سوال درمورد وصل آکورد

matinmk

عضو سایت
8/6/17
11
0
1
21
کرج
سلام دوستان
توی کتاب والتر پیستون توضیح کاملی درمورد همصدا یا اونیسون ننوشته، میخواستم ببینم چرا یه آکورد چهار بخشی بعضی وقتا به سه بخشی تبدیل میشه و در وصل ۲ آکورد برای یکی از آکورد ها همصدا ایجاد میشه؟ که در عکس مشاهده میکنید ۲ تا نت همصدا در یک آکورد کنار هم قرار گرفتن و یه توضیح کلی درمورد این موضوع میخواستم که چه وقتایی این اتفاق میوفته و به چه دلیل؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

20200413_062421.jpg

آخرین ویرایش:

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
741
1,025
93
تهران
Instagram.com
سلام دوستان
توی کتاب والتر پیستون توضیح کاملی درمورد همصدا یا اونیسون ننوشته، میخواستم ببینم چرا یه آکورد چهار بخشی بعضی وقتا به سه بخشی تبدیل میشه و در وصل ۲ آکورد برای یکی از آکورد ها همصدا ایجاد میشه؟ که در عکس مشاهده میکنید ۲ تا نت همصدا در یک آکورد کنار هم قرار گرفتن و یه توضیح کلی درمورد این موضوع میخواستم که چه وقتایی این اتفاق میوفته و به چه دلیل؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

مشاهده پیوست 179911
سلام
خب تا اونجایی که من میدونم این هنوز هم چهاربخشی هست سه بخشی نشده! فقط دوتا بخش دارن نت یکسانی رو اجرا میکنن.
و در مورد سوالت ، جواب نداره و یا سوالتو خوب مطرح نکردی.
به چه دلیل از همصدا استفاده میکنیم؟ به همون دلیل که از چهارم و پنجم استفاده میکنیم، به همون دلیل که از اکورد استفاده میکنیم و ... چون میخواهیم موسیقی بسازیم! چه وقتایی اتفاق میفته؟ وقتایی که همصدا مینویسیم!
اگه میپرسیدی که چرا این یکی رو نوشته خوب نیست اونو نوشته خوبه، سوالت منطقی تر بود.

matinmk

عضو سایت
8/6/17
11
0
1
21
کرج
سلام
خب تا اونجایی که من میدونم این هنوز هم چهاربخشی هست سه بخشی نشده! فقط دوتا بخش دارن نت یکسانی رو اجرا میکنن.
و در مورد سوالت ، جواب نداره و یا سوالتو خوب مطرح نکردی.
به چه دلیل از همصدا استفاده میکنیم؟ به همون دلیل که از چهارم و پنجم استفاده میکنیم، به همون دلیل که از اکورد استفاده میکنیم و ... چون میخواهیم موسیقی بسازیم! چه وقتایی اتفاق میفته؟ وقتایی که همصدا مینویسیم!
اگه میپرسیدی که چرا این یکی رو نوشته خوب نیست اونو نوشته خوبه، سوالت منطقی تر بود.
یعنی از روی اجبار باید این کارو کنیم یا اختیاری هستش؟
میشه بیشتر توضیح بدین؟ من اصلا متوجه نشدم این قسمت از کتاب رو

آخرین ویرایش:

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
741
1,025
93
تهران
Instagram.com
یعنی از روی اجبار باید این کارو کنیم یا اختیاری هستش؟
میشه بیشتر توضیح بدین؟ من اصلا متوجه نشدم این قسمت از کتاب رو
اینکه اختیاری باشه یا اجباری، بستگی داره روند هارمونیت به شکل باشه. استفاده از همصدا اگه صحیح بهش برسیم و صحیح ازش رد بشیم مشکلی ایجاد نمیکنه.
همصدا مثل اکتاو و پنجم مطبوع کامل محسوب میشه بهترین کار اینه که مخالف بهش برسیم و مخالف ازش خارج بشیم. و یا مایل. اگه قرار باشه همجهت و یا موازی بهش برسیم یا بگذریم، ناچارا موجب میشه که بخشها از همدیگه رد بشن و این خوب نیست(عکسی که گذاشتی نمونه سمت چپ).