1. رد اعلامیه
  2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

سوال درباره ی اهنگسازی رپ و هیپ هاپ

شروع موضوع توسط mehradlecter ‏30/8/17 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک سوال درباره ی اهنگسازی رپ و هیپ هاپ تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. mehradlecter

mehradlecter عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    خسته نباشید فکر کنم سوال من سوال خیلی از نووجون های علاقه مند به ر..پ و ه.ی.پ ه.ا.پ باشه
    من 18 سالمه خیلی دلم میخواد اهنگسازی یاد بگیرم مخصوصا سبک های ترپ و سبکه الکتریکیه داب استپ چیزی که مشخصه اینه که اهنگسازی و میکس و مستر اهنگ های ر.پ و ه.ی.پ ه.ا.پ یکم راحت تر از سبکایی مثله پاپه کاملا بدیهیه میدونم شروعش با تئوریه موسیقیه اما کتاب های تئوری موسیقی هم خیلی متنوع هستن اول از همه میخواستم یه کتاب بهم معرفی کنین واسه ی تئوری موسیقی... بعد میخواستم بپرسم واسه ی اهنگ سازی رپ و هیپ هاپ چه سازهایی رو یاد بگیرم بهتره؟ پیانو؟ پیانو الکتریک؟ گیتار؟ یکم گیج کنندس چون گیتارها خودشون به چند دسته تقسیم میشن که ادم گیج میشه واقعا کدوم بکارش میاد ...یه مشکلیم هست من ساکنه شهر بندرعباسم وضعیت کلاس های اموزشیش واقعا جالب نیس... باید با تهیه این سازا و دی وی دی و تمرین بصورت خود اموز یاد بگیرم یا نه تو همین کلاس هایی که سطحشون بالا نیست ثبت نام کنم؟ ( شاید به جای استفاده از کلمه ی اهنگسازی باید از کلمه ی بیت سازی استفاده میکردم! چون فکر کنم بین اهنگ ساز و بیت ساز و پرودوسر یه فرق هایی باشه به هر حال اگه اشتباه کردم معذرت میخوام)

آخرین ویرایش: ‏30/8/17
  2. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    خسته نباشید فکر کنم سوال من سوال خیلی از نووجون های علاقه مند به ر..پ و ه.ی.پ ه.ا.پ باشه
    سلام وقت شما هم بخیر (من خط به خط طبق حرفای شما جوابتو میدم)
    باید بگم واسه این که بخواین به جواب سوال های خودتون برسین افرادی رو محدود به جواب دادن نکنین به عنوان مثال بنده نه در زمینه رپ کار میکنم نه هیپ هاپ اما جواب سوال های شما رو تا حدودی میدونم
    من 18 سالمه خیلی دلم میخواد اهنگسازی یاد بگیرم مخصوصا سبک های ترپ و سبکه الکتریکیه داب استپ چیزی که مشخصه اینه که اهنگسازی و میکس و مستر اهنگ های ر.پ و ه.ی.پ ه.ا.پ یکم راحت تر از سبکایی مثله پاپه کاملا بدیهیه میدونم شروعش با تئوریه موسیقیه اما کتاب های تئوری موسیقی هم خیلی متنوع هستن اول از همه میخواستم یه کتاب بهم معرفی کنین واسه ی تئوری موسیقی..
    آسونی کار رو خودتون مشخص میکنین که چقدر مهارت در این زمینه داشته باشین جهت ساخت اهنگ و میکس و مستر و...بازم یه مثال از خودم کسیو میشناسم که بقول خودش سابقه اشناییش با نرم افزار fl studio از من بیشتر بوده اما تاحالا ندیم حتی یع چیزی در حد 30 دقیقه بسازه و برام بفرسته__کلا موسیقی یا هر رشته دیگه ای که شما فعالیت کنی تئوری خودشو داره حالا از رشته موسیقی بخوام بگم تمامیه سبک ها تئوری داره/شما چه سبک پاپ.راک.هیپ هاپ.ترنس.هاوس همه اینا از قوانین اصلی موسیقی پیروی میکنن کسی نگفته اصول گام ها یا اکورد ها فقط مختص سبک پاپ هست و..._کتاب هم خوب به گفته شما زیاد هست چیزی که رایج هست این کتاب هاست تئوری موسیقی پرویز منصوری_تئوری موسیقی پورتراب این دو کتاب خیلی رایج هستن هر کدوم رو دوست داری بگیر بخون
    بعد میخواستم بپرسم واسه ی اهنگ سازی رپ و هیپ هاپ چه سازهایی رو یاد بگیرم بهتره؟ پیانو؟ پیانو الکتریک؟ گیتار؟یکم گیج کنندس چون گیتارها خودشون به چند دسته تقسیم میشن که ادم گیج میشه واقعا کدوم بکارش میاد
    همون طور که گفتم برای درک و دریافت تئوری موسیقی ربطی نداره که شما داری چه سبکی کار میکنی بعد از این که قوانین رو فهمیدی میتونی نمونه کارهاتو طبق سبکی که در نظر داری پیش ببری_واسه ساز هم پیانو اکوستیک و الکتریک هیچ فرقی درآموزش شما ندارن (پیانو الکتریک چون ارزون تر از اکوستیک هست_پیانو الکتریک قابل اتصال به کامپیوتر و نرم افزار اهنگسازی هست_افکت های صوتی و صدا های صوتی متنوع داره_اینا قابلیت های پیانو الکتریک هست در مقایسه با اکوستیک ....پیانو اکوستیک هم گرون تر هست بخاطر نوع ساختش واون مزایای الکتریک رو همون افکت صوتی و تنوع چند صدای دیگه رو نداره به همین خاطر طرف طبق چیزی که نیاز داره خرید میکنه_گیتار ها هم تا حدودی همین جوابو داره اما پیشنهاد من برای گیتار به نظرم گیتار اکوستیک خوبه)
    من ساکنه شهر بندرعباسم وضعیت کلاس های اموزشیش واقعا جالب نیس... باید با تهیه این سازا و دی وی دی و تمرین بصورت خود اموز یاد بگیرم یا نه تو همین کلاس هایی که سطحشون بالا نیست ثبت نام کنم؟
    کلا سیستم اموزشی ایران جالب نیست/نظر من اینه شهرتو بگرد و یه استاد خوب پیدا کن dvd های اموزشی دردی رو دوا نمیکنه چون چیزی اموزش نمیده الکی وققتو طلف نکن
    ( شاید به جای استفاده از کلمه ی اهنگسازی باید از کلمه ی بیت سازی استفاده میکردم! چون فکر کنم بین اهنگ ساز و بیت ساز و پرودوسر یه فرق هایی باشه به هر حال اگه اشتباه کردم معذرت میخوام)
    کلمه اهنگساز کاملا درست از کلمه بیت سازی هست/
    متاسفانه تو موسیقی بعضی افراد یه اصطلاحاتی رو به کار میبرن یا از خودشون میسازن که تو هیچ کتابی پیدا نمیشه
    به عنوان مثال هم بیت سازی /طرف به حساب خودش خوانندس و با تجربه تا یه اهنگساز رو میبینه میگه هر بیتی که میسازی چند تومان میگیری؟
    معنی بیت =ضربه های منظم و تکرار شونده که میتواند موسیقی را به واحدهای برابر زمانی تقسیم کنند ضرب یا بیت می نامند/
    این بیت و بار مربوط به میزان و بار قطعه موسیقی میشن همون 3/4 یا 4/4
    مثلا شما بخواین ریتم اهنگتو مشخص کنی باید از کلمه بیت و بار استفاده کنی
    امیدوارم که درست جواب سوال های شما رو داده باشم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. mehradlecter

