سبک های مختلف با گام های مختلف؟

شروع موضوع توسط rezalahiji ‏23/4/10 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک سبک های مختلف با گام های مختلف؟ تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. rezalahiji

rezalahiji عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, sonar
    سلام دوستان چند وقتی هستش که یه سوال تو ذهنمه.

سبک های مختلف مثه راک ، کلاسیک یا فولکلور هر کدوم جدا از گام هایی معمولی از گام های خاصی که مختص سبک هستش هم استفاده میکنند؟ و با سبک هایی معمولی چه فرقی میکنه؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏24/4/10
  2. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اگر منظورتون از گامهای معمولی گام های دیاتونیک(ماژور و مینور) هست اصالتا این گام ها برخاسته از موسیقی کلاسیک هستن وتقریبا در همه ی کارهای پاپ،کلاسیک و... هم از این گام ها استفاده می شه.اما گام های متداول دیگری هم وجود دارد که چندتاشونو اینجا معرفی می کنم.

Gypsy Minor (1 :یکی از گامهای مهمی که در سبکهای دیگه موسیقی استفاده می شه گام مینور کولی هستش که با نیم پرده بالا بردن درجه چهارم گام مینور هارمونیک به وجود میاد یعنی اگر گام لا مینور هارمونیک رو به عنوان مثال در نظر بگیریم این گام بدین ترتیب می شه:

سبک های مختلف با گام های مختلف؟-Amoll.zigeuner.png

2) Pentatonic :گام دیگری که در موسیقی کلاسیک،جز،و موسیقی مدرن استفاده شده گام Pentatonic نام داره که دو نوع ماژور و مینور داره ،البته این گام فقط 5 نت داره و در حالت ماژورش از درجات:اول،دوم،سوم، پنجم وششم یک گام ماژور و در حالت مینور از درجات اول،سوم،چهارم پنجم و هفتم یک گام مینور ساخته می شه.

3)Bluse :گام بعدی گام بلوز هستش که به غیر از موسیقی بلوز در موسیقی راک هم استفاده می شه فواصلی که فرم وحالت موسیقی بلوز امروزی رو تشکیل میده فواصل:سوم کوچک،چهارم درست ،چهارم افزوده ،پنجم درست و هفتم کوچک نسبت به نت پایه است.

سبک های مختلف با گام های مختلف؟-105089.image0.jpg

این گام ها پراستفاده ترین گامها در موسیقی می باشند البته گامهای متنوع دیگری هم هستند که کمتر استفاده شدن مثل گامهای کلیسایی(مدال) ،گام کروماتیک،گام اولیوه مسیان،گام دودکافونیک،کام آشیل دبوسی...

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. rezalahiji

rezalahiji عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, sonar
    ممنون از دوست عزیزم P A G A N I N I. فقط یه چیز گفته نشده. سبک های مختلف گام های خاص خودشونم دارن.

کتابی هست در مورده این گام ها توضیحاتی بده و این گام ها رو هم داشته باشه؟

4. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام دوست من با تشکر از جناب paganini توضیحات ایشون رو کامل میکنم. دوست من گام برای یک سبک مهم نیست خیلی قطعه ها هستند که هیچ تشابهی بین گام و سبک اونها نیست. اصولا گام برای به وجود آوردن ملودی استفاده میشه و از گامهای مختلف ملودیهایی با فضاهای متفاوت به وجود میاد و این ریتم و چگونگیه ضربها و... است که سبک رو بوجود میاره. من پیشنهاد میکنم که کتاب آکور شناسی و گامهای موسیقی تئلیف شهرام خوش صفت رو بخونی خیلی خوبه. rash

5. *ardeshir*

*ardeshir*

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اگر میشود توضیحی در مورد گامهای مجاری بدید...
    ممنون میشم جواب سوالم رو که در بخش "این چه گامی است" پرسیدم را بدهید...
    با تشکر از همه ی هنرمندان

6. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    باجازه دوستان و اساتید.
    گام مجار:
    C Db E F G Ab B C
    این گام با تکرار تونیک هشت درجه دارد و بین درجات یکم -دوم و سوم-چهارم و پنجم و ششم همچنین هفتم و هشتم نیم پرده وجود دارد که
    همین امر باعث بوجود آمدن این فضای فولکلور اروپایی در این گام شده.سوءالی بود در خدمتم.​

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. A.T.B

A.T.B عضو سایت

امتیازات:
    +141 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام دوستان میتونن به من کمک کنن که من چطوری بدونم واسه سبکم از کجا چطوری بفهمم از چه ابزاری باید استفاده کنم؟ حالا توهمه ی سبک های مختلف ممنون

8. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    بهترین کار و موثر ترین کاری که میتونید انجام بدید این هست که در مورد سبکتون مطالعه کنید و مهم تر از همه این که به آهنگ هایی از اوسطوره های اون سبک خواص مورد نظرتون گوش بدید این کار خیلی تاثیر داره گوش دادن به موزیک های برتر سبک مورد نظر.

باید چند وقت تمرکز و انرژیتون رو در اون سبک بگذارید پس از مدتی خودتون متوجه میشید که چقدر خوب با ریزه کاری های اون آشنا شدید.
    موفق باشید.

9. A.T.B

A.T.B عضو سایت

امتیازات:
    +141 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سبک من راک هست سبک سیروان اسطوره ی من سیروانه ولی خب نمیتونم باهاش ارتباط برقرار کنم تو میتونی یکم بیشتر راهمائیم کنی؟

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. گام موسیقی راک