سوال در مورد نحوه ارائه آهنگ ساخه شده،تنظیم و . ..

شروع موضوع توسط arjang000 ‏21/1/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوال در مورد نحوه ارائه آهنگ ساخه شده،تنظیم و . .. تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. arjang000

arjang000 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام.من بعضی چیزارو در مورد تعاریفی از موسیقی درک نکردم.ممنون میشم کسی توضیح بده.البته اگه کاملا از توضیحاتش اطمینان داره.
    1-آهنگ ساز ، آهنگ ساخته شده رو به چه شکل به سفارش دهنده ارائه میده؟در واقع آهنگ ساز آهنگ ساخته شده رو که به تنظیم کننده میده به چه شکل هست؟نت؟نغمه ضبط شده با ساز؟....؟
    شخصی که تنظیم کنندست برای تنظیمش چیکار میکنه دقیقا؟وقتی میخواد تنظیم رو به کسی که سفارش دهنده بوده تهویل بده به چه شکلی تحویل میده؟نت؟موسیقی آماده؟فایل پروژه؟اگه نت میده امروزه که نت رو دستی نمینویسن.حتی اگه با نرم افزار نباشه و چاپشون کنه میتونست با یه daw اجراشون بکنه.اما شنیدم که فلان خواننده میگه آهنگ منو فلانی ساخت فلانی تنظیم کرد فلانی اجرار کرد...
    3-میکس واقعا چی هست؟چیزی که من از کار میکس کردن شنیدم به عنوان یک مرحله از پروژه موسیقی ، به نظرمن مرحله ای از کار مستر هست .نه چیز جدایی.اما شنیدم دکترا داره جدا از مستر

2. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوست عزیز پاسخ تک تک سوالات شما در بخش های مختلف سایت موجوده !
    اینکه آهنگساز کیه و چیکار می کنه و چطوری کارشو تحویل میده - اینکه تنظیم کننده کیه و کارش چیه - تشریح مراحل میکس و مسترینگ ، همگی بارها در قسمت های مختلف بیان شدن و حتی اخیراً موضوعی ایجاد شده بود و پرسیده شده بود که آهنگسازی ، ملودی ساخته شده رو به چه شکلی تحویل بده !
    لطفاً سایت رو جست و جو کنید و مطمئناً به جواب خواهید رسید...
    با تشکر.

3. arjang000

arjang000 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    توی سایت گشتم . جواب سوالاتم رو نگرفتم.شما که میدونید قبلا در موردشون صحبت شده ممنون میشم آدرس صفحاتشون رو واسم بذارید

4. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
  5. arjang000

arjang000 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مسعود جان متشکر از راهنماییت.اما من جواب خیلی هاشونو نگرفتم.
    1-اینکه میخوام بدونم توی کار حرفه ای ارائه موسیقی ساخته شده به چه شکل هست.یک استاندارد کلی. در آدرس هایی که دادی صحبت هایی که شده بود در جواب اون شخصی بود که پرسیده بود با توجه به اینکه نت بلد نیست چه طور کارشو به آهنگ ساز ارائه بده.
    2-شخصی که تنظیم کنندست ، وقتی میخواد تنظیم رو به کسی که سفارش دهنده بوده تهویل بده به چه شکلی تحویل میده؟نت؟موسیقی آماده؟فایل پروژه؟اگه نت میده امروزه که نت رو دستی نمینویسن.حتی اگه با نرم افزار نباشه و چاپشون کنه میتونست با یه daw اجراشون بکنه.اما شنیدم که فلان خواننده میگه آهنگ منو فلانی ساخت فلانی تنظیم کرد فلانی اجرار کرد...
    3--میکس واقعا چی هست؟چیزی که من از کار میکس کردن شنیدم به عنوان یک مرحله از پروژه موسیقی ، به نظرمن مرحله ای از کار مستر هست .نه چیز جدایی.اما شنیدم دکترا داره جدا از مستر

6. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوست عزیز توی تاپیک دقیقاً آهنگسازی کیست ، من کامل توضیح دادم آهنگساز کیه و چیکار می کنه و چطوری کارو تحویل میده ، اینم لینکش :
    https://www.persian-music.org/thread7564.html#post56008

همونطور توی تاپیک تشریح مراحل تنظیم ، کل قضیه ی آهنگسازی ، تنظیم و میکس و مستر رو گفتم و همینطور همه ی دوستان توضیح دادن (از جمله استاد محبی که اطلاعات کاملی راجع به میکس و مستر دادن) - این لینک رو ببینید :
    https://www.persian-music.org/thread4042-2.html#post22525

