سوال درباره Dsp کارت صدا؟؟

شروع موضوع توسط Faryadrecord ‏8/4/12 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوال درباره Dsp کارت صدا؟؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Faryadrecord

Faryadrecord عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    ضمن عرض سلام خدمت اساتید و دوستان محترم
    می خواستم از دوستانی که کارت صوتی دارای پردازنده (dsp) دارن بپرسم که dsp کارت صدا چقدر تاثیر داره در پردازش برنامه ها و اینکه اگه من کارت صدای Dsp دار بگیم دیگه نیاز زیادی به cpu خیلی بالا دارم یا نه .

2. Faryadrecord

Faryadrecord عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    دوستان کسی نیست حواب سوالم رو بده خواهشا جوابم رو بدید

3. silath

silath عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام.....
    کارت صدای dsp دار خیلی میتونه کمک باشه به برداشتن بار از cpu چون به طور مستقل کارش پردازش سیگنالهای صوتیه...
    اما خوب این به این معنی نیست که از یه cpu با سرعت متوسط رو به بالا چشم پوشی کنی...
    در نهایت اگر کارت فقط به record منتهی نمیشه و بیشتر با plugin ها و vst ها سرو کله میزنی , dsp در کارت صدا بطور چشم گیری کمکت میکنه
    مخصوصا در لایتنسی...
    اما اگر کارت با vst و plugin بیشتر از record نیست کمک چشم گیری بهت نمیکنه...
    در آخر نکته خیلی مهمی که میخوام در رابطه با کار روی vst و plugin بهت بگم اینه که...
    بیشتر فشار روی RAM دستگاهته تا CPU پس حد اقل 4G ram باس 1066 به بالا نیاز داری تا اذیت نشی
    البته مادر بوردت باید ساپورت کنه...
    در ضمن میدونی که ویندوز xp کلا RAM بشتر 3.5G ساپورت نمیکنه البته اگه از xp استفاده میکنی....

4. Faryadrecord

Faryadrecord عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    دوست گرامی خیلی ممنون که توجه کردی
    راستش من رکورد نمی کنم فقط میکس و مسترینگ و اهنگ سازی انجام می دم به نظرت می تونه کمکم کنه

5. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    میشه در مورد این قسمت نوشته هاتون که بولد کردم توضیح بدید ؟
    یعنی dsp کارت صدا در کنترل تاخیر نقش داره ؟ پس نقش asio کارت این وسط چی هستش ؟
    تاثیر چشمگیر dsp که شما میفرمائید روی vst fx ها میتونه نقشی داشته باشه اما روی VSTI ها عملا نقشی نداره.( این VSTI ها با عملکرد ASIO کارت صدا و خروجی کارت صدا در ارتباط هستند)
    در مورد برداشته شدن بار پردازش از روی سی پی یو بله درسته dsp نقشی داره اما نه اونقدر که تصور میشه اگه اینجوری بود که کارتهای DSP اون هم از برندهای معروف و معتبر دیگه تولید نمیشدند و روی همین کارتهای صدا DSP قرار داده میشد و بس.
    حتی کارتهای DSP گرون قیمت هم محدودیت استفاده دارند.

6. kaveh79

kaveh79 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar, soundforge
    اگر منظورشما از دي اس پي افكتهاي آنبورد كارت صدا باشه بنده علاوه بر اونچه دوستان فرمودند نكته اي رو يادآور ميشم. من با چند مدل كارت صداي داراي dsp كار كردم و قدرتمندترين اونها هم بنظر شخصي من به لحاظ كيفيت برتري چنداني به پلاگين هاي پيشرفته (كه روز بروز بر پيچيدگي و پيشرفت الگوريتمهاشون اضافه ميشه) ندارند. هرچند كه اين دي اس پي ها بهرحال سخت افزاري محسوب ميشن اما در عمل تجربه شنيداري من به نفع پلاگين هاي پيشرفته راي ميده. بعنوان مثال ريورب هاي كارت صداي فعلي من واقعا قوي هستند و عمق و ابعاد رو بخوبي نشون ميدن اما در مقايسه با پلاگين قدرتمندي مثل آلتيورب چيز زيادي براي گفتن ندارند.

نكته ديگه اينكه استفاده از دي اس پي اكثر كارت صداها مثل هر افكت سخت افزاري ديگه نيازمند ايجاد يك لوپ ورودي و خروجي و ركورد مجدد سيگنال برگشتي هست كه نسبت به عمليات نرم افزاري (رندر شدن و فريز و اكسپورت و ...) زمان بيشتري مي بره.

من اگر جاي شما بودم خيلي به مساله دي اس پي آنبورد براي ميكس و مستر فكر نمي كردم و مهمترين اولويتم رو بستن يك سيستم قدرتمند و در راس اونها cpu هرچه قويتر قرار مي دادم.

اما اگر منظورتون دي اس پي بعنوان يك پردازنده مجزا و يك سي پي يو كمكي باشه فكر مي كنم آقاي محبي
    توضيح كافي دادند.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏15/4/12
  7. silath

silath عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقای محبی سلام و عذر خواهی بابت دیر پاسخ دادن به سوالتون به علت سر شلوغی و دیر کانکت شدن....
    حق با شماست .. لایتنسی vst هارو در نرم افزار, asio driver کنترل میکنه ...
    اما منظور من از لایتنسی در پست آخرم در واقع مربوط بود به fx prossesor های نرم افزاری و مانیتور کردن مستقیم آنها بود...
    در واقع اگر بطور همزمان که از وردی mic و line استفاده میکنیم و در همان لحظه قصد استفاده از fx رو داشته باشیم , با تنظیم بافر سایز میتونیم لایتنسی رو
    تا حد امکان کنترل کنیم اما تواناییه حل 100% اونو نداریم .... حد اقل در کلاس کارت صداهای 500 تومانی در بازار...
    اما در کارت صدای dsp خودم یعنی focusrite pro24 dsp , زمانی که در حال تست گیتار الکتریک با افکت نرم افزاری بودم در بافر سایز 512 لایتنسی من بسیار کم بود یعنی فرق زیادی با لایتنسی زیرو که شعار و ادعای سازنده کارت صداست , نداشت....
    مخصوصا این که همراه این کارت صدا , داخل نرم افزار میکسرش , یه کمپرسور یه ریورب و یه اکولایزر نرم افزاری ارائه شده که میشه بسورت مستقیم صدای ورودی زو با ریورب یا کمپرسور یا EQ , مانیتور کرد که من تست کردم و واقعا لایتنسیه صفر رو تجربه کردم ... حد اقل تو این کارت صدا و با تحقیق در کارت صدا های هم کلاس کارت خودم.....
    امید وارم با این همه پر حرفی در نهایت تونسته باشم منظورمو برسونم....

8. zitiyash

zitiyash عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    dsp های موجود بر روی کارتهای صدا بسیار محدودند و کلا با پروسسورها خیلی متفاوتند و بیشتر برای کارهای live استفاده میشن بعلاوه کیفیت این افکتها بسیار مهم هست و صرف داشتن افکت آنبورد مشکل رو حل نخواهد کرد به هر صورت اگه کسی نخواد اجرای وکال یا کار زنده انجام بده هزینه کردنش بیمورده چون بایستی پای هزینه های بالای خرید کارتهای صدای dsp دار با کیفیت وایسه. به نظر من دو برند tc و rme برای این منظور مناسبند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. کارت صدا dsp