ساخت آهنگ

شروع موضوع توسط M A 30 ‏23/7/16 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک ساخت آهنگ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    بنام خدا
    با عرض سلام خدمت دوستان
    وقتی شروع میکنم یه قطعه رو بسازم با چند تا مشکل مواجه میشم
    اول اینکه هیچ بیش زمینه برای ساخت ندارم که مثلا تو چه گامی باشه یا مثلا چطوری برسونمش به اوج چه اینترویی داشته باشه
    ( من شنیدم که افراد با تجربه اول گام رو مشخص میکنن ! خب وقتی ما هیچ بیش زمینه ای نداریم بر چه قواعدی گام مشخص میکنیم!؟
    دوم اینکه روی قطعه کار میکنم از یه جا به بعد دیگه نمیدونم باید چیکارش کنم که جذابتر بشه
    سوم ساختن اینترو برای قطعه
    چهارم فضا سازی
    اگه دوستان راهنمایی کنن ممنون میشم

2. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +893 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    کاملان برعکس هست . کسانی که تجربه دارن اول تکلیف خیلی چیزها رو معلوم میکنن و بد گام انتخاب میکنن. اگه تو ندونی که این آهنگی که مینویسی برای چه صدایی یا سازی یا چه جور نوازندیی (تو چه سطحی ) قرار هست اجرا بشه, انتخاب کردن گام کمک زیادی به یک با تجربه نمیکنه.

اگه تازه کار هستی, یه گامی که باهاش راحت تر هستی انتخاب کن و بد کم کم از گام هایی که ازشون ترس داری , یا خوشت نمیاد.....استفاده کن.
    هیچ وقت Intro رو اول شورو نکن. اول ملودی اصلی آهنگ رو تموم کن و بد یک intro بنویس که ملودی اصلی رو ساپورت بکنه.

سوال دومت, خیلی کارها میشه کرد , ولی خیلی بستگی داره به سبک و آهنگت . فقط روی همین سوال کتاب زیاد نوشتن. بهتر هست که سمپل آهنگت رو بزاری تا نظر بشه داد. وگرنه جواب کوتاهی برای این سوال نیست, یا حداقل من نمیدونم .

آخرین سوالت رو نفهمیدم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • آموزنده آموزنده x 1
  3. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    ممنون آقا sam از اینکه وقت گذاشتید و با زبون ساده مطلب رو بیان میکنید
    بس چیزی که شنیدم اشتباه بوده!!!!خودمم به این نتیجه رسیده بودم که نمیشه اول بگیم تو فلان گام بعد خودمون رو ملزم به همون گام کنیم
    من چون تازه کارم نت نویسی نمیکنم و میشینم بشت یه داو و شروع میکنم به آکورد گذاری یا ریتم ساختم بعد همینطور حسی ادامه میدم از یه جا به بعد به بن بست میرسم تقریبا میشه اهنگسازی و تنظیم با هم انجام میدم( اگه اینکار غلط هست شما بگید)
    موضوع دیگه اینترو که میسازم با قطعه هماهنگی رو نداره
    اگه میشه چند تا مثال که برای اکثر سبک ها یکی هست بزنید که از این بن بست ها بیرون بیام
  4. Iman.kh

Iman.kh عضو سایت

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    سلام دوست عزیز من شمارو خیلی درک میکنم چون خودمم تا همین چند وقت پیش یکی دو تا از این مشکلاتو داشتم ولی با یه سری تغییرات جزئی میشه این مشکلاتو حل کرد..
    اولین چیزی که به نظرم اصلاح کنید روش آهنگسازیتون هستش شما ابتدا باید یه سازی که بهش علاقه دارین و دامنه ی صدایی بالایی داشته باشه مانند پیانو یا گیتار انتخاب کنید و توانایی نواختنش رو تا حد متوسط به بالا به دست بیارید(لازم نیست خیلی خیلی غرق بحث نوازندگی بشید)که با توجه به این که می گید با تا حالا داو کار می کردید احتمالا یه میدی کنترلر یا پیانوی دیجیتال دارید و با همون پیانوتون اهنگسازی کنید یا اگر میدی دارید توی داو فقط با یه instrument پیانو کار آهنگسازی رو انجام بدید ...

