سوال در مورد "تنالیته"

شروع موضوع توسط armin.khosravi ‏27/2/15 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک سوال در مورد "تنالیته" تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

1. armin.khosravi

armin.khosravi عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود دوستان!
    اگه یه توضیح کوچیک و ساده راجب تنالیته بدین ممنونتون میشم
    من چیزهایی راجب تنالیته خوندم ولی درست یا غلط بودنش رو دیگه مطمئن نیستم،مثلا میدونم.وقتی اهنگی توی گام سُل ماژور نوشته شد پس تنالیته هم سُل ماژور خواهد بود! چون تمام تار و پودش بر اساس گام سل ماژور هست! و مانند گام حتی نت شروع و پایانش ، باید G باشه

در راجب گام هیچ مشکلی ندارم و تمام گام ها رو بلدم تقریبا ، فقط میخوام کاربرد تنالیته رو بدونم!
    جایی خوندم (به کاربرد صدا های گام در ترکیب یک اهنگ یا موسیقی تنالیته گفته میشود! که شامل صدا های مختلفی از یک گام به گونه ای منظم،پیوسته،نا منظم و گسسته به کار میرود! ) برداشت من از این تعریف ملودی بود! ممنون میشم راجب این موضوع راهنمایی بفرمایید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. m.keeper41

m.keeper41

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    چیزی که من میدونم و از کتاب های آموزشی میدونم اینه که گام ، نت های منظم با ترتیب های مشخص "پشت سر هم" و "متصل" هست.. و تنالیته یعنی همون نت ها ولی بدون ترتیب مشخص و بدون پشت سر هم نوشتن، ولی همون فواصل.. یعنی یک قطعه در تنالیته سل ماژور نوشته میشه...

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    با سلام.
    بنده درست متوجه نشدم که سوال شما دقیقا چی هست!
    اما فکر میکنم مشکل توی اصطلاح ها و تعاریف به وجود اومده.
    پس به طور خلاصه و زبان ساده یه توضیح مینویسم:
    دقیقا همون طوری که فرمودید شما با یک نظم و یک سری فواصل مشخص تعدادی نت رو دنبال هم میچینید و یک گام به وجود میاد.
    که حالا توی این مثال گام سل ماژور رو گفتید که از 7 نت تشکیل میشه.
    شما میتونید از این 7 نت به هر صورتی استفاده کنید و دنبال هم بچینیدشون و بعد یک ملودی به وجود میاد. حالا وقتی کسی این ساخته ی شما رو نگاه میکنه میگه که این ملودی (یا این قطعه) توی تنالیته ی سل ماژور نوشته شده!
    (در اصل تنالیته و گام و ... اصطلاحات یکسانی هستن که توی زبان های مختلف به این شکل در اومدن و از زبان های مختلف ترجمه شدن اومدن توی کتاب های تئوری ما. فرانسوی ها از واژه ی gamme استفاده میکنن و آلمانی ها یگن tonaliti)

حالا نسبت به گامی که انتخاب کردید و درجاتی که روش به وجود آوردیم و با توجه به قواعد هارمونی میتونید آکورد ها رو بسازید و...

فکر میکنم تا حدی مشکل حل شده باشه!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. armin.khosravi

armin.khosravi عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    واقعاا ممنونم ازتون دوستای خوبم.
    دقیقا الان متوجه شدم، متاسفانه معانی که واسش انتخاب شده توی کتاب ها منو یکم گیج کرد!
    ممنونم ازتون یک دنیا.. این دوتا عکس هم واسه درک بهتر این موضوع اتچ میکنم تا دوستانی که مثل من مشکل داشتند... .

گام " دو ماژور "

{username}-{filename}

قطعه ای در " تنالیته دو ماژور "

{username}-{filename}

5. Arash_Ashrafian

Arash_Ashrafian عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo
    سلام دوست عزیز.وقتی صحبت از تونالیته میاد یکی از اشاره های اساسیش به نقش درجات مختلف تو اون گام هست.به عبارت دیگه اگه تو یه متنی کلمه تونالیته رو استفاده کردن به احتمال زیاد در ادامه شاید صحبت از تونیک و جاذبه اون نسبت به بقیه نت ها بشه یا درجات تونال یا مدال.اگه سوالتون در این موارد هست بگید تا بیشتر صحبت کنیم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  6. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    دوست عزیزم اساسا تنالیته و گام معنی یکسان ندارن.خود ارمین جان درست متوجه شدم.
    وقتی نت ها با فواصل مشخص به ترتیب پشت سر هم میان یک گام به وجود میاد.
    و قطعه ای که با استفاده از این نت ها تصنیف میشه در تنالیته ی اون گام هست.مثلا نمیشه گفت یک قطعه تو گام دو ماژور هست.بلکه باید از واژه تنالیته استفاذه بشه.مثل همون شکلی که ارمین جان قرارا دادن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  7. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    بنده این نکته رو از یکی از کتاب های تئوری تایید شده نقل قول کردم . (تئوری کیوان جعفرنژاد). البته با کمی برداشت شخصی. باید باز برم بررسی کنم!
    فکر میکنم این مسئله یک مقداری به این بر میگرده که ما از کلمات مختلف زبان های مختلف استفاده میکنیم و گاهی تعریف جدیدی برای یک اصطلاح ارائه میشه. وگرنه فکر نمیکنم اگر کسی بگه فلان قطعه توی گام دو ماژور نوشته شده ایرادی به وجود بیاد و اساتید کلاسیک هم گاهی استفاده میکنن!

در هر صورت ممنون از این که اشتباه بنده رو اصلاح کردید.

بارگذاری...