سوال در مورد آهنگساری

شروع موضوع توسط Pi_ro ‏17/7/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوال در مورد آهنگساری تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Pi_ro

Pi_ro عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام خدمت دوستان گرامی
    اولین پستمو تو این تاپیک میخوام بدم
    راستش تصمیم گرفتم که آهنگ سازی یاد بگیرم
    خواستم بدونم چند سال طول میکشه که من آهنگ سازی رو خوب یاد بگیرم؟ ، منظورم بصورت حرفه ای هست
    مقدماتیش چقدر طول میکشه

من خودم الان تقریبا یه سال و نیم میشه که گیتار میزنم
    همه بهم میگن که استعداد بالایی دارم
    گیتارو 5 جلسه با دوستم تمرین کردم که همه چی رو راجب نت و تئوری موسیقی بهم گفت
    بعد اون من خودم گیتار کردم
    تو 6 ماه اول به حدی پیشرفت کرده بودم که میتونستم هر آهنگی رو بزنم هم از جهت ملودی و هم از جهت ریتم
    اون موقع 2-3 بارم رفتم کلاش گیتار که متاسفانه خودم از استاد گیتار بیشتر بلد بودم که ولش کردم

الانم که 1.5 سال میگذره پیشرفت زیادی کردم که میتونم با گیتار آهنگای خوبی درست کنم

حالا میخوام بدونم تو آهنگ سازی هم میتونم به همین صورت پیشرفت کنم یا نه ؟
    مثلا برای من که استعداد بالایی دارم چقدر طول میکشه که خوب آهنگ سازی رو یاد بگیرم ؟

ممنون

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    سلام دوست من ورودتون رو به سایت تبریک میگم

ببینید:

آهنگ سازی یک کار تمام تئوریک نیست که مثلا بگیم در فلان مدت یاد میگیرید
    بستگی به شما وشرایط داره

اگه استعداد خوبی دارید حتما موفق میشید

ببینید من فکر میکنم منظور شما تنظیم هست
    برای این کار اول باید چند وسیله تهیه کنید که:

یک کامپیوتر مناسب

میدی کنترلر
    انتخاب daw و تهیه پلاگین و vst

که برای اطلاع از هر کدوم میتونید تو سایت جستجو کنید

و تاپیک بزنید
    هر سوالی بود در خدمتم.
    موفق باشید

3. kanan

kanan Banned

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز راستش وقتی داشتم پستتا می خوندم خیلی برام جالب بود آخه تقریبا مثل اولین پست خودم بود که برای این سایت گذاشتم؛ من هم حدود یک سال و یک ماهه که گیتار کار میکنم اینقدر دوست دارم آهنگساز بشم که تموم راه ها را امتحان امتحان کردم، کلی توی این سایت پست گذاشتم، رشتم از ریاضی به هنر تغییر دادم تا برم دانشکده موسیقی، نزدیک یک میلیون خرج کردم...
    توی این سایت چیز زیادی دستتا نمیگیره برای اینکه هرکی میاد یه سری اصطلاحات به کار میبره که مثلا بگه من خیلی بلدم ، دوتا بازی کامپیوتری (آهنگسازی) میگیرن هیچی از موسیقی هم نمیدونن و خودشونا آهنگساز حرفه ای میدونن،

ولی من توی این یک سال به یک جمع بندی رسیدم که شاید به درتت بخوره اولا گیتارتا توی سبک کلاسیک قوی کن و بدون به گیتار میگن پیانوی همراه و پیانو هم اصلی ترین ساز برای آهنگسازی، و بعد از دو سه سال یه کیبورد حرفه ای بخر. 

4. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    خیلی کوتاه پاسخ شما رو میدم
    متاسفم که درکتون اینقدر نبود که متوجه بشید که با این پست زیبایی که فرستادین نه به این سایت ,بلکه به بیش از 7000 کاربر سایت توهین کردید
    اگه حد شما در موسیقی این هست که نتونستید از راهنمایی های دوستان استفاده کنید این مشکل خودتون هست نه تمام کاربران سایت
    البته شاید هم همه بغیر از شما اشتباه میکنند !!

شما که از ژانویه 2010 عضو سایت شدید آیا به قسمت جعبه کمک های اولیه تشریف بردید ؟
    آیا خواندید که شدیدا توصیه شده که در ابتدا حداقل یک ساز رو باید فرابگیرید و در کنارش در کلاس های تئوری موسیقی هم شرکت کنید و بعد قدم در راه آهنگسازی بردارید ؟
    شاید اگه اینکار رو انجام میدادید دیگه اون اصطلاح ها برآتون بی معنی نبود و متوجه کاربردشون میشدید و برنامه های سیکوئنس هم دیگه برآتون در حد بازی کامپیوتری نمیشد !!
    باز نکته جالب اینه که بعد از این ضرر سنگین و غیر قابل جبرانی که این forum برای شما ایجاد کرده باز هم درش حضور دارید !