دوم اینکه وقتی می خواید شروع به اهنگسازی کنید به همه ی جوانب فکر کنید ولی فقط تا حدی که محدودتون نکنه مثلا اینکه می خواید قطعتون چه احساسی رو بیان کنه و رو چه ریتمی می خواد ساخته بشه اولش چه جوری شروع و آخرش چه جوری تموم بشه و چه جوری به اوج برسه یادتون باشه موسیقی خودش به سمت اوج یا فرود حرکت نمی کنه شما باید حرکتش بدید

سوم اینکه هر چیزی که می سازید و قاعده و میزانی که می خواید اعمال کنید رو حتما نت نویسی کنید رو کاغذ....این خیلی مهمه...با اطمینان می تونم بگم هیچ اهنگسازی از روش شما استفاده نمی کنه شاید بیت ساز های سبک هیپ هاپ از این روش استفاده کنن ولی به اونها خیلی آهنگساز نمیشه گفت

چهارم اینکه موزیک خوب زیاد گوش کنید و به ساختارشون دقت کنید ....این خیلی کمکتون می کنه

امیدوارم مفید واقع شده باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    با کمال احترام در مورد قسمت آخر حرفتون موافق نیستم
    در ایران کسی نت نویسی نمیکنه و معمولا همه کار در Daw انجام میشه ، البته ممکنه بعضی افراد که خیلی مقید هستند این کار رو انجام بدن اما معمولا در ایران منظور آهنگ ساز همون کسی هست که ملودی تو ذهنش اومده و شاید اصلا سواد موسیقی هم نداشته باشه و تنظیم کننده کسی هست که باید ملودی اون فرد رو بگیره و با علم خودش هم آهنگ سازی بکنه و هم تنظیم و اینجاست که نیازی به نت نویسی پیدا نمیشه چون معمولا این مرحله توسط یک نفر انجام میشه و نت ها هم که در Daw جلوی چشمش هستند !

• موافقم موافقم x 1
  6. Iman.kh

Iman.kh عضو سایت

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    متاسفانه شما درست می فرمایید اکثرا همینطوری کار می کنن و به نظرم یکی از عمده ترین مشکلات موسیقی عامه پسند ایران همین کشکی بودنشه هر کس می تونه با دهنش صدا دراره و بیاد بگه آهنگسازم یا یه چیز الکی و کلیشه ای بنویسه بشه ترانه سرا....همین می شه که حجم موزیک های بد انقد زیاد میشه که کار های خوب
    اون وسط گم میشن....ولی من در راهنمایی ایشون چیزی که به نظرم درسته رو گفتم نه اون کاری که بقیه هم می کنن

• موافقم موافقم x 1
  7. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    من بیشتر منظورم آهنگ های بدون کلام هست. چون شعر تقریبا میسیر رو بهمون میده
    یه قطعه که نصفه ولش کردم گذاشتم لطفا اشکالات و نظراتتون رو بگید
    http://s2.picofile.com/file/8261083750/mohsen_azadi.mp3.html

8. DjConte

DjConte عضو سایت

امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    خیلی از سوالاتتون جوابی ندارن ، یا بهتر بگم قابل توضیح دادن نیستن ، موسیقی از احساس انسان نشات میگیره ، حتی اگر شما استاد تئوری موسیقی باشید بازم به کمک احساستون هست که میتونید آهنگ بسازید ، آهنگ زیاد گوش بدین ، به لحظه لحظه اهنگ دقت کنید ، کم کم متوجه خیلی چیزها میشید ، در ضمن معمولا آهنگها رو طبق یه ملودی ترانه میسازن و گام رو بر اساس اون مشخص میکنند ، اگر هم ترانه نباشه طبق اون ملودی که قراره باهاش ترانه خونده بشه میسازن ، البته ، به تعداد انسانها راه هست برای اینکار ، موسیقی اصول داره اما قانون قطعی و حتمی نداره چه بسا بعضی اوقات اصول رو کنار گذاشتن بعضی اهنگسازها ، چون فکر میکنن اینجور بهتره ، در کل تنها پیشنهادی که دارم اینه که بگم تلاش تلاش و تلاش و بازهم تلاش کن ، موفق باشی

9. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    لطفا هر ایرادی داره بگید

10. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    در حد یک ماکت خوبه اما انتخاب صداها به نظر من خوب نیست ، شما باید مشخص کنید سبک کارتون چیه و طبق قواعد اون سبک صداها رو انتخاب کنید
    البته قوانین برای شکستن هستند اما خب مثلا من از درام زیاد خوشم نیومد و صدای درام Korg های عروسی رو میده !
    اینو یادتون باشه که آرپژ های بانک اصلی نکسوز تکراری شدند و اگر دنبال صداهای خاص و جدید هستید بهتره استفاده نکنید مگر اینکه بانک های جدید دانلود بکنید
    البته یه قسمت از اینکه میگم انتخاب صدا خوب نیست برمیگرده به اینکه کار میکس و مستر هم نشده

و در نهایت اینکه آیا اینکار بر اساس ملودی شعر ساخته شده ؟ از نظر من جایی برای صدا خواننده باقی نمونده مگر اینکه ساز Lead حذف بشه و با همین ملودی خواننده بخونه

• موافقم موافقم x 1
  11. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    ممنون دوست عزیز
    نه بر اساس شعر نبوده و آهنگ تمرینی بود
    میکس و مستر هم نشده
    بیشتر نظرم این بود که ایرادای آهنگسازی و تنظیم رو بگید
    مثلا چه سازهایی باید اضافه بشه یا برای بهتر شدنش چیکار میشه کرد؟
    برای ادامه دادنش بیشنهادتون چی هست؟

12. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    من دقیقا نمیدونم از چه VST هایی استفاده کردید ولی صدای نکسوز زیاد به گوشم خورد
    درام به کل بهتره عوض بشه ، Reverb خیلی زیاد بود و ...

یک قضیه ای هم که هست اینه که بین یک موزیک بی کلام و موزیکی که Lead Vocal داره خیلی تفاوت هست ، شما خیلی تنظیم ها رو بررسی بکنید میبینید زیر وکال یک درام و بیس و شاید یک گیتار باشه و بقیه ی جذابیت آهنگ به وکال و ریورب وکال و هارمونی وکاله اما در همچین آهنگ هایی که بی کلام هستند داستان به کل فرق داره و نمیشه دقیقا نظر داد چون هدف شما یه کار رایج نبوده

13. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    همه صداها از نکسوزه برای درام هم از battery 4 استفاده کردم
    وقتی یه قطعه رو تا یه جایی ساختم اینقدر بهش گوش میدم که خسته شم. الان طوری شده که آهنگ ها مثل قبل برام جذابیت ندارن!!!
    مشکل من هم دقیقا همینه چون شعری و خواننده ای در کار نیست . اکثرا تا یه جا میرسونم بعد به بن بست میرسم
    حالا باید چیکار کنم از این بن بست در بیام؟ منظورم بیشتر چه تمرین های هست؟
    احساس میکنم این چیزی که ساختم یه چیز کم داره
    برای یکنواخت نشدن قطعه چیکار میشه کرد؟

14. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    منم مثل شما خیلی جاها گیر می کنم و از خیلی تنظیم کننده های بزرگ هم شنیدم این مشکل رو دارند و پاسخ مهران عباسی به این سوال این بود که تنظیم یه اتفاقه و باید همه ی شرایط آماده باشه تا شما بتونید کاری رو تنظیم کنید
    5 سال پیش مشتری به من میگفت یه بیت میخوام روش بخونم و پول میداد ( نهایت 200 تومن ) که خیلی وقت ها هم این پول بعد از 6 ماه واریز میشد
    اما همین برای من انگیزه بود و به سرعت همه چیز ساخته میشد و میفرستادم برای مشتری ، اما در کنار اون کاری که برای خودم و به قول معروف دلی میساختم 6 ماهه هم آماده نمیشد چون انگیزه نبود
    شما هم یا باید مثل من ترانه بنویسید و و بخونید و هدف هم باید پول و شهرت و این چیزا باشه وگرنه کسی واسه دل خودش از روی بی پولی و علاقه به موسیقی نمیاد تنظیم و میکس و مستر و این همه کار بکنه ! اگر دیدید کسی گفت هدف باید خود هنر باشه و این حرف ها بدونید شعار میده وگرنه همه دنبال شنیده شدن و معروف شدن و در کنارش پول هستند

یه راه دیگه هم دارید اونم اینه که با چند نفر دیگه که اهل موزیک هستند ( نوازنده و خواننده ) به صورت تیمی کار کنید که هم دانش شما بالا بره و هم کار خروجی داشته باشه

15. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    آقا ممنون بابت راهنمایی و وقتی که گذاشتید
    اینکه که میگن تنظیم علم هست و حسی و سلیقه ای نیست صحت نداره؟
    چون حرف بقیه دوستان هم همین بود

16. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    تنظیم علم هست اما موسیقی اصلا بدون حس و سلیقه معنایی داره ؟ بهترین آهنگ های هیت ایران دنیا اگر هیت شدن چون پشتشون داستان بوده
    از Adel تا محسن یگانه اگر آهنگی داشتند که به دل مخاطب نشسته چون دقیقا با حس و واقعیت زندگی اون آهنگ ساز و تنظیم کننده ساخته شده
    شما مخصوصا در ایران آهنگ هایی رو پیدا میکنید که هیت شدند و اتفاقا تنظیم و میکس مستر خوبی نداشتند اما چون احساس پشت کار بوده به دل خیلی ها نشسته
    مثال بزنم آهنگ های قدیمی محسن یگانه و بقیه ی خواننده های داخلی که بدون علم و تنظیم درست و حسابی ساخته شده اما هنوزم خیلی هاش میتونه مخاطب خودشو تحت تاثیر قرار بده
    در مورد آهنگ های Adel تحقیق بکنید مثلا آهنگی که در مورد عشق سابقش خونده و خاطرات واقعیش رو مرور میکنه هیت شد چون احساس و واقعیت پشت کار بود
    اما آهنگی که روی اصول تنظیم میشه با ترانه ای که میگه
    من هنوز عاشقتم باور کن ، من هنوز دیوونتم باور کن !
    و یک ملودی تکراری ، به نظر شما هیت میشه ؟

آخرین ویرایش: ‏27/7/16
  17. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    ملودی تکراری جذابیت نداره اگه هم داشته باشه مدتش کوتاست. ولی بعضی ها چنان یه ملودی رو تکرار میکنن که جذابیتش از دست نمیره
    قبول دارم تنظیم علم هست ولی برای به دست آوردن این علم چیکار باید کرد؟ بنظر شما با آزمون و خطا میشه تنظیم کننده قابل قبول شد؟
    اینو هم قبول دارم که حس و حال و سلیقه برای تنظیم خیلی دخیله . ولی بهرحال برای تنظیم خوب قطعا باید یه سری فاکتور ها رو رعایت کرد.
    خیلی از آهنگ ها یی که گوش میکنم اولش خوبه ولی از یه جایی به بعد خراب میشه و باعث میشه دیگه اونو گوش ندم و بنظر من در حد چیزی که از موسیقی فهمیدم. همون جاهایی که من به بن بست میرسم و نمیدونم چطوری ادامش بدم
    خب باید چیکار کرد که این حالت بیش نیاد؟
    فاکتورهایی که باید رعایت بشه و برای تمام سبک ها یکسانه چه چیزهایی هست؟

18. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +893 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    MA 30,
    مسجت رو گرفتم فقط وقت نکردم بنویسم. دوستان همچی رو توضیح دادن.

تنها چیزی که من خاستم بگم این بود که اصلان لازم نیست برای این سبک کار کردن نگران گام باشی. اگه قرار نیست که کسی آواز بخونه یا ساز آکوستیک بزنه, هیچ فرقی نمیکنه تو کدوم گام رکورد بکنی. فقط به شرطی که مواظب range نوت ها باشی و به جایی که باید باشن transpose کنی , میتونی همین آهنگ رو تو همه ۱۲ گام رکورد بکنی.

اگه با synth hardware کار میکردی خوب اون موقع فرق میکرد.

چند وقت پیش یکی از دوستان که یادم نمیاد کی بود ی آهنگ خوب تو سبک الکترونیکا درست کرده بود. اگه پیداش کردی میتونی بیشتر راجب این سبک ازش بپرسی, که چه جوری با ی idea بازی میکنه و تبدیلش میکنه به یه آهنگ ۳ یا ۴ دقیقه.

آخرین ویرایش: ‏29/7/16
    • مفید مفید x 1
  19. M A 30

M A 30 عضو سایت

شغل :
    زندگی
    امتیازات:
    +20 / 1 / -1
    یه پیشنهاد برای دوستانی که مثل خودم تازه شروع کردن و گوش قوی ندارن
    بنظرم استفاده از میدی میتونه خیلی کمک کنه
    اول اینکه با زدن ملودی اون با ساز میتونه به تقویت گوش و جا افتادن فاصله ها تو ذهن کمک کنه
    دوم اینکه با لود کردن میدی تو نرم افزار میشه هارمونی و تنظیم و تکنیک گسترش ملودی رو انالیز کرد

20. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    درود.
    ببینین مقوله ی ساخت یک آهنگ-اونم یک آهنگ زیبا فاکتورهای زیادی داره...

