سوال درمورد تشکیل باند (گروه)

شروع موضوع توسط red gun ‏4/7/14 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک سوال درمورد تشکیل باند (گروه) تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. red gun

red gun عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام
    برای تشکیل دادن یک باند (گروه) چه داخل و چه خارج از ایران باید چه مراحلی را گزراند؟

2. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    از چه لحاضي؟خيلياش به خودتون بستگي داره مثلا به چه كسي همكاري مي كنيد سطح
    تخصص و علمياتتون يكيه سبك و ..هم بايد يكي باشه كلا بيشتر مشتركات كه كار گروهي رو تعيين
    مي كنه در امر مجوز و هم فكر نمي كنم مشكلي داشته باشه و با كار انفرادي فرقي ندار

3. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    از چه لحاضي؟خيلياش به خودتون بستگي داره مثلا به چه كسي همكاري مي كنيد سطح
    تخصص و علمياتتون يكيه سبك و ..هم بايد يكي باشه كلا بيشتر مشتركات كه كار گروهي رو تعيين
    مي كنه در امر مجوز و هم فكر نمي كنم مشكلي داشته باشه و با كار انفرادي فرقي ندار

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. red gun

red gun عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    مطئسفانه یک مشکل بزرگی که دارم این است افرادی را که هم فکر و هم عقیده من باشند و یک سبک را دوست داشته باشیم نمی شناسم و بدتر از ان این است که به سبکی که علاقه دارم بدون گروه نمی شود در ان سبک موفق شد توی همچین موقعیتی باید چه کار کرد؟

5. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    سلام.دوستان من به این نتیجه رسیدم که واقعا نمیشه تنهایی به جایی رسید اون هم در این شرایط و اوضاع کشور.
    از تمام دوستانی که دوس دارن گروهی کار کنن چه به صورت مبتدی چه تخصصی حتما اینجا مطرح کنن نظراتشون و تا بتونیم به یه نتیجه ای برسیم و کسانی که واقعا میتونن با هم کار کنن چند گروه بشن و کار کنن.

6. red gun

red gun عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام
    تشکیل باند به همین راحتی هم نیست چون اول از همه باید افرادی را پیدا کرد که بخواهند در یک سبک باشند نمی شه که یکی سنتی بخواد و یکی راک بعد از ان هم مشکل دوم این هست که افراد در حال حاظر ترجیح می دهند به جای باند و موسیقی زنده بشینند به صورت تکی با برنامه کار کنند
    مطئسفانه تشکیل باند و گروه در ایران به هیچ عنوان راحت نیست

7. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    ممنونم احسان عزیز.خوب منم عرض کردم که همه بیان اینجا نظراتشون رو بیان کنن.ببینیم هرکسی تو چه زیمنه ای تخصص داره.مبتدیه.حرفه ایه.سبکش چیه و ... اگه توافق کردن چندتا بشن و یه گروه رو تشکیل بدن.البته حرف شما درسته اینجا متاسفانه همه میخوان تکی کار کنن.اما به نظرم با گروه کار کردن خیلی چیزارو یاد میده به ما

8. F. METAL

F. METAL کاربر با تجربه عضو سایت VIP هنرمند

شغل :
    Guitar/Guitar Accessories Importer - Retailer
    امتیازات:
    +2,322 / 0 / -0
    مهمترین مساله در تشکیل Band, انتخاب یک نفر به عنوان خط دهنده و تعیین کننده مسیر حرکت موسیقیایی گروهه. از اونجایی که ما ایرانی‌ها همه دوست داریم "رئیس" باشیم، در همین مرحله اول یه لنگ جانانه می‌زنیم. مابقیش؟ باقی‌ عمرتان.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  9. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    به نظر من ما باید کسایی رو پیدا کنیم که در درجه ی اول نوازنده ی حرفه ای باشن.بعد با هم به توافق برسن.

10. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,322 / 0 / -0
    منظورتون از "حرفه ای" چیه؟

11. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    ببیننین منظور من حرفه ای حرفه ای نیست.یه چیزی در حد خودمون.حتی ما میتونیم گروههاییی داشته باشیم که مبتدیا هم توش باشن و کنار هم پیشرفت کنیم.منظور من از باند تشکیل یه گروهه برای رسیدن به موفقیت

12. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,322 / 0 / -0
    خوب، اینکه چند تا موزیسین سابقه دار با یکی‌ دو تا مبتدی تو یه گروه باشند اصلا ایده خوبی‌ نیست. نوازنده‌ها باید تقریباً در یک سطح باشن. و الی پیشرفتی حاصل نمیشه. اگه هم بشه خیلی‌ کند خواهد بود. باز هم منظورتون از حرفه‌ای رو متوجه نشدم. شما اصولاً به چه جور نوازنده‌ای میگید "حرفه ای"؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  13. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    امیدوارم بقیه دوستان هم به جمع بحث بپیوندن تا نتیجه گیری بهش آخرش

14. red gun

red gun عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اول از همه باید بدانیم که ارزش نوازنده های گروه به هیچ عنوان کمتر از خواننده گروه نیست مطئسفانه تو ایران فکر می کنند توی یک گروه فقط خواننده مهم است این در حالی هست که اگر نوازنده ها نباشند خواننده گروه حتی اگر بهترین حنجره را هم داشته باشد هیچی نمی شود البته این رابطه بر عکس هم هست مثلا گروه نیروانا بعد از خودکشی خواننده گروه دیگر نابود شد (هر چند گروه هنوز هم زنده هست )
    توی گروه همه افراد می توانند بخوانند ولی بخش بیش تر اهنگ را باید خواننده گروه بخواند
    بعد از ان هم پیدا کردن افراد همفکر مهم هست چون همان طور که گفتم توی گروه همه باید توی یک سبک یا چند سبک مشخص باشند به طوری که همه اعضای گروه از سبک ها راضی باشند (یکی از مشکلات ما این هست افرادی که تو خارج گروه تشکیل می دهند اغلب اوقات یا همکلاسی بوده اند یا دوستان صمیمی (یا حتی خانواده و همسایه)ولی توی ایران این اتفاق کمتر می افتد به همین دلیل هست که گروه تشکیل نمی دهند
    بعد از ان هم باید رهبر گروه (بیش تر اوقات خواننده گروه هم می باشد) انتخاب شود که مطئسفانه همان طور که F. METAL عزیز گفتند ایرانیان دوست دارند همه خودشان رئیس گروه باشند به همین دلیل گروه تشکیل نمی دهند
    تعداد افراد گروه دلبخواهی هست
    ما گروه هایی داریم که دو نفره هستند و گروه هایی داریم که تعدادشان شش نفره هست
    هر گروهی تا این جا را بیاید و از هم نپاشد (تو ایران ) انگار 51 % راه را رفته هست بقیه اش هم دیگر انقدر سخت نیست
    البته مهم علاقه به تشکیل گروه و داشتن ایده هست
    گروه گرین دی با بدترین شرایط شروع کرد و نوازنده ها و خواننده ی این گروه سه نفره در زمان خودشان چندان وارد نبودند ولی الان این گروه با داشتن 31 اواردز جزو بهترین گروه های راک تاریخ به حساب می اید حتی این گروه زنان خودش امکاناتی که ما الان داریم را هم نداشت

آخرین ویرایش: ‏5/8/14
  15. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,322 / 0 / -0
    احسان جان، تمام حرف‌هات درسته به غیر از بند سوم که "رهبر گروه بیشتر مواقع خواننده است". درسته که خواننده به عنوان Front Man شناخته میشه (چه ساز هم بزنه، چه نزنه) ولی‌ اتفاقاً کسانی‌ مسیر گروه رو تعیین میکنند که "آهنگسازی قویتری" داشته باشند. حالا میخواد خواننده باشه، یا یکی دیگه. نمونه‌های بسیاری هستند (خیلی‌ بیشتر از Nirvana که فقط یک نمونه است. البته Queen هم همین‌طور شد) که خواننده یا فوت کرده، یا از گروه رفته ولی‌ گروه ادامه داده (اکثراً با همون قدرت سابق). AC/DC, Deep Purple, Black Sabbath, Uriah Heep, Rainbow, ..... حتی Iron Maiden که حتی بعد از رفتن Paul Di`anno خواننده اولشون (که آلبوم‌های اول گروه مابین سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ رو خواند)، و آمدن Bruce Dickinson کار گروه بهتر هم شد. یا مثلا Rainbow بعد از رفتن Dio فقید، Graham Bonnet رو آوردند به گروه و پس از اون هم Joe Lynn Turner. خداییش هر دو تای اینها هم قدر بودند.

