سوال در مورد چگونگی بالا بردن وضوح وکال

شروع موضوع توسط baloch ‏26/12/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک سوال در مورد چگونگی بالا بردن وضوح وکال تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. baloch

baloch عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام خدمت دوستان عزیز

اگر وقت دارید سوالی برام پیش اومده که خیلی ذهنمو درگیر کرده تو اینترنت جستجو کردم چیزی پیدا نکردم عرضم به حضورتون که ....
    بنده کارت صدای فوکوس رایت و میکرفون آلکترون ام سی وان دارم و باهاش وکال برای سرود دینی رکورد می کنم و راضی ام ازش

اما با مشاهده سرود های عربی متوجه شدم وضوح صدای وکال در سرود های عربی چه به وسیله خوانندگان معروف و چه به وسیله آنهایی که استدیوی خانگی دارند بسیار بالاست به طوری که هر چقدر ولوم کامپیوتر را پایین بیاوریم باز هم صدای واضح و گرم و حجیمی را می شنویم

حتی اگر صدا گرم و پر حجم نباشد باز هم واضح و شفاف شنیده می شود اما وقتی خودم می خوانم و ضبط می کنم هر چقدر هم که بالا خوانده باشم باز هم هنگام کم کردن ولوم گوشی یا کامپیوتر احساس می کنم شفافیت صدا به میزان قابل توجه ای کاهش یافته و پایین و آهسته و با زمزمه خوانده شده

بنده وقتی گین کارت صدا را بالا می برم صدا نویز داره شده و خود وکال اصلا تغییر چندانی نمی کند فقط تیز تر شده و صدای گوش خراشی می شود در گین پایین صدا بسیار بهتر رکورد می شود اما ولوم پایینی دارد

می خواستم بدانم که این مسئله از کجا آب می خورد و برای بهتر شدن صدای وکال و واضح تر شدن آن چه کار هایی باید انجام داد

با اف ال استدیو کار می کنم به تازگی کیوبیس را هم نصب کردم ولی هنوز امتحانش نکردم دوستان اگر توصیه نرم افزاری دارند بر اساس این دو نرم افزار توصیه کنند و اگر مسئله مربوط به سخت افزار است بگویید در حال حاضر چه کار باید بکنم

2. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    درود.
    ببینید دوست عزیز شما در مورد داشتن وکال حرفه ای و به قول خودتون شفافی که مدنظرتون هست نیاز به سخت افزار هم دارید.البته داشتن وکال شفاف دلایل بسیاری داره.اصلی ترینش هم میکس و مستر حرفه ای هست.
    شما اول باید یکبار صدا رو آنالایز کنید و ایراداتش رو برطرف کنید.ا اکولایزر هم میتونید شفافیت ببخشید اما یادتون باشه باید با علمش جلو برید.
    در مورد گین صدا هم شما باید تکنیکهای میکروفون گذاری رو هم به خوبی بشناسید تا بشه صدای خوبی گرفت.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. baloch

baloch عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببخشید من متوجه شدم که خودمم نمی دونستم که مشکل دقیق در مورد رکورد وکال چیه تازه فهمیدم ولوم خیلی پایینه

قبلا با میکرفون دینامیک رکورد می کردم آلان متوجه شدم که رکورد قبلی که با میکرفون دینامیک انجام دادم ولومش خیلی بالاست اما رکوردم با میکرفون کاندنسر خیلی پایینه البته هر چند شفافیت صدای میکرفون کاندنسر خیلی بهتره اما صدا ضعیف شنیده میشه

چون ما در سرود دینی از صدای ساز استفاده نمی کنیم (تقریبا یه حالت مداحی داره فقط صدای خودته و ریورب و دیلی...) پس صدا طوری ضبط بشه که ولوم خوبی داشته باشه تا واضح شنیدش

برای همین من می گم شاید مشکل نرم فزاری باشه به نظرتون باید چیکار کنم؟؟؟

4. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    محمد جان توضیح کامل دادن خدمتتون .
    در موسیقی نمیشه گفت با لوازم معمولی به کیفیت میرسیم ، چون نمیرسیم ! مهمترین بخش ، سخت افزارِ . شما وقتی با مایک نویمن tlm49 و چنل استریپ ua 610mk2 و کارت صدای Rme fireface کار رو رکورد کنید با کیفیت ۱۹۲ و با کانورت دقیق و استفاده از پلاگین هایی مثل پک uad ، کار رو با مانیتور حرفه ای ، در اتاق کاملا آکوستیک ، میکس کنید و کانورتور دقیق داشته باشید ، و بعد از تبدیل به ۴۴۱۰۰ افت کیفیت نداشته باشید ، کیفیت رضایت بخشی خواهید داشت . چیزی که به هیچ عنوان نمیشه از کارت صدا و مایک معمولی توقع داشت !!
    اگر کیفیت میخواید ، برای فقط کارت صدا و کانورتر باید بالای ۱۵ میلیون هزینه کنید !! پری امپ ۶ میلیون ، مایک ۶ میلیون ، پک uad بالای ۱۵ میلیون ، مانیتور بین ۴ تا ۸ میلیون ( سلیقه ای ) . بعد تازه متوجه تفاوت میشید !!
    من خودم شخصا با تعویض کارت صدا و مایک ( اونم نیمه حرفه ای ) تغییری در کارام ایجاد شد که باورش سخت بود برام !!
    به نظر من اگر اون شفافیت مد نظرتونِ ، یا برید توی استودیو حرفه ای رکورد کنید ، یا تجهیزات رو حرفه ای کنید ...
    ببخشید پر حرفی کردم ...
    شاد و موفق باشید ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • مخالفم مخالفم x 1
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. بالا بردن کیفیت صدا ضبطی با میکروفون در اف ال استدیو

,
  2. آموزش چنل استریپ صدا در کیوبیس

,
  3. نحوه بالابردن قدرت ظبط میکروفون با اف ال