سوالات مبتدی در موردِ آهنگسازی و تنظیم

شروع موضوع توسط Fate changed ‏26/1/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک سوالات مبتدی در موردِ آهنگسازی و تنظیم تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من خودم چند تا سوال دارم...

فرق pad با string چیه؟

گیتار الکتریک اجرا کننده lead هست؟

بهترین منبع واسه آشنایی با هارمونی چیه؟

یه مجموعه که ویالون میزنن (ارکست اسمشه؟) چرا اینقد زیادن؟:d

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/1/11
  2. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    1. Strings معنیش میشه زهی ها یا سازهای زهی یا مجموع سازهای زهی و پد در واقع اسم ساز نیست نوعی از صدا دهی پرکننده و نرم هست که میتونه با هر صدایی اجرا شه ...

2. Lead در معنی به معنای سر ، اولین ، رو و ... سازی که در بخشی از آهنگ رو شنیده میشه و بقیه ی سازهارو تحت شعاع قرار میده اصولا لید نامیده میشه حالا این میتونه گیتار الکتریک باشه یا میتونه سینتی باشه و یا ...

3.به نظره من برای آشنایی کتاب هارمونی کاربردی نوشته ی anna butterworth و ترجمه ی رامین ورزنده از انتشارات چشمه هست

4. به مجموعه ای که ویالون میزنن Violin Section میگن اگر بقیه ی گروه سازهای زهی مثل ویولا ویولون سل و ... هم باشن میگن strings ...
    Orchestre اصولا به مجموع یک سری از گروه های سازی استاندارد گفته میشه ... مگر اینکه تفکیک بشه مثلا ارکستر زهی یا بادی برنجی یا ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون از استاد پایگان

البته کاشکی من اینا تو پست اول گفته بودم که سوالاته من هم خیلی زیاده و هم خیلی خیلی مبتدی امیدوارم اساتید و مدیران ناراحت نشن...

من کلا میخوام برای خودم فرق بین موسیقی الکترونیک (daw و vst) با موسیقی زنده (ساز و پارتیتور) را مشخص کنم، آخه برام خیلی مهمه، من اگه نشستم با daw و vst آهنگما ساختم مجبورم توی کنسرت همونا را بنویسم بدم نوازنده...

"صدای پد" (با توجه به توضیح استاد) توی اکثر مواقع توسط ساز های آرشه ای ایجار میشه؟
    "صدای لید" توی اکثر مواقع با گیتار الکترونیک ایجاد میشه؟
    ریتم همون درامز و پرکاشنه؟
    گیتار بیس همون بیس که مینویسیم؟

4. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    ما هم اینجاییم که اگر بتونیم سوالات شمارو جواب بدیم

اما شما کمی نا واضح سوال میپرسید من منظوره شمارو از پست آخر اینجور فهمیدم که وقتی شما بصورت نرم افزاری یه کاریو سکوئنس میکنی برای اینکه بتونی با نوازنده و ساز زنده اون رو روی استیج اجرا کنی باید چه کار کنی؟ اگر منظورت همینه بگو تا توضیح بدم...

1. بستگی به سبک و فرم و نوع صدا دهی ِ کار داره هیچ قانون کلی وجود نداره
    2.هیچ آماری در این مورد وجود نداره بنابراین خیر ( هر گردویی گرد ِ ولی هر گردی گردو نیست ) الکتریک میتونه خیلی خوب لید نوازی کنه ولی همه ی لید ها الکتریک نیستن
    3.شاید بصورت محاوره ای اینطور استفاده بشه اما ریتم به ساختار و چهار چوب ریتمیک یک قطعه گفته میشه که تمام سازها از اون تبعیت میکنن حتی اگر درام و پرکاشنی توی قطعه نباشه. درام و پرکاشن به علت اینکه از تولید صداهای تونال محروم هستند بعنوان به دوش کشنده ی ریتم و نمایان کننده ی اون توی خیلی از سبکها استفاده میشن .
    4. بیس ، بیسِ حالا توی خیلی از سبکها به علت ساختار گیتار بیس ، بیس آهنگ رو اجرا میکنه توی بعضی از قطعه ها کنتراباس یا فاگوت یا ... مهم بیس لاین قطعه هست که به تناسب سبک فرم و سازبندی به یکی از سازهای بم صدا سپرده میشه حتی به دست چپ پیانو.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏26/1/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    با تشکر از استاد پایگان عزیز ، فقط با اجازه یه نکته رو عرض کنم خدمتتون ، اینکه :
    شما اگر از سازهای زنده هم در تنظیم قطعتون استفاده کنید ، باز هم صدای ساز رو داخل Daw ایمپورت می کنید و در نهایت کل کارتون در نرم افزار Arrange میشه.
    منظورم اینه استفاده از نرم افزارها صرفاً برای موسیقی الکترونیک نیست و شما کارای آکوستیک و ارکسترال رو هم داخل Daw باید تنظیم کنید.
    موفق باشید.

6. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من مخلص شما و همه اساتید این سایت هستم...

دقیقا منظورم همینه،

ولی فقط قبلش روم به دیوار :d ....

؟؟؟

فقط میدونم توی FL به اون قسمت که نت ها را مینویسن میگن step sequencer ولی نمیدونم اصلا یعنه چه؟؟؟

7. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    سکوئنس : اصولا به صورت کلی به چیدن یک سری Object کنار هم و تشکیل دادن یک کلیت از جز سکوئنس گفته میشه ، که در موسیقی به تنظیمهایی که بوسیله ی نرم افزارها و یا سینت های سخت افزاری انجام میشه سکوئنس گفته میشه .

و اما در این مورد باید بگم قبل از هر چیز ما باید تعریف و کاربری درست از تجهیزات دیجیتال رو توی موسیقی بدونیم و اون اینه که این تجهیزات برای این تولید و اختراع نشدن که همه آهنگساز و یا تنظیم کننده شن این تکنولوژی برای این بوجود امده که کار آهنگسازهارو راحت تر کنه ، پس این یادمون باشه که بطور استاندارد کسی که حتی فقط با کامپیوتر کار میکنه طبق این تعریف باید بتونه که تمام کارش رو روی کاغذ پیاده کنه و PC فقط برای سهولت در تولید و تهیه هست نه یه Composer ساز ! پس بله شما اگر قصد دارید که بصورت لایو آهنگی رو روی استیج ببرید باید پارت بنویسید و به نوازنده بدید البته پارت با پارتیتور فرق داره لزومی نداره توی تمام سبکها و کنسرتها از پارتیتور برای نوشتن استفاده شه گاهی اوقات یه پارت تک خطی کافیه و خیلی جاها فقط پارت کُرد کافیه ...

8. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    حالا من آخر نفهمیدم {username}-{filename}چرا تو یه کنسرت مثلا 40 نفر میشینن ویالون میزنن کار اون 40 نفر ( که همشون یه نت و یه ریتم میزننا) اگه 10 نفر انجام بدن چی میشه؟؟؟
    (شادمهر آهنگ "پرپرواز" با 5 نفر تو تورنتو و با 40 نفر تو ایران به یه شکل اجرا کرد!!!)

یه تنظیم کننده حتما باید رو کلاویه تسلط داشته باشه؟؟؟(ارگ یا پیانو بلد باشه) من که الان خیلی خیلی مبتدیم و دارم فقط کاور میکنم، ولی تا حالا به مشکلی بر نخوردم که اگه مثلا یه میدی کنترلر داشتم حل میشد... البته میدونم که شاید در آینده جواب این سوالما بگیرم ولی بگید اگه لازمه برم دنبالش...

