سوال درباره تلفیق صدای خواننده و موزیک

• شروع کننده موضوع Singer
  • تاریخ شروع

Ramtin Shabanian

مدیر تالار آهنگسازی
تیم مدیریت
مدیر تالار
11/4/10
2,014
2,470
113
30
G Studio
دوست من چرا fl?
خب از یک نرم افزار بهتر و حرفه ای تر کمک بگیر که هم راحت تری و هم کیفیت رکوردت بهتره
آخه با این که fl نرم افزار خوبیه ولی برای ضبط به نظر من اصلا خوب نیست
از کیو بیس ادوب سونار یا ... استفاده کن.
تازه اگه خیلی به اینها وارد نیستی نرو افزار sond forg کارایی راحتی داره و مناسب تره.

16/4/10
31
1
0
مشهد
سلام اميد جان من در ميكس اهنگ مشكل دارم چند سال دارم كار ميكنم اما به جايي نرسيدم
براي ميكس از چه افكتهايي استفاده ميكنيد؟؟
به چه ترتيب؟؟
چه جوري بايد جنس اهنگ رو شناخت؟؟

Ramtin Shabanian

مدیر تالار آهنگسازی
تیم مدیریت
مدیر تالار
11/4/10
2,014
2,470
113
30
G Studio
سلام دوست من .
خب ببین شما باید قبل از میکس کردن کارت اون پرزرو تو ذهنت بسازی و ببینی چه چیزایی میخوای بعد یکی یکی کاملشون کنی.
البته مشکلت رو کامل توضیح ندادی که منظورت از مشکل تو میکس چیه؟
تو کجاش مشکل داری بیشتر توضیح بده تا بتونیم بهتر کمک کنیم.
البته شما گفته بودید آقا امید
جسارت بنده رو ببخشید.:smile (53):

mohsen afrasiab

هنرمند
عضو سایت
31/5/10
389
125
43
اصفهان
در مرحله اول میکس وکال اکولایزر هست که با توجه به جنس صدای خواننده که مرد -زن-پسر و دختر بودن تنظیمات مختلفی داره مرحله بعد کمپرس کردن هست که قدرت خاصی به صدا میده و در این مرحله باید احتیاط کنید در مرحله بعد تنظیم تیون در صورت نیاز . مرحله بعدی تنظیم deEsser و نویز گیر ها هستن که باز هم به جنس صدا بستگی داره .مرحله بعد مشخص کردن روم یا رورب که در فواصل تونیک و بقیه هارمونیک ها میتونه متنوع باشه . حالا ما صدا رو ساختیم بقیه مراحل مثلا دیلی کات اف و پینینگ ها و تنظیمات پانورمایی به علاقه شخص صدا بردار میباشد . در طول این مراحل شما باید پروژه موزیک رو داشته باشید مثالا صدای اسنیر تداخل داره با وکال با اتومیشن فرکانسی این مشکلو هل میکنید یا فرکانس های زیره 200 پد رو اف میکنید و این کارو باید به دفعات زیاد تست کنید تا نتیجه مطلوب بگیرید

mohsen afrasiab

هنرمند
عضو سایت
31/5/10
389
125
43
اصفهان
سلام منظور از اتوميشن فركانسي چيه؟بيشتر توضيح بديد.
یعنی قسمت های اکولایزر مثلا قسمت مید رو کم کم کاهش بدیم و یا قسمت باس رو در بعضی مواقع کم کنیم با استفاده از اتومیشن که با بقیه ساز ها تداخل نداشته باشه با اف ال - نوندو- سونار میتونید این کار رو بکنید

inferno

مدیر تالار / مترجم
تیم مدیریت
مدیر تالار
5/3/10
677
463
63
گراش
روش خاصی هست که بشه فهمید ولوم وکال دقیقا مناسب با ولوم موزیکه؟؟؟ یا اینکه فقط باید به باند ها و گوشمون اعتماد کرد؟؟؟

و یه سئوال دیگه...

یه کاری میکس کردم روی باند ها میکس مناسبی به نظر می اومد ولی وقتی از اسپیکر موبایل می شنیدم صدای وکال خیلی بلندتر بود... تنظیمات خاصی داره واسه اینکه رو انواع سیستم ها میکس خوبی باشه؟

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,304
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
روش خاصی هست که بشه فهمید ولوم وکال دقیقا مناسب با ولوم موزیکه؟؟؟ یا اینکه فقط باید به باند ها و گوشمون اعتماد کرد؟؟؟

.
برای اینکار بعد از میکس یا هنگام میکس وکال با موسیقی میتونید صدای مانیتورهاتون رو کم کنید و با صدای کم هم یکبار کل کار رو گوش کنید. معمولا در صدای کم لول وکال بیشتر خودش رو نشون میده.
اسپیکر موبایل رو هم فراموش کن. مهم درست پخش شدن روی مانیتورهاتونه ( ترجیحا برای اینکار مانیتورهای 5 اینچ پیشنهاد میشه ) موبایلها قدرت لازم رو برای پخش همه فرکانسها ندارن و طبیعتا ممکنه بعضی از اونها کشته بشن و وکال رو بالاتر بشنوید.

11/4/12
1,603
334
83
QOM CITY
سلام.ببخشید یه سوال فنی دارم.چرا وقتی ورودی میکروفون و مشخص میکنم رو حالت مونو که میزارم و تو میکروفون میخونم انگار صدام دوتایی میشه اما رو استریو که میزارم یکی میشه.یا بعضی وقتا برعکسش.مشکل چیه؟

21/7/11
6
0
1
بابل
سلام
مشکل: وقتی شروع به رکورد میکنم هدفون که ازش آهنگ پخش میشه تا کسی که میخونه راحت تر باشه، صدای هدفون، با اینکه پشت بسته هم هست رکورد میشه حتی صدای هدفون رو هم که کم میکنم باز هم ضبط میشه. چکار کنم که اصا این صدا رکورد نشه و فقط صدای خواننده رو داشته باشم؟
ممنون

14/5/12
6
1
0
مشهد
باعرض سلام حضور هنرمندان محترم اگر امکان داره قدری در مورد تلفیق صدای خواننده و موزیک من رو راهنمایی کنید. من صدای خودم رو توی برنامه آدوب آدیشن ضبط می کنم و بعد همونجا اونو روی موزیکی که با fl ساختم سوار می کنم ، ولی همیشه احساس می کنم که صدای خواننده یه چیزی کم داره ، مثلا اینکه شاید باید افکت خاصی بهش داده بشه ، یا زیر صدا براش گذاشته بشه یا اینکه مثلا یه پد خاصی برای زیر صدا لازمه . اگه امکان داره در این مورد نوضیحاتی بدین
با سلام !
دوستان همه چی رو گفتن ، منم سبک کار خودم رو میگم خوب از کار درمیاد ...
شما با نرم افزار Magix Audio Cleaning Lab 12 ضبط کن بعد وارد اف ال کن یکمی تنظیمش کن بعد موزیک
و وکال رو دو خروجی مختلف بگیر
بعد ببر تو MAGIX .
اول تو قسمت مسترینگش هر طوری که میخوای تنظیم کن اما Dynamic یادت نره ...
بعد تو قسمت Clean نویز هارو بگیر  .
یک قسمتی داره به اسم Voice Over که میتونی کاملا صدا رو با موزیک تلفیق کنی ...
فکر کنم از منوی ادیت ...
البت این کار منه که با یک میک معمولی رکورد میکنم فکر کنم استاندارد یه چیز دیگست ...:smile (53):​

20/8/12
6
1
0
اصفهان
با سلام خدمت دوستان عزیز.
من تقریبا یه سالی میشه که با اف ال کار میکنم و همینطور که میدونید کار آهنگ و تنظیم چیزی نیست که با یکم ور رفتن به یه نرم افزار بشه یه آهنگ خوب از توش دراورد و تجربه توش حرفه اولو میزنه منم تازه تو این سایت عضو شدم و امیدوارم بتونم از تجارب دوستان بهره ببرم

در حال حاضر مشکل منم تفریبا همینه یعنی وکال میاد رو آهنگ ولی اونچنان که باید وشاید نیس من این تایپیک رو کامل خوندم نظرات خیلی متفاوته یکی از دوستان هم پرسیده بود که در اف ال چجوری صدای وکال را با موزیک میکس کنیم که کسی جواب نداده بود اگه میشه جواب این سوال هم جواب بدید چون منم نمیدونم یعنی وقتی وکالو میخوام روی آهنگ بزارم اف ال پیچ میکنه وکالو چجوری پیچشو باید بردارم تو چه قسمتی ..

و سوال دومم اینه که کسی به طور دقیق نگفت یعنی من میدونم باید ریورب برای صدای وکال بزارم ولی چه ریوربی؟چقد؟
یا اگه اگه رو وکال بخوام افکتای دیگه تو اف ال بزارم دقیقا چیارو باید بزارم؟ چندتا افکت؟ ممنون میشم.

- - - - - - - - - -

با سلام !
دوستان همه چی رو گفتن ، منم سبک کار خودم رو میگم خوب از کار درمیاد ...
شما با نرم افزار Magix Audio Cleaning Lab 12 ضبط کن بعد وارد اف ال کن یکمی تنظیمش کن بعد موزیک
و وکال رو دو خروجی مختلف بگیر
بعد ببر تو MAGIX .
اول تو قسمت مسترینگش هر طوری که میخوای تنظیم کن اما Dynamic یادت نره ...
بعد تو قسمت Clean نویز هارو بگیر .
یک قسمتی داره به اسم Voice Over که میتونی کاملا صدا رو با موزیک تلفیق کنی ...
فکر کنم از منوی ادیت ...
البت این کار منه که با یک میک معمولی رکورد میکنم فکر کنم استاندارد یه چیز دیگست ...:smile (53):​
دوست عزیز منم چون با اف ال هنوز تو رکورد و افکتو و وکالش یکم مشکل دارم با مجیکس (Magix.Music.Maker.Premium16)فعلا کار میکنم ولی مجیکس خروجی یعنی وقتی اکسپرت میگیری زیاد خوب نیس یعنی صدای آهنگ خیلی میاد پایین اگه هم بخوای ولومشو تو همون مجیکس زیاد کنی وقتی اکسپرت بگیری صدای آهنگ به صورت خش خشی میشه برا همین مجبور میشم صداشو کم کنم و بنابراین صدا آهنگم کم میشه زمان اکسپرت اگه راهی بلدی ممنون میشم بگی..

و اینکه که این مواردی که گفتی توی این نوع مجیکس نیست؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

Alireza Adlkhah

عضو سایت
19/7/11
280
149
43
29
کرج , کیانمهر
با سلام خدمت دوستان عزیز.
من تقریبا یه سالی میشه که با اف ال کار میکنم و همینطور که میدونید کار آهنگ و تنظیم چیزی نیست که با یکم ور رفتن به یه نرم افزار بشه یه آهنگ خوب از توش دراورد و تجربه توش حرفه اولو میزنه منم تازه تو این سایت عضو شدم و امیدوارم بتونم از تجارب دوستان بهره ببرم

در حال حاضر مشکل منم تفریبا همینه یعنی وکال میاد رو آهنگ ولی اونچنان که باید وشاید نیس من این تایپیک رو کامل خوندم نظرات خیلی متفاوته یکی از دوستان هم پرسیده بود که در اف ال چجوری صدای وکال را با موزیک میکس کنیم که کسی جواب نداده بود اگه میشه جواب این سوال هم بدید چون منم نمیدونم

و سوال دومم اینه که کسی به طور دقیق نگفت یعنی من میدونم باید ریورب برای صدای وکال بزارم ولی چه ریوربی؟چقد؟
یا اگه اگه رو وکال بخوام افکتای دیگه تو اف ال بزارم دقیقا چیارو باید بزارم؟ چندتا افکت؟ ممنون میشم.

