سوال درباره محدوده صدا

شروع موضوع توسط kasra keshavari ‏3/1/16 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک سوال درباره محدوده صدا تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. kasra keshavari

kasra keshavari عضو سایت

امتیازات:
    +82 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, soundforge
    با سلام خدمت اساتید و بزرگواران

من نتc3تا c4 را تو اواز بدون گرم کردن می تونم می تونم بخونم راهی هست به جز گرم کردن صدا تا بتونم نتهای بالا تر رو اجرا کنم.مثلا سه اکتاو بالا تر یعنی c6البته اگه بخوام برم استودیو صدامو گرم خواهم کرد ولی فکر نکنم بتو نم نتهای به این میزان بالا تر رو اجرا کنم.( 3اکتاو بالا تر )

سوال2)من شروع کردم با نرم افزار contavation sing and seee سلفژ کار می کنم.وقتی یه مصرع از ی شعرو می خونم روی یک نت نمی خونم و انگار صدام میلرزه و تغییر بالا رونده و پایین رونده نت میکنه.این ایراده؟

• خوشبینانه خوشبینانه x 1
  2. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,216 / 6 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    سلام...

ببین کسرا جان...

هرکسی دامنه صدایی خاص خودشو داره...! ;)

مثلا محدوده صداش فقط 2 اکتاوه...!

شاید بشه با تمرین 2 اکتاو رو کرد 2 اکتاو و نیم اما باز همون نیم هم بزور خونده میشه و مشخص میشه اون نت...نت اون صدا نیست...! ;)

سوال دومت هم دقیقا بر میگرده به همون دامنه صدایی...!

قبل از هر کاری باید دامنه صدایی خودت رو پیدا کنی بعد بری سراغ تمرین کردن...;)

امیدوارم منظورمو فهمیده باشی....

• دوستانه دوستانه x 1
  3. Mahaam Farhang

Mahaam Farhang Recording Artist عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    اصلا یه همچین چیزی وجود نداره دوست من! یه آدمِ سالم اگه حنجره و تارهای صوتیش آسیب ندیده باشه به طور قطع با تمرین، میتونه وسعتِ صداش رو خیلی بیشتر از چیزی که شما فرمودین افزایش بده!

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    شما آموزش صداسازی خودتون رو شروع کنید و مطمئن باشید خیلی بیشتر از چیزی که فکرشو بکنید صداتون وسعت پیدا میکنه! این خیلی خوبه که رو پیانو میدونید که وضعیتِ صداتون چطوریه! خیلی قدمِ مهمیه برای هر خواننده ای!
    دست از تلاش برندارید!

سوال دومتون هم به کوک صدا ارتباط داره که با تمرین رو الگو های مختلف کاملا برطرف میشه ..

5. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    من فکر میکنم شما Vocal Range رو با Singing Range اشتباه گرفتی! این ۲ تا دقیقن یک چیز نیستن . هر سازی یک محدوده خودش رو داره و صدای ما هم استسنا نیست. range آواز یک خاننده که آموزش دیده بین یک اکتاو و نیم تا ۲ اکتاو هست . منظورم نوت های قوی و قابل استفاده در اجرای سولو. این range میتونه با تکنیک های خانندگی بیشتر بشه, ولی اون هم حدی داره. خیلی چیزها رو باید در نظر بگیری. کیبورد که نیست هرچی بالاتر بری هی صداش دربیاد! اره شاید اگه جیغ بزنی و فکر کنی که ۳ اکتاو range صدات هست این ی چیز دیگه !

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  6. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    محدوده ی صدای هر انسانی میتونه تا 6 اکتاو هم وسعت پیدا کنه،، اگه آموزش های درستی دیده باشه،،
    6 اکتاو که عرض میکنم شامل رجیستر های مختلف میشه که از وکال فرای (vocalfry) پایین ترین رجیستر صدا شروع میشه و به منطقه ی سوت (whistle ) ختم میشه..
    نه فشاری هست، نه جیغی نه فریادی!!

• خنده دار خنده دار x 1
  7. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    پس دیگه حتمن Vocal range رو با Singing range اشتباه گرفتی. پاواروتی که یکی از بهترین خاناندهای تنور زمان خودش حساب میشه, range ۲ اکتاو و نیم داشت که اون هم خیلی کم تو کار live استفاده میشد . ۶ اکتاو ؟ حداقل ۴ تا ۵ نفر لازم هست که بتونن نوت های قابل استفاده آواز 6 octave رو بخونن. Vocal Fry هم کاملان ی چیز دیگه هست . از اون صداها معمولا تو سبکهای thrash metal استفاده میکنن. vocal fry بیشتر تو صحبت کردن استفاده میشه ! درباره ضرر هاش و اینکه چطوری vocal fry range آواز رو کمتر میکنه هم بخون.

