سرقت ادبي

شروع موضوع توسط معصومه افلاطوني ‏7/9/14 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک سرقت ادبي تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

1. معصومه افلاطوني

معصومه افلاطوني عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    سلام دوستان ،به تازگي يکي از ترانه هامو با نام(جنازه قلبم) توي يه وبلاگ ديدم با نام مهدي دهقاني،يه نيم ساعتي مات و متحير موندم که اگه اين ترانه منه اين کيه!!! ؟؟اگه اين ترانه من نيست پس من کيم!! ؟؟البته من اقدام به ثبت ترانه هام کردم اما مراحل اداري طولانيه،از دوستان خواهش ميکنم راهنمايي بفرمايند،از مديريت محترم خواهش ميکنم اگر بر خلاف قوانين سايت هست ،منو ببخشند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. majidkeyan

majidkeyan عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    نظر شخصی من: بی خیالی و نادیده گرفتن این مورد و ثبت باقی اشعار ، اگر از اقیانوس پیاله ای آب بردارند چیزی از آن کاسته نمیگردد. سخته ولی کاری نمیشه کرد .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون آقاي کيان از اونجايي که من معتقدم شعر و ترانه مثل فرزند شاعر هست اينکه بخوام قبول کنم کس ديگه اي عنوان مادرشو داره برام دردناکهوباز هم از اونجايي که کارخونه توليد ترانه نيستم و براي هر کلمه اش ساعتها وقت گذاشتم برام دردناک تره ولي باز هم از طريق قانوني اقدام ميکنم شايد بشه کاري کرد،ممنون که هميشه توجه داريد

4. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    چندتا نکته:
    شما چطور میتونید ثابت کنید ترانه ها مال شماست؟بعنی اول خواهریتونو ثابت کنید؟! جایی که ثبت نشده،نمیدونم تاریخ ارسال در یک سایت یا وبلاگ قابل قبوله یا نه.
    دوم اینکه اون سارق بی ادب! در یه وبلاگ به نام خودش زده یا چاپ کرده؟به نظر من وبلاگ مهم نیست اگه چاپ کنه قضیه جدیه یا اگه بفروشه به کسی،در هرحال هرکی زودتر اقدام کنه مالک اثره! اقدام رسمی منظورمه،شما همین فردا اقدام به ثبت اشعار کنید،از غفلت سارق استفاده کنید! یا یه وبسایت به نام masumehaflatooni.com درست کنید که همه شعراتون اونجا باشن و مشخصه مال شما هستن،البته ثبت رسمی بهتره،ظاهرا یه جاها و راههای ارزون و دم دستی برای ثبت اشعار وجود داره که دقیق نمیدونم،دوستان معرفی کنن و به مالباخته محترم کمک کنن!

5. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    دوست ندارم این حرفا رو بزنم.
    ولی خیلی پیگیر نباشید چون حتی اگر ثبت هم کرده بودید کاری نمیتونستید بکنید متاسفانه. خودمون میدونیم که شرایط هنری کشورمون چطوری هست.

باید تحمل کرد. زیاد این مسئله ها رو دیدم و پیش اومده که دیگه باید عادت کنید از این به بعد با دیدن ترانتون به نام کسی دیگه تا این حد شکه نشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون از اين همه دلداري شايد اگه به 110زنگ ميزدم اينقدر زود نا اميد نميشدم

7. saeid s

saeid s عضو سایت

امتیازات:
    +47 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تو این مملکت ما وقتی پول از کسی بخوای و چک هم ازش داشته باشی به این راحتی نمی تونی پولتو بگیری، چه برسه به اینکه یکی ترانه ثبت نشده شما رو مال خودش کرده باشه. به نظر منم به جای اینکه کلی وقت صرف این کار بکنی بشین و یه ترانه دیگه بگو. اینطور مقرون به صرفه تره

8. هدایی نیا

هدایی نیا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +358 / 0 / -0
    دوستان اگر اوضاع انقدر نا امید کننده است دیگه شعرامون رو جایی به اشتراک نذاریم. بهتر نیست?

9. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    دوستان من گفتم که اقدام به ثبت کردم اونمتقريبا سه ماه پيش ،اما من چون شهرستان هستم تا اين اثار بره تهران و کسب تکليف بشه وآگهي بشه طول ميکشه

10. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3

دوست گرامی من واقعیت رو به شما گفتم. نمیخوایم خودمون رو گول بزنیم فکر نمیکنم هدف شما از این پست هم دلداری دادن باشه.
    راهنمایی خواستید من هم تجربیاتی که شاید بیشتر از دهها بار پیش اومده رو در اختیارتون قرار دادم.

ترانه سراهایی که پرکار تر و شناخته شده تر هم هستند براشون چنین مشکلی پیش اومده که حتی خود ترانه در کتاب اون دوستان هم چاپ شده و بعد از پیگیری به هیچ جایی نرسیدند.

شما فقط و فقط در حالتی میتونید اندک امیدی داشته باشید که 1 - ترانه شما ثبت شده و چاپ شده باشه 2 - اون اثر که با ترانه شما تولید شده ثبت شده همراه با مجوز و رسمی باشه که در اون صورت در آخر یک جریمه نقدی برای طرف بریده میشه. و این مورد هم بسیار بعید هست

اما اگر حتی ترانه شما ثبت شده بود و در بهترین حالت پیگیری شما به نتیجه میرسید چون اون موسیقی رسمی و ثبت شده نیست هیچگونه رسیدگی نخواهد شد.

