آخرین ارسال‌ها

سوالاتی در مورد میکس و مسترینگ اهنگ

29/5/14
204
23
سلام
میدونم که بارها در این باره بحث شده ولی عموما در مورد موزیک های پاپ با کلام هست . اما سوال من در مورد موزیک راک بیکلام هست یعنی اصلا کاری به شعرو تنظیمشو اینا ندارم .
فرضا من یک اهنگ ساختم که ملودیش با گیتار الکتریکه . ریتمش هم با پیانو و گیتار هست و همچنین از گیتار باس و درامز هم استفاده شده که بعضی هاش ضبط و بعضی هاش از وی اس تی استفاده شده حالا اینارو باهم چیدم یعنی فقط یه ملودی ننوشتم بلکه همه ی اجزای موسیقی رو نوشتم (مثل فایل های guitar pro یا سایت songsterr ) حالا دقیقا مرحله ی بعدیه کار چیه ؟ فقط میکس و مستر مونده ؟ تو میکس و مستر دقیقا چیکار قراره بکنیم ؟
بعد اینکه کتاب کلی و خوب یا ویدیو ی خارجی میشناسین در این مورد ؟ اموزش های تو نت خیلی کمه و اصلا حرفه ای نیست خواستم بگم اگر کتاب خوبی در این مورد میشناسین حتما حتما معرفی کنین (کتاب های داریوش فرسایی هم وجود داره ولی کیفیت ویدیو و صداش خیلی پایینه )
با تشکر

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,641
53
.
جمله ی قابل توجّهیه:
تو میکس و مستر دقیقا چیکار قراره بکنیم؟

این مثل این میمونه که از یه آرشیتکت بپرسیم: خب الآن من سیمان و آجر و تیر و همه ی مصالح ساختمان رو دارم. الآن دقیقاً چکار باید بکنم تا یه برج بسازم؟:happy-43: شما کاربر تازه واردی نیستی و تا الآن دیگه باید متوجه شده باشی که کار پُست پروداکشن یک تخصصه. فرقی هم نمیکنه که پروژه باکلام باشه یا بیکلام. همونطور که خودت تجربه کردی که با دست کمک دراز کردن به نِت نتونستی چیزی کسب کنی، باید متوجه میشدی که این یک کار تخصصیه که باید از صِفر آموزش دید. مطمئن باش کتاب خودآموز هم همون تجربه ی نِت رو برات تکرار خواهد کرد.

29/5/14
204
23
من تا الان فقط در مورد نوازندگی و موسیقی و هارمونی یاد گرفتم الان وارد کامپیوتر و نرم افزار شدم و دقیقا میخوام از صفر یاد بگیرم منتها نمیدونم از کجا . یسری کتاب هارو قراره بگیرم ولی نمیدونم برای شروع خوب هستن یا نه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,641
53
.
من تا الان فقط در مورد نوازندگی و موسیقی و هارمونی یاد گرفتم الان وارد کامپیوتر و نرم افزار شدم و دقیقا میخوام از صفر یاد بگیرم منتها نمیدونم از کجا . یسری کتاب هارو قراره بگیرم ولی نمیدونم برای شروع خوب هستن یا نه
چیزهاییکه یاد گرفتی خوبه، ولی "میکس و مسترینگ" نیست! اون مباحث مربوط به پروداکشن و قبل از اون میشه. میکس و مسترینگ مربوط به پُست پروداکشن هست که مباحث اون کاملاً فنیّه و ربطی به اون مباحث قبلی نداره. مربوط به "کامپیوتر" هم نیست! مگه قبل از کامپیوتر "میکس" وجود نداشت؟! کامپیوتر صرفاً یک ابزار بهتر برای کار میکس میتونه باشه. و باز همونطور که گفتم کتاب و خودآموز هم کمکی برای شما نخواهد کرد. آموزش حضوری میکس و مسترینگ لازم داری شما.

29/5/14
204
23
راجع به هارمونی و گیتار هم همینو میگفتن همه که به استاد نیاز داری ولی حقیقتا خوب پیش رفتم و تو این 2 سال کلی چیزا یاد گرفتم و در حال یادگیری هم هستم . حرفتونو نقض نمیکنم ولی تو قرن 21 هستیم . هرچیزی رو میشه از اینترنت یاد گرفت . 3 - 4 تا کتاب فعلا مد نظرم هست که اگر کسی راهنمایی نکرد همونارو میگیرم ببینم چی میشه . ممنون بابت راهنمایی :)
[doublepost=1540017891,1540017143][/doublepost]ترتیب کار هاهم بگین بد نیست که به ترتیب پیش برم . مثلا غیر میکس و مستر چیز دیگه ای هم هست یا اول کدومه ؟ تنظیم اهنگ هم مربوط میشه به بقیه ی ادوات جز ملودی دیگه درسته ؟ مثل همین بند های راک که خوب اینم تا حدودی به هارمونی و پلی فونی و اهنگ سازی ربط داره اینم به کنار بعد این مرحله رو نمیدونم

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,641
53
.
دوست من، به نظر خودت اینطور میاد که "حقیقتا خوب پیش رفتم". از سوالاتی که پرسیدی مشخصاً پیداست که هیچ چیزی در مورد پروداکشن موسیقی یاد نگرفتی! شما حتی معنیِ "تنظیم" رو در موسقی نمیدونی. سوالاتی که پرسیدی آنچنان پَرته که اصلاً آدم نمیدونه چطوری جواب بده!! درواقع اصلاً سوالاتی هم نیستند که بشه با نوشتن پُست جواب داد. خب نتیجه ی خودآموز پیش رفتن برای شما همینه. شاید بعضی مباحث رو بشه خودآموز پیش رفت، ولی پروداکشن موسیقی، نه. گرچه شاید افرادی هم باشند که این پروسه رو تونستند خودآموز یاد بگیرند، ولی ما که قرار نیست راه خودمون رو بذاریم کنار و همیشه راه دیگران رو کپی کنیم. شاید اون افراد مستعد تر بودند، شاید هم IQ بالاتری نسبت به من و شما داشتند. اگه در پست بالا دقت کرده باشی من گفتم که: " . . . کتاب و خودآموز هم کمکی برای شما نخواهد کرد". یعنی اینکه راه "شما" این نیست، شاید راه دیگری خودآموز باشه.
با این حال تصمیم با خود شماست. راهی رو که پیش گرفتی ادامه بده.

29/5/14
204
23
خوب همونطور که من گفتم من روی موسیقی کار میکنم و نوازندگی و اخیرا هم هارمونی و این حرفا نه تنظیم کردم نه ساختم و سوالاتی که پرسیدم هیچ ربطی به حیطه ی کاریه من نداشت و اگر بلد بودم یحتمل سوال نمیپرسیدم . چرا فکر میکنید که علمی که دارین دست نیافتنیه ؟

29/5/14
204
23
پیشنهاد می کنم این مقاله رو بخونی
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
مقاله ی خوبی بود . سوالم این بود که مراحل بعد از ساخت ملودی و هارمونی چیه که تو این مقاله ی بالا به طور مختصر جواب داده شده . اگر اسم مقاله یه چیز بهتر بود با سرچ کردن به راحتی پیدا میشد و من تاپیک نمیزدم و این همه بحث به وجود نمیومد . thanks anyway

16/6/12
442
شیراز
تاپیک خاصی رو پیدا نکردم که سوالمو بپرسم !داشتم یکی از ویدیو هایbobby owsinski رو میدیم که رسیدم به بخش تنظیم اتک و ریلیس در مسترینگ و صحبت های ایشون درباره این دو و یه سری پیشنهادهایی که در مسترینگ و تنظیم اینها دادند ولی شیرفهم نشدم و اینکه بعد usually only the fastest attack and release setting will make the sound pump or distort این کمی گیج زدم !چون اتک آهسته اجازه میده به ترنسینت های سریع(Drums) که در کمپرسور تحت تاثیر قرار نگیرن و در مقابل ریلیس سریع باعث برگشت سریع سیگنال از کمپرسور میشه و این باعث loud شدن صدا و پامپینگ خواهد شد.ولی خوب باز هم به سورس موسیقیایی بستگی داره که ایا سورس ما ساستین بیشتری داره و یا ترنزینت بیشتری چون باز تو حالت های مختلف دیگه ای میشه پامپینگ رو حس کرد و در اخر باید با گوش تصمیم گرفت .ولی خوب ایشون اشاره کردن که معمولا و اینکه شاید بخاطر ژانرهای موسیقیایی که مسترینگ کردن و یا شنیدن این قانون معمول رو گذاشتن چون در مسترینگ موسیقی هایی با ترنزینت های بسیار زیاد این معمولا جواب نمیده.

آخرین ویرایش:

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,836
تهران
تاپیک خاصی رو پیدا نکردم که سوالمو بپرسم !داشتم یکی از ویدیو هایbobby owsinski رو میدیم که رسیدم به بخش تنظیم اتک و ریلیس در مسترینگ و صحبت های ایشون درباره این دو و یه سری پیشنهادهایی که در مسترینگ و تنظیم اینها دادند ولی شیرفهم نشدم و اینکه بعد usually only the fastest attack and release setting will make the sound pump or distort این کمی گیج زدم !چون اتک آهسته اجازه میده به ترنسینت های سریع(Drums) که در کمپرسور تحت تاثیر قرار نگیرن و در مقابل ریلیس سریع باعث برگشت سریع سیگنال از کمپرسور میشه و این باعث loud شدن صدا و پامپینگ خواهد شد.ولی خوب باز هم به سورس موسیقیایی بستگی داره که ایا سورس ما ساستین بیشتری داره و یا ترنزینت بیشتری چون باز تو حالت های مختلف دیگه ای میشه پامپینگ رو حس کرد و در اخر باید با گوش تصمیم گرفت .ولی خوب ایشون اشاره کردن که معمولا و اینکه شاید بخاطر ژانرهای موسیقیایی که مسترینگ کردن و یا شنیدن این قانون معمول رو گذاشتن چون در مسترینگ موسیقی هایی با ترنزینت های بسیار زیاد این معمولا جواب نمیده.
سوالتون چیه دقیقا؟

16/6/12
442
شیراز
سوالتون چیه دقیقا؟
سوال خاصی ندارم فقط خواستم نظر بقیه رو راجب برداشت من(البته این هم برداشت من نیست) از عملکرد کمپرسور و برداشت ایشون رو بدونم !البته طبق سبک موسیقیایی که خوب میتونه تاثیر گذار باشه در مسترینگ.
[doublepost=1542647396,1542642476][/doublepost]تو چنتا فروم خارجی گشتم و موضوع برام روشن شد.:happy-43:

سلام
میدونم که بارها در این باره بحث شده ولی عموما در مورد موزیک های پاپ با کلام هست . اما سوال من در مورد موزیک راک بیکلام هست یعنی اصلا کاری به شعرو تنظیمشو اینا ندارم .
فرضا من یک اهنگ ساختم که ملودیش با گیتار الکتریکه . ریتمش هم با پیانو و گیتار هست و همچنین از گیتار باس و درامز هم استفاده شده که بعضی هاش ضبط و بعضی هاش از وی اس تی استفاده شده حالا اینارو باهم چیدم یعنی فقط یه ملودی ننوشتم بلکه همه ی اجزای موسیقی رو نوشتم (مثل فایل های guitar pro یا سایت songsterr ) حالا دقیقا مرحله ی بعدیه کار چیه ؟ فقط میکس و مستر مونده ؟ تو میکس و مستر دقیقا چیکار قراره بکنیم ؟
بعد اینکه کتاب کلی و خوب یا ویدیو ی خارجی میشناسین در این مورد ؟ اموزش های تو نت خیلی کمه و اصلا حرفه ای نیست خواستم بگم اگر کتاب خوبی در این مورد میشناسین حتما حتما معرفی کنین (کتاب های داریوش فرسایی هم وجود داره ولی کیفیت ویدیو و صداش خیلی پایینه )
با تشکر
شما از یه طرف میگی منابع کمه تو اینترنت تو پست بعدی میگی در قرن 21 همه چی رو میشه از اینترنت یاد گرفت ؟
اگه میشه پس این انجمن برای یادگیری یک نفر هم نباید متقاضی داشته باشه و کلا نباید کسی در کره زمین باشه که احتیاج به یک استاد با تجربه داشته باشه.

مراحل ساخت موسیقی به شکل زیر هستش :

1) Songwriting یا همون ترانه و ملودی
2) تنظیم قطعه
3) میکس
4) مسترینگ

که هر کدوم از این ها نیاز به یادگیری و کسب تجربه به مرور زمان داره.

کتاب ها در این زمینه میتونه به شما در گام های اول کمک کنه، خوبه اما به هیچ عنوان کافی نیست.
شما به یک استاد با سواد و با تجربه احتیاح دارید.

صفحه ما در اینستاگرام

بالا