ساخت ایزولیتور وکال با کمترین هزینه

شروع موضوع توسط Omid-Mohebbi ‏19/8/15 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک ساخت ایزولیتور وکال با کمترین هزینه تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام دوستان
    من چند مدل ایزولیتور رو تست کردم و خیلی نتیجه مطلوبی نگرفتم.
    شاید هم چون اکوستیک دد روم من کیفیت و جذب خوبی داره به این نتیجه رسیدم.!
    اما بذارید یه بررسی بکنیم.
    یه ایزولیتور حد متوسط قیمتی حدود 350 تومن داره و یک پایه میکروفون که بتونه وزن اون و وزن میکروفون رو تحمل کنه قیمتی حدودا 220 تومن ( برند هرکولس )
    مدتها بود فکر میکردم کاش ایزولیتوری باشه که هم قیمتش مناسب تر باشه و هم ابعاد بزرگتری داشته باشه.
    مخصوصا برای دوستانی که محیطشون آکوستیک نسبتا خوبی نداره
    این فکر و ایده به ذهن رسید و موقعیتی پیش اومد که اون رو برای دوستی که نیاز داره بسازم.
    و اونم هم استفلاده از پاراون برای ساخت ایزولیتور هستش.
    پاراوان رو اگه بتونید از تولید کننده ها تهیه کنید قیمتی حدودا 90 تومن برای شما خواهد داشت. ( همین ها رو در شهر ما به قیمت 230 میفروشند ) و با احتساب کرایه شهری از کارگاه تا باربری ( 25000 ) و از باربری تا شهر شما ( دوستان غیر تهرانی ) اون هم 25000 تومن حدودا 140000 تومان تمام خواهد شد. اما در عوض شما میتونید ایزولیتوری بسازید که 180 سانتی متر ارتفاع و 180 سانتی متر عرض خواهد داشت و قابلیت این رو هم خواهد داشت که در زوایای مختلف قرار بگیره براتون
    خرید پاراوان هم از تولیدی ها کار سختی نیست. توی نت کلی کارگاه هستند که فروش آنلاین دارند.
    برای دوستان علاقه مند میتونم شخصی لینک کارگاه رو بفرستم
    پاراوان ها هم مدلهای مختلفی دارند. چهار چوب چوبی. لایه وسط ورق 3 میلی یا حصیری یا پرده ایی
    که برای ما بهترین گزینه مدلی هستش که چهار چوب چوبی و ورق ام دی اف 3میلی داشته باشه طبق عکس زیر

{username}-{filename}
    این مدل به دلیل داشتن حصیر به جای ورق پیشنهاد نمیشه :

{username}-{filename}

این مدل هم به دلیل نداشتن چهارچوب یا همون کلاف عریض مناسب نیست چون تحمل وزن مصالح اکوستیک بعدش رو نداره و در حالت عادی هم کمی لق میزنه

