سوال درباره گام

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
دوستان من يه چيزيو نميفهمم،اين كه ميگن گام يك آهنك فلانه!!!! آخه ما يه كورد ميگيريم اون يه گامه كورد بعدى يه گام ديگه!!! آيا منظور از گام يه آهنگ اولين نت با كورد آغازين اون آهنگه؟

با کسب اجازه از اساتید عزیز

گام یه سری نت ها هستن که بر اساس قوانین خاص خودشون دسته بندی میشن یعنی یه سری نت های خاص که مجازیم ازشون استفاده کنیم

اون که شما میگین هم آکورد گام ها هست توی هر گام میتونیم از یه سری آکورد خاص استفاده کنیم

اگه پاسخم اشتباهه اساتید اصلاح بفرمایند ممنون میشم

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
من با فواصل آشنا هستم با آكوردها و گام ها هم همينطور.ملودى هم بايد با يكى دو نت اصليه آكورد مشترك باشه.اين بحثا جدا.ما تواتر كورد يا chord progression رو داريم و وقتى با هر آكوردى گام داره عوض ميشه و ما بايد از نتهاى آكورد براى ملودى تبعيت كنيم پس آهنگى كه اين همه توش گامها و آكورد هاى مختلفه چطور ميگم فلان آهنگ مثلا گامش لا مينوره؟!!!! لطفا جواب بدين دوستان

گام عوض نمیشه آکورد ها عوض میشه آکورد هایی که ما مجازیم تو اون گام ازشون استفاده کنیم جابجا میشن

مثلا تو کاری که گامش می مینوره ما از آکورد های Em, D , C , و غیره میتونیم استفاده کنیم در این حالت گام عوض نشده فقط اکورد های مختلف اون گام استفاده شده

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
يكم بازتر توضيح ميدى؟ ميشه بگى لطفا كه چرا تو گام مى مينور از اين آكوردها ميشه استفاده كرد؟

• عصبانی
واکنش‌ها: saeedttt
18/3/16
138
39
28
شیراز
فک کنم شما خود آموز کار میکنید
گام لا مینور تئوریک رو در نظر بگیرید

لا سی دو ر می فا سل لا

حالا ما میخوایم با نت های این گام آکورد سه صدایی (تریاد) بسازیم.

از هر کدوم از این نت ها یک فاصله سوم و پنجم بجلو میریم ( بصورت ساده تر یکی در میون)

اگه نت پایه لا باشه آکوردمون تو این گام میشه : لا دو می

چون فاصله نت لا تا دو ( 1.5 پرده) و نت دو تا می (2 پردست آکورد ما میشه مینور

اگه نت پایه سی باشه : سی ر فا
چون فاصله نت سی تا ر ( 1.5 پرده) و نت ر تا فا (1.5 پردست آکورد ما میشه کاسته یا dim

اگه نت پایه دو باشه: دو می سل

چون فاصله نت دو تا می ( 2 پرده) و نت می تا سل (1.5 پردست آکورد ما میشه major

برای بقیه نت ها هم به همین شکل

برای بقیه گام ها هم پیشنهاد میکنم نت های اون گام رو روی کاغذ بنویسید و به همین شکل آکورد های سه صدایی رو در بیارین

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
خيلى ممنون از جوابت،ولى منظورمو خوب نرسوندم شايد،من همه اين فواصلو گامهارو ميشناسم ولى يه چيزى واسم گيج كنندست..مثلا من آهنگمو با آكورد سى ماژور شروع ميكنم و گامه آهنگم ميشه اين،خب صد تا آكورد متفاوت بعد از اون مياد پس چرا گام آهنگ ما همون ميمونه!!! اين سواليه ك گيجم ميكنه همين،اصلا گام آهنگو چه جورى تايين ميكنن؟ خيلى بده كه من همه آكوردا و فواصلو ياد گرفتم ولى يه همچين سوال بيخودى نميزاره كارمو انجام بدم

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
ببينين تا اينجايى كه من ميدونم هر گامى يه فواصلى داره يعنى ٧تا فاصله و من با اين فواصل آشنام،تا اونجايى ك ميدونم به نت آغازين آهنگ ميگن گام اون آهنگ،ولى سوالم اينه مثلا آكورد اولى ك مياد c هست پس گام بايد دو ماژور باشه ولى بعد از اون آكورد ممكنه مثلا fm بياد يا كلى آكورد ديگه در ميزاناى بعدى بيان كه نت پايشون تغيير كرده و تغيير نت پايه يعنى تغيير گام،ميدونم يكم سوالم مبتديانس ولى گيجم كرده لطفا هر جا اشتباه ميگم بگين

18/3/16
138
39
28
شیراز
ببينين تا اينجايى كه من ميدونم هر گامى يه فواصلى داره يعنى ٧تا فاصله و من با اين فواصل آشنام،تا اونجايى ك ميدونم به نت آغازين آهنگ ميگن گام اون آهنگ،ولى سوالم اينه مثلا آكورد اولى ك مياد c هست پس گام بايد دو ماژور باشه ولى بعد از اون آكورد ممكنه مثلا fm بياد يا كلى آكورد ديگه در ميزاناى بعدى بيان كه نت پايشون تغيير كرده و تغيير نت پايه يعنى تغيير گام،ميدونم يكم سوالم مبتديانس ولى گيجم كرده لطفا هر جا اشتباه ميگم بگين
ببینید گام الگوی فاصله بین نت ها رو نشون میده و لزوما نت اول آهنگ نشان دهنده گام نیست

الگوی گام مازور(major )

