سوال در مورد وکال؟؟؟

شروع موضوع توسط Binam ‏27/10/13 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک سوال در مورد وکال؟؟؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. Binam

Binam عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    [HR][/HR]سلام دوستان چند وقتیه یه مشکل زهنمو خراب کرده و واقعا نا امیدم کرده ... نمیدونم چرا وقتی وکال و میگیرم / فالش گیری میکنم/بعد همه ی مراحل و میرم ...ولی وکالم نرم نیست ... البته بد نمیشه ولی هر کاری میکنم نرم و یه نواخت نمیشه... از دوستان خواهش میکنم اگه کسی مشکل من و میتونه حل کنه راهنماییم کنه...میخواستم بدونم تو کانالای میکس چه چیزایی میدن که من نمیدم...یه دنیا ممنون.

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    پاسخ : سوال در مورد وکال؟؟؟

شما یه نمونه از اون کارای خودت که ازش راضی نیستی اینجا بزار تا بشه مشکلاتش رو بررسی کرد. با این گفته ها هیچ کمکی به شما نمیتونیم بکنیم.

3. Binam

Binam عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:

اینم یه نمونه کار . خدمت شما

B_i_n_a_m

4. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3

در کار بالا یکی از دلایل خوب صدا ندادن وکال اینه که خود موزیک خوب میکس نشده. میکس خود موسیقی وقتی تمیز باشه وکال هم خیلی بهتر با کار ترکیب میشه. همه چیز به پلاگین های خود وکال مربوط نیست.

اکولایزر وکال خوب نیست. یک Multiband Comperessor کم داره که در قسمت های پایین این طور Bass در وکال بد صدا نده.
    من خود صدای خام هم اصلا خوب نمیبینم یعنی فکر میکنم این وکال از اون کار هاییه که هر چقدر هم روش کار بشه باز به اون perfect که شما مد نظر داری نمیرسه.
    از Reverb و delay اصلا خوب استفاده نشده که از ارکان اصلی میکس وکال هستند.

فکر میکنم ترک وکالتون MONO هست اون رو استریو کنید و یا در دو ترک Mono پن کنید تا صدای بهتری بگیرید برای این سبک.
    من 50 % مشکلات رو از میکس کلی کار میبینم نه فقط میکس وکال.

5. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar

مشکل شما فقط میکسه و بس.
    به نظر من جنس و حس صداتون خوبه.
    کار کنید. و کار کنید و تجربه تون رو ببرید بالاتر

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. Binam

Binam عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:

من با Multiband Comperessor کار کردم ولی دقیقا طرز استفادشو نمیدونم . فرکانس هارو تقویت یا تضعیف میکنه ؟ درسته؟

- - - - - - - - - -

ببخشید سوال دیگم اینه که چرا تو همه ی آموزش ها وکال مونو میکس میکنن..؟؟؟ یعنی باید یه خروجی استریو از وکال گرفت و شروع به میکس کرد؟؟؟

7. m-s-studio

m-s-studio عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar

جنس وکال اصلا ایراد نداره جنس صداتم تو فرکانس خوبیه
    مشکل میکس اهنگ داری
    البته نا گفته نماند که کمپرس وکال اصلا خوب نیست
    و چرا اینقدر خشک میکسش کردی؟؟؟
    ریورب بک وکال بزار و در صورت نیاز دلای
    موزیک خیلی بستس خوب معلومه همین جوریم صدا میده دیگه

8. Binam

Binam عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:

استاد عزیز من هنوز منتظر جواب شما هستم چون واقعا به کمکتون نیاز دارم....چرا این همه آموزش حرفه ای دیدم و گذاشتن که وکال مونو بوده ....؟؟؟اگه یه کپی بگیرم باید یکیرو 100 صددر صد به چپ و راست پد کنم ؟

9. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

تقریباً همیشه رکورد وکال به صورت مونو انجام میشه
    ولی موقع میکس وکال نباید مونو باشه،افکت های مثل دیلی و ریورب و ... مونو نیستند
    این که یک وکال رو تو 2 کانال قرار داد و یکی رو به چپ و یکی رو به راست پن کنید (در این صورت باید یک فاصله ای بینشون باشه) برای مواقعی هستی که بخواید وکال واید شه
    روی وکال اصلی این کار معمولاً انجام نمیشه (البته کارهایی رو داشتیم که به این صورت بوده) روی فاصله ها و بک وکال ها میشه اینکار و انجام داد

در ضمن وکالتون هم خوب بود،بد نبود که،ایراد داشت ولی نه با این هیجانی که گفتید ;)
    با یه مقدار سعی و تمرین بیشتر مطمئناً به نتیجه ای که میخواید میرسید

10. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3

آقای مهرفر عزیز توضیح کامل رو دادند خدمتتون. اگر که میگیم ترک وکال رو به حالت Stereo در بیارید برای اینه که هنگام اعمال FX های مختلف دستتون باز باشه.
    برای مثال بتونید از انواع Delay مثل Ping-Pong یا Cross استفاده کنید و همین طور بتونید Reverb های wide تری داشته باشید.

در رابطه با مولتی بند کامپرسور هم توضیحی خدمتتون عرض میکنم :

خیلی ها فکر میکنند عمل کرد مولتی بند کامپرسور و اکولایزر یکی هست اما این طور نیست و هیچ وقت کامپرسور نمیتونه جای اکولایزر رو بگیره و بر عکس.
    در واقع هنگامی که شما در اکولایزر یک مجموعه فرکانس رو کاهش یا افزایش میدید در حقیقت در کل قطعه روی اون فرکانس ها اثر گذاشتید و اون فرکانس رو به طور کلی تضعیف کردید.
    اما هنگامی که با مولتی بند کاپرسور یک فرکانس خواص رو مهار میکنید در حقیقت از بیشتر شدن اون از یک حدی جلو گیری کردید و جاهایی که به اون حد تعریف شده شما نرسیده هیچ تغییری در اون اعمل نمیشه اما اکولایزر به صورت کلی مثلا 4bd یک فرکانس رو کم میکنه حالا خواه اون فرکانس با شدت -8bd در حال پخش باشه خواه با شدت -2db.

از نمونه کابرد های مولتی بند کاپرسور میشه به این اشاره کرد :

مهار کردن فرکانس های hi-hi برای جلو گیری کردن از عبور از یک شدت خاص. مثلا هنگامی که فرکانس های hi خواستند از -4db تجاوز کنند اون رو مهار کنه که استفاده این هم برای گرفتن تیزی بیش از حد صدا "س" و "ش" در وکال هست بعد از اعمال اکولایزر. که البته برای این کار پلاگین های مستقلی نیز وجود داره به نام De-Esser که همین عمل کرد رو دارند.

و یا در قسمت هایی که خواننده نت های خیلی بم رو میخونه و فرکانس های low اون خیلی boost میشند میتونید با مولتی بند کاپرسور مهار کنید اگر بخواید با اکولایز این کار رو انجام بدید در قسمت هایی که خواننده نت های بالا رو هم میخونه فرکانس های low تضعیف میشند و ممکنه باعث از بین رفتن حجم وکال بشه.

در رابطه با paning هم خب قائده خاصی وجود نداره اما بهتره که برای این وکال فقط ترک رو stereo کنید. بحث pan کردن خیلی مفصل هست و کار برد های زیادی میتونه داشته باشه در حالت های مختلف.

11. Binam

Binam عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:

واقعا ممنون از کمکتون که انقد واضح توضیح دادین...درکش کردم

بارگذاری...