تمام گروه‌هایی‌ که اسم بردم، دو یا حتی سه تا خواننده عوض کردند (Black Sabbath که خداییش حساب خواننده هاش از دستم در رفته) و هیچکدوم زمین نخوردند.

16. red gun

red gun عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    F. METAL عزیز
    حرف شما کاملا درسته ولی این گروه هایی را که نام بردید هر کدامشان جزو قدیمی های راک به حساب می ایند و شهرت بسیاری زمان خودشان (و الان) داشتند و دارند
    گروه کویین تنها دلیل زنده موندش بعد از فردی مرکوری شهرتش بود که زمانی که فردی مرکوری زنده بود بدست اورده بود
    ولی امروزه گروه هایی راکی که برایشان همچین اتفاقی بیافتد شانس زنده موندشان کمه حالا هر چقدر هم که می خواهد شهرت داشته باشد مثلا گروه بسیار موفق MCR بعد از جدا شدن خواننده اصلی ( جرارد وی) به سرعت از هم پاشید در حالی که بسیار طرفدار داشت
    به نظر من این گروه ها تنها به دلیل شهرتی که زمان خودشان بدست اورده بودند هنوز زنده اند
    البته همان طور که شما خودتان هم گفته اید بعضی از گروه ها بعد از عوض شدن خواننده اشان موفق تر شدند ولی من از سال 2000 تا الان همچین چیزی ندیده ام
    به نظر من بهتره گروه های قدیمی را مورد مقایسه چندان قرار ندهیم این گروه ها در زمان خودشان شناخته شدند و ان زمان هم مانند الان (در امریکا) نبود که 100 تا گروه راک شناخته شده و شناخته نشده باشه مثلا در سال 1970 اگر از یک نفر می پرسیدی
    راک چی گوش میدی ؟ می گفت :Black Sabbath ولی الان از یک نفر بپرسی راک چی گوش میدی ؟ یک لیست صدتایی برات می گه

17. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    احسان جان من با خیلی از حرفهات موافقم اما بزار یه مثال برات بزنم تا قشنگ متوجه بشی که چرا تو ایران نمیشه کار گروهی کرد.حقیقتش من دیروز به یک نفر پیغام خصوصی دادم و ازش خواستم تشکیل گروه بدیم و ....
    اما متاسفانه ایشون جای اینکه خوشحال باشه یا دوستانه صحبت کنه موضعی گرفت که اصلا انتظار نداشتم.من به ایشون گفتم من ایده های خیلی خیلی خوبی تو ذهنم دارم.شاید بچه شهرستانی باشم اما به موفقیت ایمان دارم و میدونم که قراره چه ایده هایی بدم.ایشون برگشت به من گفت شمایی که یه نوازنده ی مبتدی هستی ایده داری اونوقتی منی که چندین ساله نوازنده هستم.... یعنی یجورایی انگار که تو هیچی نیستی و فقط خیال بافی میکنی.
    خوب به نظرت احسان جان فکر نمیکنی این میتونه بیشترین علتش باشه؟
    متاسفانه تو کشور ما غرور-خود رای بودن-رهبری-تک روی-خیلی خیلی نفوذ کرده مخصوصا تو حرفه ی موسیقی.مثلا یک آدمی که چند ساله سازی و کار میکنه فکر میکنه که الان دیگه خدای نوازندگی هست در صورتی که ممکنه یه مبتدی استعداد و ذهن بازی داشته باشه و کاری رو انجام بده که اون نوازنده ی حرفه ای از پسش بر نیاد.
    به نظر من تنها دلیل تشکیل نشدن باند میتونه اینها باشه.و دلیل دیگش هم اینه که واقعا به حق نیست که زحمت ساخت یک کار و کسای دیگه بکشن اما همه چیز به اسم خواننده تمام بشه.که باز هم این تو کشور ما متاسفانه اینطوره.مثلا فلان آلبوم ایرانی که پخش میشه مردم اون و با اسم اون خواننده میشناسن و یا میگن آخ آخ شنیدی فلانی چیکار کرده؟ترکونده.اما نمیاد بشینه عمیق بهش نگاه کنه و بگه عجب گیتاری میزنه فلانی-عجب درامی چیده فلانی-عجب تنظیمی داره-چه ملودی داره-چه میکس و مستری داره-چه ....
    جالبه یه چیزی و بگم براتون.من هروقت تو گوگل به زبان فارسی جستجو میکردم این عنوان رو:"موفقیت در موسیقی" هر کسی از نظر خودش تو وبلاگش نوشته بود و اکثر هم نوشته بودن کافیه خودت باشی و یه کامپیوتر و یه نرم افزار!!!!!!
    به خدا قسم همین عبارت رو به انگلیسی تایپ کردم و اکثروبلاگهایی که به زبان انگلیسی اومده بود نوشته بود واسه موفقیت در موسیقی چند قدم هست که یکی از اصلی ترینش عضو شدن در یک گروهه.
    اما با همه ی این بحث ها بنده هنوزم به موفقیت اعتقاد دارم و واقعا دست تمام دوستانی و که بخوایم گروهی رو تشکیل بدیم با صمیمیت و گرمی میفشارم.

