر میاد تاثیر داشته باشه و از طرفی این تستی که آقای porya انجام داده کاملا اثبات می کنه که کارت صدا تاثیری روی اکسپورت نداره( خیلی کاره جالبی کردی ولی من وقتی کارتو خاموش میکنم cubase میفهمه) و ازجهت دیگه نمیشه حرفهای دوستان باتجربه رو مبنی بر اینکه کارت صدا روی اکسپورت موثره رو نادیده گرفت،
    خیلی گیج شدم و چون قصد دارم کارتمو عوض کنم نمی دونم چی کار کنم
    کارت صدای من : m-audi profire610 فایروایر هستش
    امیدوارم این بحث به یه جواب قطعی برسه
    مرسی

18. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    این تاپیک رو نگاه کنید در مورد این موضوع بحث شده : https://www.persian-music.org/showthread.php/6651-آیا-کارت-صدا-در-پروسه-اکسپورت-تاثیری-دارد-؟

19. حسین زراعتی

حسین زراعتی عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام من که هر موقع از جناب محبی سوال کردم ایشون جواب نداد البته دوستان زحمت جواب رو کشیدن وازشون ممنونم واقعا بازم امتحان میکنم گزینه های پشت کارت صدا چه تاثیری داره مارکش رولنده بخصوص در رکورد وکال توی عکس مشخصه البته بجز گزینه فانتوم که مشخصه دو تای دیگه رو میگم
    {username}-{filename} سوال در مورد کارت صدا-Shot100.png

20. x-rated

x-rated عضو سایت

شغل :
    Music pro
    امتیازات:
    +47 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    hi-z که برای اتصال گیتار الکتریک و بیسی که اکتیو نیست استفاده میشه . یعنی خودش منبع تغذیه یا باطری چیزی نداره
    گرند رو نمیدونم

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...