سوال در مورد راههای استیج گردانی موفق

شروع موضوع توسط shiraz99 ‏29/4/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک سوال در مورد راههای استیج گردانی موفق تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. shiraz99

shiraz99 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سوال بنده در مورد راههای استیج گردانی موفق برای اجرای کنسرت پاپ

کسی از دوستان میتونه به سوال بنده پاخ بده.اگر بنده بخوام به عنوان خواننده ای که اولین استیجشو تجربه میکنه حدود یک ساعت ونیم به اجرای قطعاتم بپردازم به غیر از رعایت خواندن اصولی وعاری از اشتباه چگونه میتونم با مخاطبینم ارتباط فکری وروانی بر قرار کنم به صورت ساده تر سالن و مخاطبین رو کنترل کنم که همگی از اجرا لذت ببریم.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏29/4/10
  2. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    ورودتون رو تبریک میگم و امیدوارم که در اینجا بتونیم کمکت کنیم.
    ببین عزیز به غیر از مواردی که گفتی بد نیست چندتا تجربه رو بهت بگم چون که اولین بارته شاید به دردت بخوره حالا نمیدونم میتونه بهت کمکی بکنه یا نه ولی برای تجربه بد نیست:smile (82): چون هستند خیلی از دوستانی که بار اولشونه میخوان روی سن بروند و تا چشمشون به ملت میفته یا به حال زار میفتن یا مثل مرد وایمیستن و کار رو تا اخر بدون نقص پیش میبرن. .
    ببینید شما برای کسب اطلاعات لازم دوتا راه داری :
    یک راهش اینه که تا قبل از شروع برنامه خودت بری و توی کنسرتهای بقیه شرکت کنی از نزدیک ببینی بقیه چیکار میکنند تو هم همون کار رو بکنی ( این همه سی دی کنسرت ...) یک راه دیگه اش کسب تجربه است که ظاهرا یا نداری یا تجربه ات کافی نیست چون هرکسی که خواننده میشه و میخواد یک کاری رو استارت بزنه در وهله اول خودش پیش گام میشه و باید چندنفر دوست و اشنای با تجربه رو انتخاب کنه و در کنسرتها و برنامه های اونها شرکت کنه تا راه و چاه دستش بیاد . و قبل از برنامه خودش با همون دوستان هم هماهنگ کنه که خدای نکرده به مشکلی نخوره.
    معمولا اصلیترین نکته چیدمان اهنگهاست که چه اهنگی کی اجرا بشه و چه اهنگی یکی به اخر اجرا بشه و چه اهنگی در اخر اجرا بشه .
    معمولا خواننده های روی بورس بهترین اهنگشون رو همون اول رو میکنند و یک سورپرایز برای اخر کار میزارن
    همین کنسرت جناب همایون شجریان همین چندوقت پیش توی برج میلاد اخر برنامه یه اجرایی کرد که همه مات و مبهور مونده بودند ریتم اهنگ رو اینقدر عوض کرد که همه سرگیجه گرفتند ! و همه نگاه هم میکردند و میگفتند این سورپرایزش بود . پس به چیدمان اهنگت نگاه کن ببین خوشگلترین اهنگت چیه .
    یه جوری لباس بپوش که نه لباست خیلی اویزون باشه نه خیلی سفت به بدنت چسبیده باشه . وسط برنامه اذیت بشی کاری نمیتونی انجام بدی . مخصوصا پاچه شلوارت که اگه خیلی لق بخوره زیر کفشت گیر میکنه و با مغز میخوری اون وسط :smile (29): مثل داوود سلیمانی :smile (71):اینقدر ضایع شد...
    صداتو گرم نگه دار و همیشه موقع انتراک برو یه لیوان نشاسته ولرم بخور که گلوتو حال بیاره.یه خورده دراز بکش و نفس عمیق بکش ( البته وقتی خیلی هول کردی :smile (18): )
    بگذریم
    یادمه سر اولین اجرامون حدود 8 سال پیش خیلی ترسیده بودم اولین اجرایم بود و یه سالن خیلی کوچیک بود ( همش اندازه یه سالن والیبال ) کافی بود یه گاف بدیم تا سالن منفجر بشه . یکی از دوستام که خودش اموزشگاه داشت و چندین سال سابقه تدریس داشت . و توی اون کار گروهی با من بود بهم گفت نترس فکر کن تماشاچیها گونی برنج هستن :smile (18):شاید خنده دار باشه ولی یه لحظه که به خودم اومدم دیدم راست میگه هاااا !!! نه ترسی داشتم نه مشکلی خوشبختانه برنامه هم تا اخرش رفت . خیلی هم خجالتی به همه نگاه میکردم البته طبیعیه فکر کن میری روی یه استیج وایمیستی که 700 نفر چشمشون به تو دوخته میشه همون لحظه کنترل خودتو نگه داری شانس اوردی چه برسه به اینکه بخوای سخنوری کنی !! البته بگمها من نوازنده بودم و تو خواننده من نشسته بودم و تو باید ایستاده باشی .( میتونی هم بشینی:smile (18):)
    و موقع قطعه بداهی نوازی :smile (61): آخر برنامه بود که خیلی راحت و نرم به همه لبخند زدم و اروم سرمو پایین انداختم موقع ترک سالن هم که همه ماشالا شیر شده بودند ..... انکار نه انگار برنامه ای بود و.. همشون از خجالت نزدیک بود ..بگذریم :smile (82):
    تنها صحبتی هم که ما رد و بدل کردیم همین بود :البته ما منظورم دوستم که خواننده بود :
    خیلی خوشحالیم که شما رو میبینیم و ..... شرمنده دوستانی شدیم که بلیط گیرشون نیومد پشت در منتظر موندند و.... به افتخار اقای فلانی صدابردار خوب کنسرتمون .... به افتخار اقای فلانی نوازنده میهمان گروهمون ...
    میخوای اهنگت رو معرفی کنی : کاری که میخوام اجرا کنیم اسمش هست ... شعرش رو اقای /خانومه فلانی سرودند ... تنظیمش از اقاییی فلانی ..... .
    اول و آخر هر آهنگ هم به افتخار خودتون به افتخار بغل دستیتون کف مرتب ...
    اینو بدون اگر در اهنگ اول و اخر صدای تماشاچیان در اومد که دوباره دوباره ..... یعنی اون اهنگت گرفته و توی این برنامه موفق بودی ولی اگه این دوباره ها بلند نشه ...= :smile (81):
    مثلا اون موقع ها اهنگ پرواز اریان خیلی گل کرده بود . ما هر اهنگی زدند همه مثل ماست نشسته بودند پرواز رو دوستم با ویولونش زد و چه قشنگ هم زد جمعیت ترکید .:smile (18):
    یا مثلا سر بداهه نوازی یکی از دوستای دیگه ا که ویولون خوبی میزنه شاگرد کامکار بوده چنان بالا پایینی میپرید که همه رو دیوونه کرد و اخرش هرکی گل اورده بود میخواست به خواننده بده همه رو فرستاد پیش این بابا !!! حقش بود خیلی زحمت کشید ه بود. :smile (70):
    ولی برعکس توی یه کنسرت دیگه ای هم بود که محلی بود و یه اقای خوش صدایی که اسمش رو یادم نمیاد با یه دسته ویولون نشسته بودند و تاز و گیتار و تنبک و ..... ولی نه رهبر ارکستر و نه هیچ کس دیگه مستقیم هرچی گل بود تقدیم این اقای خش صدا کردند . نه یه کلمه حرف زد نه یه کلمه سلام کرد نه خداحافظی با صداش و اوازش حرفهاشو زد و رفت
    توی قطعه اخرمون هم که بداهه نوازی بود . خواننده ما فقط اسم نوازنده ها رو میاورد و با یه به افتخارش به افتخارش :smile (38):کار رو تموم میکرد .

