سازهای ابداعی جدید استاندارد های لازم رو دارن؟

شروع موضوع توسط saeed1364 ‏14/7/15 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک سازهای ابداعی جدید استاندارد های لازم رو دارن؟ تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    باسلام
    نظر دوستان رو در مورد سازهای جدید میخوام بدونم
    کسانیکه این سازهارو می سازن استاندارد های لازم رو رعایت میکنن؟
    این افراد تمام محاسبات ریاضی وفرمول های هندسی وفیزیک صوت و... ودر نهایت رنگ(طنین)ساز رو درنظر میگیرن؟
    تقریباهرسازی که جدیدا ابداع میشه صدایی بین دو ساز رو میده یعنی واقعا به این نوع صدا نیازی هست؟
    من نمیدونم چرا یه سازی نمیتونن درست کنن که رنگ جدید ومستقلی رو داشته باشه! استاد شجریان ساز دل ودل رو این اواخر ساختن که صدایی بین ویلن وکمانچه رو میده که بابک ثابتیان به معرفی این ساز پرداخته نظردوستان در مورد امثال این نوع سازها چیه؟ این سازها رو جامعه ایران می پذیره؟حدودا چندسال طول میکشه این سازها به صورت رسمی شناخته واستفاده بشن؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    شرمنده بنده عجله داشتم فقط با توجه به موضوع تاپیکت پیام دادم ببخشید
    من فرض میکنم سوالت فقط اینه ساز های ابداعی استاندارد لازم رو دارن؟
    خوب ببینین من میخام ساز ابداع کنم...بر فرض مثال کمان(ساز ترکی) میخوام بسازم تا حالا هم اونو کسی نساخته
    خوب چون نفر اولی هستم که دارم اونو میسازم و قبل من هم سازنده هایی در ساخت ساز های دیگه بودن
    بعضی از کارامو از بقیه ساز ها الهام میگیرم
    مثلا میگم در ساخت سازی که میخام بسازم بیام برای این ساز ارشه در نظر بگیرم و خرکش مثل ویلن بلند نباشه کوتاه تر
    یه سری مساعل تقلیدی هست
    ولی شکلش و اینا دسته خودمه با خودم میگم باید سازی بسازم که صدای خوبی داشته باشه
    خوب چون نفر اولی هستم که دارم کمان میسازم استاندارد هاشو خودم تعیین میکنم مثلا ابعاد جعبه رزونانس کمان فلان اندازه باشه چهار تا سیم داشته باشع
    ولی اگه یکی کمان رو ساخته باشه و منم بخام کمان بسازم و اسم سازیم که ساخته میشه کمان باشه باید از تمام اون قواعد پیروی کنه
    بر فرض مثال بنده درحال ساخته کمانچه هستم با همون قواعد وشکل اصلی بعد اسمشو بزارم ویلن اینجا اشتباهه
    اومیدوارم که فهمیده باشین

3. jim.root

jim.root کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +1,160 / 0 / -2
    نرم افزار:
    FLstudio
    اينجا يه ابهام وجود داره.مثلا اگر من بيام سازى بسازم كه مثلا يه گيتار باشه و در ادامه اون سه تار پس هنر خاصى نكردم ولى اگر بيام فلان ساز رو ابدا كنم كه تا حالا نه صدايى شبيه اون بوده نه كسى مثل اون رو ساخته پس شرايط فرق داره چون فردى كه ميشينه فكر ميكنه و براى ابدا سازش تلاش ميكنه پس صددرصد قبول نميكنه كه سازى غير استاندارد به دست بياد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    خوب این چیزی که شما گفتی همچی شخصی هست که رفته سیم سه تار به گیتارش اضافه کرده و ایرانیم بود
    الان اگه تار کشور ترکیه رو نگاه کنین 7 سیم داره که یکی خودشون اضافه کردن
    به نظر من دلیل منطقی نداره که من بیام ویلن رو بردارم و یه سیم عود بهش اضافه کنم بگم ساز ابداع کردم
    مگه چرا دلیل منطقی بر ایجاد صدای بهتری داشته باشتم
    مثلا یکی بگه ویلن 4 سیم داره چرا شما 5 تا سیم دارین میتونم بگم این طنین سازمو خوب میکنه ولی نمیتونم بگم سازی ابداع کردم به اسم ویلن+عود=ولعود

