سوال در مورد ضعیف ضبط کردن میکروفن کاندنسر

Mohammadrezakj

عضو سایت
28/6/22
4
0
1
15
پارس آباد
با سلام من میکروفن yanmai q8 رو تازه خریدم فانتوم پاور نگرفتم و این میکروفن رو به کارت صدای V8 متصل کردم ولی خیلی باید به دهنت نزدیک کنی تا صدا رو دریافت کنه
سوال اینجا است که آیا اگه فانتوم پاور بخرم مشکل حل میشه ؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,743
11,096
113
56
.
"غلط یاد گرفتن بد تر از یاد نگرفتنه" جمله ی بسیار خوبیه. سوال شما اساساً غلطه، چون غلط یاد گرفتی. فانتوم پاور خریدنی نیست!
حالا برای راست کردنِ راه کجی که رفتی، ما اینجا باید کلی مطلب بنویسیم تا او اطلاعات غلطی که یاد گرفتی رو پاک کنیم.

اصلاً اینو ولش کن، شما فقط بگو از کدوم ورودی ساند کارت استفاده میکنی، و برای چه کاری؟ ریکورد ساز؟ ووکال؟ براد کستینگ؟ پادکست؟ . . .

1231641532.png

Mohammadrezakj

عضو سایت
28/6/22
4
0
1
15
پارس آباد
"غلط یاد گرفتن بد تر از یاد نگرفتنه" جمله ی بسیار خوبیه. سوال شما اساساً غلطه، چون غلط یاد گرفتی. فانتوم پاور خریدنی نیست!
حالا برای راست کردنِ راه کجی که رفتی، ما اینجا باید کلی مطلب بنویسیم تا او اطلاعات غلطی که یاد گرفتی رو پاک کنیم.

اصلاً اینو ولش کن، شما فقط بگو از کدوم ورودی ساند کارت استفاده میکنی، و برای چه کاری؟ ریکورد ساز؟ ووکال؟ براد کستینگ؟ پادکست؟ . . .

مشاهده پیوست 181984
با سلام من میکروفون رو به ورودی condenser mic وصل کردم و برای ضبط ساز ویولن میخواهم استفاده کنم

Mohammadrezakj

عضو سایت
28/6/22
4
0
1
15
پارس آباد

مشاهده پیوست 181984
منظور من از خرید فانتوم پاور همون برق 48V DC هست که باید به میکروفون های XLR (خازنی) برسه چون کارت صدای V8 برق 48V رو نمیتونه تامین کنه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,743
11,096
113
56
.
خب الآن شد! فکر کنم خودت دُرستشو یاد گرفتی.
در پیغام گفتی که من گفتم "به فانتوم پاور نیازی نیست". من یه همچین حرفی زدم؟ خب پُست من اون بالاست دیگه.
به نظر میرسه شما هم جملاتی که مینویسی با اونچه که در فکرت هست مغایره، و هم موقع خوندن پست دیگران معنی مغایری برداشت میکنی. در مکالمه ی تخصصی شما ضرورتاً نیاز داری که از کلمات و جملات دقیقی استفاده کنی، و همینطور از جملاتی که میخونی حدس خودتو برداشت نکنی، مفهوم دقیق جمله رو متوجه بشی.

من همونطور که میبینی گفتم "فانتوم پاور خریدنی نیست". یعنی فانتوم پاور یک وسیله یا دیوایس نیست که بری بخری. یک مدار الکترونیکی هست که در داخل آدیو اینترفیس ها وجود داره، که شما با زدن دکمه ی 48V اونو برای میکروفون کندنسر فعال میکنی، همین.

میکروفون های کندنسر همه بدون استثنا نیاز به یک جریان اولیه ی 48 ولت دارند که همین مدار اونو براشون تامین میکنه. ولی میکروفون های داینامیک نیازی به اون ولتاژ اولیه ندارن. میکروفون شما هم که کندنسر هست، یعنی نیاز به اون 48 ولت داره. و شما خودت میگی که این ساند کارت شما اون مدار 48 ولت رو تامین نمیکنه. خب اگه اینطوریه دیگه مشکل روشن شد که کجاست دیگه. وقتی ساند کارت شما نتونه اون ولتاژ رو تامین کنه، خب صدای میکروفون کندنسر یا اصلاً نمیاد، و یا خیلی ضعیف میاد.

ولی من فکر میکنم مشکل جای دیگه هست. چون آدیو اینترفیس شما دو ورودی جدا برای میکروفون های داینامیک و کندانسر تعبیه کرده. این نشون میده که سازندگان اینو میدونن که میکروفون کندنسر نیاز به جریان 48 ولت داره، و مختص اون یک ورودی اختصاص دادند و سر راه همون ورودی فانتوم پاور رو قرار دادند، و دیگه کلید 48V رو هم ازش صرف نظر کردند. یعنی تامین فانتوم پاور رو داره. حالا اینکه عیب دقیقاً کجاست، باید از نزدیک چک کرد.

البته بگذریم از اینکه این آدیو اینترفیس شما کلاً خیلی عجیبه، چون برای ورودی میکروفون ها پورت TS قرار داده، نه XLR.

بد نبود که شما از همون صدای ضعیف، یک فایل نمونه اینجا آپلود میکردی تا دوستان بشنوند و مشکل رو بتونند دقیق تر تشخیص بدند.

