سوال درباره تظیم فیدر ها و ناب های گین در هرکانال جهت ضبط صدا

شروع موضوع توسط چنگی ‏14/10/12 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک سوال درباره تظیم فیدر ها و ناب های گین در هرکانال جهت ضبط صدا تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    با سلام.
    درمیکسر کیوبیس یا هرمیکسر دیگه ای فکر می کنم این اجزا به همین شکل وجود داره یعنی برای هر کانال یک ناب برای گین وجود داره و یک فیدر.حالا می خواستم بدونم ارتباط اینها با هم چیه یعنی مثلا وقتی رکورد می کنیم،گین کانال Mono In ،مقدار صدای ورودی به این کانال رو تعیین می کنه دیگه درسته؟؟بعد فیدر این کانال نقشش چیه؟تغییر اون هم صدای ورودی رو کاهش میده.اصلا برای رکورد، گین این کانال رو روی چه مقداری قرار بدیم؟؟بعد گینی که روی کانال Aoudio 1 هست کارش چیه؟؟مقدار ورودی صدا از Mono In رو به این کانال تعیین می کنه؟یعنی در واقع میشه هر کدوم از اینها رو مثل یک شیر ورودی و یک شیر خروجی آب برای کانال مورد نظر در نظر گرفت ومسیری که براش مشخص کردم درسته؟؟

اینرو نمی فهمم که اگر میزان ورودی رو گین تعیین می کنه ومیزان خروجی از کانال رو فیدر،چرا با تغییر فیدر کانال Mono In، ورودی صدا به این کانال کم و زیاد میشه؟
    بعد اینکه برای اینکه صدا رو فقط هنگام رکورد در هدفون بلندتر بشنویم و این بلندی در جای دیگه ای تاثیر گذار نباشه گین کانال Aoudio 1 رو افزایش بدیم یا فیدرش رو بالا ببریم؟؟
    مرسی از حوصله دوستان.

فایل های ضمیمه:

• سوال درباره تظیم فیدر ها و ناب های گین در هرکانال جهت ضبط صدا-12.jpg
      12.jpg
      اندازه فایل:
      92.8 KB
      نمایش ها:
      21
  2. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    نمی دونم اینجا چرا فقط هی تعداد مشاهدات بالا میره وبعد دوروز یک نفر هم یه جواب نیم بند هم به ما نمی ده!!!!!!

3. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    معمولا گین ورودی صدا قبل از تاثیر هر افکت دیگه ای هستش ولی برای فیدر تاثیرش میتونه بسته به تنظیمات قبل از افکت ها و یا بعد اون ها باشه (prefader/postfader) معمولا در پروتولز افکت ها قبل از فیدر هستند ولی در کیو بیس بعد از فیدر(این پیش فرض قابل تغییره).برای اینکه گین صدای ضبط شده رو تغییر بدین میتونین از پروسس گین تو منوی Audio استفاده کنین

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. x-rated

x-rated عضو سایت

شغل :
    Music pro
    امتیازات:
    +47 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    چطوری میشه این پیش فرض رو تغییر داد ؟
    آیا تفاوت محسوسی داره ؟

5. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    ممنون
    دراین زمینه هم اگر راهنمایی کنید ممنون می شم:
    برای اینکه صدا رو فقط هنگام رکورد در هدفون بلندتر بشنویم و این بلندی در جای دیگه ای تاثیر گذار نباشه گین کانال Aoudio 1 رو افزایش بدیم یا فیدرش رو بالا ببریم؟؟

یه چیز دیگه اینکه برای اینکه گین صدای ضبط شده رو تغییر بدین میتونین از پروسس گین تو منوی Audio استفاده کنین .اینکارو می کنم ولی حس می کنم کیفیت صدا خراب میشه.نرمالایز چی؟؟برای رسوندنش به 0db ازنرمالایز هم میشه استفاده کرد دیگه درسته؟؟اصلا درسته که صدای تمام ترک هارو قبل از میکس نرمالایز کنم و به سطح 0 دسی بل برسونم؟؟البته متوجه هستم که با رسوندن به 0 چیزی که تغییر می کنه Peak Volum هستش والزاما دوتا صدا با peak برابر بلندی یکسانی ندارند.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏16/10/12
  6. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    اگه عبارت postfader prefader رو تو گوگل سرچ کنی کامل نشون داده با ویدئو. برای افکت های که tresh hold dependent هستند مقدار بلندی صدای ورودی تاثیر داره مثل compressor و gate. در حالتی که افکت prefader باشه تغییر فیدر تاثیری روی عملکرد افکت نداره و فقط صدارو کم یا زیاد میکنه ولی اگه افکتمون tresh hold داشته باشه و postfader باشه افزایش مثلا 2db فبدر باعث می شه که مجبور شیم برای اینکه کمپرسور مثل قبل کار کنه ترش هولدشو 2 db بالا ببریم.