پرده --- پرده --- نیم پرده --- پرده--- پرده --- پرده --- نیم پرده

پس ما اگه از هر نتی بخوایم گام major داشته باشیم باید از این الگو استفاده کنیم

مثلا اگه نت دو رو پایه قرار بدیم و طبق این الگو پیش بریم تا به اکتاو برسیم

دو ر می فا سل لا سی دو

برای ساختن آکورد هم قبلا توضیح دادم

اما از آکورد فا مینور نمیتونیم استفاده کنیم چون نت سل دیز داره و نت سل دیز تو این گام نیست

توی سایت بگردین مطالب خوبی هست

ولی اگه متوجه نشدین بگید من در خدمتم

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
اينجور ك متوجه شدم شما ميفرمايين ك اگه مثلا ما گام آهنگمونو دو ماژور بگيريم بايد تو ساخت ملودى فقط از كلاويه هاى سفيد استفاده كنيم و توى آكوردهامونم نبايد كلاويه سياه باشه درسته؟ يعنى با اين تفاسير من اگر گام آهنگمو دو ماژور بگيرم نميتونم مثلا از آكورد مى ماژور استفاده كنم چون فاصله سومش كلاويه سياهه درسته؟ خيلى ممنون دوست عزيز ك وقت ميذارى

18/3/16
138
39
28
شیراز
اينجور ك متوجه شدم شما ميفرمايين ك اگه مثلا ما گام آهنگمونو دو ماژور بگيريم بايد تو ساخت ملودى فقط از كلاويه هاى سفيد استفاده كنيم و توى آكوردهامونم نبايد كلاويه سياه باشه درسته؟ يعنى با اين تفاسير من اگر گام آهنگمو دو ماژور بگيرم نميتونم مثلا از آكورد مى ماژور استفاده كنم چون فاصله سومش كلاويه سياهه درسته؟ خيلى ممنون دوست عزيز ك وقت ميذارى
خواهش میکنم

درسته البته اگه قصد تعقیر گام (مدولاسیون) نداشته باشین که اون داستان خودش رو داره
یه جاهایی هم میشه از نت غیر گام استفاده کرد

ولی در حال حاضر از همون نت های گام استفاده کنید.

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
يه سوال ديگه پس علت اينكه بيشتر از گام دو ماژور و لا مينور استفاده ميكنن اينه؟ چون همه ى كلاويه هاى سفيدو دربر ميگيره و تشخيصش بر عكس گاماى ديگه راحته درسته؟ آدم مجبور نيست حساب كتاب كنه همش.

18/3/16
138
39
28
شیراز
يه سوال ديگه پس علت اينكه بيشتر از گام دو ماژور و لا مينور استفاده ميكنن اينه؟ چون همه ى كلاويه هاى سفيدو دربر ميگيره و تشخيصش بر عكس گاماى ديگه راحته درسته؟ آدم مجبور نيست حساب كتاب كنه همش.
اگه قرار باشه رو آهنگ خواننده بخونه که طبق محدوده صدای خواننده گام رو انتخاب میکنن

اگه بدون کلام باشه شما از هر گامی که خواستید میتونید استفاده کنید

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
يعنى اينك ما پايين ترين نتى كه خواننده ميتونه بخونه و بالترين نتى كه ميتونه بخونه رو در نظر بگيريم و طبق اون نت،گام كارو تايين كنيم درسته؟ اگر هم كه كار كلا نه نتهاى خيلى بالايى داشته باشه و نه زياد پايين جورى كه خواننده احساس راحتى كنه كه ديگه فرقى نميكنه چه گاميو تايين كنيم.درست گفتم ديگه كلأ؟

18/3/16
138
39
28
شیراز
يعنى اينك ما پايين ترين نتى كه خواننده ميتونه بخونه و بالترين نتى كه ميتونه بخونه رو در نظر بگيريم و طبق اون نت،گام كارو تايين كنيم درسته؟
بله درسته

اگر هم كه كار كلا نه نتهاى خيلى بالايى داشته باشه و نه زياد پايين جورى كه خواننده احساس راحتى كنه كه ديگه فرقى نميكنه چه گاميو تايين كنيم.درست گفتم ديگه كلأ؟
بله.
اگه دقت کرده باشین ما میتونیم روی ساز یه ملودی ساخته شده تو گام مثلا مینور تئوریک رو تو تنالیته های دیگه گام مینور تئوریک هم بزنیم. البته بستگی به محدوده اون ساز هم داره

KiuMars_TR

عضو سایت
22/8/16
179
29
28
30
اها يعنى منظورتون اينه كه من يه ملودى تو گام لا مينور يا سى ماژور بزنم ك امكانش باشه با يه نتهاى ديگه اى تو خود اون گام زد..مثلا يه ملوديى سه نتيه فا مى لا رو ميشه به شكل دو سى مى هم ميشه زد درسته؟يعنى در واقع مجبور نيسى يه اكتاو بياريش پايين

آخرین ویرایش:
18/3/16
138
39
28
شیراز
يعنى در واقع مجبور نيسى يه اكتاو بياريش پايين
حرف از اکتاو نبود دوست خوبم

منظورم این بود که وقتی قصد دارین موسیقی بدون کلام بسازید. برای انتخاب گام دستتون بازه

فرض کنید که شما یه ملودی تو گام دوماژور ساختید .حالا نیم پرده از نت تنیک که اینجا دو هست بیایم پایین میشه نت سی
(گام رو به سی ماژور تعقیر میدیم)

حالا میتونید اون ملودی رو تو گام سی ماژور هم اجرا کنید ( یعنی همه نت های اون ملودی رو نیم پرده بیارین پایین)

الگوی ریتمیک ملودی تعقیر نکرده ولی حس و حال ملودیتون تعقیر میکنه