ببینین،موسیقی تا جایی که مربوط به تئوری و علم موسیقی هست به آموزش و تحت تعلیم بودن برمیگرده...
    اما از یه جایی به بعد دیگه بحث علم مطرح نیست... بلکه همه چیز برمیگرده به استعداد-تخیل و ذوق هنری آهنگساز...
    گاهی یک نفر ملودی های قشنگی توی ذهنش داره اما نمیتونه اون ها رو تبدیل به یک موسیقی بکنه...
    واقعا برای یک آهنگساز به معنای واقعی شدن سالها زحمت باید کشید...
    اگه کسی تحت نظر بهترین استاد مسویقی جهان هم قرار بگیره اما وقتی استعداد اون کار رو نداشته باشه کاملا بی فایده هست... شاید مدتی هم به زور کار کنه در اون زمینه اما خیلی سریع از دور خارج میشه...

البته بحث ما این نبود اما فکر کردم شاید بد نباشه گفته بشه بعضی حقایق...

ببین در مورد انتخاب گام...
    شما به خیلی روش ها میتونین شروع کنین برای طرح ریزی یک آهنگ در ذهنتون... اگه آهنگساز با تجربه و با هوشی باشین که از همون اول تا آخر آهنگ رو میدونین که قرار هست چیکار کنین و چی میخواید از اون موسیقی... قراره به زبان موسیقی چی و بفهمونین به مخاطب... قراره چه احساسی و انتقال بدید و .....

ساختن یک آهنگ خیلی به روانشناسی مربوط میشه... مثل روانشناسی رنگ ها.... شما باید بدونین این گامی که میخواید روش آهنگ بسازید آیا حس این گام با حس ملودی و ترانه آیا جور در میاد؟آیا در کنار هم میتونن اون حسی رو که باید رو انتقال بدن؟آکوردها چطور؟فواصل؟این فاصله ای که نوشتم برای ملودیم آیا به من اون حس عشق یا شادی یا غم رو میده؟و....

اینجاست که باز بحث تجربه به میون میاد...
    شما انقدر باید کار بسازید و بسازید و بسازید--- انقدر باید آهنگ گوش بدید و گوش بدید و گوش بدید تا زمانی که تصمیم میگیرید ملودی رو پیاده کنین و ملودیتون رو تبدیل به یک آهنگ کامل بکنید از همون اول کار بتونین تا آخر کار رو حدس بزنین...

گاهی ممکنه شما مشغول تنظیم آهنگ بشید... ساز بندی رو انجام بدید... تا آخر هم برید... اما بعد از چند روز که گوشتون استراحت کرد و از اون صداها دور بودید... بعد از چند روز دیگه میاید و متوجه میشید که چرا خط ملودی باس جذابیتی نداره... چرا این ملودی شروع،من و ارضا نمیکنه... چرا احساس میکنم این استرینگی که برای کارم نوشتم گرم نیست...
    و خیلی از این سوالات براتون پیش خواهد اومد در حین ساخت کار...

گاهی ممکنه اصلا تا اواخر کار رو برید... بعد متوجه بشید که این قسمت از ملودی چندان جذاب نیست... اونجاست که باید روی ملودی اون قسمت دوباره کار کنید... و مسلما دوباره تنظیم اون قسمت رو طبق ملودی انجام بدید...

یک موردی هم که هست اینه که نیازی نیست خیلی خیلی خیلی بخواید به ساختن ملودیتون سخت بگیرید...
    البته برداشتتون از این حرف این نباشه که هر ملودی شد بنویسید و آخرش بشه این آهنگهایی که در عرض 1 ساعت ساخته میشه و میره روی سایتها و افتخار هم میکنند که آهنگ ساختند...این یک درده که به جون این هنر افتاده...

بخاطر این میگم خیلی سخت نگیرید چون حتی خیلی از آهنگهای معروف و زیبای دنیا هم شباهتهایی به آهنگهای دیگه ممکنه داشته باشن...
    دست بالای دست زیاده... شما هر ملودی که بنویسید قشنگتر از اون هم به وجود میاد... و و و ...

