آخرین ارسال‌ها

سوالات بی جواب من در مورد اکوستیک و صدای هوم و ...

hesam steps

هنرمند
24/1/16
71
32
تهران
سلام به دوستان و اساتید محترم ! مدتیهمانیتور 8 یاماها گرفتم و مشکل هوم دارم ویدیو های رامین پیر رو بارها و بارها دیدم و بیس ترپ سفارش دادم 7 عدد ذخامت 5 دانسیته 150 پشم سنگ ! سوالای زیادی برام پیش اومده ! که عدد میزارم و یپرسم شما هم منت میزارید اگه شماره بذارید و جواب بدید !
ببینید همه ی ما از گرفتاری فراری هستیم از طرفی زیر سازی هم گرفتاری داره هم هزینه من حساب کردم پول پشم سنگهای یه اتاق 12 متری 5 میلیون میشه ! حالا دیگه بماند که شما پلی اتیلن میخوای موکت میخوای چوب روسی میخوای تایل و پارچه میخوای و ...

1- همونکاری که زیر کار میخوایم انجام بدیم رو نمیشه روی کار به صورت پنل درش بیاریم ؟ اینطوری اتاق علاوه بر گرفته شدن هومش ایزوله نمیشه ؟

2- اگر با فاصله از دیوار نصب بشن چطور ؟

3-ایا بیس ترپ رو میشه روی همون شونه تخم مرغی ها زد و یا با فاصله از انها ؟؟یا حتما باید پشت بیس ترپ خالی باشه ؟

4- اطراف رو ابزوربر زدم به زودی بیس ترپها میرسه به جز گوشه ها و و جاهایی که خودم احساس میکنم مشکل اونجاهاس ایا درست هست که بالای میز کارم با زنجیر از سقف بیس ترپ هارو اویزون کنم ؟

5-عده ای میگن روی سقف هم باید ابزوربر بزنی/
6-عده ای میگن علاوه بر روبروی اسپیکرا باید روی سقف هم دیفیوز بزنی/
7-عده ای میگن باید بیس ترپ رو با زنجیر اویزون کنی/
8-عده ای میگن باید شیب هم داشته باشه و به صورت صاف اویزون نشه/
9-این شیب رو به من باید باشه یا رو به مانیتورینگا ؟
10-این شیب چقدر باشه ؟ یعنی سمت مانیتورو چند سانت زنجیر اویزون کنم ؟ سمت خودمو چند سانت ؟
11- ایا با اینکه بیس ترپ اویزون کردم لازمه روی خود سقف هم تخم مرغی بزنم ؟ یا نه ؟
12- همون چیزی رو که قراره زیر سازی کنیم رو به صورت پنل دربیاریم روی دیوار بزنیم همون جواب رو نمیگیریم ؟ ( همون متریالهای زیر همون دانسیته ها همگی در پنل باشن) اگر جواب نه هست چرا ؟؟؟ نه کثیف کاری داره نه دردسر داره نه هزینه رو ادم فشار میاره ادم دونه دونه هر وقت داشت دو تا پنل جدید اضاف میکنه بده مگه ؟ تازه هم میشه پنل هارو رنگ و وارنگ درست کرد هم میشه با فاصله از دیوار نصبش کرد که کارایی بیشتری داره ! هم یه روز میتونی برش داری با خودت ببریش !!! بد میگم ؟
13- من hs80m دارم تنظیمات پشت اینه level که من وسط گذاشتم mid eq که +2 و -2 داره من 0 گذاشتم control room که 500 هرتز به پایین رو میتونه تا 4 دی بی بیاره پایین اما من اونم رو 0 گذاشتم low cut هم داره که پایین 80 و 100 هرتز رو کات میکنه که من اونم نبستم ! یعنی کاملا معمولی بد کاری کردم ؟؟؟
14- این نوع مانیتور رو بخوام ایستاده بزارم باید میز و صندلی عوض کنم تازه یکی از مانیتورای تصویرم تلویزیونه 32 اینچ هست که 80 سانته اونیکی هم یه مانیتور 19 اینچ 50 سانتی که روی هم میشن 130 سانت عرض مانیتورینگا 25 هست که اگه صاف بزاریمشون میشه 180 سانت جمعا" تازه حسابشو بکنین که 60 درجه هم شیب میخواد یعنی تو اتاق عرض سه متری باید 2 متر میز بچینم فقط ولی اگه بخوابونمشون تو یکو نیم متر همش جمع میشه و اون مانیتور 19 اینچمو میزارم رو یکی از باند مانیتورینگا ! این کار رو بکنم یا نه ؟ درست هست یا نه ؟ این اسپیکر قابلیت اینو داره که افقی هم کار کنه یا نه ؟!؟!؟ یا بشینم فکر یه چاره دیگه بکنم ؟!؟!؟
15- گیریم بخواییم این کار رو بکنیم تویتر ها باید بیرون باشن و ووفر ها داخل درست میگم ؟؟؟

ببخشید این همه سوال کردم دلم پر بود دیگه تاجهای سر ! کمک بزرگی میکنید اگه جواب منو بدید !

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,839
44
بندرعباس
سلام.
اول ! این سئوالات رو در هر تاپیکی که در خصوص عایق و اکوستیک هست پرسیدید و کپی کردید و این برخلاف قوانین هست. یکجا بپرسید و صبور باشید تا دوستانی که در مورد سئوالتون تخصص و تجربه دارند پاسخ بدند !
دوم ! به نوشته خودتون دقت فرمودید ؟ واژه (( عده ایی میگن ! )) مکررا و بارها تکرار شده این اصلا خوب نیست که شما هر چی عده ایی یا دیگران گفتند رو سریعا بپذیرید شما دارای سئوالاتی هستید که در خودشون باز هم سئوال دارند !! دوست عزیز اینگونه موارد رو نمیشه کاملا در یک تاپیک پاسخ داد. مبحث اکوستیک هم چیزی نیست که به آسونی از کنارش گذشت. شما برای حل مشکلتون پاسخ میخواهید ؟ همه دنبال پاسخ مشکلاتمون هستیم ولی کمی نشونه و توضیح هم لازمه . بیمار وقتی به پزشک مراجعه میکنه لااقل علائم بیماری رو ذکر میکنه و پزشک بعد از معاینه تشخیص خودش رو اعلام میکنه. حل مشکل آکوستیک لزوما همیشه با پرسیدن سئوال در یک فوروم و اضافه کردن ند تا ابزوربر و باس ترپ و فوم شونه تخمی مرغی کاملا رفع نخواهد شد. !!! حتما باید محل توسط کسی که اطلاعات بیشتری داره بررسی بشه دامنه فرکانس و محدوده اون رو که آزار دهنده و مستلزم کنترل هست پیدا شده و بعد در خصوص کنترلش اقدام بشه.
شما فقط میفرمائید در اتاقتون هوم ! دارید. من فکر میکنم بزرگترین متخصصین علم اکوستیک هم بدون حضور در اتاق شما بتونند مشکل رو رفع و هوم ! رو کنترل کنند.
ثانیا اینکه شما هیچ اطلاعاتی از ابعاد اتاق. مواد به کار رفته در مصالح اتاق ( چوب ، سنگ ، شیشه ، گچ ، سیمان ،و...... ) ارائه نکردید بزرگوار.
همه اینها لازمه در کنار . و اگر بخواهیم تخصصی تر بگیم باید با سونومتر اتاقتون بررسی بشه . اگر دنبال رفع تخصصی اون هستید.
ثالثا در خصوص اتاقتون نفرمودید که وضعیت عایق فعلیش به چه شکله ؟ یعنی اصلا عایق فرمودید ؟ با چه موادی و به شکل انجام دادید ؟
همه این موارد لازمه و اینکه چقدر بودجه دارید و یا تمایل دارید چقدر هزینه کنید برای عایق ؟
تا بدین شکل بشه بهتر کمک کرد.

hesam steps

هنرمند
24/1/16
71
32
تهران
سلام.
اول ! این سئوالات رو در هر تاپیکی که در خصوص عایق و اکوستیک هست پرسیدید و کپی کردید و این برخلاف قوانین هست. یکجا بپرسید و صبور باشید تا دوستانی که در مورد سئوالتون تخصص و تجربه دارند پاسخ بدند !
دوم ! به نوشته خودتون دقت فرمودید ؟ واژه (( عده ایی میگن ! )) مکررا و بارها تکرار شده این اصلا خوب نیست که شما هر چی عده ایی یا دیگران گفتند رو سریعا بپذیرید شما دارای سئوالاتی هستید که در خودشون باز هم سئوال دارند !! دوست عزیز اینگونه موارد رو نمیشه کاملا در یک تاپیک پاسخ داد. مبحث اکوستیک هم چیزی نیست که به آسونی از کنارش گذشت. شما برای حل مشکلتون پاسخ میخواهید ؟ همه دنبال پاسخ مشکلاتمون هستیم ولی کمی نشونه و توضیح هم لازمه . بیمار وقتی به پزشک مراجعه میکنه لااقل علائم بیماری رو ذکر میکنه و پزشک بعد از معاینه تشخیص خودش رو اعلام میکنه. حل مشکل آکوستیک لزوما همیشه با پرسیدن سئوال در یک فوروم و اضافه کردن ند تا ابزوربر و باس ترپ و فوم شونه تخمی مرغی کاملا رفع نخواهد شد. !!! حتما باید محل توسط کسی که اطلاعات بیشتری داره بررسی بشه دامنه فرکانس و محدوده اون رو که آزار دهنده و مستلزم کنترل هست پیدا شده و بعد در خصوص کنترلش اقدام بشه.
شما فقط میفرمائید در اتاقتون هوم ! دارید. من فکر میکنم بزرگترین متخصصین علم اکوستیک هم بدون حضور در اتاق شما بتونند مشکل رو رفع و هوم ! رو کنترل کنند.
ثانیا اینکه شما هیچ اطلاعاتی از ابعاد اتاق. مواد به کار رفته در مصالح اتاق ( چوب ، سنگ ، شیشه ، گچ ، سیمان ،و...... ) ارائه نکردید بزرگوار.
همه اینها لازمه در کنار . و اگر بخواهیم تخصصی تر بگیم باید با سونومتر اتاقتون بررسی بشه . اگر دنبال رفع تخصصی اون هستید.
ثالثا در خصوص اتاقتون نفرمودید که وضعیت عایق فعلیش به چه شکله ؟ یعنی اصلا عایق فرمودید ؟ با چه موادی و به شکل انجام دادید ؟
همه این موارد لازمه و اینکه چقدر بودجه دارید و یا تمایل دارید چقدر هزینه کنید برای عایق ؟
عذر میخوام تاج سر اخه اینجا اینقدر خلوت شده هیچکی نیست جواب ادمو بده بزرگوار
والا جناب محبی اتاق 3*4 هست !

hesam steps

هنرمند
24/1/16
71
32
تهران
سلام.
این کروکی اتاق هست اتاق قبلا هم موکت بود هم شونه تخم مرغی ذخیم اما بعد کاغذ دیواری شد الان فقط شونه تخم مرغی هست البته پنجره رو هم با پلی اتیلن پوشوندم هم شونه تخم مرغی از نظر هزینه هم تا ببینم جواب دارم میگیرم هی خورد خورد خرجش میکنم فعلا که بیس ترپ سفارش دادم اگه ۷ تا کم اومد بازم براش میگیرم و بعدم قصد دارم دیفیوز اضافه کنم درب اتاق چوبی هست خداییش زیاد نشتی صدا ندارم انصافا بیشتر هوم در همون فرو رفتگی هست و دیواره کنار درب سمت دیواری که کمد دیواری هست زیاد چیزی محسوس نیس کمد داره عین بیس ترپ عمل میکنه گویا حتی تو اتاق کنار نشتی ندارم زیاد ( اتاق پدر ) اما اتاق خواب خودم کمی صدا میاد ! اما این لرزش که در فرکانسهای پایین رخ میده حسی بهم میگه قطعا داره طبقه بالا هم الان میلرزه

فایل های ضمیمه

hesam steps

هنرمند
24/1/16
71
32
تهران
طبق فرمول لاندا هم والا نمیشه حساب کرد تاج سر چون اتاقم وسایل زیاد داره و حتی راحتی های توی اتاق ابر هستن بذارید اصلا عکس اتاق رو بفرستم ببینید دو تا عکس اخر اونجاهایی هستن که من توش این مشکل رو میبینم دیوار سمت کمد دیواری و دیواری که پنجره داره به اون صورت مشکلی نداره دیواری که کنار درب ورودی هست و همچنین خود همون ضلع در که ارتفاع سقف هم کم میشه اونجاها مشکل دارم ممنون میشم راهنماییم کنی امید جان

فایل های ضمیمه

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,839
44
بندرعباس
با این حجم و مقدار فومی که استفاده کردید طبیعتا نباید همچین مشکلی داشته باشید هر چند اتاقتون باید از نزدیک بررسی بشه و با عکس و کروکی نمیشه به پاسخ رسید.!
نظر به اینکه فرمودید باس ترپ خریداری کردید اونها رو هم نصب کنید و تست بفرمائید.
ضمنا مانیتورهاتون رو هم عمودی بگذارید هر مانیتوری برای قرار دادن افقی طراحی نشده !! صرفا دیدن چند عکس که مانیتور و افقی قرار دادن دلیل بر صحت اون نیست !
مطالعه بفرمائید :

Sideways monitors are a fallacy that you'll typically find from small studio owners and amateurs. Even the NS-10s that almost everyone turns sideways are supposed to be setup vertically.
When you see a professional studio putting the speakers on their sides, it's usually for two reasons: To get the small near-field monitors out of the way of the big main monitors and to increase visibility during a recording session.
Turning them on their side causes a few issues. One would be to create a sweet-spot in your horizontal listening position. If you move out of the sweet spot, then you'll encounter phase and crossover problems. Also, the waveguide is meant to broaden the high frequency spread. If you turn it sideways, the frequencies will now bounce off of your desk and ceiling likely rendering any acoustical treatment you put on the walls fairly useless.

hesam steps

هنرمند
24/1/16
71
32
تهران
ممنون امید جان اره بهتره بیس ترپها به دستم برسه و نقاطی که مشکل داره رو بپوشونم تا بعد باز ببینم باید چیکار کنم !
در مورد مانیتورینگ هم امید جان دنبال میز هستم اگه ایستاده بگذارم جایی برای اون مانیتور 19 اینچیم ندارم فعلا باید با همین سر کنم تا یه میز و صندلی هم ردیف کنم براش
امید جان فقط بازم سوال ؟!؟!
اینکه سقف رو چکار کنم امید جان ؟ ترکیب ابزوربر و بیس ترپ اویزون از سقف رو پیشنهاد مینکید یا ترکیب دیفیوزر و بیس ترپ اویزون رو ؟؟( یا اگر پیشنهاد دیگه ای خودتون دارید بگید )
و در اخر این عکس رو ببینید این دیوار روبروی اسپیکر هست یه مترش دره یه مترش کمد دیواریه فقط یه مترش خالی میمونه تازه گفتم که اون قسمت پره هومه باید بیس ترپ بخوره و دیگه شاید همون یه مترم جا نباشه برای دیفیوز روبروی اسپیکر کجا رو دیفیوز بزنم به نظرت امید جان چون میبینی که ابزوربرا زیاد هستن !

فایل های ضمیمه

آخرین ویرایش:

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
دوست عزیز با این حجم فومی که به در و دیوار اتاقت زدی ! خوب high frequencyتو محیط حذف میشه و low frequency تو محیط میمونه !
زدن فوم آکوستیک به دیوارهای اتاق قاعده و تعداد داره و نباید زیاد از حد ازش استفاده کرد.
به هر حال اگر بیس ترپ ها را زدید و جواب نگرفتید حتما تعداد فوم هاتونو تو محیط کم کنید

بالا