آخرین ویرایش: ‏17/7/10
  5. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    خیلی ممنون ازPsychopat عزیز

دوست من شما باید تا حالا این رو درک کرده باشی
    که بچه های سایت چقدر بی منت و چشم داشتی به آموزش پرداختن
    چه امید عزیز چه بقیه دوستان چه خود من که تا حالا هزاران مطلب رو که با هزار دردسر و هزینه یاد گرفتم در اختیار دوستان گذاشتم
    بدونه هیچ منتی
    شما اگه تا حالا نتونستی به کارت برسی
    مشکل از خدتون هست
    یک مقدار فکر کنید...

6. Pi_ro

Pi_ro عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از دوستان
    دلیل عضویتم تو این سایت اینه که از راهنمایی دیگران استفاده کنم
    یکی از دوستام که تو زمینه موسیقی فعالیت میکنه کسی رو بهم معرفی کرده که آهنگ سازی کار می کنه
    منم میخوام برم پیشش آهنگ سازی یاد بگیرم
    حالا دوستان مثلا چقدر طول میکشه که بتونم تو موسیقی جا بیوفتمو بتونم آهنگ درست کنم ؟
    این موضوع برام خیلی اهمیت داره
    در کنار آهنگ سازی هم میخوام کار خوانندگی رو هم دنبال کنم
    چون صدام خیلی خوبه و میتونم تو همه گام ها بخونم
    سلفژ هم با اینکه کلاسش نرفتم ولی خوب بلدم و میدونم چطور باید صدامو با آهنگ هماهنگ کنم
    کلا کسایی که صدامو شنیدن خیلی خوششون اومده و منو به این کار تشویق کردن

7. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    متاسفانه هیچ جوره نمیشه گفت که چقدر طول میکشه
    شما تلاشتون رو کنید و امیدوارم که موفق شید و به اون چیزی که میخواید زود برسید

8. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    بله گفتم این کار اصولا یک کار تمام تئوریک نیست که بشه برای یاد گیری اون مدت تایین کرد.

در مورد صدا هم با افراد متخصص مشورت کنید
    نه این که افراد عادی بگن که صدای شما خوبه
    و خدتون هم نمیتونیذ قضاوت کنید

اگه دوست داشتید نمونه ای برای من بفرستید

9. kanan

kanan Banned

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من حرف بدی نزدم ، نه دروغ گفتم نه تهمت زدم و نه توهین کردم ولی به هرحال معذرت میخوام ولی تو رو خدا به من حق بدین نمیتونم قبول کنم یکی مثل من این همه تلاش کنه خرج کنه سختی بکشه ایشالا تو آینده بشه آهنگساز ولی یکی دیگه بیاد یه نرم افزار 170 مگا بایتی دانلود کنه اونم بشه آهنگساز، شاید بگید بحث داره به بی راهه میره ولی دوست عزیز "Pi_ro" جان از همین الان راهه خودتا انتخاب کن نمیخوام شعار بدم ولی راهی رو انتخاب کن که پیش خودت آبرو داشته باشی بابک بیات، فریدون فروغی، اکبر آزاد و شادمهر عقیلی آهنگسازند علی عبدالمالکی، بنیامین و الیاس شیرزاد هم آهنگسازند ببین میخوای جزو کدوم گروه باشی، گروه دوم زیاد دور نیست یه سال وقت بزاری رسیدی و همه بهت میگن آهنگساز ولی گروه اول هم دوره هم سخت چون نه کامپیوتر داشتن نه "سیکوئنس" و نه fl و نه هیچ ... و ... دیگه پس مرد میخواد، اگه هستی یا علی

دوست عزیز من توی تالار گیتار همیشه مشکلاتما گفتم و حل شده و گاهی هم مشکلاته دیگران را حل کردم، اون دوستمون که میگفت تو به 7000 نفر توهین کردی؛ نه اگه توهینی هم بوده به کمتر از 50 نفر بوده پس لطفا جو سازی نکنید بزارین مشکتا دوستان حل بشه...

10. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    این درسته که الان هر کسی با 170 مگابایت شده...
    ولی این که چطور شده مهمه

یکی با همین ها شده الیاس شیرزاد

یکی هم...