یادتون نمیاد ابی چه تیکه هایی توی کنسرتهاش میندازه ؟ آرمیک سالونو روشن کن ،،!!! نشد که بشه !!:smile (71):یا مثلا داریوش میشینه درس اخلاق میده : بچه ها اون گربه اسمش ایرانه . میتونی از این تیکه ها
    استفاده کنی ..هرچند که میدونم خیلی هم سخته ولی خوب باید در مورد اهنگت تحقیق کنی و اگر دوباره سازی یه اهنگه قدیمیه کمی از خواننده و یا نوازنده اولش صحبت کنی و اهنگ خودت رو بعدش شروع کنی.
    این هم یادت باشه اخلاق خشک و جدی هم خوبی نیست خیلی ها رو دیدم پشت سر اقای صدا شجریان خیلی حرفها زدند و بعد از کنسترش نظرشون بهش برگشته . مثلا ملت که بعد از اواز دست میزنند میفرمایند مگه عروسیه !!! چه خبره ؟ :smile (81): این که دیگه اقای صدا بود پس حواست باشه.
    دیگه بقیه اش به ذوق و سلیقه خودت بستگی داره توی کنسرت علیرضا عصار و مهران مدیری و رضا یزدانی ، اقای عصار تیکه باحالی به تماشاچیان انداخت و گفت : دلمون برای صداتون تنگ شده بود:smile (38): !!! البته اون عصاره و با سابقه است نه شما که بار اولتونه!!! . برای همین یه سری نکات خوشمزگی هست که معمولا مجریان خودشون میدونن چیکار کنند.
    یا مثلا توی یک اجرای دوستم که فقط پیانو و ویلون بود یه مجری خوش تیپ بود که شروع هر اهنگ ( چون اهنگها لایت بود ) شعر اصلی همون اهنگ رو میخوند . تکنیکی بسیار جالب و درست و حساب شده اخر برنامه هم دوست بنده میکروفون رو گرفت و از دوست عزیزم فلانی برای صدابرداری متشکرم و.... ولی بازم معلوم و مشخص بود که کم اورده اینقدر تپق زد که... :smile (71): فقط به بهانه تشکر و خالی نبودن عریضه از همه تشکر کرد من جمله بنده برای طراحی و چاپ پوستر کنسرتش ...( متاسفانه هماهنگی هم قبلا نکرده بود تا بلند شدم آب میوه ریخت روی پاچه شلوارم :smile (18):)

خوب میدونی برگ برنده ما یه چیز بود : مجری خوب و سخنور و کاربلد !
    واسه همین من یه راه حل دیگه رو پیشنهاد میکنم که خیلیها برای فرار از مشکلات !!!! به همین راه حل پناه میارن
    ببین برادر شما یا با یک مجری قرارداد ببند و خودتو راحت کن فقط توی انتراکها یه سلام و احوالپرسی بکن و اهنگتو معرفی کن اینجوری هم استرست کم میشه و هم نوشته هات از یادت نمیره هم ارتباط خوب رو با تماشاچی برقرار کردی .اینو واسه این به میگم چون اجرای اول جای ارتباط برقرار کردن نیست و فقط جای سرشناس شدنه و توی کنسرتهای بعدی ایشالا اینقدر صحبت میکنی که ..
    در ثانی اگه مجری بگیری حداقل از شر متن و خوشزبونی و .... راحت میشی. و در واقع این فیلمنامه ای که قبل از کنسرت باید حفظ کنی رو هم لازم نیست حفظ کنی و اماده یه نفر مسئولش هست
    اگر هم بد اجرا کرد که خودش مسئولشه و کسی از چشم شما نمیبینه . (ممکنه فقط اجرای بعدی کسی رغبت نکنه :smile (29):)
    و دفعه بعدش که اجرای دومت میشه کار دستت میاد و خودت استاد تجربه شدی حتی میتونی دیگه مجری نداشته باشی . و خودت به قول قدیمیها مجلس رو گرم کنی .
    سئوالی بود درخدمتم.:smile (72):

3. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام دوست من رامتين جان خيلي مفيد و قشنگ كامل براتون توضيح داد ولي اگه بازم مشكلي هست بپرسيد تا بيشتر بتونيم كمكتون كنيم.

4. shiraz99

shiraz99 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از دوستان بخاطر راهنمایهای مفیدشون،من سعی کردم تا اونجایی که برام مقدوره از نزدیک کنسرتهای دوستان حرفه ای رو ببینم ،اما موضوع اصلی اینه که همونطوری که میدونیت توی کشور ما فقری که دست به گریبان بحث بر گزاری کنسرت هست مخصوصا پاپ کافیه کوچکترین اشتباهی از جانب خواننده سر بزنه که یا برخورد قانونی باهاش میشه یا محبوبیتش رو بین مخاطبین از دست بده.من با زحمت بسیار آلبومی رو در سبک پاپ سنتی جمع کردم و سعی هم کردم از ترانه سرایان و آهنگسازان طراز اول کشور استفاده کنم تا کار با ارزش و حرفه ای از آب در بیاد.لذا دوست ندارم با یک حرکت نسنجیده زحمات چندین سالم به باد بره.بنابر این از بقیه دوستانی که تجربه ای در این زمینه دارن ممنون میشم در اختیار بنده بذارن.قطعا من سوالات زیادی دارم که متعاقبا مزاحمشون میشم.:smile (61)::smile (61)::smile (61):

5. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام دوست من. من خودم تجربه اجراي يك كنسرت رو با نقش خواننده ندارم ولي تا دلت بخواد جلوي جمهاي مختلف (دوستانه رسمي صميمي غريبه و... به غير از عروسيها!) ساز زدم. توي اين اجراهام به چنتا نتيجه رسيدم كه فكر ميكنم بد نباشه اينجا مطرح كنم. 1-من فهميدم كه البته تو نقش ساز زني اگه جمع يه ذره با ادم صميمي بشن همش از ادم درخواست ميكنن تا آخرش يه جا ادم كم بياره! اگه همون اول اجرات خودتو عقب بكشي و خجالت بكشي ديگه كار تمومه اينقدر به ادم تيكه ميندازن تا... البته فكر نميكنم كه تو يك كنسرت براي يك خواننده چنين وضعيتي پيش بياد. بايد به مخاطبانت توجه كني ببيني كه چه غشري هستن بعد به سبك خودشون باهاشون حرف بزني نه اين كه يه سري حرفهاي از پيش تعيين شده داشته باشي يادم مياد تو يه برنامه يه جمله خيلي قشنگ حفظ كردم كه آخرش بگم وقتي گفتمش چند نفر از تو جمع گفتند چقدر طول كشيد حفظش كني؟! خلاصه اين كه اگه برنامت كپي از روي برنامه هاي ديگرون باشه خيلي بد ميشه سعي كن تو كارت ابتكار بزني و يه پيشنهاد مهم ديگه اين كه هميشه مخاطبات تو برنامت شركت بده و مشغولشون كن مثلا تو يه تيكه از شعر آهنگت موقع خوندن ازشون همكاري بخواه. اميدوارم اجراي خوبي داشته باشي . موفق باشي!

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. shiraz99

shiraz99 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    از تو دوست گرامی بخاطر راهنماییات ممنونم

بارگذاری...