این واقعیت داستان بود که خدمتتون عرض کردم غیر از این همش میتونه دلداری باشه :)

به هر حال هر کاری مشکلات خودش رو داره و نمیشه به خاطر این مشکلات کلا هدف اصلی رو نادیده گرفت.
    قطعا بدون انتشار کارهاتون هم نمیتونید خودتون رو به جامعه هنری معرفی کنید.

پیشنهاد میکنم چنین اتفاق هایی رو به فال نیک بگیرید و پیش خودتون این تصور رو داشته باشید که حتما کار شما این قدر قوی و خوب بوده که دیگران بهش دست درازی کنند و این میتونه یک انگیزه برای بیشتر کار کردن و بهتر کار کردن شما باشه.

آرزوی موفقیت.

آخرین ویرایش: ‏8/9/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  11. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    بله حق با شماست ،بالاخره من در مالباختگي بي تجربه ام و فکر کردم شايد قانوني باشه که با اين نوع مسلئل قبيح در جامعه برخورد کنه ممنون

12. m1h2s3

m1h2s3 عضو سایت

امتیازات:
    +60 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    به نظر من این خودش میتونه استارت یه ترانه تازه باشه در مورد سرقت

13. majidkeyan

majidkeyan عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترانه سرا
    امتیازات:
    +374 / 0 / -0
    خانم افلاطونی لطفا آروم ، تمام دوستانی که دارن باهاتون مکاتبه میکنن خودشون ترانه سرا و هنرمندن ، خارج از گود نیستن که بگن لنگش کن ، من با شما همدردم و متاسفم از این اتفاق.اما دوست من اتفاقو همون قدر که هست ببین نه بزرگتر ، ترانه ی هر ترانه سرایی مثل بچشه ، اما شما اینو نباید اینجوری نگا کنی که این اتفاق دقیقا مثل "سرقت فرزند یک مادر " هستش و با اون مثل همچین اتفاق بزرگی برخورد کنی ، ترانه ی شما مال شما میمونه حتی اگه به نام کس دیگه ای ثبت بشه ، ارزش کار شما معنویه نه مادی ، الان اگه 110 هم به فرض محال طرف رو بگیره اعدام کنه و تو تمام رسانه ها اعلام کنن اون ترانه مال " معصومه افلاطونی " بوده نه" مهدی دهقانی" چیزی به شما اضافه نمیشه ، همونطور که اگه همه ی رسانه ها اعلام کنن این ترانه ی "مهدی دهقانی " چیزی از شما کم نمیشه. شما ترانه سرایید که از واژه هایی که تو دست همه هست ، چیزی خلق میکنید که خیلیا عاجزن از این خلق.به اثرتون به دید اثر معنوی نگاه کنید . نهایتا چند نفر میخوان به "مهدی دهقانی" بگن آفرین بابت این ترانه و اون میخواد چه لذّتی از "افتخار دزدیش" ببره؟
    نگاه کنید به جایگاه خودتون که حد اقل تو این سایت 100 نفر شمارو به عنوان "خالق ترانه"میشناسن(نه صاحبِ ترانه).
    اگه بخوایم مادی نگاه کنیم هممون باید جمع کنیم شعرامونو یه جا آتیش بزنیم. بدونید ترانتون به شهادت یک نفر(همون خودتون) مال خودتونه کافیه.
    در ضمن من خودم سال 90 یه مجموعه ی 100 ترانه ای ثبت کردم 2 ماه طول کشید تا به مرحله ی آگهی تو روزنامه رسید اونجا بهم گفتن ترانت ممکنه حتی قبل از ثبت اگه خوب باشه بره تو یه مجموعه دیگه ثبت شه

14. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    آقاي کيان حق با شماست ،من دلم پوست پيازيه،شايد براي من اين اتفاق بزرگه.به هر حال چشمه هاي شعرم هنوز خشک نشده وبايد اميدوار باشم وبا اين مسئله کنار بيام،ممنون که وقت گذاشتين

15. Milad_Deh

Milad_Deh

شغل :
    Lyricst
    امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دقیقا همچین اتفاقی برای منم افتاده (((((
    حدود یک سال پیش من یک ترانه نوشتم به نام (رویاها) و فرستادم واسه یه ترانه سرای نسبتا شناخته شده تا راهنماییم کنه قرار شد ایشون کارو ادیت کنن و به اسم هر دومون توسط یه خواننده ی معروف خارج کشور اجرا بشه . بعد دو ماه این کار توسط خانوم (م.گ) اجرا شد و هیچ اسمی از من برده نشده بود .
    من اولش خیلی ناراحت شدم . ترانه ی من به نام یه نفر دیگه ساخته و تنظیم شده بود . اما بعد یه مدت فهمیدم واقعا به صلاحم بوده............................

16. شادی غفاری

شادی غفاری عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +177 / 0 / -0
    درود خانوم افلاطونی عزیز
    تنها کاری که میتونیم انجام بدیم فقط ابراز تاسف برای این افراده که برای هنر ارزش قائل نيستند
    اميدوارم ديگه این اتفاق براتون نیافته
    ولی با وجود حرفای دوستان عزیزم که گفتن ارزش کار معنویه درکل حس بدی به آدم دست میده وناراحت میشه
    ترانه هایی که احساسی ودر موقعیتی خاص وبرای شخصی خاص سروده میشن سرقتشون برای ترانه سرای کار سخت تره به نظر من تا ترانه های سفارشی
    موفق باشید

17. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون دوستان خوبم،در کنار شما هم ترانه اي هاي عزيز