سوالی در مورد آهنگسازی که ذهنم رو در گیر کرده

شروع موضوع توسط delvapas_2007 ‏9/6/15 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک سوالی در مورد آهنگسازی که ذهنم رو در گیر کرده تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

1. delvapas_2007

delvapas_2007 عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوستان
    بنده یه سوالی برام پیش اومده که مدت هاست ذهنم رو درگیر کرده اونم اینکه: مثلا من میخوام روی گام لا مینور یه آهنگ رو بسازم و مثلا یکی از آکورد های این گام می مینور هست و یا مثلا یکی از نت های این گام نت می هست، سوالی که برام پیش اوده اینه که من تو همون آهنگ میتونم تو یه جاهایی از کار از آکورد می مینور تو آکتاو 5 استفاده کنم یه جاهایی دیگه بنا به نیاز از می مینور اکتاو 4 استفاده کنم؟؟؟
    یا مثلا من اوایل آهنگ از نت ها و آکورد های این گام تو اکتاو 4 استفاده کنم اما وقتی کار رو جلو میبرم از اکتاو پایین تر و یا اکتاو بالا تر نیز کمک بگیرم؟؟ پیشاپیش ممنون از راهنمایی و کمکتون

2. mb1375

mb1375 عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio
    دوست عزیز فرقی نداره که اکوردو تو اکتاو بالا یا پایین بگیری فقط طوری باشه که به فضای کارت بیاد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. delvapas_2007

delvapas_2007 عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ینی تو یه آهنگ میشه هم زمان هم از آکورد مثلا می مینور اکتاو 4 استفاده کرد هم می مینور 3 یا 5؟ یا اگه اول آهنگ می مینور اکتاو 4 رو انتخاب کردم تا آخر آهنگ باید می مینور رو تو همون اکتاو بگیرم؟
    (منظورم از هم زمان اینه که یه جاهایی از کار می مینور اکتاو 4 باشه یه جاهایی از کار می مینور اکتاو 3 یا 5)

4. mb1375

mb1375 عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز مشکلی نداره

5. hexenpro

hexenpro عضو سایت

امتیازات:
    +197 / 0 / -1
    نرم افزار:
    دوست عزیز مشکلی نداره ولی در نظر داشته باشید که معمولا آکورد گیری در اکتاو های میانی و پایینی صورت میگیره! اکتاو 4 و 5، اکتاو 3 به پایین و 6 به بالا به ندرت. این شدیدا به سبک و استایل کاری بستیگی داره و یا سازی که استفاده میکنید. مثلا آکورد به صورت پد؟ پیانو؟ گیتار یا ارکسترال؟؟ یه وقت هست میخواهی حالت اروم داشته باشی اگه موقع اکورد عوض کردن یهو از اکتاو به اکتاو دیگه ای بری اون حالت آرومش رو از دست میده!
    در حالت کلی آکورد رو میشه در هر اکتاوی استفاده کرد که به سبک، استایل، فضاسازی، ملودی و حالت مد نظرت بستگی داره.

این چیزی که شما گفتی مثلا Em4 بری Em3 چرا که نه، به خصوص موقع اوج دادن به کار! اگه موقع این کار یه تغییری هم به ملودی بدی عالی میشه :biggrin:

6. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    توی هارمونی کلاسیک فواصل بزرگتر از اکتاو، هم به صورت افقی هم عمودی خطاس (ب جز باس تا تنور که میتونه حداکثر تا دو کتاور از هم فاصله داشته باشن)
    مثلا نمیشه باس آکورد اول توی اکتاو دوم باشه و باس آکورد بعدی تو اکتاو چهارم

7. farshadalizade

farshadalizade عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    نت های اکورد میتونه تو فواصل مختلف تکرار بشه ک علم هارمونی مشخص کنندس !!
    شما می مینور اکتاو بالا و پایین صداشون یکیه فقد با تفاوت فاصله زیر و بمی !!
    اگه شما از آکورد سه صدایی بدون هیچ تکرار نت در اکتاو استفاده کنین همیشه آکورد باید ی اکتاو پایین تراز ملودی باشه !! تا فضا پر باشه !! مثال پیانو دیدید که با دست چپ آکورد و با دست راست ملودی اجرا میشه !!
    البته نوع صداشو گفتم !! هارمونی روش های گوناگونی داره ! مثال تکرار نت در فواصل کوناگون و...

8. delvapas_2007

delvapas_2007 عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ینی اگه ملودی و نت هارو تو اکتاو 5 یا 6 داریم میزنیم ایرادی نداه که آکورد هارو مثلا تو اکتاو 3 بگیریم؟ و اگه زحمتی نیست این که گفتین "اگه شما از آکورد سه صدایی بدون هیچ تکرار نت در اکتاو استفاده کنین همیشه آکورد باید ی اکتاو پایین تراز ملودی باشه " رو اگه ممکنه یه کم بازش کنین.. مرسی

9. delvapas_2007

delvapas_2007 عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    اوکی مرسی، این سوالم اگه زحمتی نیس جواب بدین، موقع خوندن که میرسه نت های خوندنم تقریبا تو اکتاو 4 و 5 هست، در این صورت چی میتونم از اکتاو 3 برای آکورد گیری موقع خوندنم استفاده کنم؟

10. hexenpro

hexenpro عضو سایت

امتیازات:
    +197 / 0 / -1
    نرم افزار:
    من بهت پیشنهاد میکنم سورس midi چند فایل آهنگ در سبک دلخواهتون از اینترنت پیدا کنید و گردش آکورد اون ها رو بررسی کنید، خیلی کمکتون میکنه.
    اما این چیزی که شما گفتی فرضا اگه با پیانو بیای تو اکتاو سوم آکورد سه تایی بگیری صدایی خیلی بم و کلفت تولید میشه! اگر در اکتاو 4 و 5 میخونی حتما نیازی نیست دراکتاو دیگه بخونی. صدای خواننده معمولا جلوتر از صدای ساز هستش. در ضمن با اکولایز و واید کردن صداها هم تداخل فرکانسی رخ نمیده.

راستی اینم تست کن: با پیانو توی اکتاو پنجم اکورد سه تایی بگیر و تو اکتاو سوم نت پایه اونو بگیر همزمان ببین چه صدای قشنگی تولید میشه!

و در اخر در مورد تئوری موسیقی و هارمونی هم مطالعه کن! اولش سخت هستش ولی بعد مدتی خودت همه مطلب به دستت میاد...

11. farshadalizade

farshadalizade عضو سایت

امتیازات:
    +86 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    نه ایرادی نداره البته ب فضای کاریتون مربوط میشه !!
    منظورم اینه ک هیچوقت آکورد در اکتاو های بالا تراز ملودی اصلی گرفته نمیشه !!همیشه پایینتره
    از نظرمن دوره هارمونی رو بگذرونین همه چی میاد دستتون

بارگذاری...