سوال در مورد اشعار راک

شروع موضوع توسط Old Shank ‏23/11/14 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک سوال در مورد اشعار راک تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

1. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    سلام و خسته نباشید خدمت دوستان هنرمند و ادمین ها.
    مطمئن نیستم جای درستی این تاپیک رو گذاشتم یا نه اگر اشتباه هست پیشاپیش از مدیر تالار معذرت میخوام.
    مدتیه که در مورد اشعار راک به خصوص راک کلاسیک (بند هایی مثل بیتلز یا لد زپلین...) کنجکاو شدم و میخوام بدونم که این شعر ها از چه جور قوانینی پیروی میکنن یا اصولا قانون خاصی دارن ؟
    و این که از بعضی نوازنده ها یا آهنگسازا شنیدم که میگن کلا شعر راک با زبان فارسی جور نیست (البته اغلب نوازنده های تجربی! نه کسانی که تحصیلات آکادمیک داشتن)
    به هر حال این شرایط سردرگم کرده ما رو ممنون میشم نظر شما رو هم بدونم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. sparrow

sparrow مدیر تالار شعر و ترانه تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,705 / 0 / -2
    من اطلاع دقیقی از قوانین حاکم بر ترانه هایی از این دست ندارم، اما اشعار انگلیسی از وزن ضربی تبعیت میکنند که به مکان قرار گیری تکیه باز میگردد. از لحاظ محتوایی هم گونه ای اعتراض است نسبت به مسائلی که مردم جوامع صاحب این موسیقی با آن دست به گریبانند.
    شاید برای امتحان، بد نباشد شعری انگلیسی را با موسیقی شش هشت ایرانی بخوانید. فکر میکنم نتیجه ی دلنشینی حاصل نمیشود. با اینکه موسیقی و زبان، هردو انعطاف پذیرند اما بهایی که ممکنست بابت تلفیق برخی موسیقی ها با زبانی غیر از زبان اصلی بپردازید اینست: ایجاد آهنگی که مردم اکراه دارند برای بار دوم هم بشنوند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    من کار راک انجام ندادم ولی دیدم دوستانی که مفهوم شعر انگلیسی رو درک میکنند و مطابق اون یک شعر فارسی مینویسند .
    درواقع اونو ایرانیزه میکنند. اجباری نیست که کلمه به کلمه اونها رو ترجمه کنید مطمعنا زیبا و خوش اهنگ نیستند.
    ولی اگر با ترجمه معنایی پیش برید یک چیزی میشه.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    در مورد وزن ضربی که فرمودید تقریبا میتونم متوجهش بشم اما کمتر مد نظرم بود.
    از لحاظ محتوا مشکلی ندارم و به عبارتی اون هسته ی شعر رو درک میکنم. بیشتر میخواستم در مورد نحوه ی بیان بدونم که چطور با جملات کوتاه توی ذهن فضاسازی انجام میدن و این نحو بیان توی دستور زبان ما سخت میشه...
    در مورد بهایی که فرمودید کاملا موافقم اما فکر می کنم باید بشه توی زبان فارسی هم جوری نوشت که دل نشین باشه (مثل حکایت وارد کردن رپ به فارسی که هرچند از طرف مردم و موسیقی دان ها مورد انتقاد گرفت اما کم کم یه راهی براش پیدا کردن)
    ممنون از جوابتون و وقتی که گذاشتید.
    اصلا اصراری بر وارد کردن منظور یک شعر خاص رو توی فارسی نداشتم و صد البته درسته که مطابق با ترجمه کار قشنگی در نمیاد.
    اما اتفاقی که معمولا میوفته اینه که وقتی یک مضمون راک رو در نظر میگیریم و شعری رو براش مینویسیم و اجرا میکنیم در انتها کار شبیه به پاپ میشه! (در مورد راک کلاسیک منظورم هست)
    ممکنه دلیلش این باشه که این اشعار توی فارسی به گوش ما غریب هستن یا شاید هم مشکل از میزان سواد تئوری و تجربه باشه.
    به هر حال ممنون از وقتتون و جواب.

