1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

سوالی ساده راجع به فواصل

شروع موضوع توسط aafshar18 ‏26/3/18 در انجمن مبانی هارمونی

تاپیک سوالی ساده راجع به فواصل تالار مبانی هارمونی در persian-music.org.

1. aafshar18

aafshar18 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم
    میخواستم ببینم اصلا کاربرد فواصل توی موسیقی چیه که مجبوریم اینهمه چیز رو حفظ کنیم.
    برای مثال اینکه من بدونم فاصله فلان نت تا دیگری دوم بزرگ است یا سوم کاسته چه کمکی به آهنگسازی میکنه؟
    ممنون از وقتی که میدارید یا حق

2. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,786 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    چه "آهنگسازی"ای؟
    میخوام ببینم منظورت از این آهنگسازی چیه. چون الآن دیگه این لغت معانی مختلفی پیدا کرده.
    وقتی میگی "آهنگ"، کدوم و چه نوعی مد نظرته؟
    این سوالهاییکه میکنم مستقیماً به جواب سوال تو ارتباط داره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • موافقم موافقم x 1
  3. aafshar18

aafshar18 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    منظورم ساخت ملودی و چیدن اکورد و آرپژه که شما بدون دونستن اسم فاصله ها هم میتونید یک قطعه با هارمونی زیبا بسازید یه چیزی که توی گام باشه.پس چه نیازی به فواصل و حفظ اونها هست؟

4. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,786 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    هنوز نمیدونم چه موزیکی میخوای بسازی!
    احتمالاً مشکل داشته جمله بندی سوال من که هنوز جواب ندادی.
    اینطوری سوال کنم:
    "فواصل" در ملودی، کورد، هارمونی و غیره ی چه نوع آهنگی؟ راک؟ فانک؟ کانتری؟ ارکسترال؟ کلاسیک؟ مدرن کلاسیک؟ دراون؟ لاتین پاپ؟ رگه؟ هیپ هاپ؟ موزیک دراماتیک؟ EDM؟ امبینت؟ چیل؟ سینت پاپ؟ جز؟ بلوز؟ دیسکو؟ متال؟ پانک راک؟ تکنو؟ داب؟ سول؟ بالاد؟ هاوس؟ گاسپل؟ باروک؟ ترنس؟ گرانج؟ بلوگرَس؟ رگتایم؟ محلّی کشورها؟ سنّتی ایرانی؟ پاپ ایرانی؟ کوچه بازاری؟ عباس قادری؟ باباکرم؟ . . . .

سوالی که کردی، جوابش در هر نوع از این موزیکهایی که بالا نوشتم فرق میکنه.

وقتی سوال میکنی و میگی "آهنگسازی"، یا "موسیقی"، خودت میدونی که راجع به چه نوع موسیقی ای سوال میکنی، ولی ما که نمیتونیم ذهن تو رو از پشت این مانیتور بخونیم و ببینیم منظورت چه نوع موزیکیه! برای همین خودت باید بگی که سوالت در مورد چه نوع آهنگسازی ای هست. چون فرق میکنه.
    فکر کنم این دفعه دیگه سوالم مفهوم باشه!

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. aafshar18

aafshar18 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سبک بنده Dubstep که زیرشاخه EDM میشه.ولی شما فرض کن کلاسیک که اوج تئوری داخلش لازمه.سبک دابستپ نیازمند هارمونیه به شدت اما بازهم فواصل درش کاربردی نداره.

6. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,786 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خب اگر EDM میخوای کار بکنی، نیازی به آموختن این اسامی نداری. اما پرسیدی "کلاسیک"، بله قطعاً نیاز به آموختن اسامی فواصل هست.
    من فکر میکنم شما متوجه ماهیت این "فواصل در موسیقی" نشدی. چون گفتی: . . . فواصل درش کاربردی نداره.

"فواصل" یک شیئ یا چیز یا تئوری خاصی برای کاربرد نیست. یک تعداد "اسم" هست. در موسیقی تونالی که ملودی و هارمونی وجود داشته باشه، "فواصل" وجود دارن، ولو همون داب استپ. دقت کن گفتم "وجود داره"، نگفتم "کاربرد داره". چون اصلاً استفاده از واژه ی "کاربرد" برای فواصل بی معنیه. "فواصل"، یکسری اسم هست که آشکار کننده ی تفاوت در زیر و بمی نُتِ مورد بحث با نُتِ تونیک یا یک نُت دیگر هست و از موسیقی پاپ گرفته تا کانتری و بالاد و غیره "وجود داره". ولی مثلاً در هیپ هاپ وجود نداره، چون نه ملودی داریم و نه هارمونی. فقط ریتمه با کلام بدون ملودی (البته شاید بعضی ها برای هیپ هاپ هم هارمونی استفاده بکنند ولی در ساختار هیپ هاپ استفاده از هارمونی از ضروریات نیست).

در موسیقی هایی مثل پاپ و راک گرچه فواصل وجود دارند، سازندگان این نوع موزیک ها هم چندان ملزم به یادگیری اونها نیستند. چون معمولاً قطعاتشون یا با حضور افراد بند در کنار هم و ارایه ی ایده های نوازندگی ساخته میشه (راک)، و یا یکی دو نفری با استفاده از سینتی سایزرها و امکانات کامپیوتری شکل میگیره (پاپ). بنابر این سازندگان این نوع موزیک ها آنچنان نیازی به آموختن اون اسامی ندارند و اغلب از گوششون برای ساختن قطعه استفاده میکنند، نه نُت نویسی. ساختاری که دراونها وجود داره هم آنچنان ساختار پیچیده ای نیست که در مکالمه ی بین دو نفرشون نتونن از واژه ی دیگه ای استفاده کنند. ولی در موزیک ارکسترال و کلاسیک، آهنگساز ملزم به آموختن اوها هست. چون مدام با گروه بزرگی از نوازندگان، رهبر ارکستر، ناظر پروژه و کلّی افراد موزیسین در حال مکالمه خواهد بود که با زبان تخصصی موسیقی باید با همشون حرف بزنه. چیزی بنام اسکور وجود داره که آهنگساز مدام باید در مورد اون حرف بزنه. حتی دو آهنگساز ارکسترال وقتی در مورد یک قطعه با هم حرف میزنن، مدام لازم دارن که از همین واژه های تخصصی استفاده بکنند تا منظور همدیگه رو درک کنند بالاخره. ولی همونطور که گفتم در ژنرهایی مثل پاپ و راک این نوع ارتباط کلامی بین موزیسینها رایج نیست (در واقع نیازی هم نیست). حالا بعضی از ژنرها مثل همون هیپ هاپ یا مثلاً "دراون" که دیگه "فواصل" وجود هم ندارن.

• آموزنده آموزنده x 5
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. aafshar18

aafshar18 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    یه دنیا ممنون ازتون و‌وقتی که گذاشتید.پس همونطور که عرض کردم شناخت فواصل کاربردی نداره حداقل تو شسبک‌الکترونیک.بازم ممنون

بارگذاری...