سازهای نخستین در موسیقی الکترونیک 2

  • شروع کننده موضوع arsam
  • تاریخ شروع
7/11/09
242
118
43
ریتمی کون (1)​
ریتمی کون سازی الکترونیکی است که می تواند داده های هارمونیک را به داده های ریتمیک و بالعکس تبدیل نماید.این ساز توسط آهنگسازی بنام "هنری دیکسون کاول "(2) و مخترع روسی " لئون ترمین "(3)ساخته شد.اولین اثری که برای این ساز نوشته شد،" کنسرتو برای ریتمی کون و ارکستر" نام داشت که در سال 1931 توسط کاول ساخته شد.
هنری دیکسون کاول(1965-1887)در سواحل غربی ایالات متحده آمریکا،در فقر بزرگ شد.اولین کنسرت خود را هنگامی که 15 ساله بود،اجرا کرد که کار تجربی درخشانی بود.ابتدا تحت نظر" سی گر"(4)موزیکولوژی تطبیقی خواند و بعدها در نیویورک،زیر نظر "فون هورن باستل"(5)آن را ادامه داد.
لئون ترمین(1993-1896)به خاطر اختراع "ترمین"(6)شهرت فراوانی کسب کرده است.ترمین سازی الکترونیکی است که به هیچ تماس فیزیکی ای توسط نوازنده نیاز ندارد و نوازنده فقط با حرکت دادن دستهایش در اطراف ساز می تواند.هم گام و هم حجم صدا را کنترل کند و صدای ریز شبیه ویولن را به وجود آورد.ترمین در سال 1920 از روسیه به آمریکا رفت و در آنجا به عنوان مخترع سازهای الکترونیکی،از جمله ریتمی کون که با همکاری کاول ساخت،شهرت فراوانی کسب نمود.
کاول از ریتمی کون برای نوشتن آثارزیادی استفاده کرد،ولی بعدها به سبکهای موسیقی دینی تمایل پیدا نمود و این ساز را در انبارگذاشت.
25 سال بعد،تولید کننده و ترانه سرای انگلیسی،"جومیک"(7) (خالق اثر شگفت آور" تل استار"(8) در سال 1961) و شاگردش "هاینز"(9)برای یک سفر تحقیقاتی به نیویورک رفتند.آنها در شهر می گشتند تا قطعات و ابزار لازم را برای ساخت ساز مورد نظر خود بیابند.در این هنگام بود که میک،ریتمی کون را در یک مغازه سمساری در شرق نیویورک پیدا کرد.میک، این ساز را به استودیویش در شمال لندن منتفل کردو با آن آثار فراوانی را ساخت.زندگی پر از شکنجه و آزار میک به قدری دشوار شد که کارش به دیوانگی کشید و پس از بحث با صاحبخانه اش او را به قتل رساند و خود کشی کرد.
ریتمی کون،به همراه سایر وسایل استودیوی میک،حراج شد.در سال 1922،"نیک کوپ"(10)از گروه "پنین"(11)در استودیویی در شمال لندن کار می کرد که ریتمی کون را در قفسه های پشتی انبار استودیو کشف کرد.او که از تاریخچه این ساز خبر داشت،بلادرنگ آن را برداشت و بکار گرفت.
یکسال بعد گیتاریست کلاسیک بااستعداد،"جان کیم"(12)این ساز راهمرا با گروههای "کوپ"(13) و پنین نواخت.کیم و کوپ با همکاری یکدیگر،آثار بدیعی را با ریتمی کون خلق کردند.
1.rhythmicon​
2.henry Dixon cowell​
3.leon theremin​
4.seeger​
5.von hornbostel​
6.theremin​
7.joe meek​
8.telstar​
9.heinz​
10. nick cope​
11.pnin​
12.john came​
13.cope​

 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
7/11/09
242
118
43
سازهای نخستین در موسیقی الکترونیک 2

استاک کاتون(1)
این ساز یکی از سازهای اولیه الکترونیک است که توسط "هوگو گرنزبرگ"(2) اختراع شد.فرکانسهای صوتی در این ساز،توسط لوله های خلا ایجاد می شدند و صدای تیز و بلندی را به وجود می آوردند.کلمه استاک کاتون به معنای جداسازی نتها از یکدیگر و ارتباط نداشتن با هم است.گرنزبرگ سعی کرد با استفاده از استاک کاتون،یک ساز الکترونیک پلی فونیک بسازد.پلی فونی به معنای ترکیب صداهاست.چنین به نظر می رسد که گرنزبرگ سعی داشت نسخه مدرنی را از یک ساز دوره "باروک"(3)از جمله "هارپ سی کورد"(4)پلی فونیک بسازد.کسانی که با آثار" یوهان سباستین باخ"(5)آشنا هستند،این نکته ها را بهتر متوجه می شوند.ملودی تم پرلودها و "فوگوها"(6)معمولا بین دو صدا یا بیشتر،تقسیم می شود.این قطات را در آن زمان با کلاویه می نواختند که صدای استاک کاتون را تولید می کرد.
1.staccatone
2.hugo gernsback
3.baruque
4.harpsichord
5.j.s.bakh
6.fugue
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: