سوال درباره نوشتن نوت شیت یک آهنگ پاپ

شروع موضوع توسط m_keeper33 ‏20/4/15 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک سوال درباره نوشتن نوت شیت یک آهنگ پاپ تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

1. m_keeper33

m_keeper33 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوستان... برای نوشتن کامل یک آهنگ پاپ(یا راک، منظور غیر از کلاسیک) چه مدل کار میشه معمولا؟ یعنی فرض کنیم من آهنگساز هستم و به تنظیم کننده میخوام نوت یک آهنگ برای تنظیم رو بدم،، نوت های چه ساز هایی داده میشه؟ من نوت نویسی رو تا حدود زیادی یاد گرفتم ،، ولی مثلا آهنگی که بک گراندش ریتم گیتار و درام و چیزهای دیگه داره ،همه تو یک شیت نوشته میشن؟
    اگرم کسی یک نمونه از داشته باشه ممنون میشم..

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. mehdi-azt

mehdi-azt عضو سایت

شغل :
    music
    امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز شما اگر در مقام ملودی ساز(آهنگساز)هستید باید فقط ملودی اصلی یا همون خط وکال رو به تنطیم کننده بدید
    شخص تنظیم کننده خودش مسئول نت نویسی برای سازهای آهنگ هستش
    چندین ساله که خیلی کم در ایران کسی هست که به تنظیم کننده نت بده فقط ملودی رو آهنگساز اجرا میکنه با یک ساز و میخونه
    جدیدا آکوردها رو میدا به تنظیم کننده ،البته اگه شما نت کار رو هم بنویسید اصولی تر هستش
    توی سایت مطالب زیادی هست سرچ کنید
    موفق باشید

3. guitarha

guitarha عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    معمولا فقط اکورد هارو میدن اگه قرار باشه ملودی تک تک سازهارو خودتون در بیارید که خودتون میشین تنظیم کننده
    درضمن برای ریتم گیتار هم میگید مثلا 4/4 بزنه نوازنده هرکدوم که خوشتون اومد همون ریتم 4/4 رو انتخاب کنید یا نوع اون ریتم رو میگید مثلا میگید رومبا بزن نیازی به نت نویسی نیست
    درام هم همینطور البته اگه بخواید میتونید بنویسید نت نویسی درام خیلی سادست
    اما به نظرم مثلا به نوازنده درام بگید 4/4 راک بزن و دیگه دستشو باز بذارید که خودش چون تخصص داره بهتر میزنه و محدودش نکنین
    اگه این کارارو خودتون بکنید دیگه میشید تنظیم کننده و فقط کافی اون سازهایی که زنده هست رو نت میدید به نوازنده(یا با وی اس تی میزنین بهش میدید گوش بده در بیاره که معمولا همین کارو میکنن)
    و بقیه سازهایی که میخواین با وی اس تی و سمپل انجام بشه نت هاشو وارد نرم افزار اهنگسازیتون میکنین (طبیعی کردن سازها با وی اس تی البته سخته و نیاز به تجربه داره)

4. m_keeper33

m_keeper33 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    مرسی از پاسخ،، ولی برادرا من با رویه "معمول" آشنا هستم و خودم هم انجام دادم، ، ولی یکم سطح رو ببرید بالاتر تقریبا اکثر آهنگسازای خوب و حرفه ای ما نت نویسی میکنن و دیگه آکورد و وکال دادن شکل مبتدیانش هست!
    اگه کسی نمونه از نت "کامل" یه آهنگ از یه آهنگساز داشته باشه ممنون میشم..

5. guitarha

guitarha عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    هیچ اهنگسازی نت نویسی نمیکنه برای سازه و ارکستراسیون انجام نمیده اگه منظورتون تنظیم کننده هست بله بعضیا این کار رو میکنن و تو شیت مینویسن
    اما نقطه قوت کار به دانشی هست که روی کار پیاده میشه نه اینکه نت نویسی با روی شیت باشه یا چه با وی اس تی زده بشه
    اینا مهم نیس اون اهنگ ساز حرفه ای هم اگه براش راحت تر بود با وی اس تی زدن همین کار رو میکرد
    مهم اصل کار نه نوع اریه کار

6. m_keeper33

m_keeper33 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    فکر کنم در جریان نباشید که میگید هیچ آهنگسازی نت نویسی نمیکنه!!.. درسته که تک تک ساز هارو نت نویسی نمیکنه، ولی ملودی های اصلی آهنگ رو مینویسه...و بهتره که بنویسه، بهتره که یه آهنگساز بتونه ملودی ساز سولوی وسط آهنگ رو بنویسه و با سوت نزنه!!! حالا من میپرسم چارچوب این شیت ها چطوریه، که شما میگی مهم نیست مهم اصل کاره!!!!!..... ممنون

7. guitarha

guitarha عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دیگه نوتیشن قوانین خاص خودشو داره میتونید با سرچ تو سایت های خارجی خیلی راحت پیدا کنید نحوه نت نویسی رو و بعد با چند تا نرم افزار مثلا فیناله میتونید نت هارو وارد کنید بعدم پرینت بگیرید
    الان کسی نت نویسی دستی انجام نمیده و منسوخ شده

8. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    روال معنول برای پاپ،جز وراک lead sheetلیدشیته.همون که شما بهش میگید نت شیت که اصطلاح درستش لیدشیته.یعنی ملودی و آکورد.اگه شما یک آهنگساز حرفه ای باشید ملودی های مقدمه،میانی،وکال،آکوردها وفرم رو مشخص میکنید وسازبندی رو میسپرید به تنظیم کننده.اگر هم خیلی حرفه ای باشید علاوه بر ملودی وآکورد نت پیانوshort scoreرو هم در حامل بزرگ مینویسید.البته این به سبک هم ربط داره.مثلا این کار برای موسیقی فیلم مرسومه اما در موسیقی الکترونیک بی معنی است.آهنگسازای غیرحرفه ای با دهن میخونن.همین!

9. m_keeper33

m_keeper33 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بسیار ممنون از جواب درست

بارگذاری...