آخرین ویرایش: ‏22/4/16
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
    • موافقم موافقم x 1
  8. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    دوست عزیزم .. اول یه سوال از حضورتون دارم! میشه بفرمایید فرق vocal range با singing range چیه؟! چون اصلا متوجه منظورتون نمیشم!
    دوم اینکه من حرفِ بدون سند نمیزنم! دو تا ویدیو از آقای برت منینگ (پایه گذارِ متد صداسازیِ singing success) آپ میکنم تا شما و بقیه دوستان ببینید که اجرای 5 یا 6 اکتاو چیزیه که واقعا داره اتفاق میوفته! لازم به ذکره که ایشون تنها کسی نیستن که رنجِ صدای 6 اکتاوی دارن! خودِ من که کمترینم همین الان توو تمرینات صدا سازیم توو منطقه ی صدای سینه و سر 4 اکتاو رو تمرین میکنم!
    شما نباید اهمیت بدین که قدیما این ماجرا چطوری بوده و خواننده های کلاسیک چطوری میخوندن!
    الان داستان کاملا عوض شده، ما یه تمریناتی رو انجام میدیم که اصلا محدود به سبک نیست! مشکله، پیچیده س ، جذابه و واقعا کار میکنه! دلیلی نداره اصرار کنیم حالا چون یه زمان کسی بیشتر از دو و نیم اکتاو نمیتونسته بخونه ما هم دست از تلاش برداریم!
    مساله ی بعدی هم اینکه محدوده های صوتی که عرض کردم از وکال فرای تا ویسِل، هیچ ارتباطی به سبکِ خوانندگی شما نداره .. فرقی نمیکنه خواننده ی متال هستید یا کلاسیک یا سنتی! تمرین توو این محدوده ها برای هر کسی که بخواد صدای کامل تر و کارا تری داشته باشه، لازمه!
    ضمنا تمرین در منطقه ی وکال فرای نه تنها ضرری نداره، بلکه نرمشی برای تارهای صوتی به حساب میاد..

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. WhitePrince

WhitePrince عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    سلام
    دوست عزیز من هم واقعا پذیرشش برام سخته که وسعت صدای انسان بتونه به 6 اکتاو برسه .
    یعنی در این صورت یه انسان برای مثال مرد می تونه در تمام رنج های صوتی آواز بخونه ؟ یا بر عکس یک زن ؟
    این گفنه شما کمی با عقل و منطق جور در نمیاد یعنی در این صورت یک انسان می تونه زیر ترین و بم ترین صداهایی که در محدوده شنوایی اسان هست رو اجرا کنه ؟
    به دوتا کتاب و فیلم آموزشی اینترنتی اکتفا نکنید .
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏23/4/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏23/4/16 ---
    و روی صحبت من هم درمورد آواز کلاسیک بود نه آواز متال , سوت یا هر چیز دیگه ای

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • موافقم موافقم x 1
  10. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools

Vocal Range: صداهایی که یکی میتونه با وکال Cord هاش در بیاره. از صدای سوت تا صدای خروس و اژدها. این صداها میتونن تو صحبت کردن هم استفاده بشن. خیلی از دوبلور ها از این صداها استفاده میکنن. ممکنه که این جور صداها که از محدوده بیرون هستن نوت مشخس یا نامشخس داشته باشن. به اینها extended techniques هم میگن. از این کارها با سازهای معمولی هم میشه کرد. اگه مسالان range قابل استفاده cello ۵ اکتاو باشه میشه نت های اضافه در آورد که جزو range ستاندارد حساب نمیشن. قوی و مشخس نیستن و اون هارو به سازهای دیگه که تو range قوی اونها میوفته میدن .

: Singing range
    اون range هست که نوت های قابل استفاده برای اجرای سولو داره. نوت هایی که اگه از اون حد بری پایینتر یا بالاتر از محدوده یک خاننده خارج میشن. به این Modal Range هم میگن. Modal Range میتونه با تکنیک های خاص مثل Falsetto بزرگتر بشه, ولی این نوت ها جزو نوت های اصلی نیستن که بخای ی آهنگ رو باهاش اجرا کنی . میتونی ازشون استفاده کنی ولی نه اینکه بگی من میتونم سوت بزنم پس range صدای من هست ۶ اکتاو.