- - - - - - - - - -

دوست عزیز منم چون با اف ال هنوز تو رکورد و افکتو و وکالش یکم مشکل دارم با مجیکس (Magix.Music.Maker.Premium16)فعلا کار میکنم ولی مجیکس خروجی یعنی وقتی اکسپرت میگیری زیاد خوب نیس یعنی صدای آهنگ خیلی میاد پایین اگه هم بخوای ولومشو تو همون مجیکس زیاد کنی وقتی اکسپرت بگیری صدای آهنگ به صورت خش خشی میشه برا همین مجبور میشم صداشو کم کنم و بنابراین صدا آهنگم کم میشه زمان اکسپرت اگه راهی بلدی ممنون میشم بگی..

و اینکه که این مواردی که گفتی توی این نوع مجیکس نیست؟
من سوال اولتو جواب بدم
هیچکس نمیتونه الان بیاد به تو بگه مثلا ریورب یا دیلی روی وکال بذار و افکت ولومت فلان قدر باشه چون هر کار با کار دیگه کاملا فرق میکنه
اینکه چی و چقدر باشه به 1_تجربه و 2_سلیقه و 3_سبک موسیقیت و 4_صدای خواننده و آهنگت بستگی داره نمیشه واسه همه موسیقی ها یه چیز تجویز کرد

20/8/12
6
1
0
اصفهان
من سوال اولتو جواب بدم
هیچکس نمیتونه الان بیاد به تو بگه مثلا ریورب یا دیلی روی وکال بذار و افکت ولومت فلان قدر باشه چون هر کار با کار دیگه کاملا فرق میکنه
اینکه چی و چقدر باشه به 1_تجربه و 2_سلیقه و 3_سبک موسیقیت و 4_صدای خواننده و آهنگت بستگی داره نمیشه واسه همه موسیقی ها یه چیز تجویز کرد
حرف شما درسته ها ولی اگه دقت کرده باشید هر تنظیم کننده ایی تو اکثر آهنگاش صدای وکال به یه صورته یعنی بطور مثال آقای احمدوند هرآهنگی تاحالا من ازشون شنیدم صدای وکال توش به یه صورت بوده چه وقتی خودش خونده چه وقتی واسه یکی دیگه تنظیم کرده پس معلومه همیشه دیکته شده عمل میکنه حالا میشه گفت اکثرا؛ به یه اندازه افکت استفاده از یه افکت خاص و ... و منم چون تقریبا تازه کارم دوس دارم از همین به یه اندازه های دوستان استفاده و بهره ببرم:smile (35):

Alireza Adlkhah

عضو سایت
19/7/11
280
149
43
29
کرج , کیانمهر
حرف شما درسته ها ولی اگه دقت کرده باشید هر تنظیم کننده ایی تو اکثر آهنگاش صدای وکال به یه صورته یعنی بطور مثال آقای احمدوند هرآهنگی تاحالا من ازشون شنیدم صدای وکال توش به یه صورت بوده چه وقتی خودش خونده چه وقتی واسه یکی دیگه تنظیم کرده پس معلومه همیشه دیکته شده عمل میکنه حالا میشه گفت اکثرا؛ به یه اندازه افکت استفاده از یه افکت خاص و ... و منم چون تقریبا تازه کارم دوس دارم از همین به یه اندازه های دوستان استفاده و بهره ببرم:smile (35):
دلیل نمیشه که هرکس یه اشتباهی رو انجام میده ماهم مثل اون همون اشتباه رو انجام بدیم(با عرض معذرت,من کوچکتر از اونم که بخوام بی احترامی کنم)
یه چیز دیگه
اینکه یکی مثلا همین آقای احمدوند که گفتی همه وکال های خودش و اون هایی که واسه بقیه کار کرده یه جوره تقریبا با عرض معذرت نشون از تنبلی و البته کلیشه ای شدن کار ها داره

