سوال برای یادگیری پیانو

شروع موضوع توسط sajadk48 ‏19/4/16 در انجمن پیانو

تاپیک سوال برای یادگیری پیانو تالار پیانو در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. sajadk48

sajadk48 عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام. بنده 18 سالم هست و میخام شروع کنم پیانو یاد بگیرم. به نظر شما دیر نیست؟

با روزی چند ساعت تمرین میتونم به سرعت پیشرفت کنم؟ 

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏19/4/16
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    1. سلام
    2. خیر، هیچوقت دیر نیست.
    3. هرچه بیشتر بهتر.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏19/4/16
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +895 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    خیلی دیره اگه میخای concert پیانیست بشی در سطح جهان, ولی اگه میخای برای علاقه خودت شورو کنی و حتا توش خوب بشی, ۴۰ سالت باشه هم دیر نیست. اگه بتونی روزی ۱ ساعت وقت بزاری یا اهرچی که با زندگیت جور میاد موتمن باش که فرقش رو میبینی.

چقدر طول میکشه و سوالات اینجوری رو فراموش کن! چقدر طول میکشه اگه امروز شعر گفتن رو شورو کنی تا شاعر خوب بشی؟ چه قدر طول میکشه اگه........خودت رو با این چیزها مشقول نکن. در عوض انرژی تو برای پیدا کردن معلم , ساز, کتاب استفاده کنی بهتره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. sajadk48

sajadk48 عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic
    من میخام در حددی حرفه ای بشم که واقعا بتونم عالی پیانو بزنم و توی اهنگ سازی ازش استفاده کنم . خیلی هدفم کنسرت لایو و ... نیس و خودم خییییییلی علاقه دارم .

5. makan_sky

makan_sky عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    کنسرت پیانو یعنی تو کنسرت پیانو بزنی ؟؟
    و اینکه برای این موردی ک گفتی چ سنی باید باشی ؟

6. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +895 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    منظورم کنسرت های pop نیست. منظورم اینه که اگه بخای به Conservatory music بری و بخای پیانو بخونی. این اصلان ی دنیای دیگه هست . از سن های خیلی پایین باید برای اون آماده شده باشی. اون اصلان یک چیز دیگه هست . حتا خیلی ها هم که خیلی زودتر شورو کردن نمیتونن تو ون مدرسها قبول بشن.

برای کارهای دیگه مثل موسیقی pop تو میتونی امروز شورو کنی و چند سال دیگه به تمرینات درست نوازنده خیلی خوبی بشی. میتونی تو رکوردینگ ها ضبط کنی. میتونی تو کنسرت ها اجرا کنی و هر موقعیت دیگه که اطرافت هست . مطمئن باش که میتونی توش خیلی پیشرفت کنی اگه بتونی مشکلاتی رو که داره حل کنی. مثل باقی چیزها خرج داره, اراده میخاد, معلم میخاد, ...مشکلات سرو صدا داره که اتفاقن راجبش با یکی از دوستان صحبت میکردیم.ولی اگه بخای راشو پیدا میکنی. از دوستان اینجا کمک میگیری و ...

آخرین ویرایش: ‏19/4/16
    • دوستانه دوستانه x 2
  7. makan_sky

makan_sky عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    دوست خوبم بطور میانگین برای ی فرد با استعداد یکم بیشتر از معمولی و علاقه خیلی زیاد یاد گرفتن پیانو در حد زدن در کنسرت و ضبط چقد زمان میبره؟

8. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    عذر میخوام منم دوس دارم به نوبه خودم جوابی به این سوال بدم
    کتابی هست به اسم نوازندگی پیانو اثر جوزف هوفمان(از بزگترین نوازندگان تاریخ پیانو)
    این کتاب گرداوری مجموعه سوالاتی است که مردم از جوزف هوفمان در رابطه با نوازندگی پیانو پرسیدن.پل ارتباطی این سوالات مجله ای در امریکا بود و بعد توسط خود هوفمان گرداوری شد
    البته اقای به نژاد هم کل کتاب رو در سایت قرار دادن و بسیار کار ارزنده ای کردن
    مثلا هوفمان در کتاب میگه استعداد هرچقدر هم زیاد باشه نیاز به پرورش داره.پروش توسط اساتید با کلاس و ورزیده.و اینکه در تایمی مشخص نشده که چه هنرجوی بعد اون تایم میتونه رسیتال داشته باشه.این ها بستگی به توان فردی ذکاوت قدرت تحلیل ذهن و قدرت بدنی فرد داره
    یه نفر میشینه روزی 6 ساعت تمرین میکنه اما ذهنش همون ساعت اول استاپ کرده و پنج ساعت فقط داره از بدنش کار میکشه و تمرین بیهوده میکنه.به قول هوفمان تمام پیچ هایی که تو ساعت اول سفت کرده رو با دستای خودش دوباره شل میکنه.
    یه نفر هم قدرت تمرکز بالایی داره و میتونه چند ساعت از مغزش کار بکشه
    علاوه بر اون نوازنده های کنسرتی قدر در دنیا همه و همه تحصیل کرده هستن .این یعنی فقط دستاشون رو روی کلاویه نمیکوبن
    درک دارن و مفسر موسیقی هستن
    اجراشون با تفسیر خودشون هست
    اما یه عددی مشخص شده که یه جورایی همه باهاش موافقن.دوره مقدماتی پیانو در شرایطی بسیار ارمانی 6 یا 7 سال هست
    یعنی یه اماتو بسیار خوب که حتی میتونه کنسرت هم بده
    کسی که هارمونی رو میشناسه تفسیر و تحلیل موسیقی بلده/تکنیک معقولی داره/قدرت دید نوازی بالا/و یه رپرتوار متنوع هم داره(یعنی قطعاتی که میتونه بزنه شامل قطعات تکنیکی مثل اتود ها شوپن,قطعات رقصی مثل پولونز یا والس/حداقل یک موومان از یک سونات بتهوون /قطعات پلی فونیک مثا اثار باخ و قطعاتی اوازی مثل مندلسون و و و و و )
    حالا امادست تا وارد یه دنیای بسیار سخت و پیچیده بشه.گسترده کردن رپرتوار نوازنگی /چند نوازی/اجرای کنسرتو/کر خوانی که این مراحل در دنیا معمولا در دانشگاه اتفاق میوفته و اون دوره مقدماتی برای بچه های مثلا روس یا شرق اسیا تا 18 سالگی تمام شده.
    به هرحال درگیر کردن ذهن با اینکه کی کیتونم کی میشه کی کی کی کی فق تلف کردن وقت هست.
    اگه میخواین نوازنده کنسرت بشین(با توجه به اینکه نمیدونم چند سالتونه)همین الان شروع کنین.اینترنت هم بیخیال شیو بشینین صبح تا شب و شب تا صبح تمرین و مطاعه کنین.پیش بهترین اساتید برین و حسابی خرج کنین.و اصلا برین تو یه کشور دیگه و دانشگاه موسیقی بخونین.مثلا برین وین .تو هر سطحی باشین میتونین وارد شین خیلی جاهاش
    هیچوقت دیر نیست اماااااا خیلی زود دیر هم میشه هههههه
    دقت کنین که تو مسابقات نوازندگی خیلی ها مطرح میشن.مثل خانم مارتا ارگریچ که از همین مسابقات مطرح شد.
    البته مارتا 14 سالش بود که تو مطرح ترین مسابقه نوازندگی اول شد.خب استادش هم پوگورلیچ بوده.
    و دقت کنین ماکسیموم سن شرکت در مسابقات 32 سال هست.غیر اینصورت در جهان اول نوازنده غیر اکادمیک و سی و چند ساله که تازه مطرح بشه نمیخوان.
    به هرحال سوالاتی مثل سوال شما جز کلیشه ترین سوالات در همه جای دنیا هست و تقریبا هیچ جوابی هم نداره.
    مچکر که مطالعه کردین

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  9. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    مرسی از شما. خیلی صحبت خوب و جالبی بود. فقط چندتا سوال برام بوجود اومده.
    شما که فرمودید مقدماتی 6 یا 7 سال طول میکشه. و از اونطرف هم ماکسیموم 32 سال میخوان! من که 27 سالمه یعنی دیگه امیدی نیست؟
    مثلا الان اگه یهو یه آدم چهل ساله که توی انزوا بوده و خودشو خیلی پیشرفت داده اما خودشو نشون نمیداده. یهو بیاد یه حرکت بزرگی در موسیقی انجام بده هیچ ارزشی نداره؟ بهش اهمیت نمیدن دیگه؟!
    و یه سوال هم اینکه منظور از آکادمیک و غیراکادمیک در این متن شما چیست. اگه از راهی غیر از دانشگاه و بدون مدرک دانشگاهی به اون علم و درک لازم برسیم باز هم موزیسین غیراکادمیک و غیر علمی حساب میشیم؟!
    متشکرم

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  10. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    کسی ماکسیموم 32 سال نمیخواد شادمهر جان.اصلا کسی کسیو نمیخواد اصولا:banghead-46::banghead-46:
    منظورم اینه که مثلا کمپانی دویچ گرامافون که تخصصش ضبط اثار موسیقی به ویژه پیانو هست و خیلی شرکت های معتبر تمایلی به عقد قرار داد با نوازنده ای مسن که تا به حال معروف نبوده تحصیلات اکادمیک هم نداره و حتی هیچ مسابقه ای هم شرکت نکرده ندارن.چون دوستمون گفتن در حد ضبط و اجرای رسیتال من اینو عرض کردم.
    ببینید ادم ها تو تنهایی ممکنه نابغه بشن.اما رشد هنری و درک بالای هنر در عصر حاضر در انزوا ممکن نیست.نوازندگی فقط نواختن نت ها نیست دوست عزیز.نوازنده باید مفسر موسیقی باشه.قطعه رو باید با تفسسیر خودش اجرا کنه و لازمه ی این ارمان بودن در محیط اکادمیک و ارتباط با دیگر هنرمندان و حتی مفسران ادبی و نقاشی و دیگر شاخه های هنر هست .حس زیبای شناسی....درسته؟نه انزوا و احتمالا اینترنت.کسی که تا 40 سالگی منزوی بوده حالا یه دفعه میخواد چه حرکتی بزنه؟اهنگ بسازه؟خب میشه تجربه اولش.تازه وارد مرحله ازمون خطا میشه.هنرمند در چهل سالگی باید امضای خودش رو پیدا کنه.واکنش ها نسبت به اثارش رو دیده باشه و و و و
    .به جرات خیر کسی بهش هیچ اهمیتی نمیده ولی ممکنه پاپیولاریست خوبی بشه.
    من دوس دارم کلا با مثال حرف بزنم
    مایلم از پیتر ایلیچ چایکفسکی بگم
    اهنگساز دوره رمانتیک در روسیه(قرن 18)
    ایشون تا سن 21 سالگی تصمیم داشته حقوق دانی خوب باشه و رشته اون هم حقوق بوده.اما بعد از مدتی تصمیم گرفته که تغییر رشته بده و موسیقی بخونه.و درست 9 یا 10 سال بعد اولین سنفونی خودشو مینویسه.که بسیار هم خوب و استادانه هست ولی نه مثل چهارمی تا ششمی
    و البته بتهوون که در 24 سالگی به جدیت تمام نوازندگی پیانو رو دنبال میکنه و تصمیم میگیره نوازنده ای قدر بشه
    اما اما اما اما
    چایکفسکی اولین درس های پیانو خودش رو در سنین کودکی گرفته .بتهوون هم همینطور و 16 سالش که بوده شروع به مطالعه دقیق اهنگسازی و کنترپوان کرده.همه اون ها تو مدرسه در گروه های کر مشغول پارتیتو خوانی بودن.و کلاس های موسیقی خیلی متداول بوده و اصلا مثل فرهنگ ورزش کردن جا افتاده بوده.خیلی بیشتر از الان کشور ما.خیلی خیلی بیشتر
