سفر

شروع موضوع توسط daghebabak ‏10/6/11 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک سفر تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. daghebabak

daghebabak ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    تو مسیل چشم من،
    سیل اشک جاری شده
    خیلی وقته تو سکوت،
    کار من زاری شده

موج دریا بی دریغ،
    هم تبار پای من
    شونه ی شنهای داغ،
    همدم غمهای من

تو وداع سرخ روز،
    ماتم شب شعله کرد
    هم قسم با هیمه ها،
    آه شب بو مسخ درد

توکه رفتی تا ابد،
    دشت بغضم غنچه زد
    کشتی شعرم تو گل،
    به امید جزر و مد

تو بگو با این جنون،
    که شدم زار و زبون
    لشکر غمرو چطور،
    بکشم به خاک و خون

روبه روم طرح چشات،
    سهم من نبود تو
    قبر تو سجاده شد،
    کار من سجود تو

توی قطب خواب تو،
    لحظه تکراری شده
    هرچی هس کابوسه پس،
    سهم رویا چی شده

انگاری تو فکر من،
    جای اسمت خالیه
    اما حتی یاد تو،
    واسه مرگم کافیه

توکه رفتی تا ابد،
    دشت بغضم غنچه زد
    کشتی شعرم تو گل،
    به امید جزر و مد

تو بگو با این جنون،
    که شدم زار و زبون
    لشکر غمرو چطور،
    بکشم به خاک و خون

رخت موجا پاره شد
    به تن دریای من
    تو سکونو بهت راه،
    خسته شد پاهای من

تو حریق شوم شب،
    اشک چشمم خسته شد
    در درهای خیال،
    روبه وهمت بسته شد

اما تا دوباره شب،
    رفتو بازم پر کشید
    چشم معصوم زمین،
    رد پاهاتو ندید

توکه رفتی تا ابد،
    دشت بغضم غنچه زد
    کشتی شعرم تو گل،
    به امید جزر و مد

تو بگو با این جنون،
    که شدم زار و زبون
    لشکر غمرو چطور،
    بکشم به خاک و خون

ترانه سرا:امید منتظری

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خیلی زیبا بود ، واقعا لذت برم

3. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    واقعا اینقدر بد بود که نظر نمیدید؟بی توجهی دوستان واقعا ملال آوره.لااقل ایراد بگیرید یا اگر خوشتون میاد بگید که انگیزه باشه برای گذاشتن کارهای بعدی

4. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام امید جان
    من یک نظر میدم که شاید انتقاد باشه .
    امید جان وزن اکثر شعرهای شما همین هست. این منو خسته میکنه و تنوع رو تو این مسئله نمیبینم تو شعرات.
    و اینکه طرز نوشتار شما عامه پسند نیست و من اینو به شخصه دوست ندارم .
    نمیدونم چجوری بگم ، شعرات خیلی شعره . یعنی خیلی اون حالت کلاسیک شعر رو داره و کتابی حرف زدنا و ......
    این رو من نمیپسندم.
    ولی تو سبک و کار خودت استادی
    موفق باشی

5. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    خوب من از نظرت ممنونم
    در مورد وزن شعرم چشم سعی میکنم دگرگونی ایجاد کنم
    در مورد نظر بعدیت چیزی میگم که آرمانمه.
    کلام راسخ و پر مایه همیشه درسته در کلام سخت گنجانده نشده اما هر کلمه ای باره معنایی،احساسی و اعجاز خودش رو داره.
    مثلا ما هر چه از هویت بگیم اون تاثیری که کلمه ی ققنوس که نماد هویته داره نخواهد داشت
    در ضمن دوست من ترانه یعنی شعر آهنگین
    و همچنین شما ترانه های ایرج جنتی عطایی،روزبه خانه بمانی،اردالا سرفراز رو ترجیح میدید یا مزخرفاتی که در لباس ترانه به خورد مردم داده شده و اونهارو مسموم کرده
    بد نیست ما بدونیم ادب ما وارث سعدیست وارث حافظ،شهریار،فردوسی بزرگ و این مردان پاکه.
    درسته که ادبیات معاصر و کهن با هم در یک چارچوب کلامی نیستند و تکیه کلامها عوض شده اما دوست من همین به قول دوستان ساده گوییهاست که ایرانی رو تنبل کرده تا جایی که تن به شنیدن خوشگلا باید برقصن میده نه اینکه اون نباید باشه اما اون جاش در مراسم رقصو پایکوبیه نه اینکه دیگه کسی نفس گوگوش رو بلد نباشه.مهتاب ویگن،شقایق داریوش،عزیز بومی ابی.بله این ادبیات مال اون سالها بود اما گمان نمیکنید آهنگ شکنجه گر داریوش پر از تشبیه های خارق العادست:سوی تو سجده میکنم دری به کعبه باز نیست.بس که طواف کردمت مرا به حج نیاز نیست.
    من و شما باید علم و تسلط به کلاممون بالا باشه و شنوندگانرو با ارائه ی کار پر مغز مجبور کنیم که دایره لغاتش رو بالا ببره
    اینطوری سخنوری مردم بالا میره
    از لحاظ روانشناسی میدونید که کسی که سخنور خوبی هست دارای اعتماد به نفس بالاتریه و وقتی اعتماد به نفس بالا بره استحکام در امور روزمره بالا میره و افق پیشرفت روشن و روشنتر میشه؟
    من و شما مسئولیم اگر این کار رو نکنیم مدیونیم به مردم
    گفتید شعرهای من خیلی شعره.خوب ترانه باید شعر باشه و شنونده رو با کلمات پر بار آشنا کنه.
    همیشه ساده سبز میخشکد همیشه ساده میبازد/همیشه لشکر اندوه به قلب ساده میتازد
    مرسی از نظرتون اما میدونم این حرفها این سم مانکنیهارو از کالبد جوانها بیرون نمیاره دیگه شرطی شدیم به شنیدن:وای چه خانوم هولویی/وای چه دماغ کوچولویی

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏10/6/11
  6. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    ببخشید اگر انتقاد میکنم یا نظر میدم.در مورد اشعار شما با نظر دوستمون موافقم.اما نه به این معنی که "چه خانوم هلویی" خوبه.نه اصلا.ترانه با شعر تفاوت داره .بردش هم خیلی زیادتره.برای همینم خطرناک تره.ترانه مقوله ای جدا از شعره سعدی و حافظه.حتی در مورد وزن و تقطیع کردن ترانه میبینید که کار به راحتیه اشعار کلاسیک نیست.بله خیلی خوبه که فارسی زبانها واژه های فارسی رو بیشتر بشناسند.اما این آموزش در قالب ترانه بسیار دشواره.نه اینکه اصلا نشه اما سخته.چون زبان محاوره دیگه خیلی ریشه کرده.شما هم ترانه تون با زبان محاوره ست.مسئله به نظر من ترکیب واژه هاتونه.ترانه باید طوری باشه که هرآدم بی سوادی حداقل نصفشو درک کنه.به مثالی که خودتون زدین دقت کنید "سوی تو سجده میکنم،دری به کعبه باز نیست" دو جمله کامل و ساده ای هست.شاید ایهام و صنعتی داشته باشه اما حداقل ظاهرشو میشه درک کرد.من شخصا از سبک شما ومثالهایی که زدین خوشم میاد اما گاهی صنایع و تشبیهات اونقدر زیاد هست که آدم گیج میشه.البته بعضی جاها هم واقعا به جا وزیبا میشینه.اما ترانه باید عامه فهم تر ازشعرباشه.بازم معذرت میخوام امیدوارم به کسی جسارت نکرده باشم

7. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    بله دوست من من هم با شما موافقم.
    جوابیه:من نگفتم ترانه با کار سعدی و حافظ همگامه اما این میراث زبان ماست.حتی مرحوم دهخدا که این کلامرو زنده کرده.خوب درسته که اینکه باید کلام عامه پسند هم باشه اما تا کجا تا اونجایی که روند حرکت این بیرق شکسته به گرداب بره؟ما شاهدیم که این کالبد نیمه جان زیر پای ترانه های آبکی داره جوون میده.من سعی میکنم محاوره ام رو روانتر و عامه فهم تر کنم اما رنگ آمیزی ترانه بر روی بوم ملودی چیزیه که با تشبیه و آرایه های کارا زیبا میشه نه اینکه سیاه قلم بده اما رنگ چشمرو مینوازه و این رنگ همون تشبیه های یک ترانه است.ترانه از شعر جدا نبوده و نخواهد بود.مولانا جلال الدین بلخی ملقب به رومی تا شاعر باشد بیشتر ترانه گو و چکامه سراست.اما مردم ما نیاز به عمل دارند و دیگه دارو جواب نمیده.باید شک الکتریکی بدیم تا قلب مسموم به دود عفیون "همه چی آرومه"ها خنثی بشن.من واقعا سعی میکنم ساده بگم اما دوست من از هر فردی بپرسی یک تشبیه از درخت بگو سایه بان رو میگه پس همه ترانه سرایی رو باید بتونن انجام بدن.اما فکر نمیکنید ترانه سرا کسی که تشبیهاتش خاص باشه.مثلا به زیر چتر درخت رفتن تا بارون گرمای خورشید خیسمون نکنه.جدا میگم محاوره خوبه اما هر چیزی جا ومکانی داره
    در کل ممنون

8. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    درسته اما ازنظر من مردم ما گناهی ندارن.مگه چندتا شعر فارسی و کهن توی کتابهای ما بوده؟باید کل حافظ و سعدی و فردوسی رو میخوندیم.درس فارسی ما اینه.از اونجا باید زبان فارسی رو زنده کرد.مگه مردم بیگناه در طول روز چند تا واژه کهن شنیدن که بخوان یاد بگیرن.ضمنا من گفتم ترانه عامه فهم باشه نه عامه پسند.اینکه میفرمایید ترانه از شعر جدا نبوده و نخواهد بود کاملا درست نیست.کسی نمیتونه قاطعانه بگه جداست یا نیست.بسیار شاعرداریم که از گفتن ترانه عاجزند و بسیار ترانهسرا که نمیتونن شاعر باشن.در مورد ترانه همه چی آرومه هم که نمیدونم کی سروده ،اتفاقا ترانه بدی نیست.چون با مردم ارتباط برقرار کرد.شاید بخاطر موزیک یا خوانندش بوده.اما حس خوبی داشت.موج مثبتی که توش هست خیلی خوبه.در مورد تشبیهات که فرمودین کاملا صحیح.منم از این کارتون لذت میبرم و بارها هم تعریف کردم.منظور من اینه که نیاز نیست ترانتون لبریز از این واژه هاوترکیبات زیبا باشه.بله کسی که ادبیات قوی داشته باشه شما رو تحسین میکنه.اما از هر صد نفر چند نفر ادبیاتشون قویه؟منظور من اینه.شما میتونید همین سبک و روندتون رو ادامه بدین که اصلا هم بدنیست.اما نباید انتظار داشته باشین همه با ترانه هاتون ارتباط برقرار کنن.موضوع فقط همینه.بازم میگم من خودم از اینجور کارها خوشم میاد.بازم ببخشید امیدوارم سو تفاهمی پیش نیومده باشه.مطمئنم شما حرف منو میفهمید

9. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    جالبه بدونید که من حتی یک بار هم نشده که رو به تو سجده میکنم ....... رو خودم بخوام گوش بدم و گوش داده باشم . ( افتخار نمیکنم به این موضوع ) فقط به اجبار شنیدم .
    چون حالت کتابی داره گفتار این ترانه . که من خوشم نمیاد ( نظر شخصی )
    من هم دارم رنج می کشم از این وای چه هلویی و ...
    ولی مردم ما ساده گویی رو بیشتر دوست دارن.
    انقدر خودشون مشکلات دارن که وقت نداشته باشن رو یه شعر یا ترانه فکر و تامل کنن .
    معمولا مردم ما در دو موقعیت احساسی موزیک گوش میدن.
    موقعی که میخوان غمگین بشن یا غمگین هستن یا میخوان آرامش پیدا کنن = آهنگ غمگین و لایت و .... گوش میدن.
    موقعی که میخوان شاد باشن یا دور هم هستن و ........ = آهنگهای شاد و ..... گوش میکنن.
    حالا اگر تو شعرهای این آهنگها پر از تشبیه و استعاره و کنایه و صنایع ادبی باشه شنونده فکرش میره به سمت درک این صنایع و از حس آهنگ غافل میشه و نمیتونه اونطور که باید ارتباط برقرار کنه .

پس سبک شعری شما به نظر بنده طرفداراش خیلی خیلی کم هستن .
    به خاطر همینه که نظرات کمتری میدن .
    باز هم میگم
    شما تو کارت استادی
    امیدوارم سو تفاهم نشه.
    من فقط نظرات شخصیمو گفتم.

10. jamehdarAn

jamehdarAn عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ترانه همه چی آرومه اثر خانم مریم اسدی ترانه سرای با سابقه ی حال حاضر کشوره که اخیرا مجموعه آثارشون به نام ترانه نام برده در کتابی گردآوری شده...دوست عزیز در شعرتون کلماتی رو به کار میبرید که با فضای شعرتون تناسب نداره نه اینکه نشه با اون کلمات شعرهای زیبایی خلق کرد ...مثل به کارگیری چند رنگه که اصلا با هم همخوانی نداره مثل(مسیل.قبر.سجاده.پاره شد و ...)...در کل بیشترین ضعف رو تو برقراری حس کلمات با حس و فضای کل کارتون میبینم همچنین ضعف در ثبات لحن و آهنگ کار دارید... موفق باشید...

11. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    با تشکر از شما دوست گرامی
    جوابیه:
    اولا مردم ما در حال حاضر که غم درگیریهای کاریرو دارند همچنان آهنگهای خوانندگانی چون ابی و داریوش و خانوم گوگوش و حامی عزیز و خواننده های با تعصب رو گوش میدهند
    دوما دلیل گوش دادن این عزیزان بخاطر چیست؟ آیا فقط بخاطر صداشونه؟خوب آقای مرتضی یا آقای شماعی زاده هم صداشون خوبه اما مخاطبشون کمتره.پس باید فهمید که تنها اینان خالق اثر نیستند من هم ترانه سرایی میکنم هم میخونم و اینرو باید دونست که خواننده ای موفق که باهوش باشه خواننده ی باهوش کیه؟کسی که بتونه شعر خوب آهنگ خوبرو تشخیص بده درسته؟
    اما ترانه ی خوبرو کی میگه کسی که فقط سعی در راضی کردنه مردم داره؟
    ما قومی هستیم که روستاهامون حداقل 4 برابر شهر نشینان ما هستند و جوونهامون بیشتر از قشر دیگمون.اگه بیشتر دقت کنید الان ترانه های آبکی بیشتر خریدار دار میدونید چرا؟چون ما بیکار بودیم تا فرق کار خوب بد و خوب شناخته نشه و مدرنیسم جای ایده آلهای مارو بگیره.
    مردم ما هنوز داریوش،ابی،حامی،گوگوش و... رو گوش میدن چون حرفشون حرفه با اینکه سخته(دلم مجمر آتش طوس کن/گلم ساقر آب انگور کن)
    کلام عامیانه خوبه اما عامیانه یعنی چه یعنی اینکه دیگه ما به گل انداختن لپ بی بی نمیگیم عامیانه اما خوشمزه تری از کرانچی نقل دهان مردم میشه
    پس ایراد از ترانه ای با چارچوب درست و حتی یدک کش کلمات دشوار نیست ایراد از اینجاست که مردم ما عاددت به تنبلی کردند و دیگه مارکت و بازار رقابت ما مسموم شده تا اونجا که کار خواننده و ترانه سرا و آهنگساز خوب از بد تمییز داده نمیشه
    در کل ممنون اما کاش یه خورده بنیادیتر نگاه کنیم خوشحال میشم این بحثهارو در صفحه ای که گذاشتم به نام همیاری برای بهتر شدن ترانه انجام بدید
    مرسی از نقدتون

با سلا م و تشکر بی پایان
    جوابیه:
    دوست گرامی من با جواب دادن نمیخوام از ایراداتم در برم به طبع من عاری از خطا نیستم
    اما بدونید که من خودم این آهنگرو گوش میدم و دوست هم دارم اما دلیلی بر اینکه ترانه این کار خوب هست نیست.
    خانوم اسدی نیز انسان هستند و اینکه همه ایراد دارند.
    ترانه های ایشون خوبه اما دلیل بر بی ایراد بودنش نیست
    و در کل این نظر من هست که اگر ترانه حتی عاشقانه و غم اندود حرفی نداشته باشه اصلا چرا گفته شه
    این ترانه فقط میگه همه چی آرومه و هیچ پیوندی بین موضوعات این کلام نیست
    و درباره نظرتون درباره کار من.
    دنیا پر از رنگه و اصلا این کلام خیلی سطحیه که ما بگیم رنگها باهم نمیان نه اینکه این کلام اشتباه باشه اما وقتی ما داریم درباره یک موضوع حرف میزنیم موضوعات پیرامونش در اون بی تاثیر نیستند.شما شاید با کلام من ارتباط بر قرار نکردی و این دلیل بر بودنش نیست البته نظرتون محترمه و من احترام میذارم و سرمرو خم میکنم.و سعی میکنم کاری کنم که همه اشعارم رو دوست بدارند.اما (مسیل.قبر.سجاده.پاره شد و...) شما گویا نتونستید در تجسم فضای حاکم بر ترانه ی من موفق باشید
    مسیل چشم واضحه که سیل برگردانیست که اکنون غرق سیل اشکه
    سجاده قبر یار یعنی معشوق از دیار ما رخت بر بسته و عاشق در فراغش نماز عشق بجا میاره و سر بر سجاده ی قبر او میگذاره
    پاره شد هم یعنی دریا در غم تو به سکون رسید و رخت موج رو از تنش بیرون کرد