گاهی یک ملودی خوب میتونه ترانه ی بد رو خوب جلوه بده و برعکس...
    گاهی یک تنظیم خوب میتونه یکی ملودی بد رو خوب جلوه بده و برعکس...

با خودتون رو راست باشید... اگه میبینین ملودی های زیبایی مینویسین... اما توانایی تنظیم کنندگی رو ندارید اون و به دست کسی دیگه بسپارید...چرا که اون طوری موفق ترید تا بخواید سالها با آزمون و خطا پیش برید و آخر هم هیچ...

شما آهنگ زیاد باید گوش بدید... جدا از اینکه در اون سبک مورد علاقه و تخصصیتون آهنگ گوش میدید باید البته به نظر شخصی من... باید آهنگ در هر سبکی رو گوش بدید... حتی اگه علاقه ای ندارید به اون سبک... چرا که ممکنه یک ایده های ریز و جزئی از اون کار رو روی کار خودتون پیاده کنین و غوغا کنه...
    بشینین موسیقی ها رو آنالیز کنین...
    نمیخواد خیلی پیچیده این آنالیز رو انجام بدید...
    بشینین کار های محتلف رو گوش بدید...

این نکته رو هم هیچ وقت فراموش نکنین...
    آهنگسازی موفق تره که اکثر سبک ها رو گوش بده...
    خلاقیت و ایده های خاص همیشه از همین موارد شروع میشن...

واقعا میشه تا صبح نوشت و نوشت و نوشت... اما هیچکسی جز خود شما و استعداد و خلاقیتتون نمیتونه موسیقی رو به وجود بیاره...
    شما واقعا باید کار زیاد گوش کنید و بسازید...
    هر کاری رو اگه بخواید توش ماهر بشید باید خودتون رو غرق اون کار کنید...

فایل های midi میتونن کمک خوبی بهتون بکنن...

در مورد شروع intro:
    میتونه با قسمت کروس آهنگ شروع بشه....
    میتونه اصلا intro نداشته باشه...
    میتونه با یک ساز شروع بشه...
    میتونه با درام خالی و بیس شروع بشه...
    خیل خیلی خیلی ایده های مختلف میتونه صورت بگیره...
    اما یادتون باشه بهتره که intro شما 4 تا نهایتا 8 میزان باشه... چرا که شنونده بیشتر راغبه تا ملودی اصلی کار و خواننده رو بشنوه تا ملودی شروع رو...
    البته...
    یکی نکته: سعی کنین تا جایی که میشه Intro موسیقیتون داغ باشه... هیجان داشته باشه... شروع یکی موزیک خیلی خیلی مهمه...
    گاهی خیلی ها میگن Intro چندان اهمیتی نداره و به نظر شخصی من این حرف خیلی خیلی غلط و به دور از مهارته...
    میگن همیشه اولین ملاقات تاثیر گذارترین ملاقاته... پس خوب بپوشید... خوب عطر بزنید تا خوب تو ذهن بمونید و مخاطب جذب بشه برای گوش کردن به ادامه ی صحبتهاتون...

نکته ی بعدی اینکه:
    در مورد ساختمان چینش هم مطالعه داشته باشید...
    intro---verse1---verse 2---- chorus----verse3---verse 4---- chorus---- ending
    البته این بیشتر در موسیقی داخل کشور و پاپ مطرح هست...
    در موسیقی غرب قسمت bridge هم وجود داره...

حتی خیلی عالیه اگه در مورد ساختمان ترانه ها هم مطالعه کنین...
    a---b---c---d
    a----a----b----b
    a---b---a----c
    و .....

واقعا ایده زیاده... طرح زیاده...ملودی زیاده... خلاقیت زیاده... موسیقی یک دنیای 4 بعدیه مثل طول-عرض-ارتفاع- زمان
    به نظر شخصی من البته...
    شما در موسیقی و در خلق اثر آزادین... یک دنیای وسیع پیش روتونه...

پس اول از همه به دنبال علم کامل موسیقی باشید... بعد تمرین... تمرین... تمرین... گوش دادن.... ساختن....
    به طور خیلی خیلی خلاصه خودتون رو درگیر موسیقی کنید...

موفق باشید...

• آموزنده آموزنده x 2
    • موافقم موافقم x 1
بارگذاری...