سوال در مورد نحوه اجراي Bass

شروع موضوع توسط Mat ‏27/2/10 در انجمن ساز ( Instrument )

تاپیک سوال در مورد نحوه اجراي Bass تالار ساز ( Instrument ) در persian-music.org.

1. Mat

Mat عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوستان سلام

من مي خواستم ازتون راهنمايي بخوام و بپرسم كه شما به صورت روتين از چه روشي براي اجراي بيس در كارهاتون استفاده مي كنيد. يه سري از وي اس تي ها مثل ويرچوال بيسيس به صورت اتوماتيك شما آكورد رو مي گيرين و براتون اجرا مي كنه و بعضي ها هم بايد خود نوازنده به تناوب اجرا بكنه. با توجه به اين مورد اول به چند تا وي اس تي محدوده و كارهايي رو كه خودم زدم اصلا بيسش به دلم نميشه و راضي نيستم امكان داره از تكنيك هايي كه در كارهاتون استفاده مي كنيد منو راهنمايي كنيد؟
    ممنونم:smile (19):

2. DJ iBSb

DJ iBSb عضو سایت هنرمند

شغل :
    طراحی وب و برنامه نویسی تحت وب و موسیقی
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام،
    دوست عزیز شما بسته به کار و نوع صدای ووکال (در صورت وجود) باید باس رو ببندی و اگه هم از وی اس تی های داخلی اف ال استفاده نشه بهتره بجز Sytrus!
    من خودم به شخصه تمامی باسها رو از سیتروس میگیرم و ادیت میکنم توسط خود ستینگ های خود پلاگین...
    «دوستان هم اگه وی اس تی دارن بزارن ما هم بهره ببریم»

3. Mat

Mat عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    ممنون از جوابتون. من بيشتر منظورم نحوه نواختن هستش. شما نحوه اجراتون به چه صورت هستش يعني با كيبوردتون يا اينكه در پيانو رول مي چينيد يا روش ديگه وجود داره؟

4. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,499 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    دوست ِ من ساختن bass در موزیک دقیقا مثل نقاشی کردن می مونه
    دنبال کلیشه ی خاص نباشید چون باعث میشه خلاقیت خودتون رو به کار نگیرید
    bassline خلاقانه می تونه فضای یک موزیک رو کل دگرگون کنه
    چه با کیبورد چه در پیانو رول در آخر هدف اینه که نت رو بنوازیم واقعا اهمیتی نداره که با کیبورد باشه یا به صورت دستی در پیانو رول بنویسیم
    کیبورد صرفا وارد کردن نت ها و انتقال احساس رو ساده تر می کنه

به فضایی که قصد دارید در موزیک بسازید فکر کنید و به وسیله bass اون رو پرورش بدید
    تکنیک های مختلفی در نحوه نواختن bass وجود داره که میشه به اون وسیله سبک ها رو از هم تشخص داد
    توصیه من اینه "قانون سبک رو رعایت کنید اما چهارچوب رو خودتون بسازید"

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. Mat

Mat عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    ممنونم لايت عزيز...

بسيار راهگشاست ولي نكته اي هست كه تكنيك ها رو چطوربايد شناخت؟ گوش دادن به سبك هاي ديگه؟ و ديگه اينكه براي هر ميزان جداگانه اجرا داشت؟ منظورم اينه نميشه بيس لايني رو ديزاين كردو با توجه به آكورد ها اونو چيدمان كرد؟

6. DJ iBSb

DJ iBSb عضو سایت هنرمند

شغل :
    طراحی وب و برنامه نویسی تحت وب و موسیقی
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    من خودم به شخصه اول به ریتم نگاه میکنم و اولین ترتیبی که به موزیک بیاد رو میزنم و اکثرا در پیانو روله!
    حالا روشهای دیگه رو از دوستان بپرسید...

7. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,499 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    دقیقا همینطور داشتن گوش ِ خوب کمک بسیار زیادی در این زمینه می کنه
    این بر می گرده به سلیقه آهنگساز و موضوعی که می خواد بهش بپردازه ( در کل هیچ محدودیتی از این نظر نیست ) مهم اینه به چیزی که در ذهن داریم نزدیک بشیم
    من شخصا وقتی بخوام شروع به ساخت آهنگ کنم نمیام bassline رو بسازم و طبق اون موزیک رو پیش ببرم
    چون ممکنه بخوام هر لحظه تغییری رو به گوش شنونده منتقل کنم
    اول حرفی رو که قرار در موزیک بزنم رو مرور می کنم و فضایی رو برای اون در ذهنم می سازم

برای مثال پیشنهاد می کنم آهنگ Donation رو که از ساخته های دوست و استاد عزیزم Psychopat هست رو گوش کنید
    bassline ایی در این آهنگ می شنوید که از لایه های مختلفی تشکیل شده و در لحظه بسته به فضای موزیک ذهن شنونده رو هدایت می کنه

8. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    شنیدم تو نوشتن خط بیس میشه از گام کروماتیک هم استفاده کرد . کسی اطلاعی داره؟

9. shahab

shahab عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    سلام دوست خوب،

یک جواب مختصر و کوتاه عرض کنم که بله میشه. خیلی کار شاید قشنگ نشه، ولی از نظر تکنیکی اشکالی درش نیست. مخصوصا زمانی که فاصله معکوس پنجم رو bend میکنن و معمولا از گیتار بیس fretless استفاده میکنن برای این منظور.
    گامهای کروماتیک رو میتونیم برای بیس استفاده کنیم، مشروط به اینکه حواشی اون رو در نظر بگیریم. مثلا اینکه وقتی داریم برای بیس خط مینویسیم، سولو نباشه! این خیلی مهمه که جایگاه بیس رو تشخیص بدیم. در ساختن قطعه بیس باید به درام خیلی اهمیت داد؛ چه بسا فقط درام و بیس خودش یک semi-harmony کامل برای وکال هستش. بیس میتونه به تنهایی سولو نواخته بشه، ولی نه وقتی که داریم کروماتیک مینویسیم براش؛ مگر اینکه bend باشه که شرایط خودشو داره و توضیح دادم براتون. یک قطعه بیس زمانی میتونه خوب خودش رو نشون بده که به فضاپردازی گرفته بشه.

امیدوارم که کمکی بوده باشه.

موفق باشید.

10. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,804 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    همونطور كه شهاب عزيز فرمودن باس و درامز بار اصلي رو در موسيقي به گردن ميگيرن...
    يكي از شناسه هاي سبكها در كنار ريتم درامز ميتونه اجراي باس باشه.
    مثلا در باس شما كوردهاي مينور نميبينيد! چون بيشتر نتهاي پايه و تونيك رو اجرا ميكنن مگه اينكه بخوان اون نت و كورد مينور رو بيشتر نشون بدن. مثلا در لامينور و لاماژور باسيست ميتونه همون تونيك لا رو بگيره و مشكلي هم نيست. مگه اينكه بخواد اون مينور بودن رو بيشتر نشون بده كه روند مينور بودن كار رو بيشتر نشون بده.
    در مورد كروماتيك كه شما فرمودين هم همين موضوع صادقه. ميشه اجرا كرد به شرطي كه در جا و محل مناسبي باشه و معمولا اين گونه فواصل رو در فيل ها بيشتر اجرا ميكنن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...