هر کلامی بار معنایی و حسی خودش رو داره این دلیل نمیشه که چون ما از بمب اتم بدمون میاد انرژی هسته ای،اورانیوم،نوترون و پپروتون رو نقض کنیم
    این به زاویه ی دید ما ربط داره خواهش میکنم بچرخید و از زاویه ی سطحی نگاه نکنید و به مردممون اجاز بدیم که قوی شن
    مرسی از وقتی که گذاشتید با کمی تعمق در مسائل پیرامون پی میبریم که باید نسل آیندرو از خطر انحطاط در ای چالش و چالشهای دیگ هنجات بدیم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏11/6/11
  12. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من کل نظرات دوستان رو کامل نخوندم ، اما تا اونجایی که متوجه شدم راجه به پیچیدگی یا سادگی شعر و ترانه است.
    بزرگترین درد امروز جامعه ی ما اینه که عمق رو از ذهن ما گرفتن ، همه دنبال لقمه ی حاضر و آماده بلکه جویده شده می گردیم
    اینکه مردم حوصله ی فکر کردن ندارن درسته ، اما ما نباید تو جریان شنا کنیم ، ما باید جریان ساز باشیم ، حتی شده خلاف جریان شنا کنیم
    آلبوم مانی رهنما با وجود تمام پیچیدگی ها و بعضا سنگینی های شعر و ترانه مدتها به عنوان بهترین آلبوم موسیقی سال 89 در سایت موزیکما قرار داشت
    با وجود اینکه خلاف جریان موجود در موسیقی بود...

13. daghebabak

امتیازات:
    +252 / 0 / -0
    lمرسی محمد جان خوشحالم که میبینم کسی هست مثل من فکر کنه

دوستان من هنوز منتظر نقدهای شما هستم چه صلیقه ای باشه چه بر اساس علم من تشنه ی شنیدنش هستم چراکه بهتر شدن مستلزم نقد شدن و یافتن نقاط ضعفه.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏11/6/11
  14. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    کار شما خوب هست با تعدادی ایرادات که حتما رفع خواهید کرد . بعدها بیشتر توضیح خواهم داد . به نظر من بحث در مورد ترانه سرا و ... در تاپیک جدائی مطرح بشه بهتر هست . هرکس تعریف خاص خودش رو داره و برای بیان نظر در قالب شعر یا ترانه هم سبک خاص خودش رو .
    سپاس

15. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام مجدد به همه عزیزان

اجازه می خوام تا من کمترین هم نظرم رو درج کنم .
    ببینید عزیزان بر طبق گفته آقای Mohammad_Gohari عزیز ، ذهن ها به سمتی رفته که ترانه های اینچنینی رو خیلی نمی پسندند و صد افسوس که خوانندگان ما هم به سمتی رفتند که توان اجرای این چنین سبکی رو ندارند . در همین بازار موسیقی پاپ داخلی ، چند نفر رو سراغ دارید که به این سبک برای خوندن اتکا کنند ؟ اما سوال این هست که این سبک بد هست؟ شدیدا مخالفم . این سبکی هست که ما باید بریم به سمتش .
    حقیقت این هست که ما باید ترانه های نوشته شده رو به جامعه متصل کنیم . از طریق چه مجرائی ؟ خواننده . حتی اگر عده ای بی رحمانه به ما بتازند و این کار رو فروش احساس نام بگذارند مهم نیست . باید که یک قدم از سمت ترانه نویس و یک قدم از سمت خواننده برداشته بشه. اما متاسفانه این عزیزان گویا خیلی تمایل به اجرا این کارها ندارند و این می شود که هر روز تعداد ترانه های خوانندگانی چون ابراهیم حامدی و داریوش اقبالی و ..... را بچه های داخل می نویسند که صد البته این یک موفقیت هست چون این عزیزان واقعا در کار خود استاد هستند و اگر بخواهم مثالی بزنم ، آلبوم دنیای این روزای من رو مثال می زنم که اگر هر کسی جز داریوش اجرا کرده بود این خروجی گرفته نمی شد . این همون یک قدمی هست که خدمت شما گفتم . البته داریوش همیشه کارهای خوبی داره .

بارگذاری...