mehradlecter عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    مرسی بابت جوابات... خب کتاب رو خیلی ها بهم گفتن کتاب مایکل پیلوفر رو بگیرم یا گفتن چون چیز خاصی از موسیقی نمیدونی بهتره کتاب تئوری موسیقی به زبان ساده رو بگیری... بعضیا هم میگن بهتره چندتا کتاب تئوری موسیقی بخونی تا دیدت باز تر بشه... تو شهر ماهم والا استاد خوبی پیدا نمیشه باید کلاس های انلاین ثبت نام کنم استان هرمزگان رتبه اخرو داره توی اموزش و و پرورش از نظر معلم و تحصیل کلاس های موسیقیش بماند! (((((راجع به بیت هم کسایی مثله علیرضا جی جی و مهراد هیدن از کلمه ی بیت استفاده میکنن توی کانال علیرضا جی جی هم بری نوشته کسایی که میخوان واسشون {بیت} بسازم ایمیل بزنن ))))) در اخر یه سوال دیگه هم دارم قیمت پیانو های الکتریک حدودن چقدره؟

4. projektnoire

projektnoire هنرمند عضو سایت

امتیازات:
    +483 / 8 / -1
    نرم افزار:
    ableton
    هجده سالگی برای من هم شروع خوبی بود، بعد مدتها رفتم سراغ ساز و بعد از مدتی هم شروع کردم ساختن. گرچه سبک های مختلفی بود ولی کم کم رسیدم به یکی دو تا سبک خاص. و خب هنوز هم در شروع ۲۲ سالگی، به دنبال اینم که بیشتر یاد بگیرم و بسازم.
    حقیقت امر اینه که اکثر کارهای موجود در سبکهایی که گفتید میکس و مستر و ... شون یک جوره. اگر بخواید رپ خون های ایرانی رو ملاک قرار بدید (به جز یه عده خاص که استودیوی خوب دارند یا خارج نشین هستن و ...) بقیه واقعا وضعیت جالبی ندارن و خب با اون کیفیت بخواید کار کنید واقعا آسون میشه. ولی خب آنچنان هم تفاوتی با Trap یا Dubstep و ... نداره.

برای تئوری کتاب «مصطفی کمال‌پورتراب» رو میتونی تهیه کنی.