18. red gun

red gun عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    محمد عزیز
    حرف هایت کاملا درست هست
    امیدوارم موفق شوی
    ولی یه پیشنهاد دارم هر چند این پیشنهاد را امروزه دیگر نمی دند ولی
    اگر زبانت قوی هست از ایران برو
    در خارج از کشور مانند ایران نیست
    در خارج از کشور شما یک ساز را بلد باشی به راحتی می توانی پول در بیاری
    با بلد بودن یک ساز به راحتی می توانی در هتل ها و کافه ها کار کنی و پول در بیاری
    بعد از این هم به راحتی می توانی گروه تشکیل دهی
    دیگر مثل این جا به یک نفر بگی بیا گروه تشکیل دهیم مسخره ات نمی کنند
    فقط کافیه همسایه اتان ساز بلد باشد یا حتی افرادی که در محل کارتان و......... هستند ساز بلد باشند
    بیش تر گروه های راک در خاج از کشور به همین طریق به وجود امده اند
    البته این راه یکی از سخت ترین راه ها هست که بعدش راحت ترین راه می شود
    وگرنه تو ایران فکر می کنید تشکیل گروه ساده است چون زبان فارسی است , توی یک شهر و کشور بوده اید , با اداب و رسوم اشنایید و.... ولی این دقیقا اشتباه هست تو ایران مردم از کار گروهی یا وحشت دارند یا دوست ندارند نهایتشم گروه های زیرزمینی هست (البته گروه های زیر زمینی حتما نباید گروه های بدی باشند )
    این نظر شخصی هست
    البته خودم ادم زیاد واردی نیستم من خودم این تاپیکو راه انداختم و به هیچ عنوان قصد این که بگم برترم و........ ندارم

