سوال درباره فالش

19/10/09
60
23
8
تهران
سلام

من میخواستم ببینم فالش دقیقا" چیه ؟:smile (74):

برای بر طرف کردنش باید چی کار بکنم ؟ میدونم خیلیها گفتن باید بری سولفژ ، اما میخواستم بدونم کارهای ساده تری مثل تمرین کسی بلده که بگه تا فالش صدا از بین بره ؟

تمرین یا هر کار دیگه ای

ممنون میشم اگه جوابمو بدید

مبین عقابی

:smile (2):
 

kikikian

هنرمند
17/8/09
179
60
28
علیک سلام

اگه بهت گفتن صدات فالشه معنیش اینه که صدای شما کوک نیست و خارج می خونید.
فالش خوندن یعنی خارج خوندن.
مثلا شما باید نت c بخونید اما a# می خونید.
با تمرین می تونید.درستش کنید
مثلا با سازتون گام بزنید.بعد تک تک نتهارو همراه ساز بخونید.
(البته از اساتید سایت می تونید کمک بیشتر تری بگیرید)
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,880
336
83
37
شيراز
و يا به عبارتي فالش به همه خرابيهاي كار گفته ميشه . مثلا از ضرب افتادن , روي گام نبودن يا خارج خوندن و خيلي چيزاي ديگه . فالش فقط واسه وكال نيست بلكه توي ساز و ... هم مشترك هست . :smile (46):

در رابطه با وكال هم بايد خدمتتون عرض كنم كه تمرين , تمرين , تمرين .... با موزيكهاي قوي همخواني كنيد . موفق باشيد .
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر

Khojasteh

هنرمند
4/10/09
134
9
18
سپاهان
دوست گرامی
dead note را فالش یا false هم میگویند
فرض کنید شما دارید آهنگی را در دو ماژور مینوازید یعنی ماهور ایرانی البته فقط درآمد آن یعنی جایی که فقط نتهای دو ر می فا سل لا و سی (بدون دیز و بمل) بکار میروند و شما هر نتی را که مثلا با یک ویولون مینوازید یا با حنجره اجرا میکنید بایستی دقیقا یکی از نتهای پیش گفته باشد (دقیقا در همان فرکانس و بدون هیچگونه میکرو تیونینک) حال اگر شما نتی را با تفاوت اجرا کنید حتما فالش خواهد بود اما موضوع به اینجا تمام نمیشود
در درآمد ماهور شما بایستی (اگر نت پایه دو باشد) از سل آغاز کنید بعد دو بعد سل بعد ر و به ترتیبی که درآمد ماهور باید اجرا شود نت ها را بطور پیاپی اجرا کنید معمولا(تاکید میکنم معمولا نه همیشه) اگر نتی را خارج از این ترتیب هم بخوانید یا بنوازید اگر حتی متعلق به گام دو ماژور هم باشد شما خارج یا فالش خوانده اید.
 
24/8/09
78
6
8
استرالیا
سلام دوست عزیز،

توضیح دوستان در مورد فالش تا حدودی جواب کار شما رو داده.
برای برطرف کردن فالش خوندن، در درجه اول باید گوشتون و گوش کردنتون رو قوی کنین. تا زمانی كه گوش قوی نداشته باشید نخواهید توانست بدون فالش بودن بخونید. رزونانس صدا در درون مجرای گوش شما باید در مغز شما تجزیه و تحلیل بشه و بعد این فرمان از مغز به حنجره شما منتقل بشه. توانائی تطبیق صدای شنیده شده با آنچه كه میخونید رو باید تقویت کنید.
خیلیها درک قوی از موسیقی و گام دارند ولی شاید با نیم پرده یا ربع پرده (یا حتی کمتر یا بیشتر) خارج از گام شنیده شده میخونن. مثلا گام ماژور یا مینور رو تشخیص میدن زود، ولی به جای دو ماژور، دو دیز ماژور یا سی ماژور یا حتی می یا سال ماژور میخونن! این به خاطر عدم تطبیقی هست كه خدمتتون گفتم. با تمرین فقط حل میشه و کسی نمیتونه این رو در شما تغییر بده مگر خودتون.
اگر ساز دارید، کمکی كه میتونه بهتون بکنه اینه كه صدای ساز رو از طریق یک هدفون بسته گوش کنید و نتی رو كه مینوازید در حلقتون همهمه کنید. تارهای حنجره رو انقدر بازی بدید تا صدای نت ساز با همهمه شما منطبق بشه. این تمرین رو در گام دو ماژور شروع کنید و با نت دو. اگر با موسیقی مدت زمان زیادی هست كه کار میکنید و گوشتون آشنائی با فواصل داره، از دو تا سی رو به ترتیب جلو برید. اگر كه تازه شروع کردید، فاصله های سه تایی رو پیش بگیرید: دو - می - سل - سی - ر - فا - لا.
اگر سنتون بین ۱۷ تا ۲۳ سال هستش، مهم نیست كه موسیقی رو کی شروع کردید؛ میتونید از دو تا سی رو با فاصله های یکتایی و به ترتیب بالا و پایین برید و تمرین کنید. اگر خارج از این بازه سنی هستید پیشنهاد میکنم حالت دوم یعنی فاصله های سه تایی رو تمرین کنید.

موفق باشید.
 

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,304
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
مثلا از ضرب افتادن
البته من با اين مورد موافق نيستم. از ضرب افتادن رو بهتره بگم on time نبودن .. يا groove نبودن. تا اينكه بگيم فالشي.
فالش در واقع همون خارج خوندن هستش ( به زبان فارسي ) كه البته دوستان توضيح دادن.
فالشي در سازها هم وجود داره.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,880
336
83
37
شيراز
درسته اميد جان معني هاي زيادي داره ولي در واژه هاي زياد . اما چيزي كه هم سر زبون هست و بيشتر پر كاربرد هست بين ماها كلمه فالش هست كه جا افتاده شده نه چيزاي ديگه . :smile (46):