یک پیام بهتون دادم مطالعه بفرمایید

11. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1

بزرگترین پروژه های موسیقی جهان در حال حاضر با همین بقول شما بازی های کامپیوتری ساخه میشه !!
    از هر ابزاری هم میشه درست استفاده کرد و هم غلط , این عیبی رو متوجه اون ابزار نمیکنه.
    در ضمن شما که برای تلاش های تنها یک سال اخیر خودتون اینقدر ارزش قائل هستید بدونید که خیلی زوده که کار ِ سالیان سال دیگران رو بی ارزش به حساب بیارید.

مطمئن باشید من دوست شما نیستم جناب kanan !!
    شما کلا با 15 پست سابقه (آمار شما پیش از این تاپیک) چطور میتونید حتی بقول خودتون به 50 نفر توهین کنید ؟!!!!
    شما به هیچ وجه چنین حقی رو ندارید و در صورت ادامه اینگونه مباحث چه اینجا و چه تاپیک های دیگه برای همیشه اخراج میشید.

آخرین ویرایش: ‏18/7/10
  12. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    واقعا این دوستمون چه جوری تونست همچین حرفی بزنه . من که خیلی از حرفی که زدن میوس شدم . دوست من استاد من که 22 سال توی گیتار آهنگسازیهاش بیشتر با fl انجام میده حتی مدرک کارشناسی هم داره .

13. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دیروز بنده در گیر کارهای استودیو بودم و نتونستم خیلی پستها رو بخونم و پاسخ بدم اما امروز که این پست رو خوندم :

واقعا متاسفم که اخیرا بعضی دوستان وارد سایت میشن و هنوز تعداد ارسالهاشون به 50 تا هم نرسیده اینجوری میان و مکانیزم کلی سایت و هدف اصلی رو زیر سئوال میبرن.!؟
    اگه اینجوری که ایشون میگن باید بهروز صفاریان رو هم از بین آهنگسازان حذف کنیم.!!!
    درسته کسانی مثل فریدون فروغی و هم دوره ایی های ایشون با سیستم کامپیوتری کار نکردن. اما علم که راکد نمیمونه. مهم اینه که شما با پیشرفت اون پیشرفت کنید.
    بله اقای شادمهر و بهروز ضفاریان کارهای اولشون رو با کیبورد و اونهم gem wk6 تنظیم و سکوئنس کردن اما ایا چیزی از ارزش کارشون کم میکنه ؟
    بنده هم روز اول با گروه موزیک خودم مجلس میرفتم یا به قول امروزی ها خالتور..... اولین کار سکوئنسم رو با korg i3 ساختم. و بعدش کم کم رو به کامپیوتر اوردم اما هنوزم اسم آهنگساز رو روی خودم نمیذارم.
    خیلی ها هم مثل من هستن. دلیل نمیشه که من مثل شما فکر کنم.
    دوست هم ندارم کاربری با این طرز فکر از سایت اخراج کنم. باید بیشتر در مورد افکار و نظرات این گونه دوستان بحث و بررسی کرد.
    فکر میکنم این دوستمون هم مثل من فکر میکردن من هم از برنامه اف ال متنفر بود ( بارها هم گفتم ) دلیلش این بود که کار چند نفر رو که ادعای اهنگسازی میکردن رو با این برنامه شنیدم و از چشم و دلم افتاد.
    و فکر میکردم هر کی با اف ال کار میکنه اماتوره در حالیکه فرصتش رو به خودم ندادم که در مورد این برنامه و قابلیتهاش و ارتیستهای معروفش تحقیق کنم اما با شنیدن کارهای دوستان در این فرو م وفروم قبلی متوجه اشتباه خودم شدم.
    فکر میکنم این دوستم هم مثل من دچار سو تفاهم شده بودن.
    به هر حال براشون ارزوی موفقیت میکنم هر کجا که باشن.
    اما :
    اما بی احترامی به دوستان و مخصوصا مدیران عزیز رو که واقعا زحمت میکشن ( خودم رو در بین این عزیزان قرار نمیدم ) به هیچ وجه نمیپذیرم. و این اجازه رو به هیچ کاربری نخواهم داد.