- - - - - - - - - -

فیدرو زیاد کن.اگه با پروتولز کار میکنی سند هدفونو زیاد کن.خراب شدن کیفیت صدا دوتا دلیل میتونه داشته باشه.اول اینکه ممکنه با دادن گین صدا به صفر دسیبل رسیده باشه و دیستورت بشه پس سعی کن هیچ و قت ماکسیمم پیک متر لولت از -3 برای هر ترک بیشتر نشه.دوم اینک ممکنه صدای ضبط شده، نویز با لول کم داشته باشه که در حالت عادی محسوس نست ولی وقتی صدا رو مثلا 12 دسیبل زیاد کنی نویزشم 12 دسیبل زیاد مییشه. بنابر این سعی کن همیشه موقع ضبط تا حد امکان صدارو با حد اکثر بلندی قبل از اینکه به 0 دسیبل برسه ریکورد کنی که بعدا مجبور نشی صداشو تو میکس خیلی افزایش بدی و سیستم ضبط صدا شامل میکروفون کابل ها و پری امپ و همینطور محیطی که توش ضبط میکنی باید نویز کمی ایجاد کنن.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  7. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    مرسی از راهنماییت.یه چیزی!!من قاطی کردم ماجرای postfader و prefader رو....مگه Postfader به معنی این نیست که بعد از فیدر قرار میگیرن و از فیدر متاثر نمیشن؟؟مگه مثلا توی کیوبیس کانال های اینسرت 7 و 8 postfader نیستن؟؟که ماکزیمایزر رو میایم توش قرار می دیم به همین دلیل؟؟چیزی که شما گفتی هم همینه یا برعکسه منظورت؟؟:smile (49):

8. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    postfader یعنی بعد فیدر قرار میگیرن و متاثر میشن و prefader هم برعکسش میشه.مثل send های کیوبیس که یه دکمه زرد به اسم پری فیدر دارن که وقتی میزنی مقدار صدایی که سند میشه دیگه به مقدار فیدر اون ترک بستگی نداره.چون سندامون پری فیدر شدن

- - - - - - - - - -

postfader یعنی بعد فیدر قرار میگیرن و متاثر میشن و prefader هم برعکسش میشه.مثل send های کیوبیس که یه دکمه زرد به اسم پری فیدر دارن که وقتی میزنی مقدار صدایی که سند میشه دیگه به مقدار فیدر اون ترک بستگی نداره.چون سندامون پری فیدر شدن

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    ولی من هنوز مشکل دارم با این حرف چون اتفاقا توی یکی از همین ویدئو ها دقیقا اشاره به همین می کنه ودقیقا برعکس فرمایش شما رو میگه.میگه که اینسرت های postfader بعد از فیدر قرار میگیرن وپلاگینی که توی این اینسرت قرار میگیره از فیدر متاثر نمیشه!!!اون دکمه predafer هم که شما میگی درسته.نمی دونم چیه ماجرا من حتی توی تاپیک مسترینگ هم اینرو نوشتم وبرای یکی از بچه ها گفتم حالا نمی دونم درستش کدومه الان.
    قسمت 65 ویدئوهای مسترینگ با کیوبیس،ازسایت macprovideo.حجمی نداره حدود 4mb هستش اگر خواستین ایمیل بدین براتون ارسال کنمش.عنوانش هست using the optimaze control

10. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    اوکی من ایمیلمو فرستادم نگاه کنم ببینم چی میگه

11. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    اوکی من ویدیوی شما رو دیدم.تو اون کلیپ کاملا واضح میگه که اینزرت های 7 و 8 پست فیدرن و تغییرات فیدر روی اون ها تاثیری نداره اما...
    من رفتم یوزر منوال کیو بیس 5 رو دانلود کردم که تو صفحه 132 یا همون اطراف نقشه جریان سیگنال یا سیگنال فلو رو کشیده و نشون میده که واقعا اینزرت های 7 و 8 پست فیدرند.تا اینجا حرف ویدیو درسته.من رفتم همون کاریو که تو ویدیو گفته بود انجام دادم و فهمیدیم از اینجا به بعد حرفی که تو ویدیو زده کاملا برعکسه یعنی تغییرات فیدر رویی اینزرت های 7 و 8 تاثیر میزاره و نه روی اینزرت های قبلش بنابر این i7 و i8 پست فیدرند با همون تعریفی که قبلا گفته شده

12. چنگی

چنگی عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    کاملا تایید میشه.اینجا هم درپست 378 اشتباه رو اصلاح کردم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...