{username}-{filename}

و اما مراحل ساخت و لوازم مورد نیاز :
    خوب بعد از تهیه پاراوان ما به دو ورق فوم شونه تخم مرغی نیاز دارید. ترجیحا ورقهایی با ضخامت 3 سانت. چون بیشتر از اون باعث خفگی صدا و از دست رفتن برخی ریوربهایی میشه که عملا وجودشون لازمه
    و کمی هم چسب موکت لازم داریم.
    بعد از تهیه لوازم مورد نظر دیگه کار خاصی لازم نیست. کافیه ورقهای رو به اندازه 45 سانت در طول برش بدیم
    طول ورقهای فوم شونه تخم مرغی 2 در 1 متر هستش و اندازه هر لنگه پاراون هم 180 در 45 سانته.
    در واقع ما به 4 تا برش 45 در 180 نیاز داریم.
    پاراونها رو باید به شکلی بچینیم که نصف یک 6 صلعی رو تشکیل بده و یک خواننده بتونه راحت پشت اون قرار بگیره.
    بعد از اینکه اون رو به این شکل قرار دادیم ( چون معمولا لولا ها رو باید بررسی کرد و چون لولاها یک طرفه هستند اول باید مطمئن شد پاراوان در چه حالت یک سه ضلعی رو تشکیل میده ) اون قسمتها رو علامت گذاری کرده و چسب زده و ورقها رو روی اونها میچسبونیم. و میذاریم تا خشک و محکم بشه.
    دلیل اینکه اون پاراوان در عکس اول رو بیشتر مناسب میدیدم الان مشخص شد. پاراوانهای بعدی به دلیل نازک بودن چهار چوب و یا لایه وسط تحمل وزن فوم رو نداشته و بعدا تعادل مناسبی هم نخواهند داشت و به راحتی میافتن.
    خوبی این پاراونهای اینه که سبک هستند و ارتفاع و سایز بهتری رو دارند و با هزینه کمتری هم میشه اونها رو ساخت و حتی برای جلوی گیتار هم میشه استفاده شون کرد. یا حتی میتونید یک لنگه رو باز کرده و فقط سه لنگه اون رو استفاده کنید ( مدل مشابهی رو قبلا ساختم برای جلوی گیتار و سازهای کوبه ایی با ارتفاع یک متر و قابلیت اتصال به هم )
    حتی میشه لولا های اونها رو با لولا های دو طرفه تعویض کرد تا موقع جمع شدن فضای کمتری اشغال کنند و به راحتی گوشه دد رومتون بذارید.
    خودم هنوز ساختش رو برای اون دوستم اغاز نکردم چون امروز به دستش خواهد رسید
    اما در اولین فرصت در ادامه همین تاپیک با عکس نشون خواهم داد

آخرین ویرایش: ‏19/8/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 20
    • آموزنده آموزنده x 1
  2. ماهسون

ماهسون عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    وای چقدر عالی. یعنی با 100 تومن میشه یه اتاق نسبتا سکوت تهیه کرد؟ اگه نتیجه ی مطلوبی گرفتیئ مارو هم در جریان بزارید. من احتیاج دارم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    100 تومن نه بیشتر..
    90 بعلاوه 25000 کرایه و دو ورق فوم 60 تومن.
    اتاق سکوت هم نه.
    صرفا یه ایزولیتور

4. ماهسون

ماهسون عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    من در اتاقم میخوام یه اتاق سکوت 1.5 در 1.5 اکی کنم که قابل حمل باشه. با کمترین هزینه چه چیزی و پیشنهاد میدید؟

5. ساموييل

ساموييل عضو سایت

امتیازات:
    +80 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, FLstudio, logic, nuendo, reaktor, reason, sonar, wavelab, StudioOne
    با تشكر از زحمات استاد عزيز، ايده ى خيلى عالى هست، فكر كنم اگه عرضشو كمى بيشتر بگيرم، ميتونيم حتى ى اتاقك درست كنيم، ى اتاقك سيّار، واقعاً عالى ميشه، ممنووووووون

6. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بذارید بعد از اتمام بررسی میکنم و عملکردش و توضیح خواهم داد.
    بله عرضهای بیشترش هم موجوده و میشه یه کارهایی کرد. اما تا این ایده اولیه ساخته نشه نمیشه نظر نهایی داد

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  7. ساموييل

ساموييل عضو سایت

امتیازات:
    +80 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, FLstudio, logic, nuendo, reaktor, reason, sonar, wavelab, StudioOne
    استاد ى فكرى، به پايه هاش هم ميشه از چرخهاى كوچكى مثل چرخ كيفهاى مسافرتى يا... وصل كرد، براى راحتى جابجا كردن. بهرحال ممنون

8. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    چرخ رو بعید میدونم. چون دیگه تعادل نخواهد داشت. مگه اینکه چرخ خاصی رو براش پیدا کنم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    یه سالن همایش. رو دیدم با همینا اکوستیک کرده بودن
    حدود 100 متر مربع بود و دور تا دور سالن از همین پاروان ها کشیده بودن البته حصیری . فوم هم نداشت
    دو تا اسپیکر روبروی صندلی ها و دو تا پشت به صندلی ها بود
    دیوار ها هم معمولی (دیوار هارد) بودن ولی زاویه زیاد داشتن
    با این وجود ریورب زیادی حس نکردم با این که میتونست به اندازه hall ریورب بده

بیس ترپ نداشت چون اون جا ساز های سنتی استفاده میشد که بیشتر زیر هستند صدا ها

خلاصه عایق فرکانس میدل و بالا خوبی بود واسه وکال عالیه یه قسمت کوچیک رو میگیره

10. ماهسون

ماهسون عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0

11. MRN-MUSIC

MRN-MUSIC عضو سایت

شغل :
    آهنگساز - تنظیم کننده - معمار
    امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    *** یه نکته به نظرم میاد بهتر نیست ضریب جذب صدای مصالح اکوستیک رو پیدا کنیم توی یه جدول قرار بدیم بعد از بین مصالح مختلف بهترین رو انتخاب کنیم بعد بر اساس انعطاف پذیری اون جنس توی استفاده در جاهای مختلف یه سازه براش پیشنهاد بدیم که بتونیم بهترین استفاده رو ببریم از وسایل حاضر آماده توی بازار هم استفاده نکنیم. تو زمینه آکوستیک های ابتکاری مقاله های زیادی توی نت هست البته ترجمه نشدست میتونه کمک کنه. یه مشاور طراحی سازه یا یه معمار هم میتونه کمک کنه من خودم معماری بوده رشتم و تجربه طراحی سازه های خاص هم داشتم اگه کمکی خاستین میتونم در خدمت باشم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  12. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    من یه جدول دارم
    ساخت ایزولیتور وکال با کمترین هزینه-figure15.jpg
    ساخت ایزولیتور وکال با کمترین هزینه-1.jpg

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  13. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    صد البته
    نظر شما کاملا تخصصی و دقیقه
    اما یه مشکل هست
    ما در ایران هستیم و مصالح مورد نیاز مثل بلاد خارج راحت در دسترس نیست و اگر هم باشه تو ایران هر چی در مشخصات اونها نوشته شده باشه عملا اونجوری که میگن نیست.

• موافقم موافقم x 1
  14. MRN-MUSIC

MRN-MUSIC عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    ممنون دوست عزیز حالا به نظرم بهتره از بین اینها موادی که در دسترس تر و قیمتش مناسبتره رو انتخاب کنیم.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏19/8/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏19/8/15 ---
    درسته منم همین نکته رو در نظر گرفتم که موادی که بیشتر در دسترسه و از لحاظ قیمت به صرفه باشه رو انتخاب کنیم از بین اینها

• موافقم موافقم x 1
  15. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    بلاخره اینو از بوکمارکم گیر اوردم
    این سایت همه اجسام و ... رو حساب کرده با فرمول

Absorption Coefficient - Bembook

16. artinviolin

artinviolin عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +547 / 3 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, soundforge
    من یه فیلم از طریقه ساخت قابهای اگوستیک ک مثل قاب عکس به دیوار وصل میشن دیدم ک فکر میکنم خیلی کارامد باشه برای کسایی ک میخوام اتاقشونو اگوستیک کنندو ریورب و کنترل کنند....
    یه دونه ایزولاتور هم با ایده خودم ساختم ک البته روش هیچی نزدم یعنی شونه تخم مرغ..... و تا الان ازش استفاده نکردم و چون نیازم نبوده ولی به نظرم خیلی خوب شد..تقریبا چیزی تو مایه های همونهایی ک 300یا400 میفروشن یه دونه پتگیر هم خودم ساختم ک اونم خیلی جالب شده.. پتگیر حدود25 تومن افتاد پام...ایزئلاتور بدون اگوستیک حدود 10 تومن عکساش هم اگه شد حتما میزارم تا دوستان ببینن با کمی ایده میشه خیلی کارها کرد

17. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    با این وضع قیمت ها باید هم diy کرد بجای خرید
    البته عادیه چون اوردن بیس ترب که وزن کمی داره و حجم زیاد نمیصرفه
    منم ویدیو رو دیدم و برم کارگاه نجاری چند تا میسازم
    چون این فوم شونه تخم مرغی فرکانس پایین رو کم جذب میکنه و صدای بم رو همیشه با ریورب میشویم

چند تا بیس ترب روی دیوار ها و این ایزولاتور ها برای اتاق میخام بسازم
    هم زیباست و هم جذب خوبی داره
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏19/8/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏19/8/15 ---
    دوستان یه نکته رو میگم که فوم تخم مرغی بدترین متریال اکوستیک کردنه
    میدونم باهام مخالفت میکنید ولی اون طور که باید جواب نمیده
    چون فرکانس بالای 1 کیلو هرتر رو جذب میکنه

همه تجربه داریم که صدا رو بم میکنه
    پس هیچ وقت کل دیوار رو پوشش ندید

Egg Crate Foam
    Everyone has tried egg crate foam in their studio at one time or another.

At first glance, I admit…egg crate foam looks promising. It looks almost exactly the same as professional acoustic foam, just a little cheaper.

Except it’s not.

When you compare egg crate foam to a real acoustic foam panel, you notice one big difference: Density.

The real stuff is dense, while egg crate foam is much lighter. And the result is the same as in the other two examples: Not enough low end absorption, and a poor overall sound.

Do yourself a favor and avoid it.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏19/8/15 ---
    همچنین این چیز ها که از سقف اویزون میشن هم مفیده{username}-{filename}

18. MRN-MUSIC

MRN-MUSIC عضو سایت

شغل :
    امتیازات:
    +54 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام دوست عزیز
    من اول باید یه نکته رو بگم بهتون که موقع ضبط شما صداتون مستقیم وارد میکروفن میشه پس جذب شدن صدای پخش شده خواننده به اطراف ایرادی نداره که اتفاقا هر چی ضریب جذب بالاتر باشه صدای خواننده بدون بازخورد کمتری ضبط میشه پس بم شدنش دلیل بر بد بودنش نیست. فقط جایی که شما باهاش کار کردین احتمالا فقط از همین جنس کار شده درحالیکه دد روم باید ترکیبی از چند جنس اکوستیک و ویکوستیک باشه که هر کدوم برای خودش طراحی مهندسی صوتی خاص خودشو داره و اینکه کجا بهتره نصب بشن در چه ارتفاعی چه زاویه ای. نمونه چندتا عکس ددروم توی نت سرچ کنید حتما هم سعس کنید خارجی باشه چندتاش نگاه کنید مثلا برای اطراف یا پست سر یا ارتفاع های مختلف چه طراحی صوتی صورت گرفته. نکته بعدی هم در مورد ددروم که اغلب بهش توجه نمیکنن. هیچوقت نباید به این خیال که ددروم بهتر بشه کیفیتش همه جای دیوارو از کف تا سقف با اکوستیک یا ویکوستیک بپوشونیم. این کار کاملا غلطه باید یه فضاهایی هم مثل دیواره های صاف و ثیقلی وجود داشته باشن تا صدای زنده تری ضبط بشه. حس الکترونیک بودن صدای خواننده الان توی موسیقی پاپ ما زیاد به چشم میخوره دلیلشم همینه من هر استودیویی میرم میبینم برای کلاس یا نمیدونم خیالات واهی کل ددروم همین ورقه های شونه تخم مرغی چسبوندن حتی سقفش!!! :/

