سوالات میکروفونی

شروع موضوع توسط mhsoleimani ‏30/12/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوالات میکروفونی تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. mhsoleimani

mhsoleimani عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام . من یه کاربر فوق ناشی تو زمینه وسایل صوتی هستم . تخصص خودم برنامه نویسی و تحلیل سیستم و شبکه هستش و از اونجایی که به اینجور مسائل علاقه دارم به اینجا اومدم . جان جدتون یه موقع سوال ناشیانه پرسیدم نزنید زیر خنده ها . من یه سری سوال برام پیش اومده که ممنون میشم زیر دیپلم بهم جواب بدین :

فرق میکروفون Condenser با Dynamic چیه ؟
    Polar Pattern که میگن چیه ؟ من سه نوع Omni Directional , Cardioid , super Cardioid رو تو بروشور میکروفون شور دیدم .
    Frequency Response که Flat و Tailored داره یعنی چی ؟
    میکروفن های داینامیک بطور کلی نیازی به electrical power ندارند یعنی چی ؟
    از معایبشون هم میشه گفت داینامیک ها حساس به فرکانس های بالا نیستند یعنی چی ؟

من خودم مدیرکل یکی از بزرگترین فرومهای ورزشی که متعلق به یکی از معروفترین باشگاهها بود ، بودم و میدونم که اولین برخورد با یک کاربر جدید میتونه باعث جذب یا دفع اون بشه .

بیشتر جاهای فروم رو هم خوندم ولی چون یه خورده زیاد تخصصی بود متوجه نشدم .

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اينجا رو ببينيد
    به يعضي از سئوالاتتون جواب داده ميشه.
    يعني ميكروفون داراي دو ديافراگم.

3. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    mhsoleimani عزیز تو این سایت همه از اساتید گرفته تا مبتدی ها شخصیت هنری دارن و خودشون روزی از صفر شروع کردن. پس هیچ یک از اعضای سایت در مقابل سوالات شما کار غیر عادی و خارج از حیطه هنر انجام نمیدن.

اگه از این مسائل سررشته نداری عوضش تو کارهای دیگه اقای خودتی که خودتم بیان کردی.

در مورد سوالاته مسائل فنیتم اساتید جوابگو هستن.

با تشکر از همه اساتید و هنرمندان ؟؟؟؟؟

4. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    سلام دوست عزیز. میکروفن های داینامیک برای استفاده به تغذیه فنتوم نیازی ندارن ولی میکروفن های خازنی معلومه به تغذیه الکتریکی نیاز دارن برای استفاده. شما کدوم مشخصه تفاوت بین این دو رو متوجه نشدید؟ این تاپیک رو مطالعه کردین؟
    Omni Directional , Cardioid , super Cardioid همه اینها الگوهایی قطبی هستند برای دریافت صوت توسط میکروفن. این عکس رو ببینید:
    {username}-{filename}
    همونطور که میبینید حالت کاردیویید بیشتر از جلوی میکروفن صدا رو دریافت میکنه و در قسمت پشت میکروفن دریافت صوت خیلی ضعیف هست.حالت omni میکروفن از تمام جهات صوت رو دریافت میکنه و فیگور هشت هم مشخص هست الگوی دریافتش از هر دو طرف یعنی جلو و پشت میکروفن ولی از بقل ها دریافت خیلی ضعیف هست. هر کدوم کاربرد خودشون رو دارن و لی معمولیترین و بیشترین استفاده از حالت کاردیویید میشه.
    یعنی میکروفنی که پاسخ فرکانسیش فلت هست (flat Frequency Response) کاملا بالانس و طبیعی (دقیقا همون فرکانسی که منبع صوتی تولید میکنه) رو دقیق دریافت میکنه وباز تولید میکنه ولی Tailored Frequency Response نوعی طراحی برای دریافت صوت میکروفن هست بصورتی که برای استفاده خاصی مناسبتر شده مثلا بعضی از میکروفن ها Tailored شده ان تا برای وکال مناسبتر باشن و صدای گرمتری رو تولید کنن (مثلا تو طراحی این نوع میکروفن دریافت فرکانسهای پایین یا میانه کمی تقویت شدن).

مثلا شما برای صدابرداری crash درام نمیتونید از میکروفن داینامیک استفاده کنید چون همونطوری که گفتم حساس به فرکانس های بالا نیستند و crash درام اگه صداشو شنیده باشین محدوده فرکانسی که تولید میکنه بالا هست یعنی high و باید برای صدابرداری اون از میکروفن خازنی استفاده کنید که بهتر و دقیقتر از میکروفنهای داینامیک فرکانس های بالا رو دریافت میکنن.