اما اینکه تنظیم کننده کارش رو به چه شکلی تحویل بده هم بستگی به خود شما داره !
    من معمولاً پس از تنظیم ، ابتدا یه ورژن MP3 از موزیک رو به خواننده میدم تا ببینه قالب کلی کار به چه شکله و بعد اگر نظر خاصی نداشت و تونست با کار ارتباط برقرار کنه ، از تک تک لاین های موزیک اکسپورت WAVE میگیرم و روی DVD ، تحویل خواننده میدم.
    گاهی اوقات میکس و مستر هم بر عهده ی منه - بعد از اینکه خواننده ضبط کرد ، وکال خام رو با فرمت WAVE ازش میگیرمو با حضور صدای خواننده ، کار رو میکس و مستر می کنم و در نهایت یه فایل MP3 320 تحویل خواننده میدم. (یا هر فرمت و کیفیتی که خودش بخواد)
    اگرم میکس و مسترینگ با من نباشه که ، آخرین مرحله میشه تحویل همون اکسپورت ویو که روی دی وی دی بهش میدم و بعدش خود خواننده هرکاری که صلاح میدونه انجام بده.

اینکه چطور تنظیم کنید هم بستگی به تنظیم کننده و علم و سلیقش داره و اینکه چه راهی رو انتخاب کنه.
    مهم اینه که در نهایت ، یک موسیقی ساخته میشه.
    موفق باشید.

7. persianenrico

persianenrico

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من می خوام بدونم توی تنظیم دقیقاً چه کار می کنند ؟ مرحله به مرحله شو می خوام بدونم اگه از دوستان کسی باشه که توضیح بده پیشاپیش ممنونش میشم
    آیا آهنگساز فقط خط ملودی رو می نویسه یا روش آکورد میذاره و ...
    و اینکه یک آهنگساز آیا میشینه تک تک نت نویسی می کنه روی کاغذ یا اینکه با کیبورد یا میدی کنترلر کارو میزنه بعد از چیزی که زده نت هاشو پرینت می گیره و به تنظیم کننده می ده ؟

8. persianenrico

persianenrico

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    درضمن این لینک هایی که قرار دادید تو سایت که کار تنظیم کننده چیست 1 . خراب هستند و صفحه پیدا نمیشه 2 . اینکه خیلی جزئی تو هر تاپیک یه چیزی گفته شده و سریع از کنارش رد شدند مطمئن هستم این سوالاتی که پرسیدم سوال خیلی ها هست
    مرسی

9. aritan

aritan عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +34 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    با سلام خدمت دوست عزیز و تشکر از مسعود گرامی جهت راهنمایی کاملشون
    دوست عزیزم آهنگساز کسی است که اولین مرحله ساخت یک آهنگ به عهده اون هست طوری که شما فرض کنین یک ملودی در ذهن فردی که ما بهش میگیم آهنگساز ایجاد شده بعد از تکمیل کردن میاره و اون ذهنیتشو با استفاده از علم نت نویسی روی کاغذ پیاده میکنه حالا این شخص آهنگسازی این کارو انجام داده و همچنین آهنگساز میتونه نسبت به میزان آهنگ و نوعش برای اون اکورد هم روی نت تعریف بکنه ولی اصلی ترین قسمت همون خط ملودی است که اول گفتم روی نت پیاده کرده

تنظیم کننده هم با استفاده از علم موسیقیش اون نتی رو که مثلا روی کاغذ هستش رو با استفاده از سازها و یا نرم افزارهای آهنگسازی اجرا میکنه و مینوازه یک تنظیم کننده موفق معمولا اگه فقط یک خط ملودی (فاقد اکورد) رو هم بهش بدی خودش نسبت به سلیقه ای که داره میتونه براش آکورد ها, آرپژها, بیس, پد و ... رو نسبت به نوع کار در بیاره بعد از اتمام نوازندگی و اجرای تمامی اجزای آهنگ نوبت میرسه به میکس و مسترینگ که اونم باز آقا مسعود اشاره کردن که سلیقه ای است هم تنظیم کننده میتونه کارو میکس و مسترینگ کنه و هم کسی که سفارش داده میتونه ببره جای دیگه

فکر کنم تا جایی که میدونستم بطور ساده شرح دادم

پس کلا آهنگساز شد کسی که آهنگ رو روی نت پیاده میکنه
    تنظیم کننده شد کسی که نت ها رو اجرا میکنه

بازم آهنگسازی و تنظیم رو یک نفر هم میتونه انجام بده اگه علمشو داشته باشه

موفق باشین

بارگذاری...