5. jim.root

jim.root کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +1,160 / 0 / -2
    نرم افزار:
    FLstudio
    اين فردى كه گفتين رو ميشناسم.ايشون مطابق با نيازشون اين ساز رو استفاده ميكنن.فكر كنم اسمش شهرام طلوعى باشه كه كار خاصى هم انجام نداده.مورد ديگر هم مثلا نوازنده گروه عجم كه سازى ساخته كه تركيبى از تار و سه تار و عوده ولى اين هم باز كار خاصى انجام نداده و فقط تركيب كرده.ولى مثلا من ساز زهى توليد ميكنم كه نمونش كه صداش رو اصلا تا حالا نشنيدين و تصورى هم ازش ندارين پس كى ميتونه منكر اين بشه كه اين ساز جديده؟؟الان هم طورى شده كه ساز هاى ابدايى بسيار كم هستن و بيشتر سازهاى جديد از ساز هاى ديگه الگو ميگيرن.به عنوان مثال تازگى ها شركت schecter سازى بيرون داده كه مخلوطى از گيتار الكتريك و گيتار بيس به صورتى كه اصلا تفكيك پذير نيستن ولى باز هم نميشه گفت ابدايى.

6. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    ممنون از دوستان
    الان سالهای زیادیه که هیچ ساز جدیدی با رنگ جدید ساخته نشده دلیلش چی میتونه باشه؟آیا ما در موسیقی به هیچ رنگ جدیدی نیاز نداریم ؟یا انسانها مکانیزه شدن وبا طبیعت ارتباط ندارن ونمیتونن از طبیعت الهام بگیرن وساز جدیدی رو ابداع کنن؟
    جالبه که(اگه اشتباه نکنم)تو ایران داره سازهای ابداعی درست میشه(سازی که مد نظر ما نیست،چون رنگ جدیدی نداره) ولی غربی ها اینچنین کاری نمی کنن یعنی یا ساز درست نمی کنن یا اگه درست کنن همه جوانب رو در نظر میگیرن وبا رنگ جدید درست میکنن تا تو تاریخ ماندگار بشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    بیشترین دلیلش میتونه موسیقی الکترونیک باشه
    زمان تولد موسیقی الکترونیک ، هنرمندان زیادی سمتش رفتند چون صدا های رویاییشون رو تونستند تولید کنند

علاوه بر اون در زمینه ساز های زهی ما تکامل کاملی رو شاهد هستیم و رنگ های صوتی زیادی توسط اونا تولید میشن و ترکیب اون با موسیقی الکترونیک تمام نیاز ها رو رفع میکنه

این عصر به نظرم عصر تکامل ساز های موجوده و نه به وجود امدن گونه جدبد

8. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,544 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    استاد بلبلا برای کسب معروفیت حاضرند هر کاری بکنند. ساخت ساز هم یک راهی برای رسیدن به این هدف بوده.
    وگرنه کجای دنیا کسی بوده که به فاصله دوماه دوتا ساز بسازه ؟
    سلانه و کرشمه و بم تار و.. یک کپی مجعول از سازهای موجود بوده . سازهایی که قدمتی نزدیک به چندصد سال دارند و به مرور زمان تکمیل شدند . اگر نقص و عیبی هست این وظیفه یک نوازنده یا سازنده ساز ه که این مشکل رو رفع کند و نه یک خواننده .
    ایشون ژوست بخونند هنر کردند :D

شما بجای این اینکه وقت ( طلا )‌ رو صرف این مسایل تخیلی و ماورایی کنید تشریف ببرید این سایتهای انگلیسی ببینید چطوری با ترانزیستور و کریستال صدای ستور رو سمپل کردند. این مادلینگه نه اینکه دوتا تخت چوب رو با منگنه و چسب ۱-۲-۳ به هم پیوند بزنند و واسش موزه بسازند.

توصیه من :این پست های چند روز شما رو من دیدم و به نظر من هیچ ارزشی نداره .
    اگر به دنبال مساله ای هستید اصل مطلب رو بفرمایید
    اینجا استادان زیادی هستند که میتونند به شما کمک کنند ( همونطور که قبلا هم به همه کمک کردند) ولی با طرح این سوالات بار علمی این فروم افزایش پیدا نمیکند و علاوه بر اون من نکته ی خاصی در موضوعات شما ندیدم که حداقل جواب مساله ی خاصی باشد
    در اضافه عرض میکنم با طرح سوالاتی به مشابه این موضوعات راه رو برای اسپمرها هموار میکنید.
    امیدوارم دلخور نشده باشید.

