سوال در مورد لول صدا

شروع موضوع توسط Mr.Bean ‏6/9/12 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک سوال در مورد لول صدا تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. Mr.Bean

Mr.Bean

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام خدمت تمامی دوستان.یه سوال دارم که شاید ابتدایی و سطحی باشه خواهشا جواب بدبد.تو قسمت یک روش ساده برای مسترینگ که جناب آقای محبی آموزش دادن میگفتن که برای داشتن یه مسترینگ خوب باید تو قسمت میکس لول صدای هرلایرو -10 یا حتی بیشتر بذاریم.ولی من هنوز نفهمیدم منظور از لول صدا چیه.آیا باید همون تراک صوتی مثلا کیک رو -10 بکنم یا برم تو قسمت میکسر و کانال کیک رو -10 بکنم.ممنون میشم پاسخ بدید.

2. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام عزیزم.ببین دوست گلم شما اصلا نیازی نیست به ولوم خود اون ساز یا وی اس تی یا هرچیزی رو که انتخاب میکنی و تغیری بدی.شما فقط باید تو میکسرت صدای هر ترک که همون لول بهش میگن رو روی -10 بزاری تا وقتی که میخوای بعدا آهنگت و مسترینگ کنی و صداهارو قوی تر کنی peak نداشته باشی تو آهنگت.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    من فکر میکنم که منظورشون این بوده که وقتی آخر کار به پیک متر هر ترک نگاه میکنی نباید مقدارش از 10db- بالاتر رفته باشه.وگرنه اگه قرار باشه فیدر همرو روی -10 بذاریم که دیگه فیدر به چه درد می خوره؟ من خودم تا -6 رو هم قابل قبول میدونم.Bob Katz در این باره یه مقاله مفصل داره که اگه تو گوگل سرچ کنی کلی کمک کنندست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. Sina.d

Sina.d عضو سایت VIP

امتیازات:
    +120 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    منظور اقای محبی این هست که قبل از میکس ولوم صداها را در میکسر Daw از یک مقدار پایین شروع کنید و شروع به میکس کنید و بعد یواش یواش مقدار ولوم ها را نسبت به فضای موسیقی که میسازید تنظیم کنید. حالا میتونید از -20 شروع کنید یا -10 اما مهم این هست که وقتی کار میکس تموم شد Level کار شما +15 نشده باشه و پیک نداشته باشید.

5. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ببینید قانون اینه که شما در میکس صداتون نباید به 0 برسه چرا که وقتی در میکس به 0 برسید در مستر که قدرت به صدا بدید صدا از 0 به بالا میره و ایجاد پیک در صدا میکنه و کل آهنگ و خراب میکنه آهنگ صدای خش خش میده.پس ما با توجه به فضای کاریمون باید در میکس تا جایی که میتونیم نزاریم صدا بالاتر از -3 بره.شما این کار و بکن:میکست و طوری انجام بده که در آخر کل صدای آهنگت به -3 رسیده باشه نه بیشتر.بعد توی مسترینگ هم باید کاری کنی که همین -3 برسه به صفر.که نرمال و قانونیشم همینه.این و فراموش نکن که لول بندی واقعا مهمه و میشه اون و جزو عملیات مهم میکس دونست.شما اگه میکس تمیزی داشته باشی میتونی قدرت و صدا و طراوت به کل کارت تو مسترینگ ببخشی اما اگه میکست و لول بندیات تمیز و مرتب نباشن انتظار این و نداشته باش که تو مسترینگ معجزه ای اتفاق بی افته

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  6. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    در مسترینگ ماکسیمم پیک متر به o dbFS باید برسه تا بتونه از لحاظ تجاری با بقیه آهنگا رقابت کنه البته برای اطمینان از اینکه موقع کانورت شدن هیچ کلیپینگی اتفاق نیفته یه بازه اطمینان در حد 0.2 تا 0.3 دسیبل در نظر میگیرن.مقدار RMS ماکسیمم با پیک ماکس فرق داره و همیشه کمتره.بهتره این تفاوت از 5 تا 6 دسیبل کمتر نباشه.یه مقدار دیگم داریم به اسم RMS متوسط که اونم بهتره با RMS ماکس حدود 5 تا 6 دسیبل حد اقل اختلاف داشته باشه که البته مقدار این دو پارامتر آخر به سبک موسیقی هم مربوط میشه.برای اینکه بهتر موضوع روشن بشه میتونی آهنگایی که از لحاظ میکس دوس داری توی یه داو مثل کیوبیس ایمپرت کنی بعد ازش استاتیستیک بگیری همه اینارو بهت میگه. همه اینایی که گفتم فقط بعد از مستر صدق میکنن نه بعد از میکس!

• مفید مفید x 1
بارگذاری...