ساخت Drone به کمک گیتار الکتریک (انتقال تجربه)

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
466
763
93
26
با سلام.

فکر میکنم خیلی از اشخاصی که به دنبال موسیقی امبینت میرن، در پیدا کردن منابعی برای پیدا کردن صدای مناسب به ویژه روی گیتار الکتریک مشکل دارند، همه هم از آرشه و EBow نمیتونن استفاده کنن (بخصوص EBow که در بازار ایران به شدت نایاب و گرونه!).
در اینجا یک تجربه ساده رو با شما به اشتراک میذارم و چند نکته رو هم ذکر میکنم. این نمونه صدایی که من تونستم بسازم :

[aasmp3]177665[/aasmp3]

اول این رو بگم از پلاگین خاصی اسم نمی‌برم (به جز موردی که برای Smooth کردن صدا استفاده شده) چون ممکنه شما از پلاگین های متفاوتی استفاده کنید ولی روش کار تقریبا یکی خواهد بود. ولی شما به دو چیز اساسی نیاز دارید : ریورب و تاخیر.

ریورب :
از ریوربی استفاده کنید که سه تا ویژگی رو داشته باشه (تقریبا تمام پلاگین ها دارن) : Dry/Wet, Decay, Feedback . یکی از نکاتی که باعث میشه صدا اینطور کش دار و رویایی باشه اینه که پلاگین رو روی صد در صد Wet تنظیم کنید. اگر Dry بمونه، صدای پیک زدن و Pluckهم ممکنه به کار اضافه بشه که خیلی جالب نیست برای Drone. مورد بعدی، Decay عه که روی بلند ترین حالت ممکن تنظیمش کنید (بستگی داره پلاگینتون چقدر اجازه بده یا چقدر با تمپوی DAW شما سینک بشه).
مورد آخر، Feedback، این رو با Delay هم میشه تنظیم کرد ولی شخصا کمی هم فیدبک با ریورب به صدا اضافه کردم. حدود ۲۵٪ (با توجه به چیزی که خود پلاگین بهم نشون میداد).

دیلی :
از پلاگینی استفاده کردم که زمان تاخیرش تا ۶ ثانیه میتونست باشه (البته گزینه سینک و بای‌پس هم داشت) و فیدبک چپ و راست جدا بود. سمت چپ شش ثانیه و سمت راست سه ثانیه تاخیر تنظیم کردم و فیدبک چپ ۷۵٪ و فیدبک راست رو ۱۰۰٪. یادتون باشه این موارد کاملا سلیقه‌ایه و شما میتونید از انواع دیگر تاخیر هم استفاده کنید. مثلا Pitch Delay و ... .

میکس نهایی :
در میکس نهایی هم این پلاگین رو اضافه کردم و فیدبک رو اتوماسیون کردم (تا آرام وارد کار بشه و جنبه رویایی تر و زیباتری به کار بده) :

Shimmer.PNG


و البته کمی EQ و حذف فرکانسهای مزاحم (که این هم بستگی به نحوه رکورد خودتون داره).

سخت افزار مورد استفاده من هم کارت صدای Focusrite Scarlett Solo و گیتار آیبانز بود.

امیدوارم این پست مفید واقع شده باشه.
 

فایل های ضمیمه

  • تشکر
  • عالیه!
واکنش‌ها: kavir_0361, stefan و ayaramv