سوال در مورد میکس باس و درام

شروع موضوع توسط mehrshad_lol ‏19/11/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک سوال در مورد میکس باس و درام تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. mehrshad_lol

mehrshad_lol عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان تو میکس به ساز گیتار بیس و کیک درام ریورب میدن یا نه اگر به هیچ عنوان نمیدن که هیچ اگر میدن در چه مواقعی؟؟؟
    چون یکی از دوستان صدا بردار که شخص کم تجربه ای هم نیست می گفت که به هیچ عنوان این 2 تا ریورب نمیخوان و نباید این کار رو کرد

آخرین ویرایش: ‏20/11/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اون دوستتون تقریباً درست گفته، البته به هیچ عنوان هم دیگه درست نیست
    بعضی مواقع به کیک و بیس هم ریورب میدن، حالا اینکه دقیقاً این مواقع کی هست برمیگرده به میکسمن که تشخیص بده نیازی به ریورب هست یا نیست
    تو سبک الکترونیک خیلی کم پیش میاد (بخونید اصلاً پیش نمیاد) به کیک ریورب بدن، ولی به بیس ریورب میدن
    کیک و بیس رو تو یه دسته قرار ندیم بهتره

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما دوست عزیز.
    هم به کیک و هم بیس در صورت دلخواه می شه ریورب داد و محدودیتی وجود نداره.
    من هم قبلا مثل شما بهم گفته بودن که به کیک و بیس نباید ریوب داد که این اصل اشتباهه و محدودیتی وجود نداره.
    اگر آهنگ Britney Spears - Work B**ch رو گوش کنید در اینترو کیک رو کاملا ریورب دار می شنوید.
    معمولا به خاطر این می گن به کیک و بیس نباید ریورب داد چون ریورب دادن به این صداها که در محدوده ی صدای Low (پایین ، بم) هستن ، باعث ایجاد اعوجاج در صدا می شه ولی کسی که قبلش صدا رو به درستی اکولایز و کمپرس کنه ، محدودیتی براش به وجود نمی آد.
    موفق باشید.

4. saman_arenger

saman_arenger عضو سایت

شغل :
    music arrangement
    امتیازات:
    +62 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام و درود دوست عزیز تو دنیای میکس و مسترینگ به عقیده من تنها قانونی که وجود داره اینه که شما چجوری دوست داشته باشی اون کار رو بشنوی گوش شما همه چیز و مدیریت میکنه من خودم اوایل کارم خیلی میرفتم دنبال قوانین و در نهایت کارام اونجوری که میخواستم در نمیومد اما زمانی که به این نتیجه ای که گفتم رسیدم همه چیز عوض شد و به اون کوالیتی دلخواه رسیدم موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما سامان جان.
    من با فرمایش شما موافق نیستم عزیز.
    در خارج کشور ما ، دوره های مهندسی میکسینگ و مهندسی مسترینگ به صورت جداگانه برگزار می شه.
    در واقع این جور که من شنیدم هم دوره ی میکسینگ و هم دوره مسترینگ ، دو دوره ی مستقل دو ساله هستش.
    که طرف در این دو سال به صورت مستقل و جداگانه به یادگیری میکسینگ و مسترینگ می پردازه.
    این جا معتبرترین دوره ی میکس و مستر در خانه ی موسیقی و توسط آقای چراغعلی برگزار می شه که خیلی از مطالبی که در این دوره بیان می شه خیلی هم کاربردی نیست. (من این مطالب رو از زبان کسی شنیدم و صد در صد تایید نمی کنم ولی منبعش فرد معتبری هستش که خیلی ها می شناسنش.)
    حالا شما آموزش و امکانات رو کنار هم بزارید ، علت تفاوت سطح میکس مستر ایران رو با خارج از ایران متوجه می شید.
    ما تو ایران همه چیز رو داریم بر اساس آزمون و خطا پیش می بریم واسه همینه که خیلی چیزها به صورت اشتباه دارن آموخته می شن.
    معروف ترین فردی که تو ایران داره میکس و مستر انجام می ده آرش پاکزاده دیگه.
    که ایشون تو پروفایلشون نوشته Self Study.
    خیلی ها صحبت شما رو می کنن مخصوصا تو میکس و مستر ولی به نظر من رویه ی درستی نیست و زمان زیادی می بره.
    طرف تو استودیوش به کیک و بیس ریورب داده بعد دیده مانیتورش داره می لرزه و خر خر میکنه و بعد به این نتیجه رسیده که به کیک و بیس نباید ریورب داد و این عبارت رو انتقال داده به دیگران.
    من خودم اولین بار این رو از زبان یه تنظیم کننده ی حرفه ای شنیدم که بهم گفت.
    من تا مدت ها به این اصل معتقد بودم که اول تو چند آهنگ که گوش دادم به شک افتادم به صحتش و بعد از اینکه استادم سر کلاس به کیک ریورب داد ، به یقین تبدیل شد که هم به کیک می شه ریورب داد و هم بیس.
    اگه این کار درست انجام بشه هیچ مشکلی هم پیش نمی آد.
    به تجربه ی های شخصی افراد ، نمی گم هرگز ، ولی خیلی اعتماد نکنید.
    موفق باشید.

6. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    این بستگی به سبک داره.در موسیقی الکترونیک آپ تمپو مثل دنس معمولا به اینها (به خصوص کیک)ریورب نمی دن(به قول Hamidreza Mehrfar ) عزیز بخونید هیچ وقت)چون ریورب صدارو نرم می کنه(در واقع اتک رو کم می کنه)و پانچ رو که در این سبک ها مهمه تضعیف می کنه.ضمنا فضای بیشتری رو در میکس اشغال می کنه(چون روی فرکانس های بمه) و شنیدن صداهای دیگه رو کم می کنه و تو سبک های شلوغ مشکل ر و از اونی که هست بیشتر.اما در سبک های دیگه داون تمپو(حتی الکترونیک)برای یک دستی صدا ها شاید لازم باشه که مقداری ریورب بدین

7. saman_arenger

saman_arenger عضو سایت

شغل :
    music arrangement
    امتیازات:
    +62 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    مرسی از علیرضا عزیز ولی باید بگم گه من این تجربه رو توی 4 سال میکس کردن به دست آوردم آرش هم از دوستای خوبمه و اتفاقا آرش توی این مسیر خیلی به من کمک کرد و اولین بار اون این حرف رو به من زد درسته ما یه سری اصل کلی داریم مثلا کمپرس یا ریورب یا اکولایز که اینا اصلا چی هستند و کجا به کار میان اما اینکه به چه طریقی از اونا استفاده کنیم بر میگرده به گوش ما حالا این گوش ما منظورم یه گوش معمولی نیست گوشیه که با دقت تمام آهنگ های برتر روز رو آنالیز کنه و قدرت شنیداریش بالا باشه و حتما یه مونیتورینگ خوب با یه فضای آکوستیک خوب داشته باشه که این چیزا زمان بره و به مرور زمان حاصل میشه وقتی کمی حرفه ای تر شد از ابزار حرفه ای تر مثل UAD 2 استفاده کنه و .... چون دیدم افرادیو که به شدت از یه سری قوانینی که مثلا از استادشون یاد گرفتن پیروی میکنن و هیچ وقت قدرت اینو به خودشون نمیدن که تعغیرش بدن و خودشونو محدود همون میکنن موفق باشید.

8. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره سامان جان.
    خواهش می کنم دوست من.
    من منکر تجربه ی شما یا جناب پاکزاد نیستم.
    ایشون کارش واقعا استاندارده و شکی نیست.
    اما من در یک مورد با شما اختلاف نظر دارم.
    همون طور که می دونید ما انسان ها از دو طریق یاد می گیریم.
    یا از تجربیات خودمون استفاده می کنیم یا از تجربیات دیگران.
    در هر صورت این تجربه هستش که حرف اول و آخر رو می زنه و علم انسان هم از همون تجربه اش بدست می آد.
    قطعا گوش تربیت شده بسیار مهمه اما ابزار اصلی میکس و مسترینگ به اعتقاد من چشم هستش نه گوش.
    در مقاله ای خوندم که گوش یک انسان عادی تا 3 دسی بل نمی تونه تغییر رو احساس کنه و در واقع 3 دسی بل خطا داره.
    یه گوش تربیت شده و به قول شما ایده آل هم تا 1 دسی بل نمی تونه تغییر رو احساس کنه.
    البته یک دسی بل واقعا مقدار زیادی نیست اما با این حال در این ابزار (گوش!) مقداری خطا وجود داره.
    پس به نظر من بهترین ابزار برای سنجش ، آنالایزرها هستن.
    در هر صورت ، ما چه عملیات مانیتورینگ (زیر نظر گرفتن) رو با گوش انجام بدیم و چه با چشم هدفمون یک چیز هست.
    میکس اصولی و خلاق.
    اما اعتقاد شخصی من همون استفاده از آنالایزرها برای میکس و مسترینگ و چک کردن با گوش هستش.
    در مورد اینکه قطعا ابزار ، لوازم و آکوستیک در کیفیت و کوآلیتی نقش دارن شکی نیست اما اعتقاد شخصی من اینه که کسی که هنوز نمی دونه اصول میکس ، کار با اکولایزر ، کمپرسور ، آنالایزر و ... چه طوریه و یک تجسم سه بعدی از میکس نداشته باشه ، قطعا با بهترین ابزار ها هم نمی تونه یک میکس خلاق رو ارائه کنه.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
بارگذاری...