یه سوال خییییلی مهم:

یه آهنگ ساز فوقش 3تا ساز بلده، ولی حداقل توی یه آهنگ (به صورت اجرای زنده) چندین نوع ساز هست که تکنیک ها و نت نویسی متفاوتی با هم دارن...
    احتمالا این یکی از اصلی ترین مباحثیه که فقط توی دانشگاه ها یاد میدن ولی خب همه که دانشگاه نمیرن!!!
    من خودم حدس میزنم که نوازنده خودش بر اساس سلیقش این تکنیک ها را به کار میبره...

مثلا یه پیانیست که نمیدونه "راسگوادو" چیه؛ ولی نوازنده گیتار خودش تشخیص میده که باید بزنه... درسته؟

9. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    این بر میگرده به سازبندی های مختلف در فرمهای مختلف ، مثلا فرم Symphony استاندارد خودشو داره باید تعداد نوازنده ها مشخص باشه و ... حتی چیدمان نوازنده ها روی استیج هم باید با استاندارد اون فرم هماهنگ باشه ... البته این قوانین توی موزیک کلاسیک خیلی جدی هست ... اما توی پاپ و سبکهای مردمی تر اصولا به نیاز بر میگرده و صدایی که آهنگساز از ارکستر میخواد و یه چیز دیگه توی خیلی از موارد این ویولن ها که شما میبینید اونیسن نمیزنن یعنی همه یک چیز رو نمیزنن تعدادی از اونها ویولن 1 هستن تعدادی ویولن 2 و اینها پارتهاشون فرق میکنه ( البته تعدادی از اونها هم ویلن آلتو هستن که شاید تشخیصش برای شما سخت باشه ) شاید اگه قرار باشه اونیسن بزنن 4 یا 8 تا هم کافی باشه ... پس توی موسیقی پاپیولار همه چیز به صدایی که آهنگساز از ارکستر میخواد بر میگرده...

در حالت استاندارد یه آهنگساز میتونه برای تمام سازها نت بنویسه چون اینو یاد گرفته چون اسمش آهنگسازه .. محدوده ی صدا دهی نت هارو میشناسه تکنیک هارو میشناسه و دیکته اش هم قویه و درست مینویسه با علائم و اختصارات هم آشناست ، پس همه چیز رو مینویسه ... و اما توی موسیقی پاپیولار گاهی اوقات نوازنده روی پارت شما یه پیشنهاد میده که مثلا من اینو بزنم خوب میشه؟ یا یه زینت اضافه کنم و ... که با نظر شما ممکنه اجرا شه یا نشه که این مورد برای من هم زیاد اتفاق میافته... پس هیچ چیز بدون اینکه توسط شما فیلتر نشه نباید اتفاق بیافته.

چرا یه پیانیست نمیدونه راسگوادو چیه ؟! شاید نتونه اجراش کنه ولی میدونه ! ( البته همه ی این صحبتها در یه شرایط حداقل استاندارد هست ) و با اختصاراتش آشناست پس اگر بخواد توی پارت گیتار براش مینویسه که گیتاریست اجرا کنه .

10. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    در یک ارکستر که 40 ویولنیست داره(هر چند که من فکر می کنم منظور شما 40 زهی آرشه ای باشه) حداقل 4 لاین صدا وجود داره و همه ی اون ارکستر یک نت رو نمی نوازند.در بعضی از آثار 10 تا 12 پارت جدا برای استرینگ ها نوشته شده.

در ضمن نکته ای که باید به اون توجه داشته باشید اینه که در سازهای زهی و بادی(بخصوص زهی)هر چه تعداد سازها بیشتر باشه جنس صداهی،رزونانس و سونوریته متفاوت تر خواهد بود.به زبان ساده تر در این حالت صدای سازها پرتر،پهن تر و گرم تر می شه و این به خاطر جنس و تمبر صوتی زهی آرشه ای ها هست.نکته بعدی اینه که در موسیقی موضوع مهمی در معقوله ی فیزیک صوت وجود داره که به اون ها هارمونیک ها گفته می شه که مبحث مفصلی هست.اما به طور خلاصه و ساده در مورد هارمونیک باید بگم که هر صدای موسیقیایی که می شنوید در واقع یک نت نیست و انسان به تنهایی بعد از نواختن شدن یک نت فقط همون نت رو نمی شنوه بلکه نت های متعددی به تناوب پس از تولید نت اول در محیط ایجاد می شه و به گوش می رسه و توسط سیستم های عصبی مغز درک می شه.این موضوع در استرینگها ملموس تر و قابل لمس تر هست البته شما بعد از شنیدن ارکستر زهی قرار نیست هارمونیک های هر نت رو تشخیص بدید اما پر بودن و رزونانس رو کاملا احساس می کنید برای همین هست که شنوندگانی که از نزدیک اجرای یک ارکستر کاملا بزرگ رو می شنون در واقع تجرب ای بسیار لذت بخش رو تجربه می کنن چون پیچش و در هم تنیدگی این هارمونیک ها احساس بکری رو بوجود میاره که قطعا وقتی فرد همون اجرا رو به شکل ضبط شده گوش می ده اون احساس و پیام های عصبی تکرار نمی شه چون هنوز سیستم های ضبط مولکول های صوتی، قادر به بازسازی اون همه هارمونیک بوجود اومده در مکان اون سالن کنسرت نیستند.

به هر حال می شه نت های یک ارکستر بزرگ رو با چند ساز شنید اما حتما به این موضوع توجه کنید که کیفیت صوتی که از هر 2 گروه به گوش می رسه حتا در همین حالت رکورد شده واقعا یکیه یا فقط دومی شباهتی به اولی داره.برای اینکه موضوع راحت تر درک بشه یک مثال دیگه ذکر می کنم.در بعضی از قطعات کرال مثل سمفونی ارنست بلوخ یا کرال فانتزی ریچارد واگنر اعضای گروه کر به 1000 نفر می رسند!!!(یعنی تعداد اعضای ارکستر از 90 در صد گنجایش سالن های ایران هم بیشتر) تمام این هزار نفر فقط 4 بخش صدا رو اجرا می کنن.یعنی همون 4 بخش مرسوم در گروه های ک.ر اما عظمت،شکوه ،سونوریه و جلوه ی صوتی این گروه 1000 نفری رو می شه با یک گروه 4 نفره قیاس کرد؟؟!

11. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سیتی سایزر (درست نوشتم؟) چیه؟ فرقش با VST چیه؟
    مثلا nexus با ra چه فرقی داره؟ خب به جفتش یه سری صدا میدیم بالا و پایین میکنه!!! حالا اون یه سری صدا داره که این نداره، این یه سری صدا داره که اون نداره!!!

آمپیلی فایر یعنی تقویت کننده صدا؟ مثلا من از گیتارم یا هر سازی یه سیم میکشم و به آمپیلی فایر وصل میکنم و به وسیله اون روش افکت میزارم؟؟؟ درسته؟

توی کنسرتا، سه تا کیبوردا رو هم میزارن که اولی از همه اکتاوش بیشتره!!! میشه یه توضیحی بدین! اصطلاح خاصی داره؟ نظم خاصی داره؟
    در ضمن این همیشه سمت چپ استیجه، و درست اون طرف استیج یه کیبورد دیگه هست!!!

فانتوم چه فرقی با میدی کنترلر میکنه؟

12. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    سینتی سایزر به زبان ساده یه سری صداهایی که با تجهیزات الکترونیکی ساخته شدن، حالا می تونه ارگ باشه، کیبورد باشه، کامپیوتر باشه و... این صداها ممکنه شبیه سازی شده از صدای سازهای زنده باشه یا صداهای مجازی که ممکنه اصلا همچین صدایی رو در دنیای واقعی نداشته باشیم.

واژه ی vst یه کلمه ی مادره برای تمام آن متعلقاتی که به برنامه میزبان (مثل اف ال و کیوبیس و ...) اضافه می شه و در برگیرنده ی کلیه ی چیزهاییه که شرکت های دیگه می سازند تا شما در هر زمینه ای بانک خوبی داشته باشید. مثلا برای صدای گیتار تا دلت بخواد vst هست که هر شرکتی به نوع خودش سعی کرده شبیه سازی کنه برای این ساز. حالا "خود حدیث مفصل بخوان ..."

با توجه به بیشمار بودن این vst ها به حدی که نمی تونید همه رو یکجا توی کامپیوترتون جمع کنید (به دلیل محدودیت فضا) پس مجبورید انتخاب کنید.
    این دو تا مثالی که زدید (نکسوز و را) برای آدم های مختلفی مناسبن. به عنوان مثال اگر کسی الکترونیک و ترنس و هاوس و این چیزا کار می کنه خوب مطمئنن نکسوز گزینه ی اصلیشه و "را" براش کارایی چندانی نداره. (تفاوت فقط بسته به نیازمندی آهنگساز و تنظیم کننده است).

بله
    کلا فرکانس های صدا رو تقویت می کنه . چه وکال باشه، گیتار، مداحی ، درامز و ....
    این افکتی که داری ازش نام می بری ضرورتا هر آمپلی نمی تونه داشته باشه. بسته به ضرورت براش می زارن . مثلا آمپ میکروفون نیازی به ریورب و دیلی نداره ، یا آمپ گیتار... اما آمپ مداحی تادلت بخواد از این چیزا می بندن بهش.

این هم یه چیز خیلی خیلی شخصیه.
    چند حالت داره
    یا صداهایی که نیاز داره توی 3 تاشه و مجبوره از 3تاش استفاده کنه
    یا اینکه چندتا صدا رو همزمان نیاز داره و وسط اجرا وقت نداره سریع صداها رو عوض کنه.
    یا اینکه شاید فقط دکوره و برای کلاس گذاشتن و این حرفا

اون کیبورد اونوری هم خوب معلومه که داره توی یه سری صداها کمکش می کنه. بستگی به تنظیم کننده داره. ممکنه چند تا صدا رو هم زمان تنظیم کرده که با یک کیبورد جواب نمی ده و باید 2 یا چند نفر اون صداها رو اجرا کنند.

اونی هم که اکتاوش از همه بیشتره پیانوئه (که حالا یا برای صدای پیانو هست یا صدای ارگن بعضا)

فانتوم منظورت کیبورد فانتومه؟ متوجه نشدم سئوالتو...

میدی کنترلر در تعریف کلی یه کیبوردیه که با استفاده از اون می تونی تمام بخش های نرم افزارت رو کنترل کنی و هی نخوای با موس کار کنی.

فعلا

13. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوست من منظورتون از فانتوم چیه ؟

14. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    پس با این حساب به تمام اینا میگن VST که سه گروهن : سیتی سایزر مثل نکسوز، بانک صدا مثل ra و بانک های صدایی کنتاکت

کنتاکت یه نرم افزار میزبانه که شرکت های دیگه واسش بانک صدا درست میکنن؟؟؟

15. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    هیچی!!! مهم نیست زیاد...

یکی از بچه ها داشت که هم خیلی گرون بود هم کلا 10 تا ازش تو ایران هست... یه ذره کنجکاو شدم...

16. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    شما منظورت سینت رولند Fantom هست که سری g آخرین سریش هست که مدل 6,7,8 که این شماره ها مربود به تعداد اکتاوها میشه خدا رو شکر بسیار هم فراوونه فقط 10 تاش تو یکی از مغازه های جمهوری هست ...

{username}-{filename}

17. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوست من ،
    البته فقط وی اس تی ها ، تولید صدا نمی کنند و چیزای دیگه ای هم هستند ، مثل Refill که برای نرم افزار Reason هست. (یعنی ریزن VST ساپورت نمی کنه)
    اگه بخوایم دقیقاً وی اس تو رو توضیح بدیم ، اینطوری باید گفت :
    وی اس تی پلاگین ها به دو دسته تقسیم میشن.که البته منظور شما ، و نکسوز و را و کنتاکت و کلاً سینتی سایزرها و سازهای مجازی و شبیه سازی شده ، جز دسته ی اول هستند.

VST Plugins :
    VST instruments .1 : به ساز های مجازی گفته میشه ، این سازها می تونن شبیه ساز صدای سازهای مختلف باشن ، مثلاً میتونن در بر دارنده ی صدای گیتار باشن و یا هر ساز دیگه ای و یا می تونن صدایی رو تولید کنن که یک صدای ساختگی هست و در عالم واقعی سازی وجود نداره که اون صدا رو تولید کنه - مثل اکثر صداهای الکترونیکی که همین نکسوز تولید می کنه
    ضمناً نرم افزارهایی مثل استایلوس هم که شامل لوپ و سمپل آماده هست ، جز این دسته هستند.
    در ضمن به این دسته از وی اس تی ها ، Generate Audio هم گفته میشه
    .
    2. VST Effects : به تمام افکت هایی که روی صدا قرار داده میشه وی اس تی افکت گفته میشه ، Delay , Reverb و... - بعنوان مثال شما از قسمت میکسر اف ال استودیو ، یک افکت به موزیک میدین و دقیقاً اون افکت یک وی اس تی محسوب میشه ، البته از نوع وی اس تی افکت.

کنتاکت هم یک پلیر هست که قابلیت اجرای فایل های مختلف رو داره.

18. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    نوشتن kick و snare و hi hat و drums و percussion ریتم سازیه، که اول کار و با توجه به تم آهنگ انجام میشه، درسته؟؟؟ اگه توضیحی هست

دموی یه آهنگ یعنی چه؟

وقتی توی یه کنسرت به یه نوازنده drums نگاه میکنیم، اکثرا از kich و snare و hi hat استفاده میکنه... ولی بعضی وقتا به باقیه اجزا هم ضرباتی میزنه که معمولا آخریش به crash میخوره، (اگه متوجه نشدین، نمونه بزارم)
    اولا این کار اصطلاح یا اسم خاصی داره؟
    دوما توی موسیقی الکترونیکم هست، ولی من نمیدونم باید براش یه تراک دیگه باز کنم، یا همشا توی اون سه تراک اصلی جا بدم!!!؟؟؟

19. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من هم میتونم خوب آکورد روی ملودی هام بزارم و هم میتونم خوب آکورد ملودی های دیگه را پیدا کنم (به لطف استاد گیتارم) سبکم هم پاپ هستش، به هارمونی نیاز دارم؟؟؟

20. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    بله درسته

Demo
    به معنی نمونه و الگو
    بعضی وقتا نمی خوای آهنگ رو کامل پخش کنی. یا اینکه بعضی وقتها هنوز کار نهایی رو انجام ندادی. به اون قسمت جدا شده از آهنگ کامل که اکثرا هم واسه اینه که بقیه بشنون یا نظر بدن یا تهیه کننده بشنوه و... می گن دمو

به این کار اصطلاحا می گن "پاساژ" یا به انگلیسی Fill

تقریبا 99% آهنگا از این قطعات کوتاه از نصف میزان گرفته تا یک یا دو میزان (شایدم بیشتر) توشون داره که به منظور آماده سازی شنونده به توجه به قسمت بعدی (کلا باهدف جلو رفتنه).
    البته این پاساژها همیشه با درامز نیست. با هر سازی میشه پاساژ زد. پیانو،گیتار،ویولن . ووووو

معمولا براش ترک جداگانه داره . کار رو راحت تر می کنه اگه جدا باشه

فعلا

بارگذاری...