سوال در مورد سازهای زهی در یک تنظیم ارکسترال

شروع موضوع توسط Arash.E ‏2/10/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک سوال در مورد سازهای زهی در یک تنظیم ارکسترال تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. Arash.E

Arash.E عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام دوستان،میخواستم بدونم که تو یه تنظیم ارکسترال/پاپ . لازمه که حتمااا ساز زنده ریکورد بگیریم؟

سازهایی نظیرِ ویلون،چلو،کنترباس و ...

چون با توجه به هزینه بالایِ نوازنده ها فکر میکنم تنها راه معقول استفاده از vst هست ولی تقریباا گیج شدم

دیگه! بعضی دوستان میگن که وی اس تی مناسب نیست واسه این کار بعضی ها هم نظریه برعکسی دارن !!

ممنون میشم راهنمایی کنین.

2. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    پاسخ : سوال در مورد سازهای زهی در یک تنظیم ارکسترال

بستگی به سبک کار،لهجه ای که می خواهید استرینگتون داشته باشه و انتظار شما داره.شما vst های خوب در زمینه استرینگ رو تست کنید و با توجه به سبکتون ببینید انتظارتون رو بر آورده می کنند یا خیر.

3. Arash.E

Arash.E عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic

جناب به نژاد ممنونم از پاسختون، حس میکنم vst و سمپل هایی نظیر ( Garritan.Personal.Orchestra aria../ ..Cakewalk Studio Instruments .. Edirol HQ Orchestral ) میتونم باهاشون ارتباط برقرار کنم ... اون دوستانی هم که با vst موافق هستن نظرشون اینه که بعد از تنظیم میکس و مسترِ خوب نیاز هست اگه با vst ریکورد کنم! نظرتون راجب این 3تا چی هست؟
    vst قوی تری هم هست؟ البته تکنیک های نوازندگی موثر تر هستن فکر میکنم.
    در ضمن اقای به نژاد منظورتون رو از لهجه استرینگ متوجه نشدم میشه یه توضیحی بدین؟سپاس.

4. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

این vstها بد نیستن اما symphobia و LA STRING رو حتما تست کنید.

منظور از لهجه:ببینید تمام نوازندگان سازهای زهی آرشه ای در نوازندگی لهجه ای مخصوص به خودشون و به خصوص زادگاهی که در اون زندگی می کنن رو دارن.لهجه در این سازها به خاطر نبود پرده و فرت لس بودن می تونه به وجود بیاد و گاهی در بعضی از افراد به حدی از تاثیر گذاری می رسه که مخاطبان حرفه ای با شنیدن نوای ساز اون فرد سریعا تشخیص می دن که این قطعه رو فلان نوازنده نواخته.

در سازهای زهی آرشه ای به خصوص ویولن لهجه های کلاسیک،ترکی،ایرانی،صربی،لاتین،عربی،کانتری،شرق دور،هندی،بالکان و ... لهجه های بومی زیاد دیگه ای وجود دارن.در اکثر VST طبق استانداردهای که برای نوازندگی ویولن هست لهجه و استایل گروه استرینگ کلاسیک هست.به همین منظور استفاده از این VST ها برای آثار کلاسیک،موزیک فیلم ،امبینت و .... می تونه مناسب باشه و بسیار راحت تر از پروسه ضبط با نوازنده و البته بسیار ارزان تر هست.

به این موضوع هم توجه کنیم که احساس و خلاقیتی که یک نوازنده ی خوب می تونه به اثر اضافه کنه ویژگی هست که مطمئنا با VST تامین نمی شه ،به شرط اون اون خلاقیته اونقدر خوب و با اهمیت باشه که ارزش چنین هزینه ای رو داشته باشه!

5. Arash.E

Arash.E عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic

کاملاا متوجه شدم و ممنونم از شما جناب به نژاد خیلی واضح توضیح دادین
    من حتماا دانلود میکنم la stiring فکر میکنم تحت kontact هم باشه..
    پس به نظر شما هیچ مشکلی به وجود نمیاد اگه تنظیم با vst باشه تنظیمی که سازهای زهی به عنوان هارمونی و برای ملودی از پیانو استفاده بشه.

6. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

شما اگر به دموهای شکرت های سازنده vst گوش بدید متوجه می شید این vst ها در مورد های که بنده عرض کردم چقدر توانا هستند.البته برای سلو هنوز این vst ها توانمندی لازم رو ندارن ولی به شکل ارکسترال مطلوب هستند.
    در دموهای این vst ها آثار بزرگ و سمفونی ها کلاسیک رو می تونید بشنوید که به زیبایی و ظرافت تنها با یکی از این vst کاور شده. برای روشن تر شدن موضوع یکی از کارهای خودم هم که با این vst ها انجام دادم رو به شکل خصوصی بهتون لینک می دم.

7. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

جناب به نژاد میخواستم بدونم برای موسیقی ارکسترا سبک حماسی شما چه وی اس تی هایی رو پیشنهاد میکنید ؟

بارگذاری...