Mohammadrezakj

عضو سایت
28/6/22
4
0
1
15
پارس آباد
خب الآن شد! فکر کنم خودت دُرستشو یاد گرفتی.
در پیغام گفتی که من گفتم "به فانتوم پاور نیازی نیست". من یه همچین حرفی زدم؟ خب پُست من اون بالاست دیگه.
به نظر میرسه شما هم جملاتی که مینویسی با اونچه که در فکرت هست مغایره، و هم موقع خوندن پست دیگران معنی مغایری برداشت میکنی. در مکالمه ی تخصصی شما ضرورتاً نیاز داری که از کلمات و جملات دقیقی استفاده کنی، و همینطور از جملاتی که میخونی حدس خودتو برداشت نکنی، مفهوم دقیق جمله رو متوجه بشی.

من همونطور که میبینی گفتم "فانتوم پاور خریدنی نیست". یعنی فانتوم پاور یک وسیله یا دیوایس نیست که بری بخری. یک مدار الکترونیکی هست که در داخل آدیو اینترفیس ها وجود داره، که شما با زدن دکمه ی 48V اونو برای میکروفون کندنسر فعال میکنی، همین.

میکروفون های کندنسر همه بدون استثنا نیاز به یک جریان اولیه ی 48 ولت دارند که همین مدار اونو براشون تامین میکنه. ولی میکروفون های داینامیک نیازی به اون ولتاژ اولیه ندارن. میکروفون شما هم که کندنسر هست، یعنی نیاز به اون 48 ولت داره. و شما خودت میگی که این ساند کارت شما اون مدار 48 ولت رو تامین نمیکنه. خب اگه اینطوریه دیگه مشکل روشن شد که کجاست دیگه. وقتی ساند کارت شما نتونه اون ولتاژ رو تامین کنه، خب صدای میکروفون کندنسر یا اصلاً نمیاد، و یا خیلی ضعیف میاد.

ولی من فکر میکنم مشکل جای دیگه هست. چون آدیو اینترفیس شما دو ورودی جدا برای میکروفون های داینامیک و کندانسر تعبیه کرده. این نشون میده که سازندگان اینو میدونن که میکروفون کندنسر نیاز به جریان 48 ولت داره، و مختص اون یک ورودی اختصاص دادند و سر راه همون ورودی فانتوم پاور رو قرار دادند، و دیگه کلید 48V رو هم ازش صرف نظر کردند. یعنی تامین فانتوم پاور رو داره. حالا اینکه عیب دقیقاً کجاست، باید از نزدیک چک کرد.

البته بگذریم از اینکه این آدیو اینترفیس شما کلاً خیلی عجیبه، چون برای ورودی میکروفون ها پورت TS قرار داده، نه XLR.

بد نبود که شما از همون صدای ضعیف، یک فایل نمونه اینجا آپلود میکردی تا دوستان بشنوند و مشکل رو بتونند دقیق تر تشخیص بدند.
ممنونم که وقت گذاشتید به من کمک کردید در مورد کارت صدا هایی که برق 48 وات دارن باید بگم که هزینه آنها خیلی بالاست و در بازار فانتوم پاور های جدا میفروشن منظور من اون فانتوم پاور هست مثلا این
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,743
11,096
113
56
.
خب اون اومده یه چیزی ساخته برای یه میکروفونِ خاص (که اونجا اسم میکروفون هم نوشته) که بفروشه. اصلاً یه همچین حرکتی در استاندارد حرفه ای جوکه، که آدم برای یه مدل از میکروفون یه فانتوم پاور خاص استفاده کنه. این میکروفون احتمالاً مشکل طراحی و ساخت داشته و با فانوتم پاور ساندکاردهای موجود درست کار نمیکرده، حالا اومدن براش پاور جدا ساختند. یه همچین حرکتی استاندارد نیست و همون بهتر که تو هم اونو نخریدی.

اونهایی که مشکل هزینه دارند، از ساندکارت های ارزان قیمت، ولی استاندارد استفاده میکنن که فانتوم پاور هم روشون هست. مثل:

Focusrite Scarlett Solo
M-Audio M-Track Solo
Steinberg UR22 MK2
Presonus AudioBox USB 96

اینها حتی پورت های ورودی XLR دارند که استاندارد میکروفون های استودیویی هست.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,743
11,096
113
56
.
من الآن چند تا ویدئو در مورد این میکروفون شما دیدم در یوتیوب. با توجه به تستی که همه ی ویدوها کرده بودند (از جمله
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
)، حجم صدای این میکروفون کلاً پایینه ظاهراً. یعنی فاصله به یک متر که میرسه، دیگه عملاً صدا نمیگیره. اولین میرکروفون کندنسر هست که میبینم محدوده ی کاردیویدش کوچکتر هست و فاصله ی محدودی رو میتونه پوشش بده. این به نظر من برای گرفتن صدای ساز خوبه اتفاقاً. چون صدا و نویزهای احتمالی محیط اطراف رو نمیگیره و صدای خالص ساز رو میگیره. کافیه فقط به منبع صدا بیشتر نزدیکش کنی و صدا بگیری. کندنسرهای معمول، عموماً خیلی حساس هستند و حتماً باید در یک اتاق اکوستیک شده ازشون استفاده بشه تا صدای ناخواسته ی محیط ضبط نشه.