5. koron

koron

امتیازات:
    +158 / 0 / -0
    من نمیدونم چرا هر وقت اسم از راک میاد همه میگن اعتراضی(شعر اعتراضی ...موسیقی اعتراضی و...)خوبه که شما بیتل گوش میکنی و دیدید که این گروه معروف و مردمی آهنگ عاشقانه هم فراوون دارن اصلا حکایت راک بین موزیسین ها مثل معمایی شده که همه جوابهاش به سمت اعتراض بر میگرده اینم واسه اینکه این موسیقی از این کشور نیست وتقلید از اون هم یک زور آزمایی با غولهای سبک راک در دنیاست که ما انگشت کوچیکشون هم نمیشیم
    با همه اینها همیشه احساس میشه که یک چیزی توی موسیقی ما کم هست حسهایی مثل اضطراب و مثل ترس و مشابه اونها جالبه بعضیا دیگه خنده دارن میان همون آهنگ پاپ رو بر میدارن بعد صداشون رو میندازن تو نافشون از تو گوش میانیشون میدن بیرون بعد میگن ما راک کار میکنیم خیر این هم راهش نیست حتی خیلی ها سازهاشون رو سازبندی راک میچینن به خیال اینکه کارشون راک بشه اما باز هم نمیشه میان شعر اعتراضی میخونن اما باز هم نمیشه پس حل این معما کجاست؟
    ببینید اگه تا به حال شعرهای فردوسی رو خونده باشید متوجه میشید که یک حس حماسی داره این به خاطر ریتم کلام فردوسی بوده که با داستان هم جور باشه اگه یک زمان خواستید آهنگ حماسی بسازید فردوسی یا اخوان ثالث بهترین انتخاب شما میشن اما تکلیف بیقراری چی میشه ما یک شاعر بیقرار خوب هم داریم مولوی بزرگ این بیقراری شما رو به سمت موسیقیی شبیه راک نزدیک میکنه اما آیا موسیقی شما هم همون قدر بیقرار هست؟
    نمیخوام وارد بحث آهنگ سازی بشم اما خیلی تکنیکها هستن که میتونن ملودی رو بیقرار کنن و خیلی تکنیکها برای هارمونی بیقرار وجود دارن که الان مورد بحث نیست
    همه اینها زمانی سراغ شما میان که خودتون انسان بیقراری باشید این بیقراری گاهی برای یک عشق هست گاهی برای یک فشار اجتمایی و گاهی هم سوفیانه هست
    اینها تحقیقات شخصی هست لطفا باز منبع درخواست نکنید
    اگه در مورد ریتم کلام و .. در کارهای راک سئوال داشتید در خدمتم:thumbsup:

6. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    شاید دلیلش این هست که شاعرها اشنایی زیادی با اون ندارند . و شاید تنظیم کننده اشنایی با ادبیات نداره.
    من خیلی از تنظیم کننده ها رو میشناسم خودشون شاعر هستند و خودشون تغییر میدهند شعرها رو و خوب هم میسازند.
    بهترین کار این هست که خودتون قلم به دست بگیرید و کمی وقت بگذارید . من گاهی وقتها این کار رو میکنم نمیتونم شعر بنویسم ولی بخوبی ادیت میکنم شعرایی رو که حس میکنم نیاز هست که تغییر بدهم و خوب میشه .
    موفق باشید.

7. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    در مورد اعتراضی بودن و این چیزا خیلی خیلی باهاتون موافقم این داستان نسبت به موسیقی راک زیاد پیش اومده و البته خیلی هم بی اساس نیست اما راک هم مثل هر موسیقی دیگه پیشرفت و رشد و تغییر داشته!
    در مورد اون چیزی که فرمودید شبیه با راک میشه هم باز درست میگید موافقم بنده هم تلاش زیادی کردم که از این مسیر دور بشم.
    کاملا درسته که شعر هم باید اون بی قراری رو برسونه و اتفاقا من مدتیه شروع به خوندن مثنوی کردم و کامل متوجه حرف شما میشم.
    حالا سوالی که پیش میاد واسم اینه که یه گروه مثل همین بیتلز چطوری میتونه یه آهنگی رو که خیلی سادس و بی قرار نیست (مثل lucy in the sky with diamonds ) رو جوری بخونه که راک باشه و پاپ نشه!
    یا اگر بخوایم بیاریمش بحث رو سمت متال چطوری یه بند مثل opeth میتونه یه آهنگی رو با سبک کلاسیک قاطی کنه و هیچ چیز از دث متال قاطی نکنه اما باز هم اون باطن اصلیش رو حفظ کنه! (منظورم آلبوم های اخیر هستن). خیلی از بار رو روی کلام انداختن به نظرم.
    به هر حال جواب خیلی خوبی بود و ممنون. برای سوالای بیشتر مزاحمتون میشم.
    این آشنایی ساختنش یکم سخت شده!
    گاهی قلم به دست گرفتم من هم . فکر می کنم یه کم لحجه ی تقلید به خودش میگیره شعر چون از پایه ی کار سر در نمیارم!
    دنبال اینم که ساختمانش رو بهتر بشناسم.
    به قول یه استادی داشتیم میگفت برای خلاقیت توی هنر باید یاد بگیرید با ابزار کار کنید!

8. koron

koron

امتیازات:
    +158 / 0 / -0
    خواهش میکنم وظیفه هست
    شاید لازم باشه معنی اون شعر رو داشته باشید دوما عرض کردم ریتم و آکورها هم مهم هستند چند نمونه مثال میزنم
    فرض کنید میخواید روی این جمله یک ملودی بگذارید"بشنو از نی چون حکایت میکند واز جدایی ها شکایت میکند) بعد ملودیتون رو تکرار کنید بعد از ریتمهای موجود در کلام استفاده کنید مثلا حکایت میکند حکایت میکند (فراموش نکنید باید تکرار بشه مهمه) و بعد ریتمی دیگه پیدا کنید و تکرار کنید مثل جدایی ها جدایی ها جداییها شکایت میکند میبینید هزاران روش برای بست دادن وجود داره این کارو تمرین کنید بعدا درباره آکورها براتون توضیح میدم در ضمن همیشه حواستون باشه پیوستگی جملات موسیقی حفظ بشه

بارگذاری...