سلام دوست عزیز
من کارایی که واسه دوستان میسازم رو خیلیهاشو تو استودیویی که آقای مهدی احمدوند رکورد میگیره و مستر میشه رکورد میگیرم
عرض کنم خدمتت ایشونم مثل سایر دوستان از افکت هایی مثل delay,reverb استفاده میکنه و اکثرا بک وکالاشو خودش میخونه و از افکت استفاده نمیکنه
اگه یکم بیشتر دقت کنی به افکتهایی که میخوای میرسی !!!! افکتهای مختلف رو روی صدات بزار و امتحان کن !!!!
در ضمن حرف دوستمون alireza که میگن هر کاری مشخصات و تنظیمات خودشو داره کاملا درسته

4/5/12
11
3
3
tehran
سلام من با نظر امید موافقم این قضیه بستگی به کار با نرم افزار مورد علاقه خود شخص داره که فکر نمیکنم از لحاظ کیفیت با هم فرقی‌ بکنن!تکنیک و ظرافت برای زیبایی وکال و میکس اون با موزیک فقط از طریقه تجربه و قدرت شنیداری گوش و تسلط بر نرم افزار مورد استفاده میسر هست!

20/8/12
6
1
0
اصفهان
در مرحله اول میکس وکال اکولایزر هست که با توجه به جنس صدای خواننده که مرد -زن-پسر و دختر بودن تنظیمات مختلفی داره مرحله بعد کمپرس کردن هست که قدرت خاصی به صدا میده و در این مرحله باید احتیاط کنید در مرحله بعد تنظیم تیون در صورت نیاز . مرحله بعدی تنظیم deEsser و نویز گیر ها هستن که باز هم به جنس صدا بستگی داره .مرحله بعد مشخص کردن روم یا رورب که در فواصل تونیک و بقیه هارمونیک ها میتونه متنوع باشه . حالا ما صدا رو ساختیم بقیه مراحل مثلا دیلی کات اف و پینینگ ها و تنظیمات پانورمایی به علاقه شخص صدا بردار میباشد . در طول این مراحل شما باید پروژه موزیک رو داشته باشید مثالا صدای اسنیر تداخل داره با وکال با اتومیشن فرکانسی این مشکلو هل میکنید یا فرکانس های زیره 200 پد رو اف میکنید و این کارو باید به دفعات زیاد تست کنید تا نتیجه مطلوب بگیرید
دوستان گل همه نظرات واسه من محترم ولی مثل اینکه کسی منظور منو نفهمید من خودم همه اینایی که شما میگید از برم ولی میخوام از تجارب حرفه ایا استفاده کنم وگرنه اگه قرار بود من هر افکتیو بزارم و تست کنم اینجا اومدن دیگه داشت بنظرتون؟ اینجا فرومیه برای تبادل کردن تجارب ، الان این نقل قولی که گذاشتم از یکی از دوستان که در همین تایپیک گفت خیلی عالی بود خیلی کمکم کرد نه اینکه بگن ریوربو دیلی فقط :| من فک کنم دیگه هرکسی این ریوربو دیلیو دیگه بدونه:دی

بحرحال بازم ممنون من یه وقت قصد جسارت به کسی نداشتم کوچیک همه هم هستیم:smile (35):

- - - - - - - - - -

اکثرا بک وکالاشو خودش میخونه و از افکت استفاده نمیکنه
ببخشید صدای آقای احمدوند کم مونده گم بشه دیگه پشت اون همه افکت خیلییییییی افکت به نظرم استفاده میکنن اصلا هر آدم عادییم گوش بده اینو کامل میتونه تشخیص بده و بنظر من صدا اصلا صدا خودشون نیس با اینکه طرفدارشم هستمو آهنگاشم تو گوشیمه و میپسندم..

سلام وستان
میدونم حرفم مشکل داره ببخشید از ناچاریه
اما اگه میشه یک تنظیمی که بیشتر استفاده میشه برای اکولایزر روی صدا کمپرس و کلا این مراحلی که گفتین(با اسم نرم افزارو پلاگینش که دل کنیم) تا ما که درست درمون بلد نیستیم حداقل پیش فرضی داشته باشیم و با دست کاریش به یه جایی برسیم
مثلا برای یه صدای مرد که رکورد شده
بازم میگم میدونم اشتباهه چون صداها فرق میکنه و...چیزای دیگم فرق میکنه اما بالاخره یه کمکه.:smile (53):