آخرین ارسال‌ها

تخصصی سئوالات متداول تئوری موسیقی

وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)

امیرحسین به نژاد

تیم مدیریت
مدیر کل
19/7/09
1,312
37
تهران
نت چیست؟
نت نشانه ای است که به وسیله ی آن صداهای موسیقایی که دارای فرکانس های منظم می باشند نوشته و اجرا می شوند.

خطوط حامل چیست؟
برای اینکه نتهای موسیقی را بتوان به خط موسیقی نوشت خطوطی به کار برده می شود که حامل نام دارد. حامل در ساده ترین و معمولی ترین کاربرد خود عبارت است از پنج خط موازی با فاصله های مساوی.

کلید چیست؟
کلید علامتی است که سمت چپ حامل قرار می گیرد و نام و موقعیت صدای نتها را تعیین می کند. کلید هایی که در موسیقی به کار می روند عبارتند از کلید سل ، کلید دو و کلید فا.

ریتم چیست؟
ریتم در موسیقی در برگیرنده ی نشانه هایی برای تقسیم بندی زمان است. در واقع توالی کشش های صدایی مختلف و سکوت ها عوامل تشکیل دهنده ی ریتم هستند.

زمان نما(کسر میزان) چیست؟
کسر میزان،نمادی است که برای نمایش متر در قالب قطعه ی موسیقی.کسر میزان شامل دو عددد است که بطور عمودی رو هم قرار می گیرند و خطی هم آنها را از هم جدا نمی سازد.

فاصله در موسیقی به چه معنی هست؟
فاصله در موسیقی عبارت است از مسافت میان هر دو نت موسیقی و به گفته دیگر اختلاف دو نت از نظر زیر و بمی یا اختلاف سطح آن دو روی خط حامل.

فاصله را در تئوری موسیقی چگونه محاسبه می کنند؟
برای اندازه گیری فاصله میان دو نت لازم است که همه نتهای تشکیل دهنده آن شمرده شوند و عدد حاصل به طور ترتیبی بیان گردد.

تفاوت فاصله ی ساده و ترکیبی چیست؟
اگر فاصله ی در محدوده ی یک اکتاو باید به آن ساده و اگر آن فاصله بیش از محدوده ی یک اکتاو باید به آن فاصله ی ترکیبی می گویند.

نت های آرنامونیک به چه نت هایی گفته می شود؟
نت هایی که یک صدا اما دو اسم دارند را نت های آنارمونیک می نامند مانند "دودیز" و "ربمل" که در واقع یک نت هستند اما در شرایط مختلف یکی از این دو نام را به خود می گیرند.

گام چیست؟
به توالی نت های پی در پی با فواصل معین که در یک اکتاو باشند گام گفته می شود.

تفاوت های گام های ماژور و مینور در چیست؟
هر گاه نیم پرده های دیاتونیک بین درجات (سوم و چهارم) و (هفتم و هشتم) قرار بگیرند به آن گام ماژور می گویند اما اگر این نیم پرده های کروماتی بین فواصل (دوم و سوم) و (پنجم و ششم) باشند آن گام مینور است.

علامت های عرضی و ترکیبی چه تفاوتی دارند؟
دیزها و بمل هایی که در ابتدای گام ها به ترتیب معینی می آیند ترکیبی گفته می شوند.ویژگی هلائم ترکیبی این است که جزء ارکان اصلی گام محسوب می شند و در تمام طول قطعه اعتبار دارند وخاصیت ماژور یا یا مینور بودن را یعنی نوع مدالیته را از روی آنها می توان تشخیص داد.
اما علامت های عرضی برای مشخص کردن اقسام ماژود و مینور بکار می روند و در میان قطعات به طور موقتی می آیند و اعتبار آنها فقط در همان میزانیست که گذاشته شده اند.

آکورد در موسیقی چیست؟
چندصدا موسیقایی که با هم شنیده شوند آکورد نام دارد.که هر آکورد الگوی خاص خود را دارا می باشد.

آکورد ماژور چیست؟
هنگامی که فاصله نت پایه آکورد تا سوم آن ،دو پرده(سوم بزرگ)و فاصله ی سوم تا پنجم آکورد یک و نیم پرده(سوم کوچک) باشد آن آکورد ماژور است.

آکورد مینور چیست؟
هنگامی که فاصله نت پایه آکورد تا سوم آن ،یک و نیم پرده(سوم کوچک)و فاصله ی سوم تا پنجم آکورد دوپرده(سوم بزرگ) باشد آن آکورد مینور است.

آکورد کاسته چیست؟
هنگامی که فاصله نت پایه آکورد تا سوم آن ،یک و نیم پرده(سوم کوچک)و فاصله ی سوم تا پنجم آن نیز یک و نیم پرده (سوم کوچک) باشد آن آکورد کاسته است.

آکورد افزوده چیست؟
هنگامی که فاصله ی نت پایه تا آکورد دو پرده(سوم بزرگ) و فاصله ی سوم تا پنجم نیز دو پرده(سوم بزرگ باشد آن آکورد افزوده است.

امیرحسین به نژاد
 
وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)

صفحه ما در اینستاگرام

بالا