5. mhsoleimani

mhsoleimani عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بابت جواب مبسوطی که دادید و وقتی که گذاشتید ممنونم .

ببینید من یه میکروفون می خوام برای دریافت صدا از یک خواننده و یا یک سخنران به صورت زنده ، و ابزار و ادوات موسیقی مطرح نیست . می خوام که این میکروفون شعاع دریافت صدا و حساسیت بالا و کیفیت خیلی خوبی داشته باشه و قیمتش هم مهم نیست . پاور میکسری که استفاده می کنیم فانتوم 48+ داره و فکر می کنم کامل باشه . PowerMixer D&D OJP - 1620
    {username}-{filename}
    یکی از دوستان بهرینگر C1 رو معرفی کرد .
    یه مشکل اساسی هم که داریم مشکل سوت تو اجرای زنده است ! میشه از میکروفونی استفاده کرد که هم حساسیت خوبی داشته باشه و هم مشکل سوت کشیدن رو به حداقل برسونه ؟

6. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    برای اجراهای زنده اکثرا از میکروفن های داینامیک استفاده میشه چون حساسیت کمتری نسبت به صدای امبیانس محیط یا اطراف داره تا یک میکروفن خازنی و نشت صداهای اطراف به میکروفن کمتر صورت میگیره.
    میکروفن c1 یک میکروفن خازنی هست و زیاد مناسب اجرای زنده نیست.

7. MFF

MFF عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, sonar
    با سلام،
    همه میدونن که میکروفن‌های کاندنسری حساسیت و کیفیت بهتری دارن در ضبط چون حساسیت بیشتری در گرفتن صدا‌ها دارن. ولی‌ سوال من اینه:
    اگر نخواهیم اتاق ضبط وکال بسازیم(دد روم)، برای رکرد معمولی‌ در همین اتاق خودم بهتر است که از میکروفن‌های کندنسری استفاده بشود یا از این میکرفنهی دینامیک؟

متشکرم

8. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    سلام دوست عزیز حساسیت بالا دلیلی بر بهتر بودن کیفیت میکروفنی نیست. اگه اتاق مناسبی برای ضبط ندارید بهترین گزینه میکروفن داینامیک هست: چون حساسیت کمتری (به صدای امبیانس محیط یا اطراف) داره و نشت صداهای اطراف به میکروفن کمتر صورت میگیره تا یک میکروفن خازنی. منظورتون از رکورد معمولی چه نوع رکوردی هست؟ وکال؟ باز هم بهترین گزینه میکروفن داینامیک هست با شرایط اتاقی که گفتین.
    Shure Sm58 یا Sm57 و همینطور Sm7b یکی از بهترین میکروفن های داینامیک برای وکال هستن.

9. mhsoleimani

mhsoleimani عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    میکروفونی هست که تو اجرای زنده تو سال کوچک مشکل سوت کشیدن رو به حداقل برسونه ؟

10. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, nuendo
    من میک EV RE510 رو به شما پیش نهاد میدم
    من این میکو دارم و واسه وکال یا سخنرانی استفاده می کنیم
    بسیار خوش صدا و شعاع در یافت صدای خوبی هم داره
    قیمت هم من دو سال پیش حدود 250 خریدم
    در ضمن این میک خازنیه و نیار داره میکسرت فانتوم پاور داشته باشه
    در مورد سوت هم باید بگم به باندی که داری خیلی بسته گی داره
    من با توجه به این که همه ی میک هام در لایو خازنی هستن ولی خیلی سوت ندارم
    مگر در مورد مانیتور که خیلی اذیت می کنه​

11. mhsoleimani

mhsoleimani عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خب با SPL 140 می خواستی بد جواب بده ؟!:smile (45):
    ولی اینجوری که معلومه میکروفون خوبیه . مایه باند EV داریم که هم Bass داره و هم تیوتر خیلی ازش راضی هستیم .
    در مورد باند پیشنهادت چیه ؟

12. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    لطفا از موضوع تاپیک خارج نشید میتونید تو تاپیک مربوطه سوالات دیگه رو پیگیری بفرمایید. ممنون.

13. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مشكل سوت كشيدن ميكروفون يا همون فيد بك ممكنه از امپيدانس بالاي محيط ناشي بشه يا از تنظيم نادرست سيستم صوتي ...
    مثل تنظيم غلط گين و خروجي مستر ميكسر. و هر نوع ميكروفوني اگه بد تنظيم بشه اين مشكل رو خواهد داشت. حتي ديناميك.
    البته سخت افزارهايي هستن كه عمل فيد بك رو خنثي ميكنن.

14. mhsoleimani

mhsoleimani عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کجا بریم راجع به فیدبک صحبت کنیم ؟ ضمنا من به عنوان کارشناس نرم افزار یه صحبتی هم راجع به سایت داشتم !

حق با شماست ! شرمنده . اون زمان هم که یه فروم معروف دست من بود همیشه به مدیرام می گفتم شدیدا جلوی آف تاپیک رو بگیرن .:smile (35):

15. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در اين مورد ميتونيد يه تاپيك با عنوان مناسب در اينجا ايجاد كنيد.
    در اين مورد هم ميتونيد در اينجا بحث كنيد.

16. MFF

MFF عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, sonar

ضمن تشکر فراوان از جواب بسیار دقیقتون،
    منظور از ضبط هم ضبط وکال هست و هم ضبط ساز اگر لازم شد مثل گیتار و یا سنتور. منظور از اتاق معمولی‌ اتاقی‌ بدون اکوستیک و بدون دد روم هستش. البته اتاق خیلی‌ ساکت هست و نویز جدی یا صدای کولر هم وجود نداره،
    این اتاقی‌ که راجع بهش صحبت می‌کنم هنوز تبدیل به استودیو خانگی نشده، دارم درستش می‌کنم و براش می‌خوام وسایل بخرم،
    جهت خرید میکروفن این سوال رو از شما پرسیدم، چون مشکله اصلی من نداشتن جای ساخت اتاق دد روم هست، واگر نه حتما میساختم،اتاقم خیلی‌ کوچیکه راهی‌ هستش که یک اتاق دد روم کوچکک ساخت بشه یا شرایطی باشه که بشه از میک کاندنسری استفاده کرد؟؟؟
    در ضمن تقریبا می‌تونم بگم که تمام مطالب مفید شما و دیگر اساتید رو در این سایت مطالعه کردم

17. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    بله ميتونيد يك اتاقك ضبط وكال (Vocal Booth) بسازيد كه فضاي خيلي كمي رو هم دربر ميگيره. ميتونيد تو اينترنت عكس هاي زيادي از اين نوع اتاقك ها رو ببينيد براي ساختش هم اساتيد و دوستان هستن ميتونيد تو بخش مربوطه مطرح كنيد.
    چرا نميشه اگه اتاق آرومي داريد مثلا اينطور ميتونيد عمل كنيد:
    {username}-{filename}

استفاده از فوم هاي جذب صدا و قرار دادن پشت ميكروفن.

18. MFF

MFF عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, sonar
    خیلی‌ ممنونم.......آیا قیمتی از این میکروفن هایshure که گفتید دارید؟؟sm58
    من میکروفن برای ضبط وکال مرد می‌خوام.
    در این رنج چه میکرفن داینمیک دیگری رو پیشنهاد میکنید؟؟؟
    قیمت‌هاشون رو هم اگر لطف کنید ممنون هستم.ممنون تر میشم.....البته ترجیح میدم که صداش برایت تر باشه

19. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    چند وقت پيش يكي از فروشگاه هاي خيابون جمهوري ميكروفن هاي Sm58 و Sm57 رو واسه فروش داشتن كه البته ميگفتن مكزيكي هستن ميكروفن ها نه چيني. قيمتشون هم حدود 150 هزارتومن بود هردو.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏3/1/10
  20. MFF

MFF عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, sonar
    فکر می‌کنین که اگر من میکرفن دینامیک بگیرم مثلshure بهتر باشه یا این که یک میک نوا بگیرم که کاندنسر هستش؟؟، من در ایران نیستم، و تمام این محصولات رو با قیمتهای بین ۹۵۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰۰ تومن دارم میخرم، قیمتشون اینجا خیلی‌ به هم نزدیک، نظرتون چیه؟؟؟؟ البته بگم که فعلا در فکر ساختن دد روم نیستم، با توجه به شرایطی که گفتم چی‌ پیشنهد می‌کنین؟؟؟
    راستی‌ اینجا از دوستان کسی‌ این میکرفین‌های مارک sennheiser e845 رو میشناسه؟؟ اگه آره نظرتون راجع به این مدل چیه؟؟؟
    راستی‌ این عکسی که از این آقا گذشتین در این اتاق یک صفحه آبی‌ سمت راست این آقاست و یک صفحه سفید پشتش، آنها جنسش چیه؟؟ آیا می‌شه از همون فوم معمولی‌ استفاده کرد؟؟؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏3/1/10
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. میکروفن خازنی یا لامپي

,
  2. فرق میکروفن داینامیک با کاندنسر و