19. F. METAL

شغل :
    امتیازات:
    +2,322 / 0 / -0
    خوب بگذارید یه چند تا چیز هم من بگم. این کسی‌ که آقای ادهمی پیغام داد بهش، بنده بودم. نمیدونم چرا اسم نبردید؟ اگه میگفتید من طرف صحبتتون هستم، اصلا ناراحت نمی‌شدم. چون اصولاً خورده حساب با کسی‌ ندارم. به واسطه سنّم هم حرفی‌ که میزنم، پشتش تفکر قرار داره. مسخره کردنی در کار نبود. من اصولاً کسی‌ رو مسخره نمیکنم چون احتیاجی به این کار ندارم. ولی‌ از طرفی‌ حرفم رو هم میزنم. اولین سوالی که بنده بعد از پیغام اول شما پرسیدم این بود که "چه سازی میزنید؟ چند ساله که میزنید؟" جوابی که دادید این بود (عین کلامتون) "من سازی رو به صورت تخصصی نمیزنم. فقط برای تنظیم کیبورد کار می‌کنم. دنبال یاد گیری ساز هم هستم. من بیشتر طرح و ایده دارم. اگه واقعاً یه گروه خوب تشکیل بدیم، می‌تونم." بنده هم در جواب گفتم "اونوقت میشه بگید که تو اون Band که شما ساز هم نمیزنید، چه نیازی به شما هست؟ شما فکر می‌کنید که ایده‌هاتون از یه کسی‌ که مثلاً ۱۰ ساله داره ساز میزنه بهتره؟ حالا بگذریم که من ۳۹ ساله دارم ساز میزنم." حالا کجای این بحث، بنده شما رو مورد تمسخر قرار دادم؟ کدام بخش از حرف‌های بنده این تصور (شما بخوانید توهم) رو ایجاد کرده که بخاطر "شهرستانی" بودنتان شما رو به باد استهزا گرفته ام؟ فکر کنم شما بنده رو به سخره گرفته بودید که با حتی ندانستن نوازندگی یک ساز هم، میخواهید به بنده ایده بدید تا گروه دار بشم. بگذارید اینجوری بپرسم: "شما از سبک Blues Rock چه میدانید؟" یا از سبک‌های Hard Rock, Blues, Heavy Metal ؟ شما از Power Chord و آکورد‌های 5Th و Parallel 4Th چقدر میدونید؟ شما برای ایده‌هاتون در این سبک ها، چند سال آهنگ‌های این سبک‌ها رو گوش کردید؟ چند تا آهنگ گوش کردن مهم نیست چون ماشالا ماشالا دوستان وقتی‌ میخوان برن کار‌های یک گروه رو گوش بدن، از Full Album کمتر راضی‌ نمیشن! آیا سابقه گوش کردن و آشنایی شما با این سبک‌هایی‌ که اسم بردم، به ۴۲ سال میرسه؟ آدم‌ها اگه با خودشون "رو راست" باشن و میزان ارتفاعی که می‌تونن پرواز کنند رو بدونند، خیلی‌ از مسائل اجتماعی حل میشه. برای شما بهترین راه اینه که برید با دو سه تا از دوستان هم سنّ و سال خودتون قرار بگذارید که هرکدام یه ساز یاد بگیره، بعد با هم شروع به تمرین کنید تا پیشرفت حاصل بشه.

بنده هر چی‌ که در پیغام‌های خصوصی گفتم، از روی واقعیات بوده. این شمایید که نمیخواهید دست از "رویا پردازی" بکشید.

از من بهتر هم نوازنده هست. این رو اشتباه گرفتید که بنده "خدام". این رو هم نمیخواستم بنویسم. ولی‌ چون جناب ادهمی در ارسال آخرشون نوشته بودند که "از طرف یه آدم با تجربه مورد تمسخر قرار گرفته"، دیدم بهتره این رو بنویسم که حداقل از اشتباه دربیاد.

آخرین ویرایش: ‏6/8/14
  20. red gun

red gun عضو سایت

امتیازات:
    +105 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    F. METAL عزیز
    بدون شک اگر شما استاد نباشید در حد استاد هستید به هر حال 40 سال موسیقی نشان می دهید فرد بسیار با تجربه ای هستید با این حال محمد عزیز فکر کنم بهتر بود به جای سوال در مورد تشکیل گروه در مورد راهکار های تشکیل گروه می پرسیدند
    با این حال امیدوارم درگیری که موجب ناراحتی دو دوست عزیز شده باشد به وجود نیامده باشد
    محمد عزیز
    در وهله ی اول سعی کنید به خارج از ایران بروید ولی اگر نتوانستید(که قبلا در بالا توضیح دادم) سعی کنید افرادی را در شهر خودتان پیدا کنید مثلا بروید به اموزشگاه ها سر بزنید یا در خانواده اگر فردی ساز می زند و.......... اگر واقعا یک چیزی را می خواهید برای بدست اوردنش باید هر کاری بکنید در این سایت چندان به نتیجه نمی رسید چون هر کس در یک شهر متفاوت و همچنین سبک متفاوت و....... می باشد و فعالیت می کند
    همچنین خیال پردازی هم اگر بیش از حد نباشد می تواند موجب پیشرفت شما باشد چون سر منشا ایده به خیال وصل می شود
    امیدوارم توانسته باشم کمکی هرچند کوچک به شما کرده باشم

بارگذاری...