همه آهنگساز ها یک ساز اصلی دارند و معمولا درکنارش چند ساز دیگه رو هم میتونن بزنن. مثلا هانس زیمر، ساز اصلیش اگر اشتباه نکنم گیتاره. در صورتی که پیانو میزنه و آشنایی خوبی هم با کوبه ای ها و سازهای ارکسترال داره (یعنی به تئوری موسیقی محدود نمیشه اهنگسازی، سازشناسی و ارکستراسیون و ... هم مهمه که بدونی) . در مورد «چند دسته شدن گیتار» باید بگم که ذات گیتارها یکیه. من گیتار الکتریک و کلاسیک میزنم ولی اگر گیتار بیس هم بدی بهم میتونم در یک مدت زمان کوتاهی ازش اون چیزی باید رو دربیارم. اصولا درگیر این «چند دستگی» در ساز نباید بشی، صرفا باید بدونی که اینا با هم چه فرقایی دارن. همین!
    ولی هیپ‌هاپ و رپ و ... سبک هایی هستند که بیشتر توشون بیت و صداهای الکترونیک شنیده میشه. نظر من رو بخوای «کیبرد الکتریک» که به اسم «ارگ» در بازار معرفی میشه (متاسفانه!) رو یاد بگیر. با یادگیری اون تا حد خوبی هم پیانو یاد گرفتی و برای سوییچ کردن روی سبک های دیگه مشکلت کمتر خواهد بود.

اولا که «ه بدل از کسره» اینجا کاربردش اشتباهه، ثانیا من هم چندین سال در بندرعباس زندگی کردم، اونجا زندگی کردن همانا و دورشدن من از نوازندگی همان! ولی خب قضیه این بود که خودم دنبال نکردم وگرنه از محروم ترین نقاط «جهان» کلی ایده و موسیقی‌دان خوب در اومده. خوبی بندرعباس اینه که مردمش اهل موسیقی هستند و آموزشگاه خوب هم زیاد داره (حوالی خیابون دانشگاه و چهارراه نخل) و کتاب و منبع هم بخوای میتونی از کتابفروشی هایی مثل کتابفروشی پنج‌‌استاد تهیه کنی.

5. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    من تعریفی که از کلمه بیت شنیدم همینه.
    یا من اشتباه فهمیدم این موضوع رو یا افرادی که میگی.
    پیانو دیجیتال از ۱ میلیون شروع میشه(برای اطلاعات بیشتر از قیمت و مدل پیانو دیجیتال پیام خصوصی بده)

6. mehradlecter

mehradlecter عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    مرسی بابت جوابت والا من توی این شهر بدنیا اومدم بیشتر اموزشگاهاش توی اموزش سازهای سنتی تخصصی عمل میکنن مثله نی انبون ( نی انبان) به هر حال اگه اموزشگاه خوبیو میشناسی که تو یادگیری سازی مثله پیانو بهم کمک کنه ممنون میشم پیام خصوصی بدی

7. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    اگه واقعا طالب علم موسیقی هستی میتونی به شهر های دیگه بری
    بنده خودم مشکلی با بحث هزینه کلاس موسیقی ندارم اما به هرکی از اساتید موسیقی (مهران عباسی_مسعود جهانی_نادر کوهستانی )جهت کلاس پیام یا تماس گرفتم هیچ کدوم تمایل به اموزش نداشتن

8. MJR

MJR عضو سایت

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    نظرات و پیشنهادات خوبی دادن بچه ها.من سعی میکنم یه پیشنهاد دیگه هم بدم.

کتاب Dance music manual اثر Rick Snoman
    به زبان انگلیسی هست، و خیلی از اهنگسازی یاد میگیری. از اهمیت pentatonic scale تا arrangment و میکس.
    درضمن یک فصل هم اختصاص به ساخت dubstep داره

9. alirezastudio

alirezastudio عضو سایت

شغل :
    موسیقی الکترونیک
    امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, FLstudio, protools
    {username}-{filename}
    درود
    دوست عزیز
    به عکس بالا دقت کن
    به این میگن بیت
    همون چیزی که رپر ها دنبالش هستن
    اصلش همینه مابقی به سلیقه خودت بستگی داره(که گَنگ باشه یا لاو یا...)
    اگه شرایط آموزش دیدن از شخص دیگه ای رو نداری خودت به خودت (با تمرین) آموزش بده.
    تجهیزات مورد نیاز و اولیه رو برای خودت تهیه کن(میدی کیبورد-هدفون) و به صورت تجربی شروع به کار کن...هم از سایت ها دی وی دی ها پی دی اف ها و تمام مواردی که به یادگیری شما کمک میکنه استفاده کن و از تجربه های افرادی که در این زمینه فعالیت داشتن استفاده کن.
    من خودم تجربه کار با افراد مطرح در همین سبک رو داشتم اگر سوالی کمکی داشتی خصوصی در خدمتم.
    موفق باشی

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. سازهای رپ