14. joojefarary

joojefarary عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    میدونید انتظارات که از هم داریم خیلی زیاد . بله ما کسانی لمثل شادمهر و فریدون فروغی و هایده و مهستی و ... داشتیم . من این سوال دارم مام مخترعهایی مثل ادیسون و نیتون داشتیم . آیا باید همه مخترع بشن ؟ آیا میشه بشن ؟ ما چند تا میتونیم نیوتن داشته باشیم چند تا ادیسون چند تا کلون ؟ هر کسی دارای یک سطح علمی و براون اساس کار میکنه توی موسیقی هم همین هر کسی قرار نیست همه بیام بشیم شادمهر اگر اینجوری بود که هیچ وقت شادمهر قشنگی نداشت اسمش توی ذهنها نمیومند یا فریدون فروغی . یک مثال دیگه میزنم فکر من دارم برنامه نویسی آی سی میکنم تازه دارم یاد بگیرم برنامه بنویسم که دوتا عدد جمع کنه حالا اونی که برنامه نویسی ربات میکنه بیای پیشم بشین منو مسخره کنه بگه خودت سرکار گذاشتی من 100 از این برنامها می نویسم ؟!! من وقتی اون کار انجام میدم اون برنام می نویسم خودم لذت میبرم و انتقادات مثبت میپزیرم نه اینکه بشن مسخره کنند . چون بالاخره منم یکروز یادم میگرم یک ربات به سازم ولی شاید ربات من فقط بتونه دو قدم راه بره ولی مال او ن یکی بپر آهنگ بزهنه این بستگی دیگه به استعداد و هوش افراد داره . توی موسیقی همین تا هر جایی که تونستی تلاش کن نا امید نشو شاید تو نتونی آهنگی مثل شادمهر یا فریدون فروغی بسازی که مثلا 1000000 ادم گوش کنند ولی کاری میسازی که خودت لذتش میبری و به جای 1000000 مثلا 100 نفر بپسندن . مشکلی که ما مردم داریم اینکه همیشه بالاتر میبینیم پایینتر نمیبینیم نمیام بگیم آقا من علم موسیقی دارم ولی چند نفر از دوستای من دارند ؟ یا خود من که برق میخونم معلوم خودم همش بخوام با اون ربات سازی مقایسه کنم جز نامیدی چیزه دیگه نداره برام چون هر لحظه هی فکر میکنم خیلی عقبم ولی وقتی با همه کلاسیام مقایسه میکنم میبینم نه بابا جلوترم هستم .

15. rasool_0835

rasool_0835 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, soundforge
    هیچ کس با 170 مگابایت نرم افزار نشده آهنگساز...هرکسی که میتونه آهنگسازی کنه(یعنی چیزی که بشه بهش گفت آهنگ) از هوش و استعداد بر خوردار بوده و این نرم افزار ها فقط وسیله س... کسی که استعداد داشته باشه میتونه خودش یاد بگیره ...کسی که علاقه داشته باشه میره اصطلاحات موسیقی رو یاد میگیره. حالا اگه کسی استعدادش رو نداره نمیتونه زورکی آهنگساز بشه...خود من بدون اینکه کسی کوچک ترین کمکی به من بکنه میتونم آهنگ هایی درست کنم که قابل قبول و کم نقص باشه...فقط باید راهی رو که پیش گرفتی تا آخر بری حتی توی سخت ترین شرایط.....اینا شعار نیست خودم تجربه کردم

16. diss2all

diss2all عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    ببینید دوستان اگر این جا رو سایتی یافتید که سوالات خودتون رو مطرح کنید،به نظر من بهتره که به کسی توهین نشه و این جا به هم کمک کنیم تا بهتر بشیم.اگر این طور پیش بریم به هیچ جایی نمی رسیم و کسی که سوال کرده به جوابش نمی رسه.اگه همه بهتر بشیم می تونیم پیشرفت کنیم و اگه پیشرفت کنیم می تونیم کشور خودمون رو بسازیم.من همیشه به اتحاد جمعی اعتقاد داشته ام.پس بیایید به هم کمک کنیم.نه این که میدون جنگ بسازیم و به هم توهین کنیم.
    در ضمن اگه یه کم زیادی شعار دادم ببخشید،من نظر خودم رو گفتم.چند روزیه که هر جا تو این سایت به یه forum ای سر می زنم،بحث و جداله.نمی دونم این ها برای ثابت کردن چیه؟

17. rasool_0835

rasool_0835 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, soundforge
    درسته....اگه کسی نمیتونه جوابی بده که به سوال کننده کمک کنه بهتر اصلا" چیزی نگه که مشکل پیش نیاد...(ببینید موضوع از چی به چی کشیده شد!!!!!)درسته دوستان؟

18. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    بله
    درسته
    به نظر من دیگه این بحث رو تموم کنیم.
    بهتره چون صحبت در این باره بی فایده است.

بهتره به موضوع اصلی بپردازیم:smile (7)::smile (77):

19. vahidjoojooo

vahidjoojooo

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خواهش ميكم يكي به من بگه كه چه جوري اهنگ بيس دار (تست بيس) بسازم

20. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات: