سلفژ شامل رپ هم میشه؟

شروع موضوع توسط mhayap ‏25/10/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک سلفژ شامل رپ هم میشه؟ تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    دوستان میخواستم بدونم سلفژ و صدا سازی شامل سبک رپ هم میشه؟ یا فقط مخصوص کساییه که اواز میخونن؟ واگه رپو هم شامل میشه خوش حال میشم توضیحاتی دربارش بدین راستی واسه رپ هم میشه تست صدا داد؟

2. akbar66

akbar66

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, wavelab
    سلام دوست عزیز .. برای شروع هر کاری نیاز به کلاس هست ... البته من رپ کار نکردم و توی سلیقه ی من نیست .. اما قطعا تکنیک های آوازی میتونه بکار شما بیاد .. مثلا نفس گیریها و درست خوندن .. بهتر دیدمون رو یه خورده حرفه تر کنیم ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. AmirMehdiKarimi

AmirMehdiKarimi عضو سایت

امتیازات:
    +42 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    دوست من ایشون درباره چیز دیگری سوال کرد...رپ هم یه نوع سبک هست مثل سبک های دیگه و قابل احترامه...
    موسیقی مقام به خصوصی نداره که اول کلاسیک پادشاه باشه و بعد پاپ وزیر و رپ سرباز...
    مخاطب خاص خودشو داره...تو هر سبکی هم میتونه اون کار حرفه ای بسته بشه یا خیلی ضعیف...
    تا جایی که من میدونم صدایی که خواننده از رپ خوندن تولید میکنه دارای فرکانس مشخصی نیست و شبیه حرف زدن معمولی میمونه و چون بالا و پایینه زیادی داره و نمیشه باهاش از روی ساز کوک خاصی رو گرفت به نظرم سلفژ کلاسیک یا ایرانی شاملش نمیشه...چون نمیشه آوا خوانی رو تو رپ انجام داد...
    پیشنهادم بهت اینه که اگر واقعا میخوای رپر خوبی بشی اول از همه سعی کن محتوای متنایی که مینویسی رو قوی کنی و بعد روی نفس گیری هات دقت کنی یا چند جلسه ای از یه استاد آواز روش تنفس و خوندن صحیح رو یاد بگیری...و اینکه با کسایی که رپ کار میکنن خیلی بگرد و با هم یه جا جمع بشید و تمرین کنید...
    اگر استعداد رپ تو وجودت باشه حتما موفق میشی...

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. Pter

Pter عضو سایت

امتیازات:
    +136 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, studio_one
    عزیز شما اصلا معنی درست از خالتور رو میدونید؟؟! از لحن حرف زدنتون مشخصه با این سبک مشکل دارید و دارید با نفرت حرف میزنید
    خوشبختانه الآن هیپ هاپ در چند سال اخیر ایران انقدر پیشرفت داشته که سبکهای دیگه در ایران در هیج دوره ای نداشتند
    در مورد تاپیک هم باید عرض کنم دونستن سلفژ کمک میکنه ولی لازم نیست این به این معنی نیست که سبک ساده ای باشه به این معنیه که طرز ادا (خواندن) توو این سبک طوریه که باید زبان عامیانه باشه و ساده برعکس سبک هایی مثل پاپ که کشیدن و تحریر توشون نقش اصلیو داره

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. Mohammad-R

Mohammad-R عضو سایت

امتیازات:
    +316 / 0 / -0
    با سلام و درود !
    بستگی به کار خودتون داره ! نه میشه گفت داره ، نه میشه گفت نداره ! اما اکثر مواقع نداره (مخصوصاً تو ایران) !
    مثلاً آهنگ Not afraid از eminem که مثل سبک های پاپ و ... نت صدا خیلی جابجا میشه تحریر داره ! و یه آهنگی مثل "به چی اعتقاد داری" از "بهرام" یکنواخته و به قول جناب AmirMehdiKarimi مثل حرف زدن معمولیه !

تو هر سبکی که کار می کنید دنبال نوآوری باشید ! نوآوری اگه خاص باشه خیلی مخاطب پذیره ! مثلاً یه گروهی مثل Tiktak که یه جور کار جدیدی ارائه کردند و طرفدارای زیادی رو جذب کردند !

6. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    حق با شماست به نظر من تو رپ 3 چیز خیلی مهمه: 1_ریتمی که میسازی 2_نحوه ی صحیح خوندن روی بیت و 3_شعر قوی با محتوای دلنشین

7. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    کوک خوندن نیاز نداره رپ ، از لحاظ نت ها .
    اما حتما باید ریتمهای مختلف رو بشناسی .
    مهمترین چیز اینه که ریتم خونی رو قوی کنی .

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  8. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    من نمیدونم چرا دوستانی که شروع به کار هیپ هاپ یا رپ میکنن به همه چیز توجه دارن جز ترانه و شعر که 90 درصد سبک رپ تو همون خلاصه میشه ! به نظر من شما بیشتر وقتت رو بروی ترانه و شعر بذار . که خود این کار لازمش اول استعداد دوم مطالعه فراوان و فکر بازه .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  9. alitntrap

alitntrap عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    درود.
    اصل رپ شعر و فلو یا همون نحوه خوندن یا استایل هستش.

- - - - - - - - - -

درود.
    اصل رپ شعر و فلو یا همون نحوه خوندن یا استایل هستش.

10. amin8242

amin8242 عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نظر من سلفژ و صداسازی شامل رپ نمیشه چون رپ آواز نیست.

رپر باید روی فن بیان و شخصیت صدایی و حس خوندنش کار بکنه.

11. haD

haD عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان رپ سبکی هستش که تحت تاثیر سبک جاز قرار گرفت و رنگ جدیدی به خودش گرفت (رپ بعد از کامپوتری شدن واقعا هارمنیک)شدبه نظر من هر کس که علاقه به موسیقی داره باید یه چیزایی در مورد پیرامون موسیقایی بدونه یعنی این که رپ یا هر سبک دیگه زیر مجموعه ی یک هنر و زبان جهانی هستن(موسیقی).اگه بخواین واقا رپ کار کنید باید با اصول خوانندگی اشنا باشید از صدا سازی تا کنترل صدا .و لطفا کسایی که موسیقی خاصی رو دوست دارن فقط تو سبک خودشون نظر بدن و به سبکای دیگه مارک نزنن.با تشکر.هاd

- - - - - - - - - -

سلام دوستان رپ سبکی هستش که تحت تاثیر سبک جاز قرار گرفت و رنگ جدیدی به خودش گرفت (رپ بعد از کامپوتری شدن واقعا هارمنیک)شدبه نظر من هر کس که علاقه به موسیقی داره باید یه چیزایی در مورد پیرامون موسیقایی بدونه یعنی این که رپ یا هر سبک دیگه زیر مجموعه ی یک هنر و زبان جهانی هستن(موسیقی).اگه بخواین واقا رپ کار کنید باید با اصول خوانندگی اشنا باشید از صدا سازی تا کنترل صدا .و لطفا کسایی که موسیقی خاصی رو دوست دارن فقط تو سبک خودشون نظر بدن و به سبکای دیگه مارک نزنن.با تشکر.هاD

- - - - - - - - - -

سلام دوستان رپ سبکی هستش که تحت تاثیر سبک جاز قرار گرفت و رنگ جدیدی به خودش گرفت (رپ بعد از کامپوتری شدن واقعا هارمنیک)شدبه نظر من هر کس که علاقه به موسیقی داره باید یه چیزایی در مورد پیرامون موسیقایی بدونه یعنی این که رپ یا هر سبک دیگه زیر مجموعه ی یک هنر و زبان جهانی هستن(موسیقی).اگه بخواین واقا رپ کار کنید باید با اصول خوانندگی اشنا باشید از صدا سازی تا کنترل صدا .و لطفا کسایی که موسیقی خاصی رو دوست دارن فقط تو سبک خودشون نظر بدن و به سبکای دیگه مارک نزنن.با تشکر.هاD

12. amin8242

amin8242 عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به هرحال محیط فروم و انجمن محیطی هست که کاملا نظر دادن آزاد هست.. هر کسی میتونه بیاد و با هر سبکی که هست نظر خودشو ارسال کنه و نظر همه هم محترم هست.

و کسی هم نمیتونه دیگران رو از نظر دادن منع کنه درحالی که خودش تا الان فقط 1 ارسال در انجمن داشته.

سبک رپ هم سبکی هست که متاسفانه هر کسی به راحتی میتونه بهش ورود کنه و بدون توجه به هیچ اصولی بیاد و رپ بخونه! امیدوارم هر کسی که میخواد وارد این سبک بشه واقعا برای مطرح کردن مشکلات و مسائل اجتماعی باشه و نه اینکه صرفا توش بد و بیرا بگن و اصطلاحات بد به کار ببرن و بعضی وقتها هم رقباشونو به دشنام بکِشن.

من یاس و محمدبیباک تنها کسایی هستن که در این سبک قبولشون دارم.

13. haD

haD عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوست عزیز 1منظور من شما نبودید منظورم کسی بود که به سبک رپ مارک خالتور زده بود
    2من وقت فعالیت تو فضای مجازی رو ندارم وگرنه تا الان خدمت دوستان رسیده بودم(شما خودتون از اول با یک پیغام شروع کردید)
    3یک انتقاد (واسه خودتون دشمن تراشی نکنید چون بچه های فعال تو موسیقیه ایران جز همدیگه هیچ دلگرمی ندارم)بازم اگه نظر من ناراحتتون کرده شرمنده.
    بازم ممنون

- - - - - - - - - -

سلام دوست عزیز 1منظور من شما نبودید منظورم کسی بود که به سبک رپ مارک خالتور زده بود
    2من وقت فعالیت تو فضای مجازی رو ندارم وگرنه تا الان خدمت دوستان رسیده بودم(شما خودتون از اول با یک پیغام شروع کردید)
    3یک انتقاد (واسه خودتون دشمن تراشی نکنید چون بچه های فعال تو موسیقیه ایران جز همدیگه هیچ دلگرمی ندارم)بازم اگه نظر من ناراحتتون کرده شرمنده.
    بازم ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  14. Mr.Amirreza

Mr.Amirreza عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, soundforge
    با عرض ادب خدمت تمامی اساتید و دوستان
    به نظر شخصی بنده،بستگی به سبک داره،چون تو سبک های افرادی مثل mojan YZ نیاز به صدای خوب و کوک هست،چون کارای امثال اون رو شنیده باشین یه زیر صدا داره،هرچند بخاطر سبکشون کلا زیرصداهارم تیون میکنن کارشونو،ولی خوب باز برمیگرده به خود شخص،
    یا به قول یکی از دوستان آهنگ های یاس رو شنیده باشین، عمدتا اونایی که سعید شمس آهنگسازی کرده یه زیر صدا که بیشتر تو تم موسیقی سنتی ایران هست تو آهنگاش داره!
    به هر حال به نظر من هرچی شخص اطلاعاتش رو تو سبک های مختلف موسیقی بیشتر کنه،آینده به کارش خواهد اومد و بعضی مواقع تلفیق سبک ها هم باعث بوجود آمدن سبک جدید میشه...:smile (35):

15. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    سلام به نظر من در موزیک رپ هم ، رپر یا خواننده می تونه صداش فالش بشه وقتی خارج از گام بخونه اما در سبک رپ چون تکیه بر روی ریتم خوندن هستش و ریتم یا همون بیت حرف اول رو می زنه فالش خوندن معنی پیدا نمی کنه.
    برای همین ما در موسیقی هیپ هاپ ، ما دو اصطلاح استایل و فلو رو داریم که با هم متفاوت هستن. فلو نحوه ی خوندن ملودی هستش. جملات خیزان یا افتان باشه یا در واقع نحوه ی ادا کردن جملات تکس. استایل هم در واقع مدل خوندن رپر هستش. مثلا استایل سروش لشگری رو در مقابل یاس می شه تا حدودی تفاوت رو احساس کرد ولی مثلا بیباک و یاس تا حدودی استایلشون نزدیک هستش. واسه همین کلاس سلفژ واسه یه رپر بی معنیه. تکس تو رپ خیلی مهمه. محتوا هم نداش نداش ولی ریتمیک و با قافیه باشه.

16. suymun

suymun عضو سایت

شغل :
    مدرس،آهنگساز،تنظیم کننده ونوازنده
    امتیازات:
    +69 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوست عزیز هر کاری نیاز به علم داره. حتی حرف زدن عامیانه ما هم روی گامه این رو در صدای مجری های برنامه های تلوزیونی و رادیو میتونی متوجه بشی. من با رپرهای زیادی کار کردم. اکثریت توی ریتم و ضرب مشکل دارن . اگر سلفژ را با کتاب پوزولی کار کنی 80% کتاب اول ضربخوانیه.

بارگذاری...