سوال در مورد خوندن فاصله سوم و پنجم

شروع موضوع توسط m1h2s3 ‏26/8/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک سوال در مورد خوندن فاصله سوم و پنجم تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. m1h2s3

m1h2s3 عضو سایت

امتیازات:
    +60 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام خدمت همه ی دوستان

من یه سوال برام پیش اومده در مورد خوندن فاصله سوم و پنجم
    خوب مثلا گام موزیک من فا دیز مینوره و قسمت اوج اهنگ رو میخوام با فاصله سوم بخونم و با وکال اصلی بیاد خوب حالا مثلا قسمت اوج وکال من از نت دو دیز شروع میشه و اکورد این قسمت دو دیز مینوره
    حالا اگه بخوام فاصله سوم رو بخونم یعنی باید اکوردها رو یک فاصله سوم بالا ببرم تا راحت تر روش بخونم
    یعنی اکورد فادیز مینور میشه لا ماژور ؟
    سوال بعدیم اینه
    فاصله های خوندن دقیقا چه فاصله هایی هستن(منظورم کوچیک یا درست و کاسته و... )

2. mobin-Pianno

mobin-Pianno عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 1 / -0
    باسلام...
    دوست عزیز ذکر نکردی فاصله سوم چی بزرگ؟ افزوده؟کاسته؟
    بعد اینکه لاماژور که عرض کردی ماژور نسبی فادیز مینوره که یکی هستن باهم فرقشون اینه که لاماژور شاده به خاط ماژور بودنش مینور غمگین تره
    اگه از فادیز مینور یک سوم بزرگ بالاتر بخای بگیری میشه لادیز مینور
    موفق باشی...

3. m1h2s3

m1h2s3 عضو سایت

امتیازات:
    +60 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    فک کنم موضوع تایپو خوب ننوشتم
    منظور من اینه که وقتی یه خواننده مبتدی یه قسمت از اهنگ رو میخواد دوصدایی اجرا کنه راه اسونش با استفاده از پلاگین ملودین یا هامونی انجین اون صدا رو به فاصله پنجم یا سوم میبره
    ولی سوال من اینه که من میخوام این فاصله رو لایو بخونم چجوری و روی چه اصولی بخونم که فالش نشه اصلا میخوام یه مثال ساده بزنم مثلا من این بیتو میخونم
    باید تو رو پیداکنم شاید هنوزم دیر نیست .......... تو ساده دل کندی ولی تقدیر بی تقصیر نیست

حالا میخوام همین بیتو یه بار دیگه اجرا کنم اما این بار فاصله ی سوم هم باهاش باشه حالا سوالم اینه که اگه بخوام این فاصله سوم رو لایو بخونم باید روی اکوردهایی که تو بیت اصلی هست بخونم یا باید برای اینه صدام فالش نشه و به صدام بیاد و ملودی رو دقیق اجرا کنم اکوردها رو نسبت به بیت اصلی یک فاصله سوم بالا ببرم؟

جواب این سوالم رو هم بدید فاصله های خوندن دقیقا چه فاصله هایی هستن(منظورم کوچیک یا درست و کاسته و... )

4. mobin-Pianno

mobin-Pianno عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 1 / -0
    بله درسته یک سوم بزرگ باید اکورد هارو بالا ببرید

• مخالفم مخالفم x 1
  5. bomdod

bomdod عضو سایت هنرمند

شغل :
    دانشجو آهنگسازی و آرانژمان در کنسرواتوار جَز وین
    امتیازات:
    +149 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    در فاصله خوانی آکورد شما دگرگون نمی‌شه دوست عزیز.. شما اگر آکوردت C#m هست و نت ملودی دو‌دیز است، مي تونی می بخونی برای فاصله و اگر نت ملودی ردیز هست می‌تونی فا دیز بخونی ... ولی دقت کن نت «لا» در بافتار آکورد C#m نادرسته مگر به عنوان نت آذین (مثلا نت گذر)

6. RAMTIN895

RAMTIN895 عضو سایت

امتیازات:
    +32 / 1 / -1
    نه اکورد هیچ تغیری نمیکنه . فاصله رومیتونی فوسه بخونی که صدا بکشه . مثلا تو گام لامینور ملودیت میزنه . La.do.mi فاصله سومش میشه do.mi.sol . فاصله پنجمش میشه .Mi.sol.si . سعی کن کوک بخونی ولی اخرش Autotune هم روش بنداز که کوک بشه .

7. davit

davit عضو سایت

امتیازات:
    +152 / 0 / -0
    سلام
    دوست عزیز اکوردهاتون هیچ تغییری نمیکنن ولی به نظرمن فقط یه فاصله سوم خوندن دلیل بر زیبا شدن کار نیست کما اینکه بعضی جاها سوم کوچک میخواد و بعضی جاها بزرگ یا شاید اصلا از پنجم یا مثلا هفتم شروع بشه یا تموم بشه قشنگتر باشه
    به نظر من همینطور که شما برای ملودی اصلیتون وقت گذاشتید و اونو ساختید حالا باید روی ملودی فاصلتون کار کنید وگرنه اونطوری به نظر من فقط یه کار مکانیکی انجام دادید و از حس سرچشمه نگرفته
    در هر صورت امیدوارم کارتون قشنگ دربیاد

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...