    واسه همین وقتی میگن بتهوون 24 سالگی و چایکفسکی 21 سالگی تصمیم قطعی گرفتن به این معنی نسیت که صفر بودن.
    امیدوارم منظور من رو از 32 سالگی کاملا درک کرده باشین حالا
    خب حالا نظر من راجع به خود شما
    شما 27 سالتونه و اصلا و ابدا دیر نیست
    اتفاقا اگه هدف والایی دارین خیلی زودتر هم پیشرفت میکنین
    البته نه اگه شغل دیگه ای دارین
    شما میخوای نوازنده شی؟اونم کلاس جهانی؟یکم ممکنه روی کاغذ دیر باشه ولی شما که نمیدونی, شاید شما جز دسته هنرجویان نابغه یا دیگه حداقل با استعداد بالا باشی
    یه بار دیگه نوشته من رو بخون
    من هیچ عددی تعیین نکردم.اصولا عدد خاصی نیست که نشون بده چقدر زمان میبره شما حرفه ای بشی
    کسی که میپرسه اقا واسه من دیر نیست؟یعنی به شدت دو دله
    دو دل که باشه یعنی یاغی نیست
    یعنی چی؟
    یعنی به اندازه کافی علاقه مند نیست
    یا بهتر بگم به شدت علاقه مند نیست
    یکی از اعضای خانواده بنده که اقایی هستن 43 ساله اومد خونه ما و به پیانو علاقه مند شد
    بدون حتی کوچکترین سوالی که دیر نیست و فلان ....چند وقت بعدش یه پیانو خرید و الان هفته ای یکبار میاد پیش من و چند تا درس و قطعه بهش پیشنهاد میدم کار کنه
    خیلی خوب پیشرفت کرده و فقط روزی دو ساعت ساز میزنه
    واسه دل خودش
    و پیشرفتش عالیه.حالا نه قراره با ارکستر فیلارمونیک نیو یورک اجرا بزاره نه بشه ویرتئوزی مثل ساکالوف
    داره برای علاقش تلاش میکنه
    شما که 27 سالتونه خیلی بده که این سوال رو بپرسین.بجای این سوال ها بشینین تمرین کنین :banghead-46::banghead-46::banghead-46::banghead-46:
    سرم شکست
    خب دیگه گزافه گویی شد فکر کنم.ممنون که با حوصله خوندین
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏23/4/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏23/4/16 ---
    و اینکه نه اصلا اتفاقا رشته های هنری صرفا به مدرک بالای دانشگاهی خیلی مرتبط نیست.ممکنه این جواب مورد پسند عصر حاضر نباشه که نباید هم باشه و برای من هم نیست اما خب اساتید این رشته همیشه میتونن به شما خصوصی درس بدن و همیشه هم درس میدن.
    مثالی میزنم
    ایگور استراوینسکی
    کافیه سرچ کنین و بیوگرافی این مرد رو بخونین که معاصر هم بودن.از رفقای حضرت پروکفیف
    ایشون هیچ تحصیلات اکادمیکی نداشته.و شده ایگور استراوینسکی
    خب اما اساتید بزرگی داشته.نابغه بوده و تلاش بسیار زیاد.شاید هیچ وقت نوازنده بزرگی نشده اما اهنگسازیه که تا قرن ها بعد از اهمیت کارش سخن به میان میاد
    فراموش نکنین که تمام این مثال ها در کشوری با سیستم موسیقی و کلا هنریه بد و شکسته ای مثل ایران در تضاد هست

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  11. WhitePrince

WhitePrince عضو سایت

امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    سلام
    دوست عزیز زمان و مقدار پیشرفت در موسیقی برای هر فرد با شرایط مختلف متفاوت هست و نمیشه زمان خاصی رو تخمین زد اما به نظر من مهم تر از زمان تمرین کیفیت تمرین هست که شما چطور چگونه و زیر نظر چه استادی تمرین می کنید .

بارگذاری...