نکته دوم آویزون کردن یه تکه ماده اکوستیک به سقف عین اینه شما برای اکوستیک یه چوب لباسی بزارن وسط اتاق! خب شاید حس کنید ریورب صدای محیط کم شده ولی واقعا صدای نویز محیط رو هم کم میکنه؟ تو مساله اکوستیک پوشیده شدن سطوحی که باعث تشدید نویز میشن مطرحه نه جذب نویز محیط با یه همچین چیزایی. مثل پیشگیری بهتر از درمان میمونه شما باید ریشه تشدید نویز محیطی رو از بین ببرین. اول ازهمه عایق بندی بعد از اون کم کردن سطوح تشدید کننده.

این عکس اگر احتمالا متعلق به اتاق خودتون هست یکی از کارای مناسب واسه بهتر شدن صدای اسپیکراتون که به طور درست صداشون بشنوین پست محدوده کامپیوتر و مانیتورای صداتون ورق اکوستیک به عرض 60 سانت تا 1 متر جوری که وسط ورق با وسط مانیتورای صدا هماهنگ باشه نصب کنید.

البته ببخشید فقط تجربیات چند سالم در مورد مهندسی صدا رو بیان کردم چون مطالعه داشتم در این مورد عرض شد خدمتتون.

موفق و موید باشید

19. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوستان دیروز پاراون رسید. و کیفیت ساخت و استحکام خیلی خوبی داره منتها قبل از اون میبایست لولا ها با لولا های دو طرف تعویض بشن که در هنگام جمع شدن ضخامت 3 سانتی میتری فوم مانع از جمع شدن نشه و بشه اون رو در زوایای معکوس بست که جای کمتری بگیره.
    فقط یه بدی کوچیک داره. :D
    ارتفاعش زیاده و خواننده پشت اون محو شده و دیده نمیشه :D

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  20. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0
    اره مشکل انجاست که کل اتاق رو پوشش میدن و این کار هوم صدا رو زیاد میکنه
    میشه هوم رو با نرم افزار حذف کرد ولی تجربم این بوده که کسانی که صداشون بم تره . با حذف هووووم صداشون تودماغی میشه و مثنوعی
    علاوه بر اون اتاق های کنترل که معمولا میکس رو همونجا انجام میدن هم از دیوار تا سقف توسط فوم تخم مرغی پوشش میدن و این کلا مشکل تو خروجی کار به وجود میاره

اگه چند متریال رو با هم ترکیب کنیم نتیجه بهتری میده تا این که تمام فضا رو پوشش بدیم ... موافقم
    همین طور تمام دیوار نباید سافت باشه . درصد کمی میتونه خالی باشه که صدا طبیعی بشه و نه صدفه الکترونیک

استدیو اقای محبی تو این زمینه عالیه به نظرم . نه زیاد فوم تخم مرغی استفاده شده و همین طور اجسام استدیو باعث شکست صدا میشه . چند تا بیس ترب گوشه های اتاق احساس میکنم نیازه

خیر این اتاق خودم نیست . الان اتاقم روی هواست (به دلیل جابجایی وسایل واسه اکوستیک کردن)

بعد از اکوستیک هر اتاق با یه اسپیکر مانیتور نت های اکتاو های مختلف رو پخش کنیم نتیجه رو با یه میک در نقاط مختلف رکورد کنیم .. بعد از انالیز کار میتونیم ریورب رو ببینیم

متاسفانه قیمت تجهیزات اکوستیک بدلیل بازار محدود و حمل و نقل سخت هزینه بالایی داره
    این نکته رو بگم که که هزینه مشاوره و بازدید توسط شرکت هایی که این علم رو دارند هم واقعا بالاست

بهترین روشی که دیدم تو یه ویدیو این بود که یه نفر با نویزی رو تولید میکرد و ریورب رو اندازه میگرفت همین طور متریال اکوستیک به اتاق اضافه کرد تا به ریورب مورد نظرش رسید
    الان دنبال اون ویدیو هستم

بارگذاری...