Range صدای آواز تو شاید به ۲ اکتاو هم نرسه. ممکنه که وکالیست خیلی خوبی هم باشی والی احتمالان همون در و بر ۱/۵ هستی!

• موافقم موافقم x 1
    • مفید مفید x 1
  11. ali salmanpoor

ali salmanpoor عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +100 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    6 اکتاو؟ انسان نمیتونه 6 اکتاو بخونه .در بهترین حالت 2ونیم.در خواننده های ایرانی داشتیم که درگذشتند البته.

• موافقم موافقم x 1
    • مفید مفید x 1
  12. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    اگه به نظر شما خانوم ماریا کری انسان هستن، فیلمِ زیر رو ببینید!
    [HD] Mariah Carey's 5 Octave Vocal Range (Live: Note By Note)

13. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    پس اعتراف میکنید که تارهای صوتی انسان قادر به تولید 5 ، 6 اکتاو هستن!؟
    من کاری ندارم که صدایی که توسط تارهای صوتی اجرا میشن چه کاربردی دارن!!! میخواد باهاش حرف زده بشه، آواز خونده بشه، یا هرچیز دیگه!!! من راجع به تولید فرکانس های 6 اکتاو توسط حنجره ی انسان صحبت میکنم! گفتم چیزی که من میگم محدود به سبک نیست!!!
    متوجه منظورتون از نتهای استاندارد نمیشم! مگه نت های روی کلاویه های پیانو استاندارد نیستن!؟ من منظورم همون نت هاس!!!
    ویدیو ها رو دیدین؟!

14. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    من شنیدم خانم سلن دیون هم چهار اکتاو صدا دارن درسته؟

15. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    بله .. البته به نظر من منطقه ی پایین صداشون زیاد تعریفی نداره ، اما بالای صداشون بی نظیره..

16. ali salmanpoor

ali salmanpoor عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +100 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    بله انسان هستن.
    اما در این فواصلی که ایشون خوندن نمیشه آواز خوند یا حتی صحبت کرد اگر منظور تولید اصوات با وسعت زیاد به وسیله حنجره باشه صحبت شما و این ویدیویی که لطف کردید گذاشتید کاملا صحیح.

• موافقم موافقم x 1
  17. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    Mahaam , من هنوز فکر نمیکنم که متوجه منظورم شده باشی. من فکر کنم چیزی رو که باید میگفتم گفتم و تکرار کردنش دیگه کمکی نمیکنه .پس من خودم رو از این تاپیک بازنشست میکنم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • موافقم موافقم x 2
  18. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    دوست گرامی.. چند بار هم خدمت شما و دوستان دیگه عرض کردم که من فقط و فقط درباره ی تمرینات صداسازی صحبت میکنم که هیچ فرقی نمیکنه شما خواننده ی چه سبکی هستید.. خودِ بنده هم مثل شما گرایشم به سمت موزیک پاپ کلاسیک هست، حضور ذهن ندارم که توو کارهایی که خوندم بیشتر از دو و نیم اکتاو رو استفاده کرده باشم!!! این یه بحث جداس از مطلبی که من عرض کردم!!
    دوستِ عزیزمون اصرار دارن که حنجره ی آدمیزاد توانایی اجرای بیشتر از دو، سه اکتاو رو نداره! من میگم اینطور نیست! دو سه اکتاوی که دوستآن میگن فقط محدوده ی صدای سینه (chest voice ) هست! اینکه ما فقط نسبت به محدوده ی صدای سینه یا همون صدای حرف زدنِ خودمون آشنایی داریم معنیش این نیست که محدوده های دیگه وجود نداره یا بی مصرفه!!! در واقع باید گفت که ما طرز استفادشو بلد نیستیم چرا که گیر کردیم توو موسیقیِ پاپِ سطحِ پایین خودمون با خواننده های کم سوادمون!! اگه یه خورده عمیق تر نگاه کنیم میبینیم که همه ی این بحثا ریشه توو فرهنگ ضعیفِ موسیقی داخلی ما داره!!

19. sam ca

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    من کی همچین حرفی زدم؟!!!

20. Mahaam Farhang

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    این حرف یا یه چیزی نزدیک این!! یه جا هم فرمودین بقیه نتها جزو نتهای اصلی نیستن!!!!

بارگذاری...