سوالات من در مورد موسیقی

شروع موضوع توسط Game_builder ‏25/8/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک سوالات من در مورد موسیقی تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. Game_builder

Game_builder

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    سلام لطفا لطفا به سوالاتم جواب بدین خیلی نیازه
    1_ ساخت موسیقی متن فیلم با یه اهنگ مثلا متال فرق میکنه ؟ یعنی توش از چی استفاده میکنن ؟ در ضمن با چه نرم افزاری میسازن یعنی نرم افزاری که همه ازش استفاده کنن چیه ؟ (برای موسیقی متن )
    .
    2_ ساخت یه اهنگ مثلا متال چطوریه ؟ یعنی چطوری ساخته میشه من مثلا میخام برم الکتریک یاد بگیرم من باید اهنگ الکتریکو بسازم ؟؟ اگر اره بقیه رو کی میسازه ؟؟ یه خورده تئوریشو توضیح بدین همینجا لطفا
    .
    3_ کتاب فارسی خوب در این زمینه میشناسین که دانلود کنم ؟ یعنی تمامی مباحث و تئوری جات موسیقی رو بگه
    .
    4_ نرم افزاری مثل fl studio به چه دردی میخوره ؟ مگه میشه یه نفر تمامی اونا رو بلد باشه ؟ مثلا هم گیتار هم بیس هم پیانو و... دقیقا برای چیه ؟
    ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    1 - بله فرق میکنه . نمیشه گفت توش از چی استفاده میشه. تو موسیقی از انواع سازها و vst ها و سمپل ها استفاده میشه که تو هر سبکی بسته به اون سبک و سلیقه تنظیم کننده متفاوت هستش. نرم افزارها هم زیاد هستن. شما با هر کدوم از daw های اهنگسازی که بخواید میتونید این کار رو بکنید
    2- این آهنگسازی که شما مد نظرتون هست که با نرم افزار انجام میشه بیشتر با vst ها یا سازهای مجازی هستش. یعنی با یه میدی کنترلر (چیزی شبیه ارگ یا پیانو ) میتونید همه نوع صدای ساز داشته باشید. تو بعضی از سبک ها مثل متال از ساز زنده مثلا گیتار الکتریک بیشتر استفاده میشه که اون به عهده نوازنده هستش و تنظیم کننده باید با کامپیوتر این صداها رو با هم تنظیم کنه
    3- فکر میکنم تو انجمن باشه جستجو کنید پیدا میکنید
    4- دقیقا به همون دردی میخوره که تو سوال 1 خودتون پرسیدید. به درد آهنگسازی و تنظیم. اصولا هر کسی به یکی دوتا از نرم افزارهای آهنگسازی تسلط داره و همشون کارهای مشابه انجام میدن با کمی تفاوت و نیازی نیست یک نفر همه اونها رو بلد باشه. همه این بیس و گیتار و پیانو و ... که گفتید با همون سازهای شبیه ساز با استفاده از کامپیوتر و میدی کنترلر زده میشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. amirkowsari

amirkowsari عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوست عزیز موسیقی متن ، سبک متال ، سبک راک ، پاپ و ... همرو میشه با نرم افزار ساخت و برای فهم بیشتر و خبره شدن تو کارتون باید سبک مورد نظرتونو دنبال کنید
    و اینکه یه جوری گفتید نرم افزار اف ال استدیوبه چه دردی میخوره من که یه مدت از این برنامه استفاده میکردم نا امید شدم
    اف ال استدیو یکی از بزرگترین نرم افزار های تنظیمه و هر چیزی که بخوای میتونی باهاش بزنی و نرم افزار ها فقط ابزار هستن اون ایده شما هست که یک سبک از موسیقی رو خلق میکنه برای تئوری موسیقی از
    کتاب استاد مصطفی کمال پور تراب استفاده کنید

پی نوشت : همچنین دلیل نمیشه شما گیتار الکتریکی رو یاد میگیرید فقط موزیک متال یا راک بسازید تو خیلی از موزیک های پاپ هم گیتار الکتریکی زده میشه باید ایده سازی کنید صدا سازیکنید تا به چیزی که تو سرتون بهش فکر میکنید برسید
    ویرایش مدیریت :
    قرار دادن لینکهای فارسی زبان برخلاف قوانین است

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏25/8/14
  4. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    موزیک فیلم / گیم / نمایش از نوع موزیک های الترنیتیو تابع زمان و موقعیت و وابسته به عناصر بصری هست و درصورتی که صحنه یا سکانسی تغییر کند موزیک نیز تابع اون خواهد بود و عوض میشود.

۱- مطمینا فرق میکند ولی قوانین ساخت موزیک در همه جا برابر هست . مثلا هرکسی میتواند به فارسی صحبت کند ولی هرجمله ای رو نیمتواند در هرکجا بکار ببرد. با هر سکوینسر پیشرفته و شناخته شده ای میتوان این کار رو انجام داد.
    cubase / nuedo / protools etc و نرم افزارهای دیگری که البته این چند دسته پر کاربردتر هستند مثلا پروتولز که یک سیستم شناخته شده و فراگیر هست در هالیوود استفاده میشود.

2- من اطلاعات زیادی از موزیک های زیر شاخه راک ندارم . علاوه بر اون تصور نمیکنم این چیزیک ه میفرمایی د رو در یک پاراگراف خلاصه کرد

۳- من فقط میتونم پیشنهاد کنم که شما یک دوره کلاس تیوری تشریف ببرید بعد نوازندگی و بعد هم استپ بای استپ با بقیه مباحث اشنا میشوید. ولی اگر سعی دارید خودتون یاد بگیرید کتاب استاد پورتراب رو مطالعه بفرمایید . میتونید از ویدیو تیپهای یوتیوب هم استفاده کنید . ولی من اصلا خوداموزی رو به این شکل قبول ندارم مگر اینکه شما تا حدی با مباحث اشنا شده باشید و بهتر هست حداقل زیر نظر یک استاد اموزش ببینید.

۴- نرم افزارها یک کاغذ الکترونیکی برای نوشتن نت های شما هستند .
    کلا سه تیپ نرم افزار در پروسه تولید اهنگ نقش دارند . پلاگینهای تولید کننده صدا یا سمپلرها - پلاگینهای پراسسینگ که بر روی سیگنال تاثیرات خاص خودشون رو برحسب نوع میگذارند مثلا افکتها یا تصحیح کننده ها و ..
    و در نهایت سکوپنسری که در محیط اون میتونید موزیگ رو تولید کنید ( مثل همون FL )
    هر پرودیسور یا اهنگسازی به تمامی این نرم افزارها اشنایی دارند سازهای اصلی مثل بیس / پیانو / گیتار رو میشناسند و میتونند حتی برای نوازنده های دیگر نت بنویسند و در موزیکشون استفاده کنند.
    fl studio جز کوچک از چندین و چند نرم افزارهایی هست که برای این کار ساخه شدند. ملاک انتخاب نرم افزار سلیقه و مسایل پیشرفته دیگری هست که بعد از شناخت میتونید DAW مستقل خودتون رو انتخاب کنید.
    موفق باشید.

5. Game_builder

Game_builder

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    مرسی
    یه سوال دیگه این اهنگی که روش میخونن مثلا متال خوب ! اول کی میسازه ؟ هم بیس هست هم درام و م الکتریک هرکی میتونه اول اهنگ بسازه ؟ اصلا این 3 نفر اهنگو میسازن یا نه یه نفر اهنگو میسازه و بعد اینا مینوازن ؟ اگر 1 نفر میسازه اون 1 نفر همه چی رو بلده یعنی هم بیس هم درام و هم الکتریک ؟

6. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    آهنگ رو آهنگساز می سازه.
    آهنگساز می تونه جز گروه نوازندها نباشه.
    افراد دیگه (در واقع نوازندها) بر اساس هارمونی یا پارتیور (کاغذی که روی اون نت نوشته شده) و کسر میزان ، ریتم موسیقی رو می نوازند.
    در واقع اون یه نفر (آهنگساز) اصلا ممکنه ساز بلد نباشه یا حتا چند ساز بلد باشه ولی تخصصش موسیقی نویسی یا آهنگسازی هستش.
    موفق باشید.

7. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    روال معمول در استودیو ها و گروه های بزرگ به این صورت هست که اهنگساز یک دمو رو میسازد و بعد از اینکه از کار مطمین شد پلان اولیه ساخت اهنگ رو ترسیم میکنند و بعد از نوشتن پارتها کار رو برای تایید یا تصحیح نزد تنظیم کننده یا پرودیوسر میفرستند هر دوی این اشخاص در کارشون حرفه ای هستند. وبه تمام سازهای رایج اشنایی دارند .

تنظیم کننده تصمیم گیرنده نهایی هست حتی میتونند نوازنده ها رو عوض کنند. ایشون هستند که برای ساخت اهنگ برنامه ریزی میکنند و در نهایت کار رو برای میکس و مستر اوکی میکنند.

حالا یک الترنیتیوهایی هم هست . ممکن هست نوازنده احساس کند که ملودی ساخته و شعری رو کار کرده مناسب هست پس با اهنگساز و تنظیم کننده مشورت میکند یک بار سولو اجرا میکند و اگر نظر اهنگساز مساعد بود کار رو تحویل گرفته و اونو تکمیل میکنند (‌ضرب اکورد و.. ) . در گروه ها به این شکل اهنگ ساخته میشود به این علت هست که شما گاهی وقتها اسم نوازنده ها یا خواننده و به عنوان اهنگساز میبینید.

پس وجود یک تنظیم کننده برای هر گروه یا هر کسی که اهنگ سازی میکند حتمی هست .

آخرین ویرایش: ‏26/8/14
  8. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    عرض شود که ساخت موزیک راک و متال با سمپل امکان پذیر هست ولی هیچ کسی این کار رو انجام نمیدهد . مگر اینکه واقعا در معذوراتی باشد که البته گاها پیش می اید.
    ولی در پروژه های جدی یا حتی موسیقی فیلم سعی در استفاده از ساز و ضبط لایو هست.

9. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    به زبان ساده میگم
    آهنگ رو آهنگساز باید بسازه حالا چجوری؟؟ شما ترانه و ملودی رو به آهنگساز میدید. اون باید نت های آهنگ و آکوردهاشو در بیاره. میتونه این نت ها رو حتی با یه موبایل ساده و با استفاده از دهانش بزنه و ضبط کنه
    حالا کار آهنگساز تموم شده
    اون رو میده به تنظیم کننده. کار تنظیم کننده اینه که تک تک سازها رو روی آهنگ بذاره. همون بیس و کیک و بقیه چیزهایی که شما گفتی باید زده بشه کار تنظیم کننده هستش که قطعات مختلف موزیک رو کنار هم قرار میده تا آهنگ کامل بشه

10. Game_builder

Game_builder

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    ببخشید یه سوال که البته جاش اینجا نیست ولی میپرسم !
    من میخواهم در اینده الکتریک یاد بگیرم به نظر شما اگر 1 سال کلاسیک یاد بگیرم اشکالی داره ؟ به یادگیری الکتریک کمکی میکنه یا خیر ؟
    ممنون

11. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    اگه منظورتون از الکتریک، گیتار الکتریک هست که کمک آنچنانی نمی کنه. شاید یکم انگشت گذاری دست چپتون رو روی فرت ها بهتر کنه.

12. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase
    بله صد درصد کمک میکنه. با نت ها و آکورد ها آشنا میشید . نحوه قرار دادن انگشت ها روی سیم ها و فرت ها رو یاد میگیرید.نحوه زدن ساز رو یاد میگیرید که خوب خیلی شباهت دارن به همه و یک ساز هم یاد گرفتید که کلا خیلی تو موسیقی بهتون کمک میکنه

13. Game_builder

Game_builder

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    البته برای این یاد نمیگیرم که الکتریکو زود تر یاد بگیرم چون پول الکتریکو ندارم :arghh-22::artist-95:

14. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    سلام.سوال
    به فرض من یه ملودی ساختم و قراره اون رو تنظیم کنم و خواننده ه بخونه.خوب فرض کنید من اون ملودی رو تنظیم هم کردم.حالا خواننده قراره اجرا کنه.ممکنه خواننده یه جاهایی رو مثلا تحریر با تزیناتی رو بخواد فی البداعه انجام بده.اونوقت تنظیم به هم نمیریره؟چاره چیه؟
    آیا زمان نوشت ملودی اصلی اصلا باید اضافات رو همونجا نوشت یا لحاظ کرد؟

سوال دوم اینکه:

آهنگساز ملودی رو میسازه که خواننده قراره بخونه درسته؟
    خوب نوشتن مثلا خط باس و پد و گیتار و ... هم به عهده آهنگسازه یتا تنظیم کننده؟

15. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما محمد جان.
    1. نه بهم نمی ریزه چون اون تحریر روی هارمونی هستش و از هارمونی و گام قطعه خارج نباید بشه و البته نمی شه.
    اون اضافات احتمالا زمان ساخت ملودی برای پر کردن فضاهای خالی بوده و بر طبق گام و هارمونی هست.
    مثلا خواننده یه جا ممکنه بگه یه یه یه! خب این نت رو بر پایه آکورد خونده.
    2. این مراحل رو اگر ارکستراسیون تعریف کنیم می شه تنظیم. این تنظیم روی کاغذه! اگر بگیم طرف داره روی نرم افزار موزیک ارنجمنت رو انجام می ده و ... در موسیقی الکترونیک چیدمان درامز و باس بر عهده تنظیم کننده هستش.
    موفق باشی برادر.

16. hardwell

hardwell

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    1. سلام خسته نباشید . من خیلی اهنگ سازی به سبک هوس دوست دارم و اینکه برم یه dj موفق بشم مثله hardwell . david guetta (ارزو بر جوانان عیب نیست گفتم مسخرم نکنید ) اما اصلا هیچی بلد نیستم! نمیدونم از کجا باید شروع کنم چه چیز های رو یاد بگیرم اما کسی نیست که بهم کمک کنه میشه شما به من لطف کنید و بگید من باید چه نرم افزار و سخت افزار کار کنم و از کجا شروع کنم ؟!

17. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    از کجا شروع کنم و چجوری ؟
    ایا تویه اهنگسازی،تئوری رعایت میشه یا نه؟
    راهنمایی برای یادگیری ساز

18. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    دوست عزیز شما اول کلاس اموزش نوازندگی الکتریک رو برین و اینقدر واسه اهنگ سازی عجله به خرج ندید در جریان اموزش با افراد دیگه مثلا نوازنده سازی مثل درامز اشنا میشید و بعد با یک نوازنده گیتار بیس حالا دور هم جمع میشید و ایده هاتونو وسط میزارید و ضمن یاد گیری اصول مقدماتی مثل آکوردها و گامها شروع به رشد میکنید هیچ جای دنیا یک کار راک یا متال رو پشت کامپیوتر نساختن حداقل این بوده یکی که اهنگ ساز گروه بوده نقش پررنگ تری از بقیه داشته و اون شخص هم اول باید کاملا به سازش تسلط داشته باشه و بعد مقداری تئوری بدونه روی هم رفته واسه شخصی مثل شما یک گروه 100 درصد لازمه میتونید توی همین سایت دوستان هم سطح خودتون رو پیدا کنید...

19. hardwell

hardwell

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    1.ممنون از نظرتون اما من منظور کار های گروهی نیست منضور من دی جی شدن هست مثلا ساده بگم یکی مثل علی گیتور !!!
    2. تو شهر من فک نکنم همچین افرادی باشه یا همچین گروه های !

20. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    علی گیتور دکترای موسیقی داره میتونید راه اونو ادامه بدید؟ بسم الله

بارگذاری...