موفق باشید

9. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    ممنون ازشما
    من اون کلیپ ها رو که شما گفتید دیدم،اتفاقا تعجب من از مقایسه اینجور کارهاست که اینچنین سوالاتی رو به ذهن من میاره
    من نمیدونم چرا توایران همه اصرار دارن که سوال کردن عیبه،این موضوعی که من عنوان کردم نه تخیلیه نه ماورایی،تو جامعه عینیت داره،فقط مشکل ما اینه که تو همه مسائل استادیم وصاحب نظر ،اگه خدایی نکرده جواب سوالی رو ندونیم طرف مقابل رو متهم به هزله گویی واتلاف وقت میکنیم.

10. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,544 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    دوست گرامی
    . موزیک هم یک بیزنسه . همه این مسایل یک ویترین پر زرق و برق برای کسب فن و هوادار و ... هست .
    وگرنه این موزه قبل از ۵۷ کجا بود ؟ سلانه قبل از ۵۷ کجا بود ؟ باغ هنر بم کجا بود ؟
    هروقت جواب این سوالات رو پیدا کردی دلیل بقیه سوالات رو هم متوجه میشوید.
    به هرحال اگر تصور شما بر این هست که کسی قادر بر حل مساله شما نیست و همه اینجا اهل کلی گویی هستند هیچ کس اصراری بر ممبر بودن شما در این فروم نداره شما انرژی زیادی برای طرح پرسشهای غیرمنطقی و هجویات دارید . فرومهای دیگری مثل کلوب و فیسبوک هستند که میتونید ساعات خوشی رو در اونجا بگذرونید و از اعضای اونجا اطلاعات کسب کنید.

باز هم آرزوی موفقیت میکنم.

11. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    طبق قانون شماره 9سایت شما میتونستید سکوت اختیار کنید وخودتون رو استاد همه فن حریف جلوه ندید

12. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,544 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    این قانون رو اتفاقا برای شما نوشتند که در هپروت زندگی میکنید.
    یک نگاه به تاپیکهای خودتون بندازید (‌بخونید اتاق نشیمن ) از هر مساله ای (‌مثل دین / مذهب / فمیسنسم / رفتن به هپروت ) در اون یافت میشود الی یک مساله تخصصی راجع به موزیک
    و طبق همون قوانین به علت توهین این پست شما ریپورت میشود.
    ناراحت نشوید دوست گرامی :)

13. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    بحث باشما فایده ای نداره واین تاپیک از مسیرش داره خار ج میشه من دیگه ادامه نمیدم چون شما الان تو هپروتی

14. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,544 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    البته من و علی رغم میل باطنی خودم ترجیح میدهم کمی شفاف سازی کنم . پیشاپیش از اینکه وقت فروم به سبب این مسایل بیهوده گرفته شده از مدیران ارجمند و یوزرهای عزیز عذرخواهی میکنم .

چون به خودت اجازه نقد کردن دیگران رو دادی پس منم نقدت میکنم :

۱- بی سوادی
    ( تاریخ تولدت اگر ۱۳۶۴ باشه به میلادی برابر است با ۱۹۸۵ ولی تو پروفایلت نوشتی ۱۹۸۴ ) میتونستی از سایتهای کانورتر کمک بگیری و نکردی یعنی از اینترنت هم چیزی نمیدونی .!

۲- تو هپروت زندگی میکنی به این دلیل :
    سازهای ابداعی جدید استاندارد های لازم رو دارن؟-Screen Shot 2015-07-27 at 5.13.22 AM.png

۳- احترام به بزرگتر رو یاد نگرفتی. ( نوشته هات مثل لاتهاست )

۴- جز ایجاد درگیری بین کاربرها و یوزرها هنری نداری و سعی هم نمیکنی که بهتر بشوید (‌ از پستهای این چند روز اخیر این نتیجه رو میتونیم بگیریم )

۵- به نظر های دیگران احترام نمیگذاری ( منم در همین تاپیک دیدگاه خودم رو داشتم !‌)
    گرچه کسی که محترمانه هدفی رو دنبال میکنه به تمام نظرات اهمیت میده و لازم نیست اونها رو تفکیک کنه . اگر روال برعکس بود بود که همون اول باید مینوشتی من به X اعتقاد دارم و نظر مخالف رو نمیخوام . در اونصورت من هم تنهایت میگذاشتم تا در دنیای هپروت خودت با نظراتی که دوست داری بشنوی لذت ببری ! نه اینکه به هرکسی که نظری میدهد متلک بندازی . ( لات بازی ممنوعه !‌)

۶- توصیه آقای لایت عزیز رو در اون تاپیک نادیده گرفتی و هنوز از این تاپیکهای تره باری و بیهوده میسازی و اصلا مشخص نیست چه هدفی رو دنبال میکنی.

۷- فروم مدیر داره و میتونی نوشته های توهین آمیز رو ریپورت کنی . طبق قانون حق نوشتن جواب نداری . راه برای شکایت کردن باز هست . قانون شماره ۹ رو وقتی باید بیان کنی که خودت تخلف نکرده باشی !

۸- ما اینجا به در نمیگیم که دیوار بشنوه متلک پرونی ممنوعه ! همه ما اینجا دوست هستیم . گرچه خیلی با هم اختلاف سلیقه داریم . ولی به نظرات همدیگر احترام میگذاریم . توهین به شخص بابت نظر و تفکر اون شخص نداریم اصلا قابل قبول نیست !
    ( چیزی که خودم شخصا به اون اعتقاد دارم ولی برعکس شما احترام نمیگذارید )

چند مورد دیگر هم هست ولی ترجیح میدهم در فرصت دیگری در پ.خ بنویسم .

آخرین ویرایش: ‏27/7/15
  15. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,220 / 6 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    بنظر من طراحی و شکل گیری یک ساز بستگی به خلاقیت و نیاز و دستخوش بالا و پایین های تاریخی و فرهنگیه...!!!

ولی نمونه هایی هستن مثل استاد ژاله...!

http://golshanejan.persiangig.com/f_Jaleh3m_38935d6.jpg

یا مثلا این ساز ابداعی که ظاهرا چیزی بین تار و ستار هست...
    ( چون متسفانه این ساز استاد رو از نزدیک ندیدم...)

http://www.aftab.ir/articles/art_culture/music/images/fd0dbf9e673a7d81ab8f83a5f82cc5a3.jpg

یا اون سازی که استاد شجریان استفاده میکنن...

که لحجه ای شبیه به سلو داره طراحی این ساز هم توسط استاد ژاله بوده...:wink:
    http://golshanejan.persiangig.com/f_Jaleh5m_28629f4.jpg

و همچنین ابداع گوشی های پایه برنجی:peeking-65: که باعث سهولت کوک کردن و مانع از سایش چوب با چوب...

http://www.rezajaleh.ir/fa/media/k2/items/cache/36fdb1a35cd2f54f95cf2119fb5bc7ed_L.jpg

ساز های دیگر استاد :

نرگس :
    http://www.rezajaleh.ir/fa/media/k2/items/cache/8b6e33345ac8d5ffd9cf0d107a7d9e9d_S.jpg

هما :
    http://www.rezajaleh.ir/fa/media/k2/items/cache/f710044bf79a4b1f5d8b085e5e5d9711_S.jpg

دل آویز :
    http://www.rezajaleh.ir/fa/media/k2/items/cache/077ab55046ce80eaf9a3ddea999597ca_S.jpg

و ستار زیر عبایی :
    http://www.rezajaleh.ir/fa/media/k2/items/cache/19f9cefdfb07230a68581d617885a3af_S.jpg

برای اطلاعات بشتر به سایت استاد سری بزنید...:brb-14:
    زرر نمی کنین...;)

16. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    ممنون جالب بود
    کاش یه فایل صوتی هم ضمیمه داشتن.
    ولی یه جورایی همه سازها ترکیبی هستن یعنی یه ساز جدید که به هیچ سازی شبیه نباشه توشان نیست!

17. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,220 / 6 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    خوب اونطوری باید 100 ها